Do čela Anglie nastoupila po smrti své nevlastní sestry Marie, za jejíž vlády byla pro podezření z podpory protestantského povstání téměř rok vězněna. Když se Alžběta stala královnou, rozpoutá se kolem ní boj o moc, ale také boj o postavení samotné Anglie v okolním světě. Alžběta nechce válčit. Bezpečnost Anglie by nejlépe zajistil její sňatek s některým ze dvou nápadníků - jedním z nich je vdovec po Marii, španělský král, a druhým francouzský vévoda z Anjou. Alžběta sama je ale zamilovaná do Roberta Dudleye, vévody z Leicesteru. Nakonec odmítne oba nápadníky, a když se dozví, že Dudley je ženatý, zavrhne i jeho. Prosadí reformu církve a tím se zbaví politických protivníků a bývalých katolíků, kteří kolaborovali. Nakonec se rozhodne zůstat svobodná a stane se "panenskou královnou". (TV Nova)

helrohir

Slušne zvládnutý historický film, najmä čo sa týka historicky verného spracovania, obsadenia a hereckých výkonov, a samozrejme pompéznych kostýmov. Film je spracovaný skôr komorným štýlom, plným dialógov a charakterových rozborov postáv čo z neho robí silne dramatický zážitok, aj keď zastávam názor, že aspoň občas by sa tu mohla objaviť aj nejaká magalomanskejšia scéna z bojové poľa. Filmu samozrejme dominuje bravúrny výkon Cate Blanchett, ktorému k uveriteľnosti výrazne dopomohla aj skvelá práca maskérov. Nevýrazná réžia film mierne zhadzuje, ale ostatné aspekty filmu túto slabinu zväčša vyvažujú. V podstate mám nutkanie dať silné tri hviezdy, ale keďže sa rád kochám historickou výpravou a kostýmami, dám štyri. 70%. ()

Mire

Aj napriek niektorým historickým nepresnostiam je to solídny historický film. Nechcel by som žiť v tej dobe :) ()

subic

Cate Blanchett a Geoffrey Rush. Je to vizuálně dsot slušně udělané historické drámo, ale co dál? Vše plyne tak nějak pomalu, nikde žádné napětí a zvraty děje. Z tohoto celého příběhu vlastně divák zbystří až ke konci, když Geoffrey Rush mučí Daniela Craiga a následují dost výrazné personální čistky. Nutno říct, že pokračování je pro mě o hodně lepší. ()

Hemlock

Ne... Slibnou grilovačku, jež tento film odstartuje, vystřídá pak nuda a utopie královského dvora. Cate Blanchett v roli Alžběty byla absolutně nevýrazná a celkový dojem aspoň trochu zachraňují kulisy, kostýmy a hlavně pak Vincent Cassel, který ztvárnil úchylného frantíka ucházejícího se o ruku Alžběty s kolíkem v řiti absolutně na výbornou a kdykoliv se objevil v záběru, hned to mělo potřebnou šťávu. Bohužel jako celek mě to ale neoslovilo a proto je i mé hodnocení nižší. ()

cinema_cz

Výpravné kostýmní drama s úchvatnou vizuální stránkou, kvalitním scénářem a skvělými hereckými výkony neztratilo svou působivost ani po letech uplynulých od své premiéry. 80 % (Leoš Flodr, Ci 01/2008, str. 105) ()

ostravak30

Životní role Cate Blanchett a životní film Shekhara Kapury. C. B. nebyla do té doby zrovna známá, ale díky této roli dostala do své filmografie Spalující touhu anebo Pána Prstenů. Tvůrcům se nedá upřít jednoznačně velmi kvalitní kostýmní práce stejně jako výprava. A jestli někdo o Alžběte mnoho nevěděl, pak se leccos dozví, i když taky ne vše. Milovník historických filmů si na své přijde mj. i díky skvělé Blanchett. ()

Weirdman

7/10... Vizuálne prenádherne natočený film, ktorému však chýbala väčšia razancia tempa aj emočného vyhrotenia v poslednej polhodine (záverečnú premenu nevynímajúc)... Ale aj napriek tomu sa veľmi teším na pokračovanie... ()

moviepill

Brilantné. Scénu s Act of Uniformity si môžem prehrávať stále dokola. Cate Blanchett má moju poklonu. PS: najlepšie vidieť v originále a vychutnať si nááádhernú angličtinu. ()

v3s

Nějakou shodou náhod jsem viděl nejdřív pokračování a pak až "jedničku". A přišlo mi to takový ucajdanější, asi hlavně přebytkem scén s tim modelem s bíbrem. Nejsem žádný historik, ale občas mi přišlo, že se spíš snaží přiblížit současnému divákovi než dobové realitě. Tuhle romantickou rozbředlost asi mají vyvažovat velmi naturalistické scény mučení a vraždění. Celkově to vytváří dost rozpačitý dojem. ()

eMeMko

Kvalitně zpracované historické dílo, které krásně mapuje období intrik a milostných pletek. Dějově není co vytknout, snímek baví celé dvě hodiny a ve výsledku uteče jako voda. Z hereckých výkonů bych kromě hlavních představitelů vypíchnul především sexuálně vtipného Vincenta Cassela a také Daniela Craiga. Jeho šílený kněz totiž, ačkoliv strávil na obrazovce zhruba 5 minut, zanechal obrovský dojem a každá scéna s ním byla dokonalá. Technicky je vše taktéž zvládnuto na výbornou, pochválil bych především kameru a střih. Jediným nedostatkem, kvůli kterému nedávám plný počet, zůstává tak pomalejší rozjezd a dle mého názoru nepříliš povedený závěr. ()

