poster

Slavné historky zbojnické (TV seriál)

Dobrodružný

Československo, 1985, 5 h 56 min (Minutáž: 6x59 min)

Režie:

Hynek Bočan

Scénář:

Jiří Melíšek

Hrají:

Miloš Kopecký, Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Ladislav Mrkvička, Jiří Sovák, Josef Kemr, Karel Augusta, František Husák, Václav Sloup, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Josef Somr, Vladimír Krška, Zora Jandová, Rudolf Jelínek, Jaromír Hanzlík, Veronika Gajerová, Dagmar Havlová-Veškrnová, Stanislav Fišer, Ivana Andrlová, Petr Nárožný, Jan Přeučil, Helena Růžičková, Miroslav Vladyka, Vlastimil Brodský, Ondřej Vetchý, Ladislav Potměšil, Jan Růžička, Yvetta Kornová, Bára Štěpánová, Lubomír Kostelka, Otakar Brousek ml., Ladislav Trojan, Pavel Zedníček, Veronika Freimanová, Naďa Konvalinková, Lubomír Lipský st., Josef Bláha, Viktor Preiss, Marcel Vašinka, Jiří Lábus, Ladislav Gerendáš, Vladimír Dlouhý, Martin Stropnický, Josef Abrhám, Svatopluk Beneš, Ivan Vyskočil, Ljuba Krbová, Václav Mareš, Antonín Molčík, Roman Skamene, Jiří Růžička ml., Roman Hemala, Miloslav Štibich, Vilém Besser, Adolf Filip, Miloš Vávra, Miriam Kantorková, Jiří Pleskot, Svatopluk Skládal, Jiří Schwarz, Dana Bartůňková, Ladislav Křiváček, Jiří Cimický, Jan Schánilec, Naděžda Prchalová-Vicenová, Radan Rusev, Rudolf Vodrážka, Jaroslav Cmíral, Karel Engel, Václav Fišer, Petr Jákl st., Bohuslav Kalva, Martin Krb, Renata Mašková, Jana Robenková, Václav Stýblo, Zuzana Talpová, Vlastimil Bedrna, David Matásek, Bořivoj Navrátil, Ilja Racek, Jaroslav Kepka, Jan Teplý st., Hana Talpová, Karel Urbánek, Lena Birková, František Hanzlík, Antonín Hardt, Karel Hábl, Karel Hovorka ml., Milan Charvát, Milan Klacek, Josef Kubíček, Vladimír Lebeda, Petr Svoboda, Lenka Kodešová-Skopalová, Vítězslav Jirsák, Isabela Soukupová-Siegelová, Jiří Schmiedt, Ivan Gübel, Jiří Kraus, Jiří Klenot, František Michálek, Josef Patočka, Arnošt Proschek, Jan Sedliský, Radim Vašinka, Miroslav Dubský, Ladislav Šimek, Jana Viščaková, Jiří Růžička st., Zdeněk Srstka, Vlasta Mészarosová, Oldřich Janovský, Jan Kreidl, Petr Růžička, Lubomír Bryg, Eva Jiroušková, Petr Drozda, Ivo Helikar, Karel Kocourek, Mirko Musil, Jindřich Sejk, Miloslav Šindler, Libuše Geprtová, Pavel Nový, Martin Hron, Jindřich Hinke, Gustav Bubník, Jan Skopeček, Hana Čížková, Kateřina Lojdová, Václav Vydra nejml., Viktor Maurer, Ilona Svobodová, Bohuslav Čáp, Alena Karešová, Jiří Hálek, Eugen Jegorov, Jana Leichtová, Jaroslav Tomsa, Bohumil Vávra, Antonín Procházka, Miloslav Homola, Zdeněk Blažek
(další profese)
 • sud
  *****

  Jeden z nejlepších českých seriálů. Každý díl je výtečně zpracován, kamerou a výpravou počínaje a herecky konče. Václav Babinský. První díl se oproti ostatním dílům točí okolo Babinského stáří (kdežto ostatní jsou od narození do smrti) a zabývá se rozdíly mezi skutečností a jeho legendárními činy. Výtečný Radoslav Brzobohatý a Jana Hlaváčová a jediný díl, kdy to s hrdinou nakonec dobře dopadne. Šobri Jožka. Takový možná nejvíce zbojnický a nejvíce romantický díl. Jiří Bartoška s Karlem Heřmánkem jsou důstojní protihráči. Jan Jiří Grasel. Díl možná nejdůkladněji propracovaný, značná část se věnuje přípravám na zbojníkovo dopadení, který jim to bohužel sežere i s navijákem. Skvělý Ivan Vyskočil, přesvědčivý Jaromír Hanzlík a výborný Antonín Molčík. Schinderhannes. Jediná, nebo jedna z mála vážných rolí Miroslava Vladyky a neočekávaně přesvědčivá. Asi nejakčnější díl, Schinderhannes byl takový Rakouský Robin Hood. Róža Šándór. Díl, ve kterém budete hrdinovi fandit asi nejméně ze všech, protože má do klaďase daleko. Ale ve skvělém podání Pavla Zedníčka se k tomu jistě usmělíte. Trestanec Salvator. Poslední a trochu jiný díl. Salvator se neproslavil ani tak svými loupežnickými činy, jako spíše svou pověstí mistra útěků z vězení (utekl prý 33krát). Dosti romantický díl s výborným Vladimírem Dlouhým v hlavní roli. Všechny díly provází Miloš Kopecký svým vlídným projevem, projevem stárnoucího usedlého historika. Bohužel nepříliš známý, ale vynikající počin Československé televize, při jehož sledování vás zamrzí fakt, že bylo natočeno pouze šest dílů. Že tvůrci později nenatočili další. Inu, možná kdoví jak by dopadly. V nejlapším se má přestat.(7.10.2006)

 • hostivít
  ****

  Relativně zdařilý projekt čs. televize ukazující osudy některých "zbojníků". Šest dílů je myslím tak akorát, přičemž i tak je možné pozorovat nevyrovnanou kvalitu. První díl - Babinský - sice není moc dramatický, ale naprosto tu kraluje hereckým výkonem Brzobohatý. Šobri Jožka je asi nejzdařenější díl se skvělým duem Heřmánek-Bartoška. Následující dva díly - Grasel a Schinderhannes - patří spíše k těm slabším, nicméně Róža Šándor s přesvědčivým Zedníčkem opět vrátí do cyklu kvalitu. Poslední díl je asi nejvtipnější, navíc zde skvěle hraje nedoceněný herec Křiváček. Celkově dávám 4 hvězdy, zásluhu na tom má i průvodce M.Kopecký.(16.12.2009)

 • Karlos80
  ****

  Nikola Šuhaj, Jánošík, Robin Hood, Cartouche, Fanfán Tulipán, Babinský - zbojnické legendy, se kterými se setkáváme u všech evropských národů. Většinou měli jedno společné - bohatým brali a chudým dávali.O jejich životě byly psány básně, romány, natočeny baladické příběhy, napsány divadelní hry a zpravidla tyto tradované historky a legendy přibarvily a zušlechtily zločince natolik, že vzbuzoval lítost i obdiv.Jejich romantické příběhy se příjemně poslouchají a povětšinou v nich dobro vítězí nad zlem.Seriál Slavné historky zbojnické představuje šest z nejslavnějších neblaze proslulých zbojníků, gaunerů a podvodníků kteří se postupně objeví ve všech šesti dílech tohoto seriálu.Jsou to a každý díl a název jednotlivého dílu v sobě nese jedno z následujících jmen:Šobri Jožka,Róža Šandor,Jan Jiří Grasel,Václav Babínský,Hans Schinderhannes a trestanec Salvador-Jean Ferey. Jsou to příběhy mužů, kteří žili na různých místech, měli rozdílné cíle i prostředky. Všichni ale skončili stejně. Stali se však slavnými postavami z dějin zločinu.Dnes jsem viděl první díl tohoto legendárního seriálu, a chtěl jsem dát původně za tři ale za krásné exteriéry tuším že to bylo v Praze a to někde v Šáreckém údolí, a za přesvědčivý výkon pana Brzobohatého dávám na konec za 4* a to je teprve začátek.(3.9.2006)

 • str0001
  ****

  Nemám rád ty dlouhý komentáře, jak si tu každý vylévá srdíčko. Autoři se jistě nesnažili o historyckou epepoj. Ale pokud chtěli, aby měl děj spád a aby povídka byla poučná, tak se jim to báječně povedlo. Seriózní herecké výkony a zvučné obsazení také slibuje dobrý zážitek. Občas se o něco podobného pokusíme i dnes, ale bohužel se u nás nejvíce točí stále nové a nové varianty na "Velmi křehké obvody".(26.11.2015)

 • Schlierkamp
  ****

  Československý šestidílný televizní seriál, jenž se věnuje vyprávění historických příběhů o známých i méně známých zbojnících a loupežnících, jež se z určitých důvodů staly legendami. Po docela morbidním pozadí během promítání úvodních titulků zobrazující druhy historických poprav se dostává ke slovu vypravěč M. Kopecký, jenž v každém dílu diváka uvede do společensko-historických souvislostí konce 18. a počátku 19. století, v nichž se jednotlivé hodinové příběhy odehrávají. Seriál se věnuje postupně V. Babinskému (1796-1879, R. Brzobohatý), Sóbri Jožkovi (1810-1837, J. Bartoška), J. J. Graselovi (1790-1818, I. Vyskočil), Schinderhannesovi (1778-1803, M. Vladyka), Róžovi Šandorovi (1813-1878, P. Zedníček) a Jeanu Salvadorovi (1774-?, V. Dlouhý), z nichž každý zemřel rozdílnou smrtí, pouze český zbojník Babinský skonal přirozeně ve vysokém věku. Jak vidno, geograficky jsou příběhy zařazeny do Českých zemí, Uherska, Německa a Francie. Přestože se jednotlivé příběhy odehrávají podle podobné dějové osnovy, tedy vzestup a rozšiřování moci, majetku a věhlasu zbojníka, poté zrada spojence či osudná chyba a zákonitě ústup ze slávy, případně smrt, působí do značné míry každý jinak a neokoukaně. Velkou zásluhu na tom má scénář J. Melíška věrohodně zachycující realitu loupeživého života a prostředí společenských vyděděnců a především herecké výkony hlavních i vedlejších postav. V doplňujících vedlejších rolích, jež výrazně pozvedly divácký zážitek ze seriálu, se objevili namátkou maďarští důstojníci J. Sovák a K. Heřmánek, proradní J. Hanzlík a L. Křiváček, věrní pomocníci A. Molčík či O. Vetchý, vojenští velitelé J. Somr a L. Trojan a mnoho dalších. Svůj půvab a krásu v seriálu prokázalo také mnoho českých hereček, za zmínku stojí J. Hlaváčová, V. Freimanová, I. Svobodová, B. Štěpánová, D. Bartůňková či L. Geprtová. Kdybych měl vybrat jeden díl ze seriálu Hynka Bočana, jenž mě nejvíce zaujal, zvolil bych čtvrtý v pořadí, jenž pojednává o německém rebelovi Schinderhannesovi. Tohoto vyvržence, jemuž život ukončila gilotina, ztvárnil velmi vydařeným, až překvapivě výborným způsobem M. Vladyka a jeho projev byl tak diametrálně odlišný od jeho obvyklých komediálních rolí. Až na pár ojedinělých nesrovnalostí v několika dílech mohu s klidným svědomím hodnotit tento seriál nadprůměrně, zejména díky netradičnímu a zajímavému tématu a skvělým hereckým výkonům.(18.7.2018)

 • - Natáčelo se u Trojanova mlýna v Praze Suchdole. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

 • - Miloš Kopecký jako glosátor účinkuje jako jediný ve všech šesti dílech. Ve dvou díle účinkuje Jiří Pleskot v roli učitele gymnázia, ostatní herci se objevili pouze v jednom díle. (Willy Kufalt)

 • - Natáčelo se v Praze, zámku Slatiňany, Valečově, Šareckém údolí. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace