Do čela Anglie nastoupila po smrti své nevlastní sestry Marie, za jejíž vlády byla pro podezření z podpory protestantského povstání téměř rok vězněna. Když se Alžběta stala královnou, rozpoutá se kolem ní boj o moc, ale také boj o postavení samotné Anglie v okolním světě. Alžběta nechce válčit. Bezpečnost Anglie by nejlépe zajistil její sňatek s některým ze dvou nápadníků - jedním z nich je vdovec po Marii, španělský král, a druhým francouzský vévoda z Anjou. Alžběta sama je ale zamilovaná do Roberta Dudleye, vévody z Leicesteru. Nakonec odmítne oba nápadníky, a když se dozví, že Dudley je ženatý, zavrhne i jeho. Prosadí reformu církve a tím se zbaví politických protivníků a bývalých katolíků, kteří kolaborovali. Nakonec se rozhodne zůstat svobodná a stane se "panenskou královnou". (TV Nova)

FireTight

Mé druhé setkání s filmovou Alžbětou a rád uznám, že bylo daleko lepší než to před necelými třemi lety. Chudák Alžběta, obklopená tolika divnými a po moci chtivými lidmi, až mi z toho bylo špatně. Až jsem si říkal, že se z celé té motanice nezbláznila nebo dokonce nespáchala sebevraždu. Skvělé výkony všech přítomných, především Cate Blanchett. ()

bono22vox

Úžasné... Cate Blanchett hraje jako královna :-) a ostatní jí skvěle sekundují... Na to, že je tohle historický film, který se nepyšní masovými válečnými scénami a vizuálními efekty je to obdivuhodná práce režiséra, který svým původem nijak velké záruky úspěchu nezaručoval... Výborný film... ()

mira.l

Krásně zpracované historické drama s vynikající Kate Blanchett. Určitě si někdy pustím znova, jen je dobré si před shlédnutím něco málo nastudovat z historických faktů, pokud člověk není zrovna odborník na dané období a území, přece jen bez předchozích základních znalostí kdo, kdy, jak s kým, proti komu atakdále to není úplně ono a trochu se v tom ztrácí. ()

