Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Mrtví se probouzejí a jejich jediným cílem je získat čerstvé lidské maso, kterým se živí. Celou zem zachvátí šílená panika a zbylí lidé zoufale bojují o holé životy. (Interdomino)

Martin741

Scenar k prvemu filmu Dawn of the Dead od George Romera je vyborny : particka ludi sa zachranila pred zombie v supermarkete. Potom bohuzial film zvolni tempo, a dokonca si clenovia partie robia zo zombie srandu - natieraju im tvare slahackou.... LOL. Ked si dava partia pozor, vacsinou sa im nic nestane, horsie je to, ked si nedava pozor .... Vybornych je potom hlavne zaverecnych cca 40 minut filmu, kde chcem zdoraznit perfektnu a hustu postapokalypticku atmosferu, kde takmer vsetko ovladli zombie. Vyborny filmecek, a pre fanusika hororov je tento film povinna jazda : 98 % ()

cariada

Na podruhé už to bylo mnohem lepší. Tady bych řekl ,že největší chyba filmu je příliš dlouhá stopáž na horor 140 minut je moc. Spoiler- Začíná to v tv studiu ,kdy chaoticky probýhá vysílání. Kde kdo utíká pryč redaktor a jeho dívka utíkají vrtulníkem pryč cestou ,když tankují se k nim přidají dvojice policajtů ,kteří rovněž bere čáru a tak se dostanou až do velkého obchoďáku ,který je opuštěný až teda na spoustu zombi ,tak že nezbývá než to tam ňák vyklidit což se jim daří a poměrně dlouho tam žijí několik měsíců. Trošku jsem nechápal ,když dokázali zlikvidovat všechny zombi uvnitř ,tak proč se nepokusili taky likdvidovat ze střechy ty venku ,kterých pořád přibývalo. Samozřejmě to mezitím odnesl jeden policajt. Pak se tam nesmyslně objevuje skupina rabujících lidí a celý obchoďák vyrabuje a vše co bylo solidně vybudované je zase pryč a zombi jsou zpátky uvnitř a odnese to pro z měnu i jeden z druhé dvojice ,aby to bylo vyrovnané asi. Ani rabující gang nepřijde zkrátka. Měli radši odletět někam na ostrov ,jak to měli v plánu ty s kterýma se potkali tenkrát u pumpy. Stačilo ostrov vyčistit od zombi a měli klid a svobodu. Přesto to není zlé. ()

MrPierc

Téměř odpad. Nudný, hloupý film s laciným make-upem. Zombíci jsou namalováni na modrou barvu. Proboha proč? Krev vypadá jako levný kečup, tržné rány jako z modelíny. Postavy se chovají jako zhulené děti bez mozků. Náznak atmosféry pouze, když si naše hrdinská (čti tupá) parta kradla v supermarketu a zabezpečovala svůj úkryt. Jinak to je nudná a plitká záležitost. Neherci jsou někdy fajn, ale tady jsou jejich projevy až příliš neupřímné. Jediný, kdo se dal překousnout, byl černoch Ken Foree. Všechno v tom filmu vypadá tak lacině a bez nápadu. Dokonce i zvuk pistolí zní jako z kapslíkovky. Laciný škvár asi pro šokování mládeže. Zombie horor se i za malé peníze dá natočit trochu více intelektuálně než toto zombie maniaky opěvované dílo. ()

DrBuznička

Je sice moc pěkné, že jde o zombie film, který má téma a lze ho různě interpretovat... Ale jinak mi prostě většina toho co se děje nedávalo vůbec žádnej smysl. Střihová skladba je naprosto tragická a schématický herecký projevy dělá ještě schématičtější a nekoukatelnější. A vůbec všechno co se ve filmu děje je jedna velká scenáristická, režijní a střihová křeč. Nerozumím tomu, proč jezdí sem a tam s náklaďákama, proč se chce černoch na konci zastřelit ale nakonec nazná, že ne, proč flyboy leze na vrchol výtahu, pak sleze dolů a následně se zase snaží dostat nahoru, proč těhotná holka má ze všech nejlepší mušku, proč si týpek obklopenej zombíkama měří krevní tlak, proč zas jinej týpek dostane rapla, když na něj vystříkne krev ze zombíka atd atd... Navíc tenhle film potom co Max Brooks napsal World War Z a Foster ji "zfilmoval" (ačkoli film nemá s předlohou téměř nic společného) se Dawn of the Dead z roku 1978 téměř nedá brát vážně, a nemůžu ho vnímat jinak než jako jakési gumové absurdní drama. ()

Azrael515

Vzhladom k tomu že som videl Snyderov remake, a hlavne skvelý day of the dead mi tento film prisiel roztahany, obcas nudny ale pozeratelný. Tri hviezdičky miesto dvoch to dostáva iba za Krishna zombie .. ten ma rozsekával xD S pokojným srcom nemožem dat plnohodnotné 3 bez poznámky za ten záver .... o čo Petrovi išlo .. prečo sa najprv zavrel so sebevraždeným umyslom a nenasledoval hned Francine .. hold nebude zo mna scenarista lebo niektorým veciam este nerozumiem. 4.10.2012; Update: Peter je cool! 4* ()

destroy83

Druhý a nejsilnější zástupce Romerovy série o živých mrtvých. Děj nám přiblíží osudy uprchlíků před rychle rostoucími zástupy zombií, které pohlcují velká města. Skupinka čtyř přátel částečně svedených náhodou: Peter, Steven, Francis a Roger prchají v helikoptéře do Kanady. Na cestě však musejí několikrát přistát, aby doplnili palivo. Přistanou také na střeše obřího obchodního centra, kde se odehrává převážná část snímku. V cestě jim ovšem nestojí jen samotné zombie, ale musí také čelit rabujícímu gangu. Samotný film je učiněná perla žánru, přes charaktery jednotlivých postav, vynikající herecké výkony, silný a chytlavý příběhu až po velice zdařilé efekty. Dočkáme se i řádného gore: vyhřezlá střeva, průstřely hlav, masakr zombií náklaďákem a řady dalších libůstek, které potěší každého fanouška žánru. Navíc je zde i citelnější a působivější kritika společnosti, se kterou se v Romerových filmech setkáváme pravidelně. U mě jasných pět hvězd. ()

emo

Kravina. Ak sa pri NotLD dalo hovoriť o atmosfére, tak v tomto prípade je tatam. Strašní herci, smiešni zombíci-to že je film farebný im vôbec nepridalo na strašidelnosti. Tie pseudo vážne reči čo vedú postavy( herecké výkony asi ako Rocco Siffredi...), ma tak znechutili, že som to dopozeral až nadruhý krát... ()

SHI-SHA

Zombie jsou spíše k smíchu, atmosféra mizivá a rozjezd je opravdu nekonečný. Ačkoliv jsem velký fanoušek zombie hororů, tahle klasika mě vůbec neoslovila. Remake je někde jinde. ()

WolfR

Z Romerovy originální of the Dead trilogie je toto dílo, zřejmě nejslabší, ale pořád se drží na takových 7/10. Zejména z počátku je tu výborná postapokalyptická atmosféra plná zombies a chaosu. Solidní "zombičina", 4 hvězdy. ()

okkac

Viděl jsem jen Director's cut, který je spíše ke škodě, jelikož film nudně natahuje, proto bych moc rád viděl skoro o hodinu kratší Argentovu verzi, který zanechal brutální scény a hodně dialogů vyhodil. ()

kopfa

Oproti Night of the living dead je v tomto snímku konečně naplno prezentováno, že zombie nákaza je sice příčínou krize. Ale skutečným důvodem jejího prohloubení je chování a přístup přeživších. Geniální východisko, které skvěle naplňuje vedlejší sociálně-kritické téma a zároveň vnáší do snímku zcizující prvky, které nás sem tam vytrhnou z všeobecné deprese. Jakkoliv to někomu může přijít znesvěcující vůči zombies (opět jenom důkaz, jak dokázal mistr prezentovat princip zla bez emocí, přesto vyvolávajících empatii v divákovi), pro mě je to jenom důkaz sofistikovaného přemýšlení nad žánrem, pozitivně kriticky a s nadhledem. ()

cinemag

V rámci žánru extratřída. Možná i lepší než klasická a přeceňována Noc oživlých mrtvol "AŽ NEBUDE V PEKLE MÍSTO, MRTVÍ ZAČNOU CHODIT PO ZEMI" ()

Nivenx

Tento Úsvit mrtvých jsem viděl až po skouknutí remaku z roku 2004 a můžu říci, že vážně nic moc. Zombie velice trapně udělané, celé se to tváří, že by to mělo být hodně krvavé, ale je to spíše trapné a vypadá to jako parodie u které se člověk směje tomu jak je to celé blbě udělané. O Gore radši už pomlčím, jelikož to je vážně otřesné. Ano beru v potaz, že je to z roku 1978, ale i tak v té době vznikalo spousta dobrých hororů, a ne výplach sraček jako je tohle. Já to vidím spíš jako takový test, jak to dopadne a u mě to dopadlo nic moc. 45% ()

Cedr

Třicetiletý zub času se bohužel podepsal na dojmu z vizáže zombií. Barva děsivosti příliš nepřidala, protože zombie v o deset let starším černobílém předchůdci Night of the Living Dead působily o dost uvěřitelněji. Dá se to však zkousnout a i tak si užít pořádnou zombie jízdu se satirickým podtextem. Skvělý "seventies" soundtrack je takovou třešničkou na dortu, který je tvořen úžasným umem režiséra. George A. Romero totiž dokázal navodit tak sugestivní pocit... který se dá těžko popsat... jednodušše řečeno si při sledování filmu přejete být spolu s hlavními hrdiny v zobrazeném obchoďáku a vyrovnávat se situací podobně jako oni. ()

Decker

Zabavna zombie-vyvrazdovacka. Nic vic krome starsiho data v tom asi nehledejte. Podle me je remake o rad lepsi, ale je to jen muj subjektivni pocit. ()

LeoH

Po nečekaně výborné Romerově zakladatelské zombie-prvotině Night of the Living Dead bylo tohle trpké zklamání. Ústřední metafora trefná, ale čučet kvůli ní dvě a čtvrt hodiny na zmatené konání vnitřně nekoherentních postav v jedné mizerně napsané, zrežírované, zahrané i sestříhané scéně za druhou mě strašlivě nebavilo; pokud za tím byla ještě nějaká další sofistikovaná béčková hra s divákem, asi nejsem dostatečně sofistikovaný divák. Téměř 50 % za myšlenku a za zábavnou práci s hudbou. ()

Motinski

V poradí druhá Romerova zombie show. Ako celok odlišná, nechcem povedať striktne že slabšia, iba proste iná. No a ja mám osobne radšej komornejšie prevedenie, preto aj nižšie hodnotenie. Úsvit Mŕtvych je zábavnejší, akčnejší aj viac krvavejši. Je ale menej hororovy a to je škoda. Masky sú super a prostredie obchodného centra využite ako sa patrí. Z celého filmu srší old school, v dobrom aj v zlom a napínavých momentov som tiež pár našiel. Posledná pol hodina ale výrazne stratí tempo, najradšej by som začal pretáčať a koniec už si ma neudržal. Toto mohlo kľudne mať max 100 minút a bavil by som sa omnoho viac. ()

karlik4801

Jediná škoda na Úsvitu mrtvých je ta hudba. V letech kdy snímek vznikal mohla být hudba lepší, napínavější a ne tak svižná až působí jako dobrodružná. Nebudí to tu správnou atmosféru. Jinak George Romero si dával záležet na vypilování postav, drsňák "hrdina" a hezká ženská. Působí to dobře. A hlavně ten nápad s obchoďákem a k tomu ten konec, kdy obchoďák napadne gang a zombie už nejsou jedinou hrozbou. Takže zombie horor se kříží s menším akčňákem. Romero je frajer. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech