Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

Hromino

Velmi silný, nabitý a poněkud drastický film, který by si měl pustit každý, ať si udělá představu o tom, jak si zahrát hry v dospělosti, pokud si s vámi už nikdo nechce hrát, a Člověče, nezlob se vás už omrzelo. Ovšem o dalších pokračováních se tohle jednoznačně říct nedá, jelikož postrádají formu a nápad prvního dílu. ()

salahadin

Mě celý fenomén Saw totálně minul, ale ano - takhle se točí filmy, na něž se pak nabalí tucet pokračování. Jigsaw je zbytečná postava snažící se poukázat na zkaženost lidí, sám je prolezlý jak strom po invazi detlačervotočů. 2* dávám za konec, který se mi vcelku líbil (i když byl taky mizernej a jak píše canakja: nedomyšlenej). Nechápu srovnání se Se7en v obsahu filmu, to je je jako srovávat diamant s lejnem. Další nepochopitelný fen-(nomen)OMEN. ()

Disk

Výborný film s úžasnou atmosférou, která je zde od začátku do konce. Víc než horor je to podle mě thriller s několika nechutnými okamžiky. Skvělá režie, která se nedrhne. Scénář mi sice připomněl Smrtonosnou past 3, ale to vůbec nevadí. Tvůrcům musím poděkovat za skvělý konec, na který je konec Šestého smyslu velmi krátký a bude určitě vyvolávat otázky. Tuhle hru, kde pravidla jsou naprosto jasná, si určitě zahraju víckrát. ()

Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 5/10 Hudba 6/10 Efekty 4/10/// +originální a chytrý scénář, závěr, atmosféra -malí rozpočet, nudné, může být složité/// Další film, který jsem viděl již dříve. Ovšem na pokračování jsem se zatím nedostal a protože jsem tento kousek viděl v DivXu a ještě se špatnejma titulkama a ve špatné kvalitě, tak jsem si ho zopákl. A skutečně výsledek se dostavil. Z filmu jsem víc pochytil, a víc jsem pochopil. Závěr patří k rozhodně k těm nejzajímavějším závěrům co můžete vidět. Ovšem opět k němu vede dlouhá cesta a samotný film vyzní spíše průměrně. Takže zůstanu u původního hodncení. Nicméně teším se na pokračování, mám rád rozjeté série :-)/// Celkem 49%/// ()

Stegr

90% - Tajemné, nápadité, strašidelné, nechutné, promakané, atmosférické, že by se z toho jeden po... Seděl jsem u toho jak zařezaný. Zítra si pustím další díl a těším se, co se bude dít dál (kdo by nechtěl po takovém konci?)... ()

Pilda17

Saw je prostě dvěma slovy skvělý horor. To co režisér vymyslel se nedá ,,normálními" slovy popsat. Od začátku do konce perfektně vymyšlená každá scéna... 10/10 = 100% ()

S.Quentin QUALE

První spolupráce Wana s Whannellem dopadla fantasticky, Že to těmhle dvěma spolu šlape, dokázali o pár později. Úvodní díl Saw představuje mrazivý thriller, který svou syrovostí, nečitelností a nápaditostí odsartoval něco, co někteří milují, jiní zavhrují. Já se řadím spíše k té druhé skupině, protože už žádný díl série mě ani zdaleka nebavil, jako tento první. Je to dáno hlavně jednou věcí, kterou jednička na rozdíl od následujících má. Je to senzačně vyvážená míra dávkování jednotlivých vlastností film, takže výsledek bych mohl označit jako špinavě elegantní. Kdybych měl z tohodle pohledu Saw k něčemu přirovnat, bylo by to Fincherových Sedm, kde se taky v krimi obálce mísila hutná atmosféra se špínou ulice, pajšl popichujícíma mordama a tíživýma scénama. Nemám to Whannellovi nijak za zlé, že rozjel celou sérii, spoustu lidí tím nasytil, ale jak řekl sám Wan, a já s ním souhlasím, "That's why I never did any of the "Saw" sequels, because I felt that, the story that I wanted to tell with the "Saw" film, I'd already told it and I didn't want to repeat myself." Každopádně jedničkou začlo něco, a teď nemyslím jen přímo sérii, co bude hororový fanoušek jěště dlouho konzumovat, i když ve značně pokroucené podobě. Doporučuju! ()

Sysel_CZ

Byl jsem tak dlouho zvědav. Zajímavé, záměrně krvavé, ke konci nelogické a nesmyslné. Nikdy víc, ale zážitek to určitě byl. ()

Allien.9

Typická žánrová ubohost jednadvacátého století. Film, na kterém jsem našla jen jednu jedinou dobrou scénu (vrcholně nepříjemné "svícení" fotoaparátem), si zaslouží leda tak upadnout v zapomnění. TOHLE, že má být geniální horror?! A propos... Pan režisér má asi velmi rád "Deset malých černoušků" (plot twist, motiv) a "Kostku" (provedení), protože jinak si tyto těžko specifikovatelné, přesto lehce pozorovatelné podobnosti nedokážu vysvětlit. GAME OVER. ()

Satan

Wan rozjel nezastavitelnou mašinu na peníze a zasloužil se o kvalitní příspěvek k modernímu hororu. Od začátku do konce rychlá jízda plná infarktových okamžiků, zvratů a explicitního násilí. Zajímavá myšlenka o vrahovi vymýšlející pasti pro své oběti a vedle Šestého smyslu jeden z nejcitovanějších twistů poslední dekády. Navíc nesmírně chytlavý hudební motiv. Viděno po nějaké době znovu a z toho konce pořád slušně mrazí. [Přesná stopáž: 99 min] ()

MIMIC

Vrah konajúci zlo s dobrým úmyslom ako v "Sedem". Hlas maniaka evokujúci "Vreskot". Groteskne infantilne dizajnovaná maskovaná postavička pripomínajúca scénu z Argentovho "Profondo rosso". Základná premisa založená na znehybnení obete a následnom zdelení nepríjemných podrobností o jej blízkej budúcnosti (tretia filmová poviedka z Creepshow podľa Kinga). Motív "dámy so železnou maskou" bezostyšne prevzatý z bizarnej anglickej hororovej klasiky "Abominable Dr. Phibes" zo začiatku 70. rokov. Opakované osvetľovanie prostredníctvom fotoblesku je ako z "Okna do dvora" od Hitchcocka. Film, ktorý neponúka zimomriavky, ale nepatričné, no jednostaj sa vnucujúce úvahy o tom, čo z toho všetkého som už videl a čo vlastne (ešte) nie. Tvorivou metódou je tu vykrádanie, ktoré sa dá alibisticky premenovať na postmodernú tvorbu. Ďakujem pekne.  Navyše, intenzívne cítená snaha šokovať pozoruhodnými zvratmi, ktorá tu bola absolútnou prioritou, je mi protivná rovnako ako ľudia, ktorí sa ostentatívne snažia dokázať svoju intelektuálnu nadradenosť. ()

mzss1

Hodně vydařený horor, který u tohoto prvního dílu působí dobře i jako thriller. Ve filmu mě fascinoval neskutečně dobrý nápad Jigsawa, který ukládá ne moc slušnýcm lidem hry, nebo-li poslední šance na přežití. Jednička má jednoduchý příběh, odehrávající se v jedné umývárně, flashbacky byly povedené. Danny Glover jako detektvi silně zaujal. Hudba od Charlieho clousera povedená. Plné hodnocení u jedničky si to nakonec zaslouží. Nemá to takové tempo jako následující díly, ale přesto dávám 90% = ***** ()

