Battle Royale

• Japonsko Batoru rowaiaru (více)

42 studentů, 3 dny, 1 vítěz, žádná pravidla. Na úsvitu nového tisíciletí došlo k celonárodnímu kolapsu. Při 15% nezaměstnanosti se bez práce ocitlo 10 milionů lidí. Na 800 tisíc studentů přestalo chodit do školy a počet drobných zločinů se prudce zvýšil. Dospělí ztratili v mládež důvěru a začali se jí bát. To vyústilo ve školní reformu nového tisíciletí, tzv. zákon BR - Battle Royale. Letos byla z celkového počtu 43 tisíc devátých tříd vybrána 9. E ze střední školy v Zentsuji. Letošní hra je podle všeho napínavější než všechny předchozí. (Řitka video)

fojtas

po shlednuti filmu jsem byl rozhodnuty dat maximalne 4, ale po celem dni kdy na me ten film stale pusobil jsem se rozhodl dat 5 protoze pusobeni je to co si na filmech cenim.Perfetni atmosfera, skvely pribeh, strhujici akce...tenhle film ma jen jedno minus - druhe pokracovani ()

Bukiet

Tohle Japonci umí. Mládežnická vyvražďovačka a ještě k tomu chytrá. Některé motivy vám sice dojdou až na podruhé, pokud tedy budete mít nervy na druhé shlédnutí. Ale hlavně až do konce jsem si nebyl jistý, jak to vlastně skončí, což mi v amerických hororech nefunguje. ()

Miksa

No pro slabé nátury to není. Zajímavé je jak se třída, která spolu relativně vychází dokáže vyvraždit. Dokonce i ty co se jinak kamarádí. Představil jsem si svou bejvalou třídu z gymplu.... Film je opravdu působivý a nemáte u něho čas odpočívat. Otázkou je závěr, ale asi bych to o moc lepší nevymyslel. ()

ShiShinka

Miluju navzájem se mydlící japončíky, ale nejlepší byl prostě Masanobu Ando, protože jeho jedinýho to opravdu bavilo. ()

stiewe

Proti neoddanosti k vládě vyvraždující hrou? Proč ne. Úžasný příběh s naprostou originálním námětem, který si vás musí dostat. Nepochopím proč tento film je vystaven tak silné kritice za svou brutalitu podle mě ukazuje jen to k čemu by občas některé státy neměli daleko a byli i schopny takovéhoto barbarského činu jako je nechat vyvraždit celou třídu studentů mezi sebou. Ohromilo mě jak někteří studenti se zachovali hrdinsky a nepostavili se proti sobě i když to byla jejich jediná možnost na záchranu opakem byli ti kteří se začali vraždit už při východu z školící budovy. Až moc reálná mi přišla nenávist mezi děvčaty jenž mi připoměla školní nenávist mých spolužaček. V Battle Royalu bych viděl občas řešení občas naprostou zkázu společnosti. ()

Šňůra

Teenagerovské vyvražďovačky si mě nikdy moc nezískaly, ale tahle je přeci jen trochu jiná. Nejen tím, že je klasicky japonsky krutá, ale taky atmosférou, která je nečekaně podmalovaná hudební klasikou od Bacha, Verdiho, Schuberta a Strausse mladšího i staršího. ()

xenopus

Tarantino po japonsku? Nebo Fukasaku po tarantinovsku? U mě je to vlastně jedno, kdo byl první... Zpočátku se film tváří jako hustá vyvražďovačka na ostrově, odkud se živý dostat má jen jeden. Tomu také odpovídá rychlá expozice a hurá, po vysvětlení pravidel hry jdeme na věc. Po počátečním oblouznění krví však akce začíná ubývat, film ztrácí dech a pseudofilosofický závěr se svou snahou naroubovat na sado-maso podívanou úchylných lidí stojících za kamerou nějakou myšlenku vyznívá jak hlas v latríně se topícího nebožáka. Lacinost, povrchnost a především velká nedotaženost výborného námětu. A špatně uvěřitelné charaktery. A vlastně ani nevím, co na tomhle výtvoru vyzdvihnout, jen nezapomenu zdůraznit, že opět snaha o vážnost tématu a divákovo zamyšlení se nad hlubším smyslem existence (jako už tolikrát) uškodila a je zde spíš motivací dát filmu ještě nižší hodnocení. Nakonec tak neudělám, budiž zde tedy hrůzné, podprůměrné 3*. ()

Dantte..

Originální deathmatch mezi povinnou školní mládeží říznutou morálkou a poznámím sebe sama. Originální myšlenka, která po celý čas funguje na výbornou. 80 % ()

kihsleek

"So today's lesson is, you kill each other off till there's only one left. Nothing's against the rules." Určitě originální, ale tak nějak mi uniklo, proč je z toho tolik lidí tolik nadšenejch... navíc jsem se celej film nemohl zbavit dojmu, že mi to hrozně připomíná Saló (ať už muzikou, nebo Kitanovým výrazem), který má kupodivu o hodně nižší hodnocení a přitom je promakanější a zvrhlejší. P.S.: Dostala mě Chiaki Kuriyama, alias dívka ve žlutém, alias Gogo Yubari z Kill Billa :) ()

hero_bk

Skvělá myšlenka (i když tak trochu obšlohnutá z Bachmanova románu Dlouhý pochod), zvláštní zpracování (viděl jsem zatím jen dva japonské filmy a tohle byl z nich ten divnější), a totální WTF konec, který kazí celkové vyznění filmu. Film na který se nezapomíná, ale na druhou stranu se nedá brát jako kult. Ale smysl pro brutalitu se těm klukům šikmookejm upřít nedá :) ()

merlinovic

Originální a zajímavý nápad který je však absolutně mimo realitu. Začátek je perfektní a již při instruktáži ala videohra umírají první děti. Od tohoto bodu však zábava a kvalita filmu strmně upadá. Děti, se chovají jak kdyby se nic extra nedělo i když čelí smrti. Některé děti si začnou hrát na pacifisty, některé na hackery, jiné na MacGyvera jiné se zamilují další pro jistotu spáchají sebevraždu další si vezmou vzor z Ramba a zabíjí všechno co se pohne, jiní si běhají po lese ve sportovní soupravě a dívčí klub do toho všeho vaří špagety. Z poslední věty se může zdát, že je to super sranda, ale není i když by to mohla být kdyby to bylo vyháno trochu víc do absurdity a netvářilo seto tak nablbe vážně. I přes dvouhodinovou stopáž kterou protrpíte se pořádně neseznámíte se všemi postavami, ještě aby to šlo když jich je 42. I když všichni básní nad násilím a brutalitou tak je zde velice chabé a jediné co to umocňuje je, že se vraždí děti navzájem což mě ze židle vážně nezvedlo. Pro mě jě jediná stravitelná postava Mitsuko taková zlá přetvařující se mrška která si de tvrdě a podle za svým. Když se divám na hodnocení znova kontroluju film, jestli sem viděl to stejné co ostatní a žel ano. Za nápad bych klidně dal plný počet, ale tady nehodnotíme nápad, ale celý film který není nic moc. ()

JohnyTrava

Hej, hej! Keď ju miluješ, neváhaj a zabi ju! Alebo nekonečné sa točiaci vražedný polygón zákerného osudu? Či azda nakoniec tvrdá ruka tvrdí charakter? Tak ako tak motív, ktorý napadne iba Japoncov. A neustále mrkajúci Kitano vás k tomu núti hľadať za tým všetkým veľkú pointu. Len škoda, že som sa k tomuto filmu dostal tak neskoro, takže ma už ničím neprekvapí a v podstate som hádal vopred (a veľmi často správne). Ale ako odreagovanie (...nemyslite si o mne nič zlé...) to bolo v celku dobré aj keď trochu dlhé. ()

KVBahnhof

Film vnímám především jako poselství poválečné generace Japonců (dlouhodobé obnovení zničeného Japonska po 2.sv. válce, tj. obětování se, odříkání, odpovědnost, respekt, důvěra aj.) současné generaci, která těží z jejich úspěchů dodnes (často zmiňované motivy neúcty k těmto hodnotám) a zhýčkaná komfortem zapomněla na vytváření hodnot, stagnace Japonska za posledních 20 let mluví za vše. ()

vZeč

Je sranda, že když je člověk zvyklý převážně na hollywoodské pohádky s hrdiny a padouchy, tak mu připadá i něco takhle povrchního sofistikované. No není, ale pořád tu jsou postavy asi stokrát blíž našemu světu než ty bytosti z hollywoodu, které se tváří jako postavy z lidu. Čekal jsem zbytečně moc. Co ze začátku šokuje, později už nepřekvapí. Občas zamrazí, občas je to nepříjemně uvěřitelné, ale sakra... já čekal, že to celé bude uvěřitelné až na půdu. A aspoň ještě něco navíc. Ale ono ne. ()

DaveSmith

Ať žijou japonský "Hunger games" (ano, vím, že tenhle film přišel o pár let dřív než první kniha "hladovejch her"). Zábavná vyvražďovačka, která se ke konci snaží tvářit až moc vážně, má ale podle mě mnohem lepší atmosféru. Bez zbytečný megalomanský výpravy se nezdržuje zdlouhavým nastiňováním příběhu, místo toho jde rovnou na věc. Děti pobíhají po ostrově a někdy s až brutálně děsivým zaujetím se navzájem zabíjejí. Obzvlášť maniakální mi přišly Kó Šibasaki a Čiaki Kurijama (ta byla dokonalá hlavně v Kill Billovi). Možná bych volil trochu nápaditější zbraně, než jen bouchačky, pokličku a dalekohled. Jinak ale parádní zábava, ve který někdo může hledat nějaký hlubší sdělení, já bych to ale nedělal. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Remaková smršť: Oldboy, Poltergeist, Kruh...

Remaková smršť: Oldboy, Poltergeist, Kruh...

03.12.2011

Producent Roy Lee v tom umí chodit. Živí se téměř výhradně remaky a jejich sequely. Mezi jeho nejbližší projekty patří americká předělávka kultovního korejského Oldboye. Spike Lee začne natáčet v… (více)

Tak dlouho se chodí se džbánem...

Tak dlouho se chodí se džbánem...

09.06.2006

Není to vůbec dávno, kdy tu byla řeč o potřebnosti remaků a dnes by se to dalo zopakovat. Další film, který dostal jednoho bratříčka už od původních tvůrců, bude předělán na koukatelnější, nešikmý a… (více)