Hlava Medúzy

• Slovensko Hlava Medúzy
Česko, 2021, 7 h 41 min (Minutáž: 52–60 min)

Režie:

Filip Renč

Scénář:

Petr Hudský

Kamera:

Petr Hojda

Jitka Čvančarová, Jiří Dvořák, Michal Isteník, Petra Bučková, Jana Švandová, Jan Vlasák, Karel Heřmánek ml., Pavel Kříž, Gabriela Štefanová, Štěpán Tuček (více)

Epizody(8)

Zmizelý originál Rubensovy "Hlavy Medúzy" a dva mrtví muži. Tak začíná první epizoda nového seriálu České televize, který natočil Filip Renč. Osm příběhů podle scenáristy Petra Hudského zavede diváky do Brna a jeho okolí. Čtveřici kriminalistů vede precizní a cílevědomá Karin v podání Jitky Čvančarové. Dalších rolí se zhostili Jiří Dvořák, Michal Isteník a Petra Bučková. „Vybrali jsme si podobu Medúzy jako symbol našich kriminálních příběhů. Co jeden jedovatý had v její hlavě, to jeden příběh, jeden zločin, jedno zlo,“ říká režisér Filip Renč a dodává: „Je pro nás velkou výzvou přijít v dnešní bohaté produkci detektivek a kriminálek s originálním realizačním řešením. Jednotlivé příběhy jsou tedy kombinací skutečných kriminálních případů a fikce autorů. Co se týká stylu vyprávění i hudební dramaturgie, rád bych obnovil atmosféru českých kriminálek ze šedesátých let. Jednoduchá, výrazná hudba, napětí, účelné dialogy, tajemná atmosféra a minimální barevnost obrazu. (Česká televize)

quokam

Jo, dobry, v podstate neni co kritizovat, neni co chvalit. Mozna detajly: Vztah mezi dvema hlavnimi poldy neni moc duveryhodny, linka brachy navic,  MIchal I mel sice jednu vytecnou scenu (prudovani okrskoveho prislusnika), jinam trochu mdly. 5/10. ()

janka007 odpad!

eee - moc se nechce věřit, že tento seriál psal a točil tým profesionálů. Je to opravdu dno, člověk se pak jen směje, jaké absurdity se na sebe v jednotlivých dílech vrší. Dialogy šílené, zápletky neuvěřitelné. Celé si tu hraje na Ameriku, ale je to jen ohřátý kečup, prostě nic moc, respektive nic. ()

Kosir

O relevanci seriálu, též o tom, jak si ho sami autoři váží, svědčí i to, jak je na ČSFD standardními opatřen atributy. Z 20 herců je u epizod uvedeno 5. Jinak jednoduché, většinou infantilní zápletky. A vícekrát nelogické, až nemožné řešení. Paradoxně, oproti hodnocení ostatních, mě asi nejvíc oslovil poslední příběh. ()

CharlieX

Nečekal jsem moc a nedostal skoro nic. Nelogické, filmařsky bídné (kde je Renčovo řemeslo z jeho začátků?), otevřený závěr s bratrem hlavní hrdinky jako oslí můstek pro pokračování (jak naivní, Watsone). Bídná krimi s postavami, kterým je obtížné uvěřit. Hudského předchozí scénáře (Kriminálka Anděl, Hastrman, a především Labyrint) jsou také jiná třída. Další otázkou je, jestli u natáčení chyběl dramaturg, kostymér, hudební režisér. Pokračování prosím netočte, peníze se budou jistě hodit na jiný projekt. ()

nel93

No, nakonec tři. První díl byl naprostá tragédie, proto jsem nevěděla, jestli to zvládnu ješte do konce, když pilot byla takhle slabej. Ale dokoukala jsem tento seriál a asi jsem ráda. Ne, že by mi to něco dalo, nebo že by to bylo tak skvělý. Neposunolo se to nějak výrazně, ale ostatní díly byly lepší. I když po většině času mě spíš zajímala zápletka s Erikem, než samotný případy. Ale případy samy o sobě nebyly špatný, ale dalo by se s tím ještě lépe pracovat. Herci mi nevadili. Čvančarku mám ráda a je pravda, že mi víc sedí do Kukaček nebo do Doktora Martina, ale hrála tak, jak měla. Heřmánek hrál dost uvěřitelně, prostě dobře.Co se týče Jiřího Dvořáka, škoda, že nedostal více prostoru. Isteník by taky nebyl špatnej, kdyby asi neotvíral pusu, protože se to fakt nedalo poslouchat. Nejlepší z týmu, spolu s Dvořákem stopro Petra Bučková, které role kriminalistky více než seděla. Podtrženo, sečteno- tři hvězdy. Další řadu, už nepotřebuju. ()

maelcum odpad!

V této podobě patří seriál na Novu, nikoliv do ČT, kterou si platíme. Přetočit s novým režisérem, scénáristou, kameramanem. Bez Čvančarové, Dvořáka a Heřmánka. Hlavní trojice vyšetřovatelů Bučková, Isteník a Vlasák. ()

Lykos

Zpočátku jsem považovala seriál za tak nějak běžně průměrný, ke konci ale ještě zeslábl. Rodinná linie s magořícím bratrem byla úplně nesmyslná a naprosto samoúčelná, ač po prvním dílu to vypadalo, že to bude to jediné zajímavé. Při druhém díle jsem se ale při jeho útoku na spoluvězně rozesmála, a zrovna tento moment asi autoři jako vtip nezamýšleli. Jinak toho v seriálu moc k pobavení nebylo. A všimli jste si také, že kdykoliv je někdo hlídán v nemocnici, tak uteče, nebo je zabit? Poslední dobou to vidím v každém druhém seriálu, člověk už tak nějak dopředu ví, že kdo je hlídán, ten nebude uhlídán. Režisér Renč chtěl prý návrat ke klasickým detektivkám šedesátých let. Myslím, že se mu podařilo spíš natočit tak něco na úrovni Malého pitavalu, ale bez humoru, bez sympatických detektivů a vlastně i bez jakékoliv detektivní práce. Abych tedy nebyla nespravedlivá, nastydlý Isteník občas něco na počítači vypátral, ale většina příběhů byla tak prostinká, že by stopáží stačil Večerníček. Většina dobrých detektivních seriálů těží z toho, že člověka zaujme i postava samotného detektiva. Tady jsme se prostě nic nedozvěděli o nikom z přítomných. Jelikož seriál nešel cestou vyšetřování jednoho složitého případu přes celou sérii, ale co díl, to případ, nedalo se samozřejmě čekat, že ty případy budou kdoví jak složité, ale přece jen trošku víc práce by si asi scénář zasloužil. Je to škoda, protože v podstatě všechny zúčastněné herce a herečky mám ráda a ty zločiny nebyly špatné, spíš způsob jejich vyřešení. ()

wooloong

Samotné detektivní příběhy byly takový slabý průměr, ale paní Čvančarová s neslušivou čepicí, vágus oblečením a rádoby drsným vystupováním působila jako trapná parodie na policajtku, tahle role jí prostě nesedla. Pana Isteníka už asi nikdy nevyženu z hlavy jako hospodského Edu, takže jsem mu toho poldu taky nevěřila. Nejlepší "polda" byla dle mého Petra Bučková. A celá ta sjednocující linie s "vole" bráchou, která vedla odnikud nikam, byla úplně k ničemu. ()

Montmorency

Teda dnešní české kriminální seriály mají rozhodně vyšší úroveň - tohle je opravdu slabé...dialogy ala tupá německá kriminálka, Isteníkovo kňoukání, zbytečné osobní odbočky, proč tam Bučková celý seriál pobíhá s batohem na zádech (dokonce i při ostrých zátazích) jsem taky nepochopila a hlavně naprosto nevhodná Čvančarová v roli šěfky kriminálky (oblečení, rádoby tvrďacké chovani a když se rozběhla, tak bylo lepší koukat jinam...) ()