k212

Fakt je ten, že jsem tak "krásně" natočené úchylné vraždy (pardon sebevraždy) už dlouho neviděla! Fakt je taky ten, že rádoby hluboká myšlenka filmu, ještě neospravedlňuje tak nechutné orgie hnusu a téměř bezpředmětného zabíjení. Pravdou také je, že bych ani svému nejhoršímu nepříteli nepřála pojít nějakým podobným způsobem, byť si to třeba v tomhle dílku podle scenáristy asi ti špatní zaslouží. Otázkou zůstáva, zda takové dílko sice s myšlenkou, ale nesmírně úchylné, dává smysl? A pak že jsou Takový normální zabijáci od Stona ultra násilní. Ne to teda ne, tam lidi schytají kulku mezi oči a umřou tady umírají nepředstavitelnými způsoby a velmi nedůstojně. Toť vše. ()

kingik

Pro mě velmi překombinovaný horor, tím se z filmu vytratilo napětí. Po herecké stránce film dopadl vůbec nejhůře. Leigh Whanell a Cary Elwes nejsou moc přesvědčiví, a nemohu se zbavit pocitu, že se do filmu ani tak nějak moc nehodili. Jenže pak je tady nepopiratelná originalita a snaha diváka zaujmout po invenční stránce. Kdyby tvůrci film zbavili zbytečných příkras a více diváka "vydusili", nabral by film sevřenější a ucelenější podobu. Takhle je to horor, který se snaží působit hutně, ale právě k té působivé hutnosti mu schází pořádný kus a to napětí mně tam scházelo. A bylo nahrazeno závěrečným neodhadnutelným zvratem, který filmu zajistil vysoká hodnocení. Znám prostě lepší horory. ()

Snorlax

Mohu ocenit solidní atmosféru, úchylák začínající v oboru sadistických vražd několik neotřelých návodů a společně se můžeme zasmát hodně trapné pointě. ()

sochoking

Podľa mňa jeden z najpremakanejších hororov, ktoré sa kedy nakrútili a scénka u Adama v byte ma vždy vystraší až tak, že sa idem takmer posr@ť! A je jedno koľký raz ju pozerám. ()

Legas

Nepřemýšlel jsem nad logikou děje a jednáním postav. Pouze jsem přijímal, co mi film podstrčil. Snad díky tomu mě tak strhnul. Potěšil mě hlavně závěr. Musel jsem vypít narychlo 2 piva, aby se mi zase rozproudila krev v těle. Vadily mi akorát ty "hypervideoklipové" sekvence. Jinak pěkný střih. Rozhodně se rád podívám znovu. ()

IQ Tiqe

5* za geniální scénář!! Zároveňa ale musím uvést, že mě tenhle film hodně nasral, určitě ho nedoporučuju jako oddychovku, protože je to fakt síla! ()

Jordan

nemám žiadne objektívne námietky, jedná sa o dobre napísaný a zrežírovaný horor, v dnešnej dobe, kedy to je presítené horormi a snahami byť čo najšokujúcejší a najoriginálnejší tento (pomerne) nízkorozpočtový film bol celkom pochopiteľným osviežením a prekvapením, i keď osobne AŽ 4 pokračovania? to je možno trochu veľa, zas AŽ také extra to nebolo. trochu som bol sklamaný, ale to je spôsobené tým veľkým haló, ktoré sa okolo toho urobilo a tými nesmiernymi očakávaniami niečoho fakt výnimočného, ktoré som si (s pomocou okolia) vypestoval - aby som zistil, že je to vlastne celkom normálny, akurát POCTIVO (čo si vážim) urobený "horor". Inak na margo textu v Obsah/info nechápem, prečo distribútor prirovnáva toto dielo k zhruba o tri levely lepšiemu Se7en . . . asi to je všeobecne známym faktom o distribútoroch (a z toho istého dôvodu, prečo čudne menia názvy niektorých filmov a prečo napríklad niektoré tituly neuvádzajú, kdežto iné áno . . .) ()

Kudly4

Začátek něčeho nového. Začátek novodobé éry v Gore scénách. Nejbrutálnější Hororová série všech dob. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)