poster

Slavné historky zbojnické (TV seriál)

Dobrodružný

Československo, 1985, 5 h 56 min (Minutáž: 6x59 min)

Režie:

Hynek Bočan

Scénář:

Jiří Melíšek

Hrají:

Miloš Kopecký, Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Ladislav Mrkvička, Jiří Sovák, Josef Kemr, Karel Augusta, František Husák, Václav Sloup, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Josef Somr, Vladimír Krška, Zora Jandová, Rudolf Jelínek, Jaromír Hanzlík, Veronika Gajerová, Dagmar Havlová-Veškrnová, Stanislav Fišer, Ivana Andrlová, Petr Nárožný, Jan Přeučil, Helena Růžičková, Miroslav Vladyka, Vlastimil Brodský, Ondřej Vetchý, Ladislav Potměšil, Jan Růžička, Yvetta Kornová, Bára Štěpánová, Lubomír Kostelka, Otakar Brousek ml., Ladislav Trojan, Pavel Zedníček, Veronika Freimanová, Naďa Konvalinková, Lubomír Lipský st., Josef Bláha, Viktor Preiss, Marcel Vašinka, Jiří Lábus, Ladislav Gerendáš, Vladimír Dlouhý, Martin Stropnický, Josef Abrhám, Svatopluk Beneš, Ivan Vyskočil, Ljuba Krbová, Václav Mareš, Antonín Molčík, Roman Skamene, Jiří Růžička ml., Roman Hemala, Miloslav Štibich, Vilém Besser, Adolf Filip, Miloš Vávra, Miriam Kantorková, Jiří Pleskot, Svatopluk Skládal, Jiří Schwarz, Dana Bartůňková, Ladislav Křiváček, Jiří Cimický, Jan Schánilec, Naděžda Prchalová-Vicenová, Radan Rusev, Rudolf Vodrážka, Jaroslav Cmíral, Karel Engel, Václav Fišer, Petr Jákl st., Bohuslav Kalva, Martin Krb, Renata Mašková, Jana Robenková, Václav Stýblo, Zuzana Talpová, Vlastimil Bedrna, David Matásek, Bořivoj Navrátil, Ilja Racek, Jaroslav Kepka, Jan Teplý st., Hana Talpová, Karel Urbánek, Lena Birková, František Hanzlík, Antonín Hardt, Karel Hábl, Karel Hovorka ml., Milan Charvát, Milan Klacek, Josef Kubíček, Vladimír Lebeda, Petr Svoboda, Lenka Kodešová-Skopalová, Vítězslav Jirsák, Isabela Soukupová-Siegelová, Jiří Schmiedt, Ivan Gübel, Jiří Kraus, Jiří Klenot, František Michálek, Josef Patočka, Arnošt Proschek, Jan Sedliský, Radim Vašinka, Miroslav Dubský, Ladislav Šimek, Jana Viščaková, Jiří Růžička st., Zdeněk Srstka, Vlasta Mészarosová, Oldřich Janovský, Jan Kreidl, Petr Růžička, Lubomír Bryg, Eva Jiroušková, Petr Drozda, Ivo Helikar, Karel Kocourek, Mirko Musil, Jindřich Sejk, Miloslav Šindler, Libuše Geprtová, Pavel Nový, Martin Hron, Jindřich Hinke, Gustav Bubník, Jan Skopeček, Hana Čížková, Kateřina Lojdová, Václav Vydra nejml., Viktor Maurer, Ilona Svobodová, Bohuslav Čáp, Alena Karešová, Jiří Hálek, Eugen Jegorov, Jana Leichtová, Jaroslav Tomsa, Bohumil Vávra, Antonín Procházka, Miloslav Homola, Zdeněk Blažek
(další profese)
 • wosho
  ****

  Rozhodně zajímavý počin ČST v polovině 80tých let. Největším kladem (jako u spousty tehdejěích seriálů) je zde herecké obsazení, které dokonalé přebije jeho největší slabinu (výprava je zde skoro jako vždy přímo televizně ubohá). Bočan si zaslouží pochválit, že neudělal ze skutečných zbojníků (lupičů i vrahů) co žili, takové ty Jánošíky co bohaté okrádali a chudým rozdávali-a hlavně proti nespravedlivému řádu bojovali (tak jak se to pánům dramaturgům s rudou knížkou v kapse hodilo do krámu).(27.7.2007)