vodkasesemte

I am a true and faithful subject - You pretend. But in your heart… - Já si nemyslim, že je chitrý řvát na budoucí možnou královnu - Why we must tear ourselves apart for this small question of religion - Only one tre belief. The other-heresy - Začíná se mi to líbit. Má to náboj - I do not need your pity. Accept it than for my sake - I shall not forget this kindness - When I look at you I see nothing of the king. Only that whore-your mother (Anna Boley) - Obě jsou sympatické - My father never did anything so well as to cut off her head - Počkej, to bude Jindřich XIII, ne? - Why will you not confess your crimes against me? Cause I have commited none - You speak with such sincerity (dobrá herečka) - I see you are still a consumate actress - Death warrant - Uphold the Catholic faith - Do not také away from the ppl the consolations of the Blessed Virgin - When I am QUEEN, I promise to ACT as my conscience dictates - Servilní jako Drahoš - Feed her to the wolves - Let her see, what they are like - Shes just still a child and you yet still you piss yourselves - There is so little beauty in this world and so much suffering - God intend? Perhaps there is nothing in this universe but ourselves and our thoughts - To brzo zjistíš - If you must, do it now and without regret - Innocence is the most precious thing you possess - Lose that and you lose your SOUL - All things move in our favour - Many of our friends are returning from exile (neustálý boj o přežití a ideje) - Most uncertain times. Life remains in danger - Will you leave your kingdom to a heretic? - To je jako hra, nabitý hláškama - A court to worship you - A country to obey you - Poems written celebrating your beauty - Music composed in your honour and they will be nothing to you - The Queen is dead. Long live to the Queen (zásady, tradice nade vším, pravidla) - This is th Lords doing and its marvellous in our eyes - Není to jen povrchní, skutečně věří v boží řád věcí - Cate se pro tuto roli opravdu hodila - Queen of England, Ireland and France - Co to je, 16stol? To Francie ještě neměla svýho krále? Respektive se královna vrátila do Anglie? - Inherited a most parlous and degenerated state. Threaten from abroad by the ambitions France and Spain and is weaker in men, monies and riches - Muži jako měřítko síly, bohatství - The Navy is run –down, no standing army, no munitions, not a fortress - Tvl, po tomdle budu mít chut si zahrát Total War (už mám dobytou pulku Francie z leta 2016) - Za pul hodiny se toho stalo strašně moc! Myslím, že si ten film rozdělím na čtyři části - 2020-01-01 - I dont like wars. They have uncertains outcomes - Mám chut si zahrát Medieval TW2 - Mužu si zahrát, co chci. Mám ted čas, než do něčeho zase slítnu… - I have no desire to make windows into mens souls - This is herecy. No, this is common sense. Which is a most England virtue - The future happines of my ppl and the peace of this realm - This entire conversation is ill-timed - Time is close at hand - Although my affection for you is undiminished I have, after an agonising struggle, determined to sacrifice my own happiness for the welfare of my ppl - Will you dance? If it please you - I am no mans Elizabeth. I will have one mistress here, and no master! - Pretended Queen of England, servant of wickedness - Craig měl povolení zabíjet vždycky - She has no army, no friends, only enemies - A wise man would be careful not topul himself in the way of harm. He would change allegiance - You love me so much you would have me be your whore? - Lord Robert, you may make whores of my Ladies but you shall not make one of me - Elizabeth is a witch and her servant is the devil - The word MUST is not used to princess - Your policies would make England nothing but part of France or Spain. From this moment I am going to follow my own opinion - I may be a woman, but if I choose I have the heart of a man. I am my fathers daughter. I am not afraid of anything - The dead have no titles - He shall be kept alove to always remind me of how close I came to danger - I have rid England of her enemies - All men need something greater than thmselves to look up to and worship. They must be able to touch the divine here on earth - She had such power over mens hearts (Marry). They died for her (asi templáři, kult Divine Divinity) - I have become a virgin - I am married to England (no proč ne, když si mužeš vzít psa, dneska) - Elizabeth, The Virgin Queen () (méně) (více)

peeteno78

Dechberoucí kostýmy, výprava i hudba... Ale hlavně úžasný herecký výkon Cate Blanchett. Jedno z nejlepších historických dramat. ()

Aniki

Kdo by to byl řekl, že má tenhle film už třiadvacet let? Každopádně se jedná o vynikající záležitost, ve které Blanchett s Rushem přímo excelují. Nádherná, bohatá a určitě i drahá výprava, skvělé dialogy, z historického hlediska zčásti reálně popsané skutečnosti citlivě doplněné o faktor tzv. uměleckého obohacení...no je toho moc a moc, co by se dalo vyzdvihnout. Snímků časově zasazených do středověké Anglie jsem viděl spousty, tenhle mezi nimi svou kvalitou určitě vyčnívá = plné souhvězdí. ()

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

03.09.2005

Cate Blanchett si historickej snímke THE GOLDEN AGE zopakuje rolu kráľovnej Alžbety, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Vráti sa aj Geoffrey Rush ako Sir Francis Walsingham, Alžbetina pravá ruka pri… (více)