Pán šelem

The Beastmaster

• Austrálie

The Beastmaster

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA / Západní Německo, 1982, 118 min (Director's cut: 90 min)

Film, který jsem si asi jako 9 letý kluk vybrečel u rodičů a byl tak mým prvním originálem na VHS :-). Kazetu jsem pak neskutečně ohrál a velmi dlouho čekal, než jsem film až asi ve 23 letech sehnal na DVD. Nejde o nijak strhující zážitek pro široký okruh diváků, ale osobně jsem byl Pánem šelem okouzlen a už mě to nepustilo. Svalnatý hrdina, který hledá svůj osud a pomstu doprovázený zvířecími pomocníky, tomu jsem nemohl jinak, než propadnout. Rů, Šarak, Kodo a Podo, to jsou jména, která mi zůstanou navždy v hlavě :-). Navíc, kolik fantasy filmů bylo tehdy natočeno, kolik těch minimálně průměrných?! I dnes je to žánr, kde se lepší kousky hledají jak jehla v kupce sena, když tedy myslím ty klasická epická fantasy díla, kde jsou základem kouzla a meče. Když se na film podívám dnes, tak samozřejmě vidím i druhou stránku, ale i tak nemohu hodnotit jinak. Na Pána šelem koukám ze svého pohledu, který jsem si vytvořil dávno, a už se nezmění. Jde o velmi srdcovou záležitost (s neodolatelnou hudbou Lee Holdridge), kterou pokořil až Pán prstenů.(24.4.2011)

Treba se zblaznete ale tohle je proste uplne bozi a na vasich smesnych 57% vam zvysoka seru na tomhle filmu jsem vyrostl a kdykoliv si ho znova pustim vratim se do detstvi pro mne osobne jeste lepsi film nez Conan a svym zpusobem jeden ze zapomenutych kultu s celkem narachlym Marcem Singerem sexy Tanyou Roberts a dabelskym zaporakem Ripem Tornem vsechno dokresluje famozni hudebni doprovod a predevsim ano zviratka cvicitele tu se zviraty dokazali neuveritelne kousky dokazou divaka pobavit udivit i dojmout k slzam no a predevsim je to pak opet ukazka poctive filmariny proste takova dobrodruzna fantasy v oldschol stylu bez zbytecnych digitalnich efektu reziser Coscarelli patri mezi kultovni komercnim holywoodem neuznane vizionare ktery si chtel vzdycky delat vsechno po svem a i kdyz mu producent zasahoval do tohohle snimku jak mohl a finalni material tudiz neni uplne jeho dilo ten nezamenitelny nezavisly styl se tu proste pozna je to zkratka bomba nevim jestli to delaji ty zvirata nebo ta uzasna hudba ale pro mne je to jeden z filmu ktery budu na veky uznavat a ty vase erudovany kecy o nudnym nevyraznym becku si strcte nekam(27.8.2013)

• Radyo

Jednoduchá popcornová slátanina s hormony našlapaným Marcem Singerem v titulní roli mě nezaujala ani v době, kdy jsem ji viděl poprvé, tedy cca v polovině 80. let. Dneska se na podobná dílka dívám jen, když opravdu, ale opravdu nemám nic lepšího na práci, při sledování zásadně vypínám mozek a nasazuju úsměv č. 12 (tzv. blahosklonný).(22.7.2002)

Dojalo mě, kolik lidí na IMDb se při hodnocení PÁNA ŠELEM nechalo přemoci nostalgií, podobně jako na ČSFD u o rok staršího SOUBOJE TITÁNů. V první polovině 80. let zareagoval Hollywood na tehdejší popularitu Dračího doupěte a dalších her na hrdiny vlnou snímků s fantasy tématikou. Po prvních vlaštovkách v roce 1981 (HAWK THE SLAYER a DRAGONSLAYER), vtrhl do kin CONAN BARBAR a tři měsíce po něm i nízkorozpočtový PÁN ŠELEM (stál necelých 5 milionů a vydělal jen 3,5) , který si v nich ale dlouho nepobyl a kultovní status získal až nesčetným reprízováním na amerických kabelových stanicích, zejména TBS. Nezávislý režisér, scenárista a producent Don Coscarelli se při psaní scenáře se svým kmenovým producentem Paulem Peppermanem jen velmi volně inspiroval stejnojmennou povídkou Andre Norton a za přispění Oscarem oceněného Kubrickova kamaramana Johna Alcotta (MECHANICKÝ POMERANČ, BARRY LYNDON, SHINNING) natočil kouzelnou fantasy pohádku, stejně vymazlenou jako jeho kultovní surrealistický horůrek PHANTASM. Změna žánru si sice hned na začátku vyžádala oběť v podobě přímočařejší zápletky, ale už nezabránila Coscarellimu zabydlet plátno pro něj typickými bizarními příšerami - meziplanetárního otrokáře Tall mana nahradil krvežíznivý kněz Maax se zálibou v dětských obětech a létající vraždící koule a zombícké trpaslíky zase hrůzní netopýří antropofágové a strážci smrti v S/M oblečcích. Stejně jako u PHANTASM, kde koule v Tall manových službách neřešily do koho se zavrtají a často tak působily spíše kontraproduktivně, i Maaxovi strážci smrti kosí všechny bez ohledu na barvy týmu a jako ve PHANTASM trpaslíky je zloduch vyrábí z obyčejných lidí. Proces jejich výroby, ve kterém hraje významnou roli pijavice umístěná uchem do mozku, je jednou z mnoha nezapomenutelných scén, které jsou Coscarelliho specialitou a kterých jsou jeho filmy plné. Film se v 90. letech dočkal dvou ultramizerných pokračování (PÁN ŠELEM 2: BRÁNOU ČASU a PÁN ŠELEM III: BRAXOVO OKO) a televizního seriálu ("PÁN ŠELEM: LEGENDA POKRAČUJE"), na kterých se ale Coscarelli nepodílel.(20.8.2005)

Film trpí nevyvážeností, střídají se zde výborné momenty s hluchými místy, ale to je pro některé režisérovy rané filmy příznačné ( podobným problémem už pouze místy trpí i jeho předposlední Bubba Ho-Tep ). Pro mě je to ale jediná slabina. Beastmaster je dobrá, typicky Coscarelliovská fantasy zábava, které nechybí na rozdíl od Barbara Conana nadhled ( nehledě na lepšího hlavního představitele ), má jedinečnou atmosféru a zvířata ( výborné fretky! ) jí dodávají originální šmrnc. Nostalgie nemá s mým hodnocením nic společného.(9.7.2007)

• - Spoiler: Na konci filmu umírá jedna z fretek. V pokračování se ale opět objevují obě se stejnými jmény. Filmaři to vysvětlují narozením mláďat (což v prvním díle můžeme vidět) a následnou smrtí matky. Dar si tedy pak prý ponechává dvě mláďata a pojmenuje je stejně, tedy Kodo a Podo. (Beastmaster4)

• - Režisér Don Coscarelli sa rozhodol zasadiť príbeh do obdobia doby bronzovej, pretože bol veľkým fanúšikom herca Stevea Reevesa, tvorcu špeciálnych efektov Raya Harryhausena a subžánru "sword and sandal". Ten dominoval v Taliansku v rokoch 1958 - 1965 a vyznačoval sa zobrazovaním historických a biblických eposov, tzv. kostýmových drám. (beso74)

• - Coscarelii zkoušel do role Kiri i 18letou Demi Moore. Ačkoliv byla jeho oblíbenkyní, rozhodl se nakonec do této role obsadit Tanyu Robertsovou. (mi-ib)