 • hostivít
  ****

  Relativně zdařilý projekt čs. televize ukazující osudy některých "zbojníků". Šest dílů je myslím tak akorát, přičemž i tak je možné pozorovat nevyrovnanou kvalitu. První díl - Babinský - sice není moc dramatický, ale naprosto tu kraluje hereckým výkonem Brzobohatý. Šobri Jožka je asi nejzdařenější díl se skvělým duem Heřmánek-Bartoška. Následující dva díly - Grasel a Schinderhannes - patří spíše k těm slabším, nicméně Róža Šándor s přesvědčivým Zedníčkem opět vrátí do cyklu kvalitu. Poslední díl je asi nejvtipnější, navíc zde skvěle hraje nedoceněný herec Křiváček. Celkově dávám 4 hvězdy, zásluhu na tom má i průvodce M.Kopecký.(16.12.2009)

 • sud
  *****

  Jeden z nejlepších českých seriálů. Každý díl je výtečně zpracován, kamerou a výpravou počínaje a herecky konče. Václav Babinský. První díl se oproti ostatním dílům točí okolo Babinského stáří (kdežto ostatní jsou od narození do smrti) a zabývá se rozdíly mezi skutečností a jeho legendárními činy. Výtečný Radoslav Brzobohatý a Jana Hlaváčová a jediný díl, kdy to s hrdinou nakonec dobře dopadne. Šobri Jožka. Takový možná nejvíce zbojnický a nejvíce romantický díl. Jiří Bartoška s Karlem Heřmánkem jsou důstojní protihráči. Jan Jiří Grasel. Díl možná nejdůkladněji propracovaný, značná část se věnuje přípravám na zbojníkovo dopadení, který jim to bohužel sežere i s navijákem. Skvělý Ivan Vyskočil, přesvědčivý Jaromír Hanzlík a výborný Antonín Molčík. Schinderhannes. Jediná, nebo jedna z mála vážných rolí Miroslava Vladyky a neočekávaně přesvědčivá. Asi nejakčnější díl, Schinderhannes byl takový Rakouský Robin Hood. Róža Šándór. Díl, ve kterém budete hrdinovi fandit asi nejméně ze všech, protože má do klaďase daleko. Ale ve skvělém podání Pavla Zedníčka se k tomu jistě usmělíte. Trestanec Salvator. Poslední a trochu jiný díl. Salvator se neproslavil ani tak svými loupežnickými činy, jako spíše svou pověstí mistra útěků z vězení (utekl prý 33krát). Dosti romantický díl s výborným Vladimírem Dlouhým v hlavní roli. Všechny díly provází Miloš Kopecký svým vlídným projevem, projevem stárnoucího usedlého historika. Bohužel nepříliš známý, ale vynikající počin Československé televize, při jehož sledování vás zamrzí fakt, že bylo natočeno pouze šest dílů. Že tvůrci později nenatočili další. Inu, možná kdoví jak by dopadly. V nejlapším se má přestat.(7.10.2006)

 • Martin741
  *****

  Kultovy ceskoslovensky serial z hlbokej normalizacie. Normalizacia v roku 1985 v byvalom CSSR fakt zarezavala do vsetkych oblasti zivota spolocnosti /noviny, rozhlas, TV, vysoka a komunalna politika/ a tak sa tocili aspon taketo oddychove serialy. A nie je to dietlovina, scenar mal na praci Jiri Melisek, to je u mna tiez plus. 94 %(13.6.2015)

 • blackrain
  ****

  Pan Kopecký byl jako vyprávěč (průvodce) velmi příjemný. Škoda, že těch epizod bylo pouze šest. Určitě by se našlo pár dalších loupežníků a zbojníků, kteří by si za svoje činy zasloužili být zvěčněni v tak zajímavém a povedeném seriálu. seriál je samozřejmě z dob již dávno minulých, ale přesto se nedokážu ubránit pocitu, že dříve seriály skutečně za něco stály. Dnešní televizní tvorba se s nimi vůbec nemůže srovnávat, protože má nedostečnou kvalitu.(21.10.2011)

 • - Natáčelo se v Praze, zámku Slatiňany, Valečově, Šareckém údolí. (M.B)

 • - Natáčelo se u Trojanova mlýna v Praze Suchdole. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

 • - Miloš Kopecký jako glosátor účinkuje jako jediný ve všech šesti dílech. Ve dvou díle účinkuje Jiří Pleskot v roli učitele gymnázia, ostatní herci se objevili pouze v jednom díle. (Willy Kufalt)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace