Slavné historky zbojnické (TV seriál)

Dobrodružný

Československo, 1985, 6x59 min

Hynek Bočan

Jiří Melíšek

Miloš Kopecký, Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Ladislav Mrkvička, Jiří Sovák, Josef Kemr, Karel Augusta, František Husák, Václav Sloup, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Josef Somr, Vladimír Krška, Zora Jandová, Rudolf Jelínek, Jaromír Hanzlík, Veronika Gajerová, Dagmar Veškrnová-Havlová, Stanislav Fišer, Ivana Andrlová, Petr Nárožný, Jan Přeučil, Helena Růžičková, Miroslav Vladyka, Vlastimil Brodský, Ondřej Vetchý, Ladislav Potměšil, Jan Růžička, Yvetta Kornová, Barbora Štěpánová, Lubomír Kostelka, Otakar Brousek ml., Ladislav Trojan, Pavel Zedníček, Veronika Freimanová, Naďa Konvalinková, Lubomír Lipský st., Josef Bláha, Viktor Preiss, Marcel Vašinka, Jiří Lábus, Ladislav Gerendáš, Vladimír Dlouhý, Martin Stropnický, Josef Abrhám, Svatopluk Beneš, Ivan Vyskočil, Ljuba Krbová, Václav Mareš, Antonín Molčík, Roman Skamene, Jiří Růžička ml., Roman Hemala, Miloslav Štibich, Vilém Besser, Adolf Filip, Miloš Vávra, Miriam Kantorková, Jiří Pleskot, Svatopluk Skládal, Jiří Schwarz, Dana Bartůňková, Ladislav Křiváček, Jiří Cimický, Jan Schánilec, Naděžda Prchalová-Vicenová, Radan Rusev, Rudolf Vodrážka, Jaroslav Cmíral, Karel Engel, Václav Fišer, Petr Jákl st., Bohuslav Kalva, Martin Krb, Renata Mašková, Jana Robenková, Václav Stýblo, Zuzana Talpová, Vlastimil Bedrna, David Matásek, Bořivoj Navrátil, Ilja Racek, Jaroslav Kepka, Jan Teplý st., Hana Talpová, Karel Urbánek, Lena Birková, František Hanzlík, Antonín Hardt, Karel Hábl, Karel Hovorka ml., Milan Charvát, Milan Klacek, Josef Kubíček, Vladimír Lebeda, Petr Svoboda, Lenka Kodešová-Skopalová, Vítězslav Jirsák, Isabela Soukupová-Siegelová, Jiří Schmiedt, Ivan Gübel, Jiří Kraus, Jiří Klenot, František Michálek, Josef Patočka, Arnošt Proschek, Jan Sedliský, Radim Vašinka, Miroslav Dubský, Ladislav Šimek, Jana Viščaková, Jiří Růžička st., Zdeněk Srstka, Vlasta Mészarosová, Oldřich Janovský, Jan Kreidl, Petr Růžička, Lubomír Bryg, Eva Jiroušková, Petr Drozda, Ivo Helikar, Karel Kocourek, Mirko Musil, Jindřich Sejk, Miloslav Šindler, Libuše Geprtová, Pavel Nový, Martin Hron, Jindřich Hinke, Gustav Bubník, Jan Skopeček, Hana Čížková, Kateřina Lojdová, Václav Vydra nejml., Viktor Maurer, Ilona Svobodová, Bohuslav Čáp, Alena Karešová, Jiří Hálek, Eugen Jegorov, Jana Leichtová, Jaroslav Tomsa, Bohumil Vávra, Antonín Procházka, Miloslav Homola, Zdeněk Blažek

Für mich - 75%, - /filozoficko - dostihové úvody Miloše mi trochu lezly na nervy, když se to opakovalo, kolísavá úroveň/, + /výpravné a docela propracované, i s detaily, slušná herecká plejáda, historicky uvěřitelné - ten kdo měl bejt špinavej, byl špinavej, ten, kdo neměl umět číst, psát, tak neuměl/, hodnocení - slušný seriál, takový průměrný, stáří je už znát, 1. díl mi nesedl, 2. + 5. díl průměrný, 3. + 4. díl slušný, ikdyž jaksi násilný, 6. díl nejlepší, i přes smutný konec(25.3.2016)

Všech 6 zbojnických historek se vyznačuje především bezchybným hereckým obsazením, jak zbojníků, tak všech ostatních zůčastněných. Historky jsou občas i humorné a prostředím zapadají perfektně do doby, ve které se odehrávají. Ta atmosféra se podařila perfektně navodit. No a zbojníci zahrané výbornými herci zapadli úplně přesně - Jiří bartoška (Jožo Šobri), Ivan Vyskočil (Jan Jiří Grassel), Radoslav Brzobohatý (Václav Babinský), Pavel Zedníček (Róža Šándor), Miroslav Vladyka (Schinderhannes), Vladimír Dlouhý (Trestanec Salvador). A jako bonus Miloš Kopecký, který nás povídkami provází a dokresluje začátek a konec životů jednotlivých zbojníků. Převeliká škoda, že se nenatočilo více dílů, náš kraj měl mnoho podobných loupežnických dobrodruhů.(15.7.2012)

Pokud si potřebujete doplnit vzdělání ohledně historie a zejména ohledně největších zbojníků,lupičů a lapků,tak je pro vás tento seriál přímo studnicí znalostí a encyklopedií těchto vyvrhelů. Přesto, že jde o individua pochybné pověsti a mravů, budete pravděpodobně většinu času stát na jejich straně.Seriál je natočen tak,že se rozhodně nudit nebudete. Romantika a dobrodružství je zaručeno. Díky plejádě prakticky všech tehdejších hereckých hvězd jde o jeden z nejlepších českých televizních seriálů.(25.4.2013)

Seriál, který i přes "špatné?" konce upoutá velkou dávkou humoru. Radoslav Bzobohatý coby Václav Babinský je přesvědčivý coby životem zkroušený zbojník, který má svá nejlepší léta za sebou. K jeho hereckému výkonu se nedá nic říct. Jen to, že ve všech polohách zůstává naprosto skvělý. Jiří Bartoška coby Šobri Jožka opět podává (nad)standartně dobrý výkon - on prostě špatně hrát nedokáže a má k tomu dva zdatné spoluhráče - úžasně nejednoznačného Karla Heřmánka a jako vždy perfektního Ladislava Mrkvičku. Prostě ta skvělá, silná trojice kolegů z Divadla na Zábradlí. Ivan Vyskočil je opravdu grázl a obdařil tohoto gaunera vším, abychom ho mohli jak nesnášet, tak mu bezmezně fandit - prostě zbojník, jak se patří - bez patosu a podobných berliček. Asi největším překvapením pro mě byl strhující výkon Miroslava Vladyky coby Schinderhannese. Vladyka jako poměrně arogantní rváč, který se dokáže chovat jako pravý generál. Přesně ten typ vůdce, ke kterému mohou mít vojáci bezmeznou důvěru. Pavel Zedníček se na roli maďarského zbojníka Róži Šándora vysloveně hodí a podává tak soustředěný výkon, že úplně zapomenete, že se díváte na televizi. Ve všech polohách je naprosto přesný a člověk velmi dobře chápe, proč má kolem sebe vždy zástup ctitelek. Vladimír Dlouhý patří odjakživa mezi naší hereckou elitu a člověku je jeho postavy, trestance Salvadora asi nejvíce líto, protože je to takový sympaťák. Sympatický mladý rebel s krásnou a roztomilou Ilonou Svobodovou po boku. K tomuto výčtu kladů si připočítejte herecké hvězdy ve většině vedlejších rolí a úžasného vypravěče v podání Miloše Kopeckého a vyjde vám národní poklad.(10.12.2008)

Na seriál velmi výpravná záležitost. Jelikož mne dobové záležitosti baví a něco více jsem četl i zločinech a hrdelních trestech, historky mi sedly. Nejen že se snaží o věrné znázornění doby, ale i hrdinové (dají-li se tak všichni ti Grázelové nazvat :-) vycházejí ze skutečných postav i když si tam asi pan Melíšek lecos doplnil dle své libosti. Kopecký jako průvodce také nemá chybu. Za mne je to za 4 oprátky! * * * *(9.6.2013)

• - Natáčelo se v Praze, zámku Slatiňany, Valečově, Šareckém údolí. (M.B)

• - Miloš Kopecký jako glosátor účinkuje jako jediný ve všech šesti dílech. Ve dvou díle účinkuje Jiří Pleskot v roli učitele gymnázia, ostatní herci se objevili pouze v jednom díle. (tulen12345)