Do čela Anglie nastoupila po smrti své nevlastní sestry Marie, za jejíž vlády byla pro podezření z podpory protestantského povstání téměř rok vězněna. Když se Alžběta stala královnou, rozpoutá se kolem ní boj o moc, ale také boj o postavení samotné Anglie v okolním světě. Alžběta nechce válčit. Bezpečnost Anglie by nejlépe zajistil její sňatek s některým ze dvou nápadníků - jedním z nich je vdovec po Marii, španělský král, a druhým francouzský vévoda z Anjou. Alžběta sama je ale zamilovaná do Roberta Dudleye, vévody z Leicesteru. Nakonec odmítne oba nápadníky, a když se dozví, že Dudley je ženatý, zavrhne i jeho. Prosadí reformu církve a tím se zbaví politických protivníků a bývalých katolíků, kteří kolaborovali. Nakonec se rozhodne zůstat svobodná a stane se "panenskou královnou". (TV Nova)

Yardie

Lepších 70%. Já osobně čekal film o těch velkých činech, které provedla, takže v tomto trošku zklamání. Ale má chyba, nevěděl jsem, že je i druhý díl. Každopádně k tomuto - mám rád historické filmy natočené podle víceméně skutečnosti bez přikrášlování. Takže s tímto spokojen. Co mi trošku vadilo, byl celkem pomalý spár z počátku. Docela se to pro mě táhlo. Posledních tak 45 minut bylo ale skvostných, samá "akce" a dynamický vývoj děje. To se opravdu povedlo. Herecké výkony byly velice dobré, krásné kostýmy a kulisy. Pro mě opravdu trošku problém ta pomalá první půlka filmu. Ale celkově velice povedený film. Howgh! ()

Movie Gourmet

Skvělý historický velkofilm, který vřele doporučuji všem, co mají rádi historické filmy. Excelentní herecký výkon Cate Blanchettové, Geoffreye Rushe, ale i Josepha Fiennese a Richarda Attenborougha. Výborně vystiženy intriky na královském dvoře. Dobrá ochrestrální hudba k filmu. 4 1/2 * a 80-85 %. ()

Kroupa

Téměř dokonalý historický film. Přestože samozřejmě stojí na Cate Blanchett, je bohatý na plejádu fantastických herců, ať už Rush nebo Ardant a Cassel. Přestože podání je velmi věrohodné, historický kontext je trochu ošizen, hlavně proto, že většina významných okamžiků její vlády se stala v době, již film nezachycuje. Závěrečná scéna "virgin queen" je skutečně úchvatná, ovšem neméně silný je i dojem pokaždé, když se královna směje. ()

Gore

Docela přeceňovanej film, kterej hýří hereckými esy Anglie, Austrálie a Francie. Výtečná hudba a již zmíněné herecké osazenstvo a to je vše, co dělá film vyjímečnej. Navíc Cate Blanchette se mi zdála dost nesympatická a ošklivá. ()

RomanHyde

Dám pět hvězdiček právě proto, že historické filmy nejsou můj šálek a tento mě dostal. Dle mého názoru jsem lepší neviděl co do zpracování a hereckých výkonů. Výprava, kostýmy, epochální muzika .. vše naprosto přesné a herecké výkony? Bez chybiček. Cate Blanchett uvěřím úplně vše a tady snad odehrála jeden ze svých nejlepších výkonů... Taky plusové body za atraktivnost zpracování"politického tématu", který v jiných případech zavání nudou, nebo alespoň rozkolísaným tempem filmu. Zde se nic takového neudálo. Dvě hodinky uplynuly jako voda a tento film si pustím kdykoliv znovu! ()

crozet

Podle mě je potřeba pomýšlet hlavně na to, co bylo po filmové stránce hlavním cílem celé této historicko-kostýmové, nicméně důstojné monstrakce. Souhlasíte-li s tím, že autorům šlo primárně o to, aby navodili dobovou atmosféru raně novověkého dvora jednoho z hegemonů evropské moci s okénkem do jeho všemožných celospolečenských, hyperpolitických, zákulisních i ryze každodenních náležitostí, Královna Alžběta (úzkým hrdlem Cate Blanchett) je skvělý film. Není nouze o napětí po většinu děje, mnohé scény mají obrovskou obrazovou sdělnost a atmosféru, již dolaďuje hra se světlem pozdně středověkých interiérů a depresivní církevní sbory, herecké výkony lze považovat za vysoce profesionální (navíc Cate Veliká jako přirozený průvodce dějem i vlastním povoláním) a celý příběh má dostatečnou vyváženost, konzistenci a historickou sdělnost. V takové dobré společnosti mi některé obligátní neduhy a polo-klišé historických filmů (šedá eminence - G. Rush jako repetent této úlohy, babičkovské dobrotisko Richard Attenborough; love-story jako důležitá teze příběhu; šustění kubíkama kostýmů atd. atd.) nevadí a beru je velkoryse, jak se na imáma-komentátora sluší a patří. ()

arcticsky

Nejsem velkým příznivcem těchto historických filmů, ale když hraje v hlavní roli momentálně nejlepší světová herečka - nelze odolat. ()

Brejlil

Jsa historický hnidopich, dosti jsem trpěl, neb nepřesností (abych tedy neurazil něčí jemnocit hrubšími slovy) je film plný až po okraj. Ale jako taková pohádka o mladé dívce, která s trůnem dosáhne i zodpovědnosti a nakonec nehledí vůbec na nic, není film špatný. Cate Blanchettová je skvělá a ani někteří další jí příliš nezahanbují. Jen režie je slabší a některé kamerové exhibice byly snad i zbytečné. ()

IvcaSammet

Možná je to tím, že jsem velmi nedávno viděla The Other Boleyn Girl, což je vlastně úplná náhoda, tedy film, jehož děj se odehrává pouze o pár let dříve, a možná právě proto jsem z Elizabeth docela zklamaná. Výprava nádherná, herecké výkony luxusní, bohužel mi to ale přijde takové nemastné, neslané. Tak trochu jsem asi čekala něco ve stylu zmíněného filmu, kdy mě zápletka vtáhla do děje, protože se stále něco dělo. V Elizabeth se ale kromě závěrečné půlhodiny vlastně neděje skoro vůbec nic, děj neubíhá, občas i nudí. Obyčejný průměr, dokonalý příklad nezáživného historického filmu, na který se člověk podívá, ale nezapamatuje si ho. ()

petikacka

Tenhle film mám fuckt ráda...Je drsný...je překvapivý...a hlavně vypadá opravdu pravdivě...Cate Blanchet tady podává opravdu úžasný výkon...Díky tomuto filmu jsem si utvořila konečně obraz anglické společnosti s jeho protestantskou vírou versus katolictví...Za mě 95% ()

KOZEL84

K tomuhle mě přivedli Tudorovci,jejichž 4. řadu (výborná) ted' sleduju a tak mě tahle historie začla zajímat a asi furt nemám dost.Taky bylo zajímavé porovnávat.Např takové královna Mary byla podle mě pěkná píča už v tom seriálu a tu mi to jen potvrdila.Dozvěděl sem se že Elizabeth to ze startu neměla vůbec lehké a představil sem si sebe na jejím místě.Asi bych byl tyran jako svině,když by mě takhle srali;-).A samozřejmě zas náboženství dělá akorát bordel.Čert ví kde by sme ted' byli kdyby se místo těchhle čipovin,řešili důležitější věci.Holka to taky moc pěkně nekompromisně pořešila (to je historie,tak jaký spoiler?!).Cate do role sedla jako prdel na hrnec,ale mě se asi nejvíc líbil Geoffrey Rush.''Čím je pro vás bůh?Je podle vás natolik pozemský aby se zajímal o politiku a intriky?''Moooc krásná hláška.Jeho klidný,nevyzpytatelný výraz a nekompromisní jednání nemělo chybu a šel z něj až strach.Tohle měl být Oscar.Hodně mě v roli pobavil taky Vincent Cassel ;-).U Cantony sem čekal kdy nahodí límeček a začne čutat.To v Británii došli herci?Vyloženě mi vadil akorát Joseph Fiennes,ale ten mi vadí všude.Nevím proč,ale já se na něj prostě nerad dívám (bráchu mám rád).Bavilo mě to po celou dobu,ale mám tu výhodu,že mě tohle téma prostě ted' zajímá.Už se těším na Golden Age. ()

blazenka

Výpravné a velkolepé a přesto tak intimní... Strhující dílo, které mapuje začátek jedné významné anglické epochy. Výborný a přesvědčivý výkon Cate B. a Geoffreyho R., nevýrazný Joseph Fiennes stejně jako Daniel Craig. Přesto nádherný snímek nejen pro milovníky historie. 90%. ()

Milwa

Výborný scénář, výborná režie, výborní herci....co více si můžu přát? Spokojenost absolutní...jeden z mých nejoblíbenějších historických filmů... ()

Bozvav

Velmi zdařilé zpracování, které se bohužel neubrání srovnání s filmem Panenská královna. Ten je o poznání lepší. Za mne 65%. ()

pipapa

První nadšení z filmu rychle opadne při dalších reprízách = stále více a více vyplouvá na povrch okatá komerce, rutinní režie a další jako-na-běžícím-pásu vyrobená "zakázka". To samé platí i pro pokračování ve filmu Královna Alžběta: Zlatý věk. ()

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

03.09.2005

Cate Blanchett si historickej snímke THE GOLDEN AGE zopakuje rolu kráľovnej Alžbety, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Vráti sa aj Geoffrey Rush ako Sir Francis Walsingham, Alžbetina pravá ruka pri… (více)