Téměř dokonalý zločin

• USA The Gift (více)

Nedávno ovdovělá Annie Wilson (Cate Blanchett) žije se svými třemi dětmi v malém městě v Georgii. Je mezi sousedy známá tím, že má po babičce dar vidět do budoucnosti a umí také vykládat karty. Kdo by nechtěl poznat, co ho čeká? Plynutí času s občasným výletem do budoucnosti v malém městě přetrhne vražda Jessiky King, mladé bohaté nymfomanky, kterou najdou uškrcenou u rybníka. Prvním podezřelým je násilnický rasista Donnie (Keanu Reeves), který tyranizuje svou ženu (Hilary Swank), jíž Annie už dlouho radí, aby od něho odešla. Podezřelých přibývá. Je vrahem Jessičin milenec David (Greg Kinnear)? Nebo Buddy (Giovanni Ribisi), který byl jako dítě sexuálně zneužíván? Nebo je to snad Valerie, která věděla o napjatém erotickém vztahu svého muže k zavražděné? Pomohou zvláštní schopnosti k vyjasnění případu? (oficiální text distributora)

Hrabka

Je to jen pár dní, co jsem film viděl a už si nějak nemůžu vzpomenout o co šlo. Mám blbou paměť? No spíš bych řekl, že ten film je poměrně nezáživný. Nemám rád kartářky, neuznávám nějaké jasnovidectví a těchto sraček je film plný. Jestli mě měl konec nějak překvapit, tak to se tada vůbec nepovedlo. Ve filmu je silná atmosféra a i příběh je solidní, divák do konce neví, na čem je. Ale jinak to není žádná sláva, děj mě nedokázal natolik zaujmout a celkově mě to prostě nějak nesedlo. 50% ()

cheyene

Zdařilá mysteriózní kriminálka s prvky hororu. Jedna dobrá lekačka, skvěle vystavěná atmosféra, poutavý děj, napětí a výborná Cate Blanchett. ()

3497299

Osobně jsem čekal od Raimiho víc. Téměř dokonalý zločin je formálně i obsahově zdařilý psychologicko misteriózní thriller, ale nic víc. Dobře odvedená práce se slušně vybudovanou atmosférou bez výraznější invence. S Raimiho humorem a nadhledem typickým pro jeho rané počiny Evil Dead a objevujícím se znovu v jeho novém filmu Stáhni mě do pekla zde nenajdeme – tady se Raimi tváří smrtelně vážně. Tuto charakteristiku lze brát samozřejmě i jako pozitivní střízlivost, způsob jak se zavděčit širšímu publiku, které bude spíše schopné číst nezáludně jasnou strukturu filmové řeči, než vyprávěcí konstrukci plnou aluzí, ale mě tohle bohužel nestačí. ()

lamps

Raimi je dle mého jedním z nejkomplexnějších režisérů současnosti, který dokáže natočit zábavné fantasy dobrodružství se stejnou bravurou jako temný thriller o jednom téměř dokonalém zločinu opředeném řadou záhadných a spletitých zjištění. Působivá výprava a hustá atmosféra jsou jen odrazovým můstkem směrem k dokonale promyšlenému příběhu, jenž je naprosto nepředvídatelný, nápaditě kombinuje osvědčené žánrové postupy a do posledního puntíku využívá úžasný herecký ansábl, který se zde sešel. Všemu vévodí samozřejmě křehká a vyděšená jasnovidka Cate Blanchett, jejíž děsivé předtuchy dokážou opravdu posadit na zadek i otrlejšího diváka, a pak také násilník Keanu Reeves, jenž za ní v zápornější roli nikterak nezaostává. The Gift sice nikdy nebude nablýskanou ozdobou svého žánru a jeho finální část už trochu postrádá lehkost i šmrnc předešlého Raimiho vyprávění, ale i tak je to stále pikantní a zatraceně výživná delikatesa, na níž si musí každý hororový fanoušek s chutí smlsnout.. ()

Jacinda

Překvapivě dobrý film. Cate působí jako nějaká bytost z jiného světa a možná proto jí všechny ty vize můžeme věřit. Keanovi role maloměšťáckého cholerického křupana také sedla. Ve filmu nechybí ani napětí, zajímavé prostředí a závěrečný zvrat. Zkrátka dobrý thriller ()

JohnnyD

Najzaujímavejšia je hudba, ktorá skvelo dotvára atmosféru mestečka niekde na juhu USA. Vizuálna stránka je taktiež okúzľujúca. Hlavne pasáže pri jazere (v noci) sú akoby vytrhnuté z toho najlepšieho starého atmosferického béčka. Rovnako aj snové scény a také malé drobnosti (kvapkajúca krv) potešia. Filmu kraľujú herci. Najlepší je príjemne vyšinutý Giovanni Ribisi (scéna odhalenia "pozri do modrého diamantu" bola dokonalá!), skvelo mu však sekundujú aj zničený Greg Kinnear, prirodzená Cate Blanchett, či vidlák Keanu Reeves. ()

misterz

Raimiho charakteristický rukopis. Opäť mi raz dokázal, že v jeho filme môže chýbať všetko možné, ale atmosféra nie. Vcucla ma hneď od začiatku a nepustila až do konca. Dejová linka je zaujímavá a rozuzlenie ešte lepšie. Aj herci odviedli skvelú prácu, hlavne C. Blanchett a K. Reeves, ktorý ukázal, že vie zahrať aj skvelého záporáka. Filmu sa dá naozaj iba máločo vytknúť, možno len miestami trocha pomalšie tempo a pár uťahaných pasáží. Inak skvelá práca. 85/100 ()

ChewieDC

Ačkoliv to není horor, ale spíš psychologická detektivka s mysteriózním prvkem, bál jsem se při sledování víc než třeba u Kruhu. Zajímavý scénář je doplněn vynikající režií Sama Raimiho, který vybíral velice pečlivě obsazení, takže i ta nejmenší rolička je zahrána vysoce nadprůměrně. Co pořád nechápu je, že když se má Cate Blanchett bát, opravdu nevím, jak to dělá, ale celá se rozklepe a skutečně má strach. To snad už není ani hraní... ()

k212

Není co dodat ... jednoznačně se jedná o top class mysteriózních filmů. Plejáda výborných herců, zajímavý scénář, výtečný režisér, spousta kameramanských a režijních nápadů, kliček, jedinečností. A také divná hudba od Younga. Mám za to, že Raimimu s výše jmenovanými se podařila perfektní předváděčka maloměstského bordelu (Tak trochu S.King). Jen mě přijde trochu za vlasy přitažený český název filmu, nevím co tím chtěl distributor vyjádřit (asi to, že film ani neviděl), ale myslím, že žádný dokonalý zločin se nekoná, byl vykonán v afektu, takže "Dar", by vystihl úplně všechno. ()

kingik

Nebýt zajímavě překvapivého konce, tak mě tenhle horor nechal chladným. Schází mu napětí i dynamická režie. ()

Legas

Vždy jsem trošku zklamán, když shlédnu žánrově nevyrovnaný film, který jakoby nevěděl, čím má být především. Psychologické maloměstské drama se tu přetahuje s mysteriózním thrillerem. Vzhledem k zručné režii, ucházející atmosféře (hlavně jezírko se stromy) a především výbornému hereckému obsazení, se TDZ řadí k nadprůměrným thrillerům. ()

Jordan

Sam Raimi je zručný režisér, vie navodiť atmosféru, pokiaľ má na to priestor v scenári, pokiaľ má na to dobré prvky, ku ktorým patria aj hudba a herci a kamera. Čím mierim v podstate k tomu, že režijne bol film v pohode, na hviezdy navyše dobrých kvalít bohaté obsadenie tiež hralo svojim klasickým štandardom, formálne prvky fungovali . . . lenže ten scenár, na ktorom sa B.B. Thornton spolupodieľal, mi prišiel ani nie tak zlý, pretože nebol zlý, skôr skoro o ničom, ničím originálny a nezaujímavý. ()

Anderton

Atmosféra je super, herci sú super, ich ambivalentné postavy sú skvelo napísané a aj ono mysteriózno je tu uveriteľné. Lenže ku koncu sa to zvrhne k očakaávaným klišé, kde začnete tušiť, ako to celé asi skončí a bojíte sa toho. Tak Raimi to bohužiaľ myslel vážne a tá ambivalentnosť jednej zásadnej postavy je zrazu fuč a zisťujete, že ste sa pozerali na klasický komerčný triler. ()

Frajer42

Celý můj zážitek i hodnocení bylo ovlivněno účastí otravné 3,14če Hilary Swank. Stačí mi uvidět tuhle otravnou ženu s tím nejvíce odpudivým ksichtem na světě a můj adrenalin stoupá do nepříjemných výšin. Člověk se snad ani nemůže divit, že její choť nejde daleko pro ránu. Její ksicht o ránu přímo žadoní. Hilary byla naštěstí pouze vedlejší herečkou a více bylo vidět, v té době stále půvabnou, Cate Blanchett, která si zahrála místní čarodějnici. Strašně mě v tomto snímku iritovalo, že snad všechny pokusy o obrovské dějové zvraty a šokování diváka, byly předesílány s neskutečně obrovským předstihem a poté se hodinu chodilo kolem horké kaše než na ně konečně opravdu došlo. Tento fakt významně sráží divácký zážitek a svědčí o nedokonale zvládnuté režii a střihu. Když se nad tím zamyslíte, tak příběh jako takový je v pořádku. Jen byl opravdu nesmírně nešikovně naservírován, a tak například závěrečná scénka, od které si divák vždy žádá pořádně dramatickou nálož, vyšuměla totálně do ztracena. Je to škoda. I přes tento zásadní nedostatek nebyl film vyloženě špatný. ()

Kothy

Dost zajímavý thriller od Sama Raimiho. Nikdy sem o něm vlastně neslyšel. Obsazení je neskutečně nabité. Cate Blanchett hraje matku třech dětí, která žije v malém městě a má zvláštní schopnosti. Díky svému daru se přimotá k vraždě, která se zdá být snadno vyřešení. Časem ale přijde na to, že vše není, jak se zdá a pátrání po vrahovi pokračuje. Musím ocenit i další herce, jako třeba Keanu Reevese v roli primitivního vidláka. nebo Katie Holmes. "Prý dělám dobré šťouchy." ()

swamp

Opravdu velice zajímavý počin, ale připadal mi jaksi tuctový..a přitom charismatická Cate Blanchett, šílený Giovanni Ribisi, zarostlý Keanu Reeves, věčně zmlácená Hilary Swank a nádherná Katie Holmes by mohli snímku dodat na uvěřitelnosti. Ale za shlédnutí to určitě stojí! :) ()

meave

Takmer dokonalý počin. Výborne vystavaný thriller ma priklincoval ku gauču a udržiaval v napätí, až po vetu: „My dvaja k sebe patríme“. Presne tam som sa i ja stala jasnovidkou. To je dôvod, prečo takmer. Napriek tomu to zohralo v celkovom dojme z filmu iba minimum, pretože sa mi už ku koncu ani nezdalo, že najdôležitejší je vrah. V tomto príbehu hrala prím Cate a výborne jej sekundoval fantastický Ribisi. Počet vybafnutí som nepočítala, preto som nemala pocit, že by ich bolo priveľa – snáď len toľko môžem dodať ku komentáru Rex Mundi, ktorá už všetko povedala lepšie. Ja sa len pridávam k jej Bravó! ()

Ant

Film, který mi padl do noty. Výborní herci, mysteriózní příběh a hlavně ta magická atmosféra. Ani po několikátém shlédnutí nemůžu jít s hodnocením dolů. ()