junxi91

Celkem povedený film o anglické královně, která královnou být neměla a která se stala pannou poté, co už měla nějaký ten penis v sobě. V roce 1558 umírá královna Marie I. Tudorovna na rakovinu a její dědičkou se má stát Alžběta, dcera Anny Boleynové. Společného otce obou královen opravdu není nutné představovat. Alžběta byla do té doby v domácím vězení, obviněná ze spiknutí, ale náhle je osvobozena a korunována. Se svou umírající nevlastní sestrou se dokonce stihla rozloučit na smrtelné posteli. Jejím poradcem je William Cecil, který ji informuje o tom, že zdědila zadluženou Anglii s rozpadající se infrastrukturou, nepřátelskými sousedy a zrádnými šlechtici, kteří spravují jednotlivá hrabství. Jedním z nich je pofidérně vyhlížející Thomas Howard, 4. vévoda z Norfolku. Cecil radí královně, aby se provdala, zplodila dědice a tím si pojistila svou vládu. Alžběta má spoustu nápadníků, ale nikdo na ní nezapůsobí, kromě lorda Roberta Dudleyho, se kterým si ráda zašpásuje. Alžbětiným osobním strážcem a poradcem se stává Francis Walsingham, protestantský exulant, který se vrátil z Francie. Dalších 4000 vojáků pod vedením Marie z Guise se vylodí v sousedním Skotsku. Alžběta nezná vojenskou strategii a na válečné poradě ji zesměšní Norfolk. Nařídí útok na francouzská vojska, ale ten se promění k katastrofu, protože profesionální francouzští vojáci porazí nezkušené a špatně vycvičené Angličany. Walsingham sdělí Alžbětě, že katoličtí lordi a kněží úmyslně zbavili armádu řádných vojáků a chtějí využít její porážku jako argumentaci k jejímu sesazení. Alžběta si uvědomuje hloubku spiknutí a přijímá podmínky Marie z Guise, aby zvážila sňatek s jejím synovcem Jindřichem, vévodou z Anjou. To je sprostý, drzý a nevychovaný zmetek, který chce jen její "kundičku". Alžběta chce stabilizovat svou vládu a navrhuje Akt jednotnosti, který sjednocuje anglické křesťany pod anglikánskou církev a přerušuje spojení s Vatikánem. To se Vatikánu nelíbí a pošle do Anglie kněze, který má pomoci Norfolkovi a jeho kohortám svrhnout Alžbětu. Alžběta se setkává s Jindřichem z Anjou a ignoruje jeho návrhy, protože přece miluje lorda Roberta. William Cecil konfrontuje Alžbětu kvůli její nerozhodnost a odhalí, že lord Robert je ženatý. Alžběta odmítne Jindřichovu nabídku ke sňatku poté, co odhalí, že se převléká za ženské a konfrontuje také lorda Roberta s jeho tajemstvím, ukončí jejich poměr a vykáže jej ze svých soukromých pokojů. Alžběta přežije několik pokusů o atentát, nejprve během slavností na ni někdo začne pálit šipky, a nyní někdo otrávil její šaty. Důkazy ukazují na Marii z Guise, a tak Alžběta pošle Walsingahama, aby se s ní sešel ve Skotsku a nakecal jí, že si chce vzít Jindřicha. Walsingham místo toho Marii odstraní, a tím podnítí francouzské nepřátelství vůči Alžbětě. Lord William Cecil ji požádá o upevnění vztahů se Španělskem, a Alžběta jej propustí ze svých služeb a rozhodne se následovat pouze svůj vlastní rozum. Walsingham varuje Alžbětu před dalším spiknutím, se kterým je potřeba se tvrdě vypořádat, což se také stane. Nakonec si Alžběta ostříhá vlasy, upraví svůj vzhled podle Panny Marie, a prohlásí se panenskou královnou, která je provdána za Anglii. Skvělý historický film, který mě vůbec nenudil, padaly v něm hlavy, vznikala spiknutí, která byla likvidována. Jo, a Vincent Cassel opět nezklamal. () (méně) (více)

Haloo5

Skutočne mimoriadny film zasadený do doby, kedy boli ženy na trone ešte len výnimkami. Cate Blanchett ma svojím výkonom omráčila, rolu kráľovny zahrala bravúrne. Geoffrey Rush rovnako ako vždy vynikajúci... Vo filme som nepostrádal takmer nič ()

Tormentor665

Velmi oceňované, ale vlastně nechápu proč. Možná je to tím, že tenhle styl mi prostě nesedí, a to ani jako konverzačka. Mám pocit, že umění historických filmů nějak mizí. Rush podle mého strká do kapsy všechny ostatní. Z té pompy mám nepříjemnou pachuť. Třeba takový italský Gepard je v tomto ohledu o několik tříd výš... ()

1mArc0

Existujú filmy, kde herecké výkony sú viac, ako samotný film. Nepíšem, že je to zlý film, len mohol byť lepšie natočený, ak by áno kľudne na maximum. Určite odporúčam pozrieť hlavne kvôli Cate Blanchett, výprave, kostýmom a hudbe. Nápad je dobrý len to spracovanie /85%/ ()

Maniik88

Komorný historický film s perfektnou Cate Blanchet a Rushom. Ja mám rád historické filmy typu Statočné Srdce, Gladiátor. Skrátka, hodne boja a hodne deja. Tu sa nebojuje vôbec a aj tak sa mi to páčilo. Práveže týmto sa film odlišuje od ostatných. Bol to film o psychike mladej královnej. O tom ako sa z nevinného dievčaťa stal Darth Vader. Proste krásne zobrazená zmena charakteru a celý film je vlastne o pocitoch a premene kráľovnej. Keď na konci prišla vybielená a zbožtená, istá si sama sebou, tak to bol skvelý vrchol a záver filmu. Bez Cate by to bolo o 1-2* menej. ()

nmarca

Díky Cate Blanchett i skvělým výkonům herců ve vedlejších rolích to mohlo být na 4*, ale scénář ani režie nepřinášejí nic zajímavého. Každopádně mírně nadprůměrný historický film. ()

PeterJon

Ťažké, ťažké....intrigánska dráma s pozoruhodnými, priam divadeľnými výkonmi. Ale dlhé, ku koncu už priam nepozerateľné. ()

nula87

Poctivá historická exkurze do jedné z nejdůležitějších epoch anglických dějin. Mladičká Elizabeth usedá na trůn rozvrácené země, a čeká ji téměř neřešitelný úkol zemi sjednotit, a ochránit vůbec právo země na svrchovanou existenci a také svoje právo na trůn. Blanchett je klasicky výborná, Rush nezaostává, a celý film je až na pár zaškobrtnutí ukázkou výborného historického filmu. 85% ()

jafuska

historický film o vládě panovnice královny Alžběty, rozhodně to neměla lehké, ačkoliv chvilkama mě příšlo, že je dost naivní a hloupá, když si myslela, že když se nevdá, že může v poklidu vládnout bez jakýkoliv ztrát, tahle doba byla obvzlášt těžká, nesmyslné popisování kacířství, to byla opravdu velká krutost, jak se zacházelo s lidmi, jako kdyby katolická víra byla nadevše a byla nejlepší, to si rozhodně nemyslím, ale film byl zajímavej, ani ta délka filmu mě nijak nevadilo, u tohoto to bylo fajn ()

Havala

Dnes již vlastně starý film, jsem měl možnost vidět nedávno (2010). Mám rád historická dramata, toto dílo mě velmi potěšilo, zvláště potěšily herecké výkony. Tak jsem byl potěšen z Kathy Burke - zase jí člověk může vidět trochu jinak než v Kevin a Perry go Large :-D. Taky je krácně vidět, že pokud si chcete sjednat pořádek tak se s nikým mazlit nemůžete. Netuším na kolik je děj věrným obrazem skutečnosti, ale rozhodně doporučuji shlédnout, pokud se někomu líbila Queen, tak není co řešit! ()

yaqwsx

Historické drama, které ničím nevybočuje. Není ani špatné, ani dobré, ale hlavně mě nezaujalo. Nedokázalo mě vtáhnout děje. Neoslovilo (tedy když pominu úvodní titulky - č to zní zvláštně, tak ty mě zaujaly. Myslete si o mě co chcete). Ale jinak precizně natočené. To se musí nechat. ()

brzozin

Úžasná historická freska s dokonalou výpravou a ještě dokonalejší Cate Blanchett, kterou si budu navždycky pamatovat jako Alžbětu. K dokonalosti filmu chybí opravdu jen krůček. ()

MadMax3

Takto by som si rád predstavoval všetky historické kostýmové drámy, založené na intrigách a trocha tej skutočnej histórie. Blanchett výborná, Rush snáď ešte lepší, z toho je podivného úškľabku, úsmevu, jeden nikdy nevie čo má za lubom. Mimochodom, Hry o tróny opisujú celkom schopne. ()

darthvader77

Neskutečně procítěný film. Od tvůrců je vynikající tah, že se rozhodli zmapovat ne až tak známé období nástup Alžběty I. na anglický trůn a jak se musela vyrovnat s problémy na počátku vlády. Uvěřitelná přeměna, kdy se z malé naivní dívky stává jedna z nejmocnější žen své doby a možná i celé historie. Všechny intriky, pletichy a soupeření mezi protestanty a katolíky dokáže diváka naprosto uhranout. Ocenit musím i šibalského a mazaného Francise Walsinghama. Geoffrey Rush tuhle šedou eminenci nehrál, on se jí stal. A už od jeho první scény z exilu jsem si ho musel zamilovat. Hrozně se mi líbilo, jak tu všechno mělo své místo a jak události ať už ze soukromého živote nebo statní záležitosti modelovali tu Alžbětu, která se zapsala nesmazatelným písmem do anglických dějin a hlavně její vztah k Francisi Walsginhamovi. ()

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

03.09.2005

Cate Blanchett si historickej snímke THE GOLDEN AGE zopakuje rolu kráľovnej Alžbety, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Vráti sa aj Geoffrey Rush ako Sir Francis Walsingham, Alžbetina pravá ruka pri… (více)