Reklama

Reklama

Slavné historky zbojnické

(seriál)
Československo, 1985, 5 h 56 min (Minutáž: 59–60 min)

Režie:

Hynek Bočan

Scénář:

Jiří Melíšek

Hrají:

Miloš Kopecký, Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Ladislav Mrkvička, Jiří Sovák, Josef Kemr, Karel Augusta, František Husák, Václav Sloup, Radoslav Brzobohatý (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Šestidílný cyklus příběhů o legendárních dobrodruzích a zbojnících, drsné realitě loupežnického života a prostředí společnosti vyděděnců. (hippyman)

Recenze (79)

filmmovier 

všechny recenze uživatele

No, vlastně je to docela nuda. Ale obří výprava, plejáda geniálních hereckých velejmen, zajímavé osudy sledovaných zbojníků, jedinečný pohled do zajímavých milníků evropské historie a neodolatelný Miloš Kopecký jako přidaná hodnota v roli průvodce celým seriálem mi tak nějak nedovolí jít níž. Protože ten seriál je opravdu kvalitní. Rozhodně patří k tomu nejzajímavějšímu, co u nás kdy vzniklo vůbec a obstojí i v předrevoluční konkurenci. Tak dobré jako Dobrodružství kriminalistiky sice není, což je věčná škoda, ale z faktického hlediska mu nelze nic vytknout. 75 %. ()

Pavlosos 

všechny recenze uživatele

Další z mé tetraiády nejoblíbenějších a nejlepších seriálů naší televize, který poutavě vypráví o historii našich, nebo zahraničních zbojníků. Zdroj úspěchu je zde stejný jako u Dobrodružství kriminalistiky - výborná režie a opět široký herecký ansámbl s Milošem Kopeckým jako vypravěčem v čele dělá z tohoto filmu jeden z nejlepších seriálů a zároveň svou délkou jeden z nejkratších seriálů naší kinematografie. ()

Reklama

velkyvezir 

všechny recenze uživatele

Skvělý seriál s výborným hereckým obsazením. Zejména Kopecký jako průvodce je naprosto výborný a v podstatě temné osudy lumpů podává s nádechem dobrodružnosti. Brzobohatý jako Babinský nebo Vyskočil jako Grasel jsou přesně podle mých představ. Jen jedna drobnost: v dílu s Graselem filmařům unikly stopy po pneumatikách v polích, jimiž Grasel na koni projíždí:-) ()

str0001 

všechny recenze uživatele

Nemám rád ty dlouhý komentáře, jak si tu každý vylévá srdíčko. Autoři se jistě nesnažili o historyckou epepoj. Ale pokud chtěli, aby měl děj spád a aby povídka byla poučná, tak se jim to báječně povedlo. Seriózní herecké výkony a zvučné obsazení také slibuje dobrý zážitek. Občas se o něco podobného pokusíme i dnes, ale bohužel se u nás nejvíce točí stále nové a nové varianty na "Velmi křehké obvody". ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Postupně si doplňuji klasické československé televizní seriály z archivu webu České televize. Ten mimochodem doporučuji, není na škodu si na pár měsíců vypnout třeba Netflix a podobné služby a celý archiv ČT si projít. Lze tam najít spoustu dobrých seriálů. Slavné historky zbojnické ale patří bohužel k těm slabším. Za celou dobu mě nedokázaly pořádně chytit. Jednotlivé díly mají kolem hodiny, přesto jsem ani jeden nedokázal dát v celku. Téměř všechny díly mi přišly zvláštně mdlé a hodně se táhly. Chyběl tomu lepší scénář, poutavěji podaný příběh, silnější gradace, … nevím,  jednoduše mě moc nebavily. Navíc mě štval vypravěč. Nic proti Miloši Kopeckému nemám, ale ta postava tam nemusela vůbec být. Taky nevím, proč se vždycky začínalo u koní a proč se přirovnávali zbojníci ke koním? Nakonec nechávám i tu slabší třetí hvězdu. Za obsazení, občasný humor a pár nových informací, které si z období 18. - 19. století může divák odnést. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (15)

  • Točilo se na zámku Slatiňany, v Trojanově mlýně, v Hostivicích, na hradě Valečov a v Praze Hradčanech. (sator)
  • Okolo Grasla (Ivan Vyskočil) vyrostla brzy po jeho smrti rozsáhlá legenda. V Rakousku je díky mnoha románům, písním a lidovým pověstem znám jako šlechetný loupežník, který bohatým bral a chudým dával. V českém jazykovém prostředí byla jeho pověst zpočátku spíše opačná. Právě proto se v češtině jméno Grasel, v počeštěném tvaru „grázl“, používá jako nadávka k označení člověka lumpa, lotra, zloděje, násilníka, hrubiána či dokonce vraha. (sator)

Související novinky

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

13.09.2012

Pouhý den před svými osmdesátinami zemřel ve středu 12. 9. jeden z nejvýraznějších českých herců druhé poloviny 20. století. Byl představitelem hlavně mužných rolí, drsnějších i těch, díky kterým byl… (více)

Reklama

Reklama