Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

poz3n

Jako vždy technicky bezchybný Oliver Stone. V porovnání s filmovými skvosty z Vietnamu však spíše průměr. Chvílemi jsem vzpomínal na Jakubův žebřík. Je otázka, nakolik Stoneova politická angažovanost neubírá "filmu z Vietnamu" na živelnosti. Nicméně facku za tenhle pocit dostávám sám od sebe při první vzpomínce na Četu. 6/10 ()

Ivoshek

Jeden ze Stoneových nejlepších filmů. Silný příběh nadšeného dobrovolníka, který se vrací domů z války jako mrzák a nedokáže už najít smysl života a způsob, jak se znovu zařadit. Skvělé herecké výkony (nejen Tom Cruise, ale i herci ve vedlejších rolích), uvěřitelné dialogy, velmi dobrá práce s kamerou (hlavně část ve Vietnamu) a k tomu vynikající trubkové a smyčcové variace od Johna Williamse. Působivý film. Dvě poznámky: 1) důvod, proč se Stone k Vietnamu takhle staví, je, že tam sám sloužil jako dobrovolník a nebyl zrovna nadšen. 2) Ve filmu se mihly minimálně čtyři tváře, které byly i v Četě, a to William Defoe, Tom Berrenger, McGinley a Mark Moses. A možná ještě nějací další, kterých jsem si třeba nevšimnul. Ex post přidávám ještě jednu poznámku - věděli jste, že ten film je v USA označen jako nepřístupný do 18ti let? ()

eraserhead666

Těžko se nechat strhnout filmem, jehož hlavní hrdina mi není moc sympatický a jeho milou hraje Kyra Sedgwick, to je pro mě věru nepříjemná kombinace. Pro mě prostě klasický Stone odhalující Ameriku v trošku nepříjemné poloze. Nevím, tenhle film mi prostě neukázal nic nového. ()

Janek

Štvalo mě, že to bylo místy velmi "americké", zejména na začátku (nevím zdali to bylo záměrně), nicméně dopad filmu už tak americký nebyl. Stone je jeden z mála, který točí válku tak, jaká skutečně je. 80% ()

claudel

S prominutím se to nedá nazvat jinak, než kurevská smůla, když po takovém výkonu, jaký Tom Cruise v tomto filmu předvedl, byl jeho soupeřem na Oscarech Daniel Day-Lewis... ()

becki_tu

Brilantní protiválečné memento, které vypovídá o složitém procesu začlenění válečného veterána zpět do společnosti, která sama bojuje proti válce. Film je o věčném názorovém boji, patriotismu, smyslu války ve Vietnamu či celé americké politice. Samozřejmě nezapomenu zmínit skvělou práci Olivera Stone, jak při režii, tak při realizaci celého filmu (scénář psaný společně s Kovicem) a v neposlední řadě jak jinak než výbornou hudbu Johna Williamse. 90% ()

luka4615

Dokonale nasnímaná protiválečná freska s dechberoucím Tomem Cruisem. Snímek Born on the Fourth of July rovněž zaujme i svým komplexním příběhem, díky němuž máme šanci vidět neuvěřitelnou transformaci postavy Toma Cruise z idealistického mladíka ve zlomeného muže na kolečkovém křesle. Režisér Oliver Stone se všemi dostupnými atributy pracuje více než skvěle, takže se před Vámi rozestře čistokrevně emotivní a vtahující záležitost, u níž zamrzí pouze dlouhá stopáž. Tohle se zkrátka moc povedlo, pročež byste si tento filmový skvost rozhodně neměli nechat ujít. Skvělá práce! (Netflix) „Don't you know what it means to me to be a Marine, Dad? Ever since I was a kid I've wanted this - I've wanted to serve my country - and I want to go. I want to go to Vietnam - and I'll die there if I have to.“ ()

Sawy

Rád bych šel na čtyři hvězdy a film by si to určitě zasloužil.Ale nemůžu.Proč? Protože jsem už viděl poměrně dost filmů o Vietnamu a Narozen 4. července je z nich nejslabší.Ne tak naturalistický jako Četa,ne tak šíleně skutečný jako Apokalypsa,ne tak silný jako Lovec jelenů a už vůbec ne tak dojemný jako Návrat domů.Oliver Stone se snažil natočit film se silným poselstvím a to se mu do jisté míry povedlo,ale absence nějaké vyloženě vrcholné scény,příliš dlouhá stopáž,šíleně patetický začátek a ne úplně nejpřesvědčivější Tom Cruise způsobili,že moje pozornost během filmu dost kolísala.A to by se člověku u skutečně výborného filmu stávat skutečně nemělo.65 % ()

Morholt

Scénář a režie na jedničku. Veterán, jenž se zmrzačený vrací z války domů, kde jeho skomírající vlastenectví vystřídá deziluze a stává se z něho zapálený protiválečný aktivista. Tomuhle příběhu rozumím a dokážu mu věřit. A dokázal bych věřit i jeho filmovému zpracování, nebýt jednoho člověka, na kterém Stoneův snímek stál. Cruise. Ten chlap prostě neumí hrát a obsazujou ho snad jen pro jeho líbivou vizáž správnýho americkýho hocha. Dokážu ho skousnout ve vedlejších rolích resp. v rolích, kdy má kolem sebe kvalitní spoluhráče, takže se člověk nemusí soustředit jen na něho. Ale to tady zkrátka nešlo. 50% ()

ScarPoul

Pre mňa sa osobne jedná o film, ktorý mi dal viacej ako Stoneova predchádzajúca Čata. A nie je to iba tým, že Cruise podáva jeden zo svojich najlepších výkonov, ale aj tiež preto, že film je poňatý ako cesta - od mladíckej naivnosti a ideálom preplnenej budúcnosti, cez neskutočne zlé podmienky a zatracovanie až po zmierenie sa s osudom a nastavenie druhého líca potvore menom osud. Celé toto je krásne podfarbené Williamsovou hudbou, ktorá krásne rezonuje a tiež podmanivými hereckými výkonmi aj keď priznajme si - toto bolo skôr one man show. Ale aj tak. Stoneova réžia je veľmi citlivá a aj tie najsilnejšie scény nám podáva cez umelecké pozlátko, čo nie je vyslovene na škodu, aspoň mne sa to páčilo. Celá táto mašinéria a hlavne navážanie sa do dvoch základných amerických hodnôt ako je Boh a Vlastenectvo, mi spravila menšie potešenie a utvrdenie v tom, že Amerika je veľmi zvrátená krajina - keď najväčší hrdinovia sú na vozíku a najväčší zbabelci hovoria svetu do kamery ako bude lepšie. U mňa plný počet. ()

PROROK14

Veľmi som váhal, či nedať plné hodnotenie. Veľmi pekný film, ktorý obsahuje veľa momentov, kedy som dostával husiu kožu. 85% ()

malylada

Narozen 4. července znamená životně uspět, pro Rona však celoživotní utrpení. Příběh o silném vlastenectví, tvrdých osudech veteránů, kteří se těžce vracejí zpět do života. Tom Cruise předvádí asi svůj nejlepší výkon, blížící se oscarovým parametrům. Po Četě vyobrazena válka jiným směrem, ale stejně mistrně odvyprávěno se spoustou silných momentů. Bez servítek a hollywoodského klišé.......9/10 ()

Terva

Ocenění: Oscar - režie, střih. Chicago Film Critics Association Awards - herec (Criuse). Zlatý glóbus - režie, film - drama, herec - drama (Cruise), scénář. Režie: Oliver Stone. Scénář: Oliver Stone, Ron Kovic (podle vlastní knihy). Kamera: Robert Richardson. Hudba: John Williams ()

MrCreosote

Stone si válkou ve Vietnamu prošel, a na filmu je to znát. Stejně tak je jasné, že republikáni mu leží v žaludku. Co ale tohle jeho dílo drží pohromadě a zaručuje mu hodnocení nejvyšší je opravdu vynikající - raději to napíšu ještě jednou pro pochybovače - opravdu vynikající Tom Cruise. Žádný lepší výkon jsem od něj zatím neviděl a troufám si říct, že nebýt toho roku výkonu Daniela Day-Lewise V mé levé noze, Oscara by měl v kapse. Věřil jsem mu všechno od vlasteneckého naivního kluka až po zoufalého a víru ztrácejícího ochrnutého veterána. Bravo. ()

JohnCZ

Část přímo ve Vietnamu drsná a nekompromisní a funguje jako skvělý trigger pro přerod hlavní postavy z idealistického mladíka na zničenou trosku. Tom Cruise tu ukazuje, kolik poloh dokáže s přehledem zahrát a to klidně i v rámci jedné jediné postavy. Ožralecký breakdown perfektní. ()

corpsy

Životný herecký výkon Toma Cruisea. To je to čo filmu dáva neskutočnú energiu. Rovnako aj Stone si zaslúži pochvalu a rovnako aj svojho Oscara za réžiu. Drsný, nekompromisný a varujúci. Taký tento strhujúci film je. ()

Marek1991

Zatiaľ najlepší film o vietnamskej vojne, ktorý pre mňa filmom o vietnamskej vojne ani nie je. Je to pre mňa protivojnový film, ktorý je veľmi tvrdý a je to skôr opis toho, čím si museli prejsť vojaci. Je plný nadávok, nesprávneho konania, preto by mal byť určený skôr dospelým, ale zároveň je svojou priam autentickou výpoveďou a chronologickým dejom, ako sa veci vyvíjali priam vhodný na to, aby ľuďom, často aj mladým, ktorí sú do vojen hnaní, tie reči o službe vlasti, hrdinstve, povinnosti, vyšších cieľoch a iné hlúposti o správnosti vojny vyvrátilo. Nie je to však film, ktorý by obsiahol všetku krutosť a nezmyselnosť vojny po všetkých stránkach. Na to treba, aby ste si pozreli viac vojnových filmov, zatiaľ totiž geniálny nebol natočený a ľudia si ešte stále myslia, že existujú prípady, kedy treba zabiť, lebo môj život a nejaké ideály sú nadradené v tej chvíli iným. Taktiež by som ešte uvítal nejaký na tému, či je správne zabiť niekoho, ak sa snažím niekoho iného ochrániť, pretože to sa zneužíva. Tento film však rozpráva príbehy mnohých. Deti sa radi hrajú na vojakov už dlhé veky, sú im štepované myšlienky o vlastenectve, o tom čo je správne, čo nemajú robiť, sú poučované a manipulované od narodenia a často na veci nezmenia názor ani po osobných skúsenostiach, lebo si to ospravedlňujú klamstvami a nezmyslami a potom to dopadá zle. Tento film je svojím spôsobom so šťastným koncom, no nebolo to tak. Chlap síce nadobudol opäť úctu k svojej vlasti, no vzťah k viere zostal nejasný. Videli sme smutné a nevhodné sa predieranie životom, hľadanie pokoja v duši, no nebolo ako keby odsúdené, lebo to bol len opis, nuž na tú dĺžku tomu dosť chýba, vrátane realistických vyobrazení samotnej vojny, ale ako to, čo tým chcelo dokázať je presvedčiví. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore