Spirála strachu: Saw pokračuje

• USA Spiral: From the Book of Saw (více)

Začíná se psát nová kapitola z děsivé knihy Saw. Zločinný strůjce pokřivené spravedlnosti roztáčí spirálu nečekané pomsty. Mladý detektiv Ezekiel "Zeke" Banks (Chris Rock) a jeho parťák (Max Minghella) vyšetřují děsivé vraždy, které začínají připomínat nechvalně známé případy z minulosti. Nevědomky se tak stanou hráči na šachovnici morbidní hry zákeřného vraha. A to ještě "Zeke" netuší, že spolu s ním bude ďábelskému plánu šíleného zločince čelit i jeho otec, vážený policejní veterán (Samuel L. Jackson). (Vertical Entertainment)

Davies182

Vlastně ne tak úplně špatný. Dobře se na to kouká (Marisol Nichols), má to celkem zajímavý střídání vtipných hlášek a komediálních vsuvek s brutálníma scénama, a Chris Rock si roli v největší broskvovině jeho kariéry taky užívá. Potud vše fajn, jenže to by Spirála navíc nesměla bejt prošpikovaná tunou nelogičností, ultradebilních postav a hororovými klišé. Nesnášim se za to, že jsou pro mě tyhle torture ptákoviny tak silnou drogou. [Netflix] ()

Xmilden

Tenhle Saw ukazuje i trošku jinou polohu a čas, kdy trávíme s budoucími oběťmi během pastí se smrskl na úplné minimum. Místo toho sledujeme zmatené vyšetřování detektiva Rocka. Suverénně nejslabší příspěvek do už 9dílné série. A to i přesto že opět dorazili konečně trošku známější herci. Má cenu vůbec dále pokračovat? 20% ()

darkrobyk

Další Saw v pořadí je přesně takový, jaký by měl být. Když bych měl očekávat nějaký převratný a originální příběh, pokud již bylo řečeno vše v předchozích filmech, pak bych byl naivní. Základní motiv zůstal zachován - ztrestat ty, co činí špatnosti a nenesou za to žádnou odpovědnost. Jigsaw byl samozvaným mstitelem, a tak to zůstalo i zde. Jen přišli na řadu poldové, co se dopouštěli prasáren v domnění, že se jim nic nestane. Prase je proto potrestalo. A proč se na Saw vůbec dívat? Přeci kvůli důmyslným pastem. A to chce jistě většina diváků. Vodotrysky krve, utrpení a střeva ven. A pokud snad ne, pak nevidím jiný smysl se na tuhle sérii dívat. V tom je ovšem pro mne mírné zklamání - čekal jsem více pastí s kamerou v přímém záběru. Jak si asi má člověk užít stahování z kůže, když se smrskne jen na pár flashbacků? A s vypouštěním krve jsem si připomněl Vincenta Price v jeho neodolatelné roli šílence. Nemám rád lekačky, jelikož mi přijdou laciné. Přiznám se ovšem, že tentokrát mě jedna dostala. Nojo, když mi přitom div nevyskočily repráky ke stropu, tak není divu. Konec potěšil a je mi jedno, zda znamená pootevřená zadní vrátka či nikoliv. 3,5* ()

DJ_bart

"You wanna play games, motherfucker?" ______ Upřímně, kvůli relativně poutavým trailerům jsem očekával plnohodnotný restart kultovní série 'Saw' - ale skutek z řetězu utek - dostal jsem stejně, ne-li ještě víc překombinovaný a stupidní shitfest, který předchozím dílům nesahá ani po kotníky - pakliže je někdo omylem neuříz. Stylistická inspirace Fincherem a jeho ikonickým opusem 'Se7en' je víc než evidentní - žánrově je 'Spiral' v prvý řadě čistokrevný detektivní thriller, a teprve až v řadě druhý klasický gore horror, který fetišizuje torturu jako 3áčkový porno, a kde o kanonádu klišé nejni nouze.... Komik Chris Rock - jenž se ujal hlavní role - má ve svý netradičně dramatický poloze (paradoxně) naprosto nulový až servilní charisma důsledkem čehož s divákem nenaváže jakýkoliv kontakt, a Samuel Madafaka Jackson nemá prakticky žádný prostor k tomu jak využít svou hereckou spontaneitu. Na účet podniku Lionsgate si ještě připište lacinou zápletku která svou diegezí nijak nešokuje (páč je dělaná primárně na efekt) - radši ani nemluvě o primitivní finální katarzi, která neironicky hraničí s parodií - no a ihned máte zaděláno na maglajz roku (?).... Takže spíš než oživení franšízy budou na 'Spiral' diváci hořce vzpomínat jako na bezcharakterní žánrovej derivát, ne-li přímo kompletní gameover celý 'Saw' série - jednička totiž nastavila látku hoooodně vysoko, a pochybuju, že budou její nadčasový kvality někdy překonány - 'Spiral' budiž exemplárním důkazem.... // VERDIKT: ACAB! 👮‍♂️☠️ // ()

Shakers

Séria Saw ma vždy svojim spôsobom bavila. Hlavne prvé štyri diely. Zvyšok série sa ale tiež dal dopozerať. Najviac ma nebavil asi Spin-off Jigsaw, ktorý mi prišiel dosť nudný a úplne zbytočný. No táto séria je ako burina a zla zelina nevyhynie, takže po štyroch rokoch od Jingsaw tu máme ďalší voľné pokračovanie. Na režírsku stoličku sa vracia režisér Darren Lynn Bousman (Saw 2,3,4) a za chrbtom ma producentov, ktorý za týmto vraždami stoja od začiatku (Wan/ Wahnnell). Špirála má síce mizerné hodnotenie, ale ja som jej prišiel na chuť. Bavil Chris Rock v úlohe detektíva a bavil aj jeho tatko Samuel L. Jackson. No najviac ma zaujal príbeh a jeho rozuzlenie, ktoré je celkom dobré a s môjho pohľadu aj zaujímavé. Brutálne krvavé vraždy znova nechýbajú a tak labužníci, čo sa radi kúpu aspoň raz za týždeň vo vani napustenej krvou svojich obetí, si prídu na svoje. Na prvé diely sa tento určite nechytá, ale je lepší ako tri predošlé. 60% - 3* ()

filmfanouch

Když v roce 2004 vznikl snímek Saw: Hra o přežití, šlo o zásadní thriller, který nakopl kariéru režiséra Jamese Wana. První Saw ale především nakoplo sérii, která se nejdříve do roku 2010 dočkávala každý rok nového dílu a po dlouhé pauze v roce 2017 dorazil díl osmý s názvem Jigsaw. Výjimečnosti prvního Saw už se sice žádný další díl ani trochu nepřiblížil a časem se série Saw neubránila častému pocitu z nastavované kaše, přesto si série získala též mnoha fanoušků. A jedním z nich se stal i afroamerický komik Chris Rock. Ten navíc zašel tak daleko, že sám přišel s námětem na další film, který se odehrává ve světě Saw, zároveň ovšem přichází s tak trochu trochu jiným přístupem. A potěší jedna věc - Spirála strachu: Saw pokračuje aneb Saw IX je nejlepší díl série od prvního dílu!   Dobře, dobře, dobře. Prohlášení, že je devátý díl Saw nejlepším dílem od původního filmu tak trochu nevypovídá o nějaké skvělosti samotného filmu. A tak to vyloženě není. Spirála strachu totiž opravdu zas tak kdovíjak super záležitost není. Přesto ovšem alespoň skutečně do série přináší něco tak trochu nového a naznačuje, že se s touhle sérii dá přeci jen ještě pracovat neokoukaným způsobem a to při držení klasických trademarků.   Spirála strachu je v podstatě detektivkou, která se odehrává ve světě Saw. Především se ovšem vrátil Darren Lynn Bousman. Režisér druhého, třetího a čtvrtého dílu Saw naštěstí po letech nepřišel o svůj cit na vizuál a Spirále strachu se povedený vizuál prostě opřít nedá. Jako první film v sérii je film natočen ve formátu 2:35:1 a i díky tomu se od ostatních dílů liší. Přitom je u Spirály strachu zároveň cítit, že rozhodně nejde o odbytou práci a někdo se na place skutečně snažil. Ne, Spirála strachu nezbaví diváka pocitu, že je existence devátého dílu Saw už sama o sobě tak trochu úsměvná. Přesto ovšem skutečně vzniklo v rámci série něco tak trochu jiného.   I srovnávání se Sedm je v rámci Spirály strachu pochopitelně směšné. Pořád se to vůbec nechytá na první díl a režijní přístup Jamese Wana. Bousman pořád především umí pěkný vizuál. Přesto Spirála strachu přináší do téhle série nové prvky. Sice se nadále drží odkazu Johna Kramera, přesto se ovšem rozhodla udělat krok dopředu. Nový vrah jménem Spirála jde tentokrát po policistech a přitom se inspiruje hrami Skládačkového vraha. To je v podstatě jediná věc, která Spirálu strachu pojí se značkou Saw, jinak by mohlo jít o normální detektivní thriller, kde vrah loví zkorumpované policisty. Přesto ovšem Spirála strachu funguje jako Saw film.   Chris Rock po 4. sérii Farga opět překvapuje ve vážné roli. Momenty, kdy dochází na humor nejsou dvakrát slavné, ve vážné poloze ovšem Rock skutečně slušně funguje. Překvapivě mu role tak trochu drsného detektiva Bankse sedí a Rock dokazuje, že v sobě má i něco více než komediální talent a jeho protagonista automaticky patří mezi nejvýraznější protagonisty série. Max Minghella jako Banksův parťák William je též velmi dobrý a především skutečně spolu fungují jako detektivní dvojice, kdy zkušený detektiv zaučuje mladého kolega a i přes počáteční opovržení dochází k vzájemné úctě. Samuel L. Jackson se ve filmu objevuje ve své tradiční formě a i Marisol Nichols je ve své roli policejní kapitánky velmi slušná.   Z tématu zkorumpovaných policistů a jejich trestání šlo určitě vytěžit víc. Spirála strachu není kdovíjak detailní pitvou policejní korupce, zkorumpovaná policie je zde v rámci filmu pouze nástrojem pro sérii nových pastí. Přesto jde ovšem o skutečně zajímavý svěží vítr v rámci série.   V rámci pastí se dá určitě říci, že se tvůrci mohli utrhnout ze řetězu více. Po úvodní pasti v metru, která patří pravděpodobně mezi nejbrutálnější pasti série se tak trochu opustí pára a kdovíjak přelomové pasti Spirála strachu nepřináší. Na druhou stranu jde při nich ovšem skutečně funguje pocit, že nejde o procházku růžovou sadou a Spirála dává svým terčům pořádně zabrat. Pomáhá tomu i fungující střih Deva Sigha, který se drží stylu, který nastavil střihač prvních pěti a osmého dílu Kevin Greutert . A především se vrací skladatel Charlie Clouser, který se nebojí nových motivů, které těží z původních dílů a zároveň se nebojí povedeným způsobem využit klasickou ´´ Hello Zepp Theme ´´. Bez soundtracku Clousera si nejde sérii Saw představit.   Spirála strachu: Saw pokračuje není přelomová záležitost. Její scénář je pořád tak trochu banální, z detektivní zápletky či tématu o trestání zkorumpované policie šlo určitě vytěžit víc a pořád jde o další díl série, která nadále pokračuje až příliš dlouho. Jde ovšem pořád o slušný svěží vítr, který má štěstí ve svém obsazení, velmi povedeném vizuálu a celkově slušné produkční stránce. Osobně bych byl rád, kdyby se další díl Saw vydal spíše směrem Spirály strachu než Jigsawa. Už teď plánovaný desátý díl sice nepřijde o pověst následovatelé nastavované kaše, přesto ovšem minimálně závěr naznačuje, že by se zajímavým způsobem určitě pokračovat dalo. A samotní tvůrci naznačili, že by se časem mohli v dalších dílech začít trestat i například členové církve, dle režiséra Bousmana by se mohl vrátit Mark Hoffman v podání Costase Mandylora a on sám by si osobně dokázal představit vlastní Saw Cinematic Universe. Už teď se navíc chystá televizní seriál. Finanční výsledky devátého dílu Saw sice nejsou kdovíjak slavné, přesto by si po Spirále strachu tahle série minimálně jednu šanci ještě zasloužila...... () (méně) (více)

Ketri

Aha, tak on pan Rock je zde veden jako herec, to mě docela překvapilo. Já myslela, že to autoři pojali ve stylu "dejme šanci nehercům, protože tady už se nedá nic nového vymyslet". I přes dialogy vytvořené patrně scénáristou ze studia Asylum by to furt bylo celkem koukatelný, ale ten "herec" to prostě zabil. Teď mě napadlo, nemusí se v rámci povinných kvót obsazovat i neherci? Tak v tom případě toto dílo má Oskára vtipkára jistého. ()

Cappuccino

Spiral: From the Book of Saw má s duchom série spoločné azda len vraždy. Tie boli, mimochodom, naozaj vydarené – hlavné úvodná s jazykom. Skôr ako o horor ide však o slabší kriminálny thriller s hláškujúcim Chrisom Rockom (buď ho nenávidíš alebo miluješ... mňa pobavil) a pomerne očakávaným rozuzlením. ()

mzss1

[50%] Po dlouhém čekání, způsobeném pandemií tu máme další přírůstek z filmového universa SAW. Ani se nedá říci, že je toto pokračování série. Ta v návaznosti ukončila propojené dějové linii v sedmém dílu zvaném SAW 3D. PO 7 letech v r. 2017 vzniklo volné pokračování s názvem JIGSAW, který dle mého názoru důstojně navázalo na ty díly předchozí. Až na nějaké malé nedostatky jsem s 8 filmem byl spokojen. No a co tento film ? Zmínka o Johnu Kramerovi tu je, ale jen na okraj. Prostě tu máme napodobitele skládačkové vraha (Kramera). Po skončení snímku jsem byl trochu rozpačitý. Nevěděl jsem, co si o tom mám myslet. Rozhodně je to o dost slabší, než předchozí části, na které nedám dopustit. Určitě jsem zde neočekával nějaké dějové propojení, nejsem naivní. Ale zkrátka mi to přišlo celé takové uhozené. Hlavní herec Chris Rock tomu zde bohužel nasazoval korunu. Jako určitě si myslím, že se svým způsobem snažil, ale proboha ten jeho hlas? Nyní si říkám, jestli jsem si neměl počkat na dabing. xD Opravdu to bylo hrozné ho poslouchat, k tomu sem tam ty jeho rádoby emoční výjevy. Až v cca 3/3 snímku mi přestal vadit. Co se týče děje, tam není nic co by zaujalo, ani ta atmosféra tu prostě není. Jen ke konci jsem si trochu oddychl a řekl si, že mi to ten starý dobrý SAW trochu připomnělo, Ve finále to mělo rozumnou pointu, návrat dobrých hudebních motivů od Charlie Clousera atd. Ostatní postavy mě též nebrali. PASTI. Aspoň něco kladného. Co se týče logiky, byly technicky složitě navržené, takže jsem si říkal, že napodobitel Jigsawa musel snad mít komplice, ale co … Na pasti se dalo dívat, měli trochu děsivější závan než v předchozím osmém filmu JIGSAW. Akorát byly vcelku krátké. Takže ve zkratce, chybělo toho dost. Darren Lynn Bousman, který tento film režíroval (má na kontě druhý třetí a čtvrtý film téhle série) předvedl obyčejný průměr. To zmíněné finále nebylo jak už jsem psal špatné, mělo to dobrou pointu, která to zachránila tak, abych ty slabé 3* dal, ale úplný konec to mělo divně useknutý. Znovu se k tomu asi už vracet nebudu. Nelituji tedy, že to nevidím v kině. Doufám, že už tuto sérii nechají plavat. Případně desátý film bych si představoval návratem starých postav a zodpovězení jistých otázek. Mohl z toho být větší brak, ale i tak se nevyhnu zklamáním, když mám tuto ságu tak rád. Takže asi tak … ()

Goldbeater

Tenhle předvídatelný a ukřičený snímek může představovat nějaký přínos divákům snad jen v případě, že ho v budoucnu Chris Rock použije jako pointu pro jeden z vtipů ve svém stand-upovém vystoupení. ()

kingik

Dávná koketérie Darrena Lynn Bousmana se sérií Saw nabrala povedený rozměr a nepříliš záživné díly, které má na svědomí právě on, jdou do ztracena. Na scénu vpochodovalo solidní herecké obsazení, do celé věci se angažoval produkčně Chris Rock, který dokázal, že nedělá dobře ten, jenž ho má zažitého coby jen a pouze komika se slušnou kadencí slovní zásoby. Rázem je jeho užvaněnost vítaným prvkem, načež by v torture porn subžánru jen málokdo čekal vtipnou analýzu toho, proč vlastně nikdy nevzniklo pokračování Forresta Gumpa.  A Samuel L. .Jackson coby jeho otec je vítanou hereckou posilou. Chris Rock jako detektiv, který je čestný až do morku jeho kostí a mezi policejním sborem se paradoxně netěší přílišné oblibě, je originální volba. A tahle volba mě bavila. A vůbec celkové obsazení kolem něj, Max Minghella a Marisol Nichols, má zajímavý rozměr. Pete Goldfinger a Josh Stolberg scenáristicky upekli předchozí reminiscenci Saw, co si dala mírný odklon. Jigsaw je dávno po smrti, tudíž se nutně musí objevit nějaký jeho následovník, který instruuje důmyslné pasti, tentokrát na členy policejního sboru, s jejichž neférovými charaktery a postoji není tak úplně spokojen. Celému vyšetřování velí Chris Rock a chce se dobrat pravdy, dožít příštích policejních zítřků a odhalit záškodníka. Rozuzlení je příjemně neodhadnutelné, detektivní pátrání je proloženo porcí příslušného gore a celé to má rychlý spád. Je až k nevíře, že jsme se s krvežíznivými pastičkami setkali už celkem devětkrát. A když nezaschne krev a kreativita tvůrců definitivně, je možné, že vyhlídky na jakési pomyslné jubileum budou celkem reálné. 10/10 ()

Anderton

"Detektív Banks, poďme si zahrať hru na deväťdesiatkové thrillery so všetkými známymi klišé, vrátane rádoby prekvapivého záveru. Aby sme ale neboli iba retro, nadviažeme spoločne len tak mimochodom na istú hororovú sériu a v jej rámci pripravíme eňo ňuňo pasce, ktoré si užijú aj tí, ktorí majú celú Saw napozeranú od odrezaného prsta na nohe až po strhnutú kožu z hlavy...." Ak cítite nostalgiu po snímkach typu Bone Collector, Ako pavúk či Zberateľ bozkov a chcete niečo podobné po dekádach vidieť znova v kine, pokojne aj ako guilty pleasure (vlastne asi už len takýmto spôsobom), tak vymeňte sedačku v obývačke, kde si v sobotu večer pustíte na Dajto alebo Prima Cool spomínané tituly, za prítmie multiplexu. Veľa ľudí tam aj tak nebude. ()

Frajer42

Znovu jsem doplatil na svůj filmový přehled, kdy člověk po zhlédnutí tisíců filmů už zkrátka dokáže na první dobrou odhadnout nejenom scénáristicky vhodného záporáka, nýbrž už jsem to posunul do bodu, kdy už přesně vím, které scénky budou později použité do závěrečného pseudo šokujícího odhalujícího závěru, který bývá v rámci série Saw pravidlem. Zdejší nízké hodnocení mě trošku odrazovalo, ale nebylo to nakonec v rámci žánru až tak strašné. Jasně, jsou zde věci, se kterými si tvůrci mohli podstatně víc vyhrát. Zejména mě iritovalo to, že snad všechny postavy stejným způsobem nakráčely do zcela očividné pasti, o které celou dobu věděli, přesto v určitý moment všichni měli potřebu odložit zbraň a zatelefonovat si někomu na záznamník, aby mohli být zezadu překvapeni a uspáni. Už poprvé to bylo debilní a v tomto filmu to vidíte asi tak 4x. Tento díl bezesporu nedosahuje ani vzdáleně atmosféry prvních dílů. Přesto děj nebyl vyloženě nudný, i když jsem znovu celý díl správně tušil, kdo za vraždami stojí. Chris Rock opravdu nebyl dobrý a rozhodně to nebylo jen tím, že jej má asi každý zafixovaného jako komediálního herce. Nic proti kampani "Dejme šanci černým", ale jsem pevně přesvědčený, že dokonce i v černých řadách se jistě dali najít vhodnější herci. Nejméně kvalita poklesla v rámci jednotlivých vražd, které byly velmi rozmanité a dostatečně brutální. [65 %] ()

Dzeyna

Všechno ze série Saw jde buď nenávidět, nebo milovat. Já to miluju, i když k tomu mám výhrady. Každopádně taková nechuťárna se jen tak nevidí a společně s hádankami je to výborné. ()

Kudly4

Smažák a maxi porce hranolek, zalitá tatarkou a pořádnou dávkou kečupu, nebyla úplně ta nejideálnější volba, před úvodní scénou v metru (můj jazyk nechtěl spolupracovat) - husina po celém těle - slyšet opět tu výbornou znělku. Jigsaw, mě v roce 2017 hodně zklamal a bylo to "zakončení" jinak mé nejoblíbenější, Hororové série fakt na hovno.  Po letošním, né úplně podle mých představ natočeném Rebootu Wrong Turn, jsem se začínal bát i tady, zda tvůrci neodbočí o něco víc. Pasti asi nejsou tolik promakaný, jako v předešlých dílech, ale i tak jsem se občas díval skrz prsty (scéna s prsty), smrti jsou celkem fajn, jsou krvavé, jsou nechutné, herecké obsazení mi zas tolik nevadilo, hodně kritiky jde na Chrise, ale já jsem s ním tady neměl zas až takový problém. Co mi možná vadilo, byl hlas z nahrávek, který byl docela hodně teploušský. Ale jinak jsem celkem spokojený, za mě podařený Reboot, mohlo to dopadnout i klidně hůř. Lepší tři hvězdy. No a jak jsem vždy psal u jednotlivých dílů - TĚŠÍM SE NA DALŠÍ POKRAČOVÁNÍ ! ()

silentname

Po "Saw 3D" to pôsobilo, že veľká hororová séria je nadobro mŕtva. Ja osobne som vnútorne zhodnotil, že som sa na tieto filmy pozeral rád. A hoci nie všetky sú podľa mňa kvalitné, tak minimálne ponúkali to isté, len v inom kabáte a dokázal som to zožrať. Bol som zvedavý na pasce, na riešenia, na niektoré zvraty, ktoré sme sa mohli počas hry dozvedieť a nejakým spôsobom fandiť našim obetiam. Kde často umierali jeden za druhým, lebo nevedeli premýšľať (ako sa pekne v angličtine hovorí) "outside the box". Potom prišiel v novembri 2017 "Jigsaw" a séria sa oživila. A hoci ten film nebol vysoko kvalitný, tak minimálne postupoval podľa toho, čo séria celú dobu nastavovala. A keď sme mali ohlásené, že sa dočkáme nového filmu, kde sa objaví aj veľký Samuel L. Jackson, bol som zvedavý. Predstavuje sa "Spiral: From The Book Of Saw". A ja som len zvedavý, s čím prídu tvorcovia tentokrát. Ja som filmu úprimne nejako extra neveril, no bol som zvedavý. Pravdou je, že podľa mňa má séria len 3 skutočne dobré filmy ("Saw","Saw II" a "Saw VI") a všetky ostatné boli buď okey ("Saw III","Saw V","Jigsaw") alebo zlé ("Saw IV","Saw 3D"). Tento film reálne spôsobil, že sa skóre filmov vyrovnalo. Kvalita filmov sa dá rozdeliť do trojíc. 3 dobré, 3 okey a 3 zlé filmy. Z toho už asi aj viete usúdiť, kam zaraďujem "Spiral" noďme si trošku vysvetliť dôvody. Prvá vec. Všetky predošlé filmy (aj "Jigsaw") nám ponúkali príbeh z pohľadu obetí. Tých, ktorí mali prechádzať pascami a vďaka tomu sme poznávali čo sa udialo. A okrem toho sme vo filme mali aj policajné vyšetrovanie, ktoré nám veci trošku priblížilo. Tento film robí presný opak. V prvom rade sa sústredí na policajné vyšetrovanie a okrem toho sa udejú vraždy, ktoré sa následne vyšetrujú. Čiže viac času strávime v policajnom krimi, než reálnom horore. Prvé veľké mínus pre mňa. Druhá vec, zloduch filmu. Poviem to na plnú pusu. Bez spoilerov. V prvom momente ako som mal možnosť vidieť zloducha filmu mi bolo jasné, že máme pred sebou zloducha filmu. Hotovo. Ak ste boli na konci skutočne prekvapení jeho identitou, okey... nebudem vám to brať. No podľa mňa je to tak jednoznačne jasné, ako Zekovi, keď uvidí mŕtvolu na koľajniciach, že nejde o nejakého bezdomovca. Tretia vec, nechcem spochybňovať logické myslenie nášho vraha, no ako sa mu podarilo postaviť pascu v metre, kde chodia pravidelne vlaky? Ako sa mu podarilo postaviť a priniesť pascu do pivnice na policajnej stanici v miestnosti s dôkazmi? To nikto nemal podozrenie, že sa deje niečo nekalé? A potom tu je záver, ktorý dokopy len prináša ohromný WTF moment. Reálne ak aj hráte podľa pravidiel, tak veci nedopadnú tak ako chcete. Neviem čo si myslíte vy, ale máte pocit, že tie pasce boli nastavené tak, aby sa naše obete mohli aj skutočne zachrániť? Môj dojem, na všetko bolo buď málo času, alebo ak by sa aj obeť z danej pasce dostala, čo sa bude diať potom? Ale okey, to sú moje mínusy. Čo na filme funguje? Prekvapivo sa mi páči Chris Rock ako hlavný hrdina. A pôsobí ako správny chlap. A fandil som mu. A v mnohých scénkach mi ho bolo úprimne ľúto. Pasca so sklom má podľa mňa v rámci príbehu celkom dobrú prídavnú hodnotu. Flashbacky zo života vraha sú celkom okey a dokážem pochopiť jeho motiváciu a minimálne som bol počas filmu zvedavý kam to celé dospeje. Ale ako pokračovanie série, ktorá sa asi nemala oživovať (a bola asi oživená len kvôli prachom) toto pôsobí len ako smutný kopanec do slabín. Hodnotenie: C- () (méně) (více)

PetrPan

Nádorovou sérii Saw jsem měl vcelku rád, líbily se mi zejména všechny ty oslí a jiné můstky, které spojovaly všechny části do spojitého celku. Pochopitelně mě bavily všechny ty pasti, pasti, pastičky. Což koneckonců společně s hudebním motivem dělalo Saw tím, čím je. Zábavou pro krvežíznivé diváky.  Zda se devátý zářez rozhodl navázat na původní řetěz Pily si nechám pro sebe, už jen proto, že v desítce se může ukázat, že vše bylo jinak. Nebylo by to v rámci téhle série poprvé. Jinak tu máme téměř to samé (mnou však rozhodně očekávané), tedy Jigsawa  a jeho neuvěřitelné a krvavé pasti. Jejich působek je pak tím lehce zvráceným guilty pleasure, co mě zase potěšilo, ale oproti mým očekáváním jich bylo opravdu málo. Chris Rock mě pak zase "nezklamal", uřvaný a ukecaný , ale díkybohu alespoň bez svého  trapně murphyovského šaškování.  Zklamáním pak byla okatá předvídatelnost, kdy vy jasně víte, ale hrdina je za debila a efekt překvapení při odhalení pak vůbec nefunguje. S tímhle, mám pocit, se v rámci série Saw vždy umělo pracovat o něco lépe. Samotný závěr si pak říká o přímé pokračování v následujícím díle a bude-li takový, jaký bych si přál (tedy překvapením pro padoucha) má u mě desítka hvězdu navíc. Tady je to maximálně na tři utržené prsty. ()

SeBig

Furt stejná nechuťárna s přehrávajícím Chrisem Rockem. Mě to bavilo, až na scény ve stanici, který působily celkem dost zedkově. ()

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019