Epizody(4)

Čtyřdílné drama Kateřina Veliká vtáhne diváky na dvůr nejmocnější panovnice v dějinách, ovládaný bouřlivými politickými událostmi a všudypřítomným sexuálním napětím. Kateřina (Helen Mirrenová) vládla Rusku téměř celou polovinu 18. století. Tato silná, nezávislá, neuvěřitelně inteligentní a sexuálně emancipovaná carevna byla ztělesněním moderní ženy. Minisérie pojednává o závěru jejího vladařského života, kdy udržovala vášnivý poměr s ruským vojenským velitelem Grigorijem Potěmkinem (Jason Clarke). Ve víru skandálů, intrik a konfliktů se odehrává příběh posedlé lásky. Přestože se nemohli oficiálně vzít a byli proslulí svojí promiskuitou, zrodil se mezi nimi jedinečný a oddaný vztah. Společně přemohli své protivníky a postavili základy současného Ruska. (HBO Europe)

Sebastianek1

Stále jsem čekal, kdy se to vybere a nevybralo. To je tedy kravina, sice zapudrovaná a do pěkný hadrů navlečená, no pořád kravina. Za kostýmy a šperky dvě hvězdy. A i to přeháním. ()

Amonasr

Bohužel nic víc než zábavná telenovela zasazená do historických kulis, ovšem jen potěmkinovských. Tvůrci nezobrazují opravdovou ruskou mentalitu, jen západní představy o ní, respektive západní způsob uvažování vydávají mylně za ruský. ()

Daertelon

Nejdřív jsem tomu nevěřil, hledal mouchy a asi se nechal poněkud oslepit strohostí a plochostí výstavby prvního dílu. Ale když jsem to dokoukal a ohlédl se zpět, vážně jsem se do toho zamiloval. Esteticky je to výtečné, moc dobře se na to kouká, příběh je poskládaný živě a věrohodně, výprava je lyrická. Skrze tíži historických událostí bystrý divák zahlédne Kateřininu skutečně hlubokou introspekci a to, jak moc prostoru se zde věnuje jejím pocitům. Vůbec mi nevadí Helen Mirren a její věk, který to celé činí poněkud časově abstraktní, naopak je skvostná. A Zlata Adamovská, jež jí zapůjčila svůj hlas, exceluje rovněž. Minisérie se zařadila mezi nezapomenutelné kousky. ()

soviczka

Ačkoliv mám Helen Mirren ráda, věkový rozdíl téměř čtvrt století mezi ní Clarkem je prostě znát. Naštěstí jsou jejich milostné scény pojaty opravdu hodně střízlivě a decentně. No naštěstí... U Clarka je to celkem škoda, protože mu to jako Potemkinovi vážně sekne :) Historické nepřesnosti mi kupodivu nevadily vůbec. Z výpravy jsem byla nadšená. Navíc 4 díly po 50 minutách jsou bez problémů stravitelné. Víc takových seriálů. ()

LeChouan

Mini-série, která si vyžádala nějaký čas na zažití. Než k němu došlo, tak bylo filmařům vyčítáno všechno, kromě architektury filmu, kostýmů a představitelky hlavní role. Předně proč se nevěnujeme nosným dějinných událostech, které proběhly za vlády této carevny, ale zabýváme se primárně osobou carevny Kateřiny - já chci velkou porci historie (!) a ne soukromý život carevny, její kratší i déletrvající partnerské vztahy, nepovedený vztah se synem. Až poté co mi došlo, že mi dílo tu historii nabízí, došlo ke sladění s formou, kterou byla tato velká ruská panovnice představena. Vždyť filmů a seriálů, snažících se (obvykle neúspěšně) tvářit jako populárně-naučná příručka historie je dost. Mini-série je konec konců o Kateřině Veliké, tak není důvod zlobit se, že se na tuto ženu, která dosáhla a udržela si postavení absolutní vládkyně feudálního Ruska také soustředí. Ony „velké“ dějiny jsou ve čtyřech episodách jen naznačeny (války s oslabeným Tureckem, Pugačovovo povstání; mezinárodní růst významu Ruska jako velmoci). Důraz je kladen na privátní život carevny Kateřiny (především vztah s knížetem Grigorijem Potěmkinem), tak na její schopnost (nezbytnou) udržet si své postavení a výlučnou moc rozhodovat o směřování Ruska, což činí mj. i prostřednictvím lidí, kterými se obklopuje. Podtrženo, sečteno. Dílo se líbilo. Představitelka hlavní role byla dokonalá, tak proč by mělo vadit, že 70-ti letá herečka ztvárnila ženu kolem 40-ti i ženu 60-ti letou. ()

ostravak30

Filmů o Kateřině Veliké jsem viděl několik a možná jsou kvalitnější než tohle dílo. Ve čtyřech dílech o slavné panovnici se tvůrci zaměřili převážně na její vztah s Grigorijem Potěmkinem. Mnohem zajímavější by jistě byl státní převrat a připravení o moc jejího manžela. Každý díl má okolo hodiny. Během čtyř hodin tak sledujeme hlavně postarší dámu, na které je to už vidět, jak si užívá v posteli s mladšími chlapy a jak nesnáší svého syna, který proti ní intrikuje, ale ne moc dobře - nutno dodat. Marně přemýšlím, kolik jsme se toho o stárnoucí panovnici dozvěděli. Moc toho nebylo. Není to špatný seriál co se hereckých výkonů nebo výpravy týče. Jinak si ale myslím, že když se na něj nepodíváte, zcela jistě vám o Kateřině Veliké neuteče žádná informace, kterou byste se nedozvěděli jinak nebo jinde. ()

PlysovyMacko

Carovna ziskala svoje postavenie vdaka sobasu a samu seba vnima ako najschopnejsiu vladarku a ze ma na tron najvacsi narok , vacsi ako jej manzel a syn. Dvor je o intrigach a nesputanom sexe. Pacil sa mi romanticky aspekt vztahu Potemkina a Katariny, boli do seba zamilovani aj ked obaja spali s inymi ludmi. Jason vyborny. ()

STORM70

Nějak mě tato chvála pánubohu minisérie vůbec nechytla. Nevím čím to bylo.... Výprava skvělá... ale Helen Mirren? Možná.. Od začátku příliš stará... 6/10 ()

zodiak217

Čo napísať k tomuto seriálu? Veľmi som sa naň tešil vďaka Helen Mirren, ktorá je tak charizmatická, že každý projekt posunie na vyšší level, ale bohužiaľ tento seriál to neustál. Okrem nej tam nebolo prakticky nič, čo by ma zaujalo. Zúfalo chyba tomuto projektu viac dramatickosti, akcie, sexu a nahoty aby to chytilo väčšie grády. To tempo tak upadá od prvej epizódy po poslednu, že som si z toho len veľmi málo odniesol. Dokonca aj Helen Mirren tu zaniká na pozadi upadajuceho deja. Veľmi chaotické je orientovať sa v dejovych obdobiach, kedy nevieme koľko rokov ubieha po jednotlivých epizódach, takže to môžeme vidieť len na starnuti protagonistov. Pre mňa úprimne sklamanie. Mohli to ponat viac provokatívne ako Game of Thrones. Vsak Katarína Veľká bola škandalózna, silná a mocná žena. No tvorcom sa veľmi nepodarilo vyzdvihnúť to. Škoda lebo v tom príbehu je rozhodne potenciál, ktorý zostal nevyužitý. ()

EasternJoe

SPOILER. Prozatím tři hvězdy. Uvidím, zda půjdu výše. Mnohem lepším dílem je ruský seriál Jekatěrina s Marinou Alexandrovou. Překvapivé je, že ruský seriál, u kterého by to člověk čekal, mnohem méně přikrašloval Kateřinu Velikou, než ten seriál západní produkce. Zde je Kateřina vyobrazena jako liberální politička šokovaná násilím, v "Jekatěrině" jako ambiciózní uchvatitelka, která se nebála sáhnout k násilí. A právě tohle podivné zkrášlování její osoby v této čtyřdílné mini-sérii, je jedna hvězdička dolů. Ta druhá je za historické nepřesnosti a chyby (hned v prvním díle se vyskytuje osoba, která byla v době, kdy se seriál odehrává, už dvacet let po smrti, a to z příkazu carevny). ()

jevrej

Nejvetěší problém mám s věkem hlavní představitelky - Helen je sice skvělá herečka ale prostě většina příběhu je o ženě, která je o 40-35 let mladší a prostě to nefunguje .... s Potěmkinem se se známila ve 33 letech při pugačevově povstání ji bylo 46 při anexi krymu 54 a 74 letá helen to prostě nedá ... ()

Rozmarýna

Jsem zklamaná. Kateřinu hraje Helen Mirren a to je největší průšvih filmu, protože je na roli strašně stará. Líčení herců bylo strašné. Seriál na mně působil strašně levně a ponuře. A navíc mi přišel nudný. Ještě jednou se k tomuto seriálu vracím. Původně jsem dala 2 hvězdy, ale po shlédnutí seriálu Kateřina Veliká natočeného Rusy v 2015, snižuji hodnocení na 1 hvězdu a to nejen kvůli věkově odpovídajícím hercům, ale zejména vzhledem k tomu, že mají mnohem lepší kostýmy, překrásné interiéry i exteriéry, lepší světlo a lépe napsaný scénář. Režisér tohoto britského seriálu asi nikdy nebyl v Petrohradu, jinak by nepřipustil tak strašné interiéry. ()

zonoro

Velké zklamání. Nezáživný seriál, který ničím nezaujme ( jsem milovnice historie i historických seriálů - aby nedošlo k omylu :). Helen Mirren je úžasná …..jako Alžběta, ne jako Kateřina. Nic proti, ale nejlepší má za sebou a měla by zůstat u anglických panovnic, které jí jdou (šly) úžasně. ()

Aguirre

Uplne som sa nenudil, ale serial pracuje s mnozstvom klise. Aspon sa ale snazi byt historicky relativne verny. Je vsak trapne sledovat vasnivy vztah panovnicky pocas jej zivota v podani 70 rocnej herecky. Velke plus, ze sa Hellen aspon nevyzliekla. ()

Pascale

Je to fraška! Zřejmě, bez urážky, to jak si Britové představují ruské dějiny, ve své mopslíkovsky se snažící sofistikovanosti, ze které si nemohou pomoct a přitom zuřivě toužící se přiblížit ruské drsnosti (nebo aspoň režisérově představě o tom jak to tehdy opravdu v Rusku bylo...) Líto mi je jen tak veliké herečky jako Helen Mirren, která tam ze sebe děla na jedné straně luznou divu a na druhé obstrarožně vyměklou blbku. Nehledě k tomu, že postavy jsou o 30 let starší, než byly jejich reálné předlohy (ve věku H.M., kdy hraje tuto roly byla Kateřina už 6 let mrtvá). ()

Horn

Docela výpravný seriál je pohřben castingem. Na začátku je Kateřině cca 44 let a Mirrenové je 74. To prostě neumaskujte ani za nic. ()