Chi sei?

Who Are You?

Horor

Itálie / USA, 1974, 109 min

• kaylin

„Chi sei?“ je zajímavý snímek. Kdyby byl natočen v trochu lepší kvalitě, a tak o deset let dříve, byl by to dobrý film, který by i mohl dávat podobu žánru, najdete zde totiž určité prvky, které jsou společné se snímkem „Přichází Satan!“ a ten je přece jen o pár let mladší. Ale vzhledem k tomu, že jsou zde filmy jako „Rosemary má děťátko“ a „Vymítač ďábla“, je „chi sei?“ jen jejich nedostatečnou kopií, která nepřináší nic moc nového, jen používá ty prvky, které už dříve fungovaly.(1.2.2014)

Další z odpovědí na kasovní úspěch Exorcisty. Podobně jako italský L´Anticristo z téhož roku se i tenhle snímek drží stejného námětu... jen s tím rozdílem, že posedlé není tentokrát dítě, ale matka dvou dětí, a ještě do toho těhotná. Beyond the Door tak očividně čerpá i inspiraci ze satanského majstrštyku Rosemary má děťátko. Ale přesto, že stopáž je docela přepálená a často se jenom kecá, docela to funguje. Režisér Ovidio G. Assonitis (Piraňa 2, Chapadla) asi pobízel kameramana k menším experimentům, a tak se obraz jednou ponoří do absolutní tmy, aby se vzápětí uvrhl do nepropustné mlhy, jindy se zastaví úplně. Samozřejmě nejsme ochuzeni o klasické prvky jako je zvracení, levitace a otáčení hlavou (tentokrát pouze o 180 stupňů, takže Linda Blair nepřekonána), ale zase je tu malé překvapení v podobě nejstrašidelnější scény - oživlého dětského pokoje. Pro mě docela fajn horor, takže jednoznačně palec nahoru.(14.6.2011)

Takmer identický námet ako pri EXORCISTOVI, s tým rozdielom, že sa tentokrát vymenili pozície. Posadnutosť si tu ´´užíva´´ rodič a nie potomok. Občas trošku nudné, ale zopár ´´pekných´´ záberov to má.(11.10.2010)

Tak jako Abby je i Chi Sei? další variance na Vymítače ďábla kterých vznikaly v 70 letech tuny. Nicméně tohle považuju za jedno z nejlepších a v záplavě těch srajd co jsem poslední dobou viděl jsem měl nutkání dát 4*, ale nakonec jsem si řekl že 3* budou stačit, ono to přeci jen mohlo být kratší.Plno scén tak bylo poměrně roztahaných a i ty dialogy by se daly vypilovat. Nicméně posedlá maminka byla fakt skvělá a úplně jsem cítil s těma dětma, kteří byly chudáci uzavřený s maminkou v domě, jen škoda že tu nebyla skoro žádná scéna kde byly děcka nějak ohrožováni. Scény v noci byly dokonalé a atmosféra se dala krájet, ale ty denní scény jak jsem řekl moc zdlouhavé byly o ničem a že jich bylo dost. Ale rozhodně překvapení.(20.11.2012)

Jako fanda "Vymítače ďábla" jsem před časem objevil i tento horror, který se víceméně svezl v 70.letech na vlně popularity zmíněného amerického horroru, a nutno zmínit, že z těch satanských horrorů, co se tehdy objevily, patří mezi to lepší .. jinak příběh tak nějak kopíruje Exorcistu, akorát tady je posedlá ďáblem matka a tvůrci filmu se pouštěli i do různých zajímavých scenéristických výjevů a všemožných barev (i zajímavých střihů) .. bohužel i zde je film celkem zbytečně dlouhý, hlavně skrz celkem nezáživné dialogy .. zas na druhou stranu, když se něco stane, je to působivé .. navíc film má dobrou atmosféru a pár scén je i dost mrazivých a nepříjemných, a že je to v italské produkci, tak i občasné gore a masky jsou pohledné .. když to vše shrnu, film neuškodí vidět, hlavně v noci za tmy :-) .. a komu doporučit? Asi maminkám, které rády uklízí po večerech dětské pokoje :-)!(2.10.2012)