Komedie / Krimi / Mysteriózní

USA, 2005, 103 min

Jeden z nejsympatičtějších a nejpříjemnějších snímků co jsem měl tu čest vidět. Buddy movies jsem nikdy neholdoval, nikdy jsem tento subžánr nedokázal strávit, proto jsem byl po projekci tak neuvěřitelně překvapený. Dočekal jsem se totiž neuvěřitelně vtipné pecky plné výtečných hlášek, momentů (viz. "Kde je ta holka ?!", "Pochcání mrtvoly" - považuji za nejlepší scény filmu) a castingu, který bych si nedokázal představit lépe. Downey totiž v roli která mu nakopla kariéru do starých kolejí vládne, Kilmer je velice sympatický a Monaghan je krásná až to bolí. Jednu výtku bych přesto měl a to v podobě sebeparodického vyprávění, které mě v průběhu filmu vůbec nerušilo, spíše naopak mi bylo velice sympatické. Na konci snímku bylo, ale naprosto směšné (viz. scéna "Sejdeme se všichni..." v nemocnici). Sakra mně se to tak ale hrozně líbilo, že tuto menší výtku jsem schopen naprosto přehlédnout a při každé projekci si KKBB užít na plno a s čistým svědomím ho klidně narvat do top filmů. 95%(26.11.2009)

Totalni masakr. Necekal jsem, ze by mel film bejt nejak uzasnej, spis sem doufal, ze by se to mohlo Blackovi povest a on to dokazal. Od prvnich minut do vas totiz prevazne Robert Downey pere jednu hlasku za druhou. A musi se nechat, ze misty jsou ty hlasky naprosto dokonaly. Tenhle film nesazi ani tak na akci, v podstate jedina poradna tu je jen na zaver, kdy lita vzduchem auto a rakev. Tenhle film sazi na genialni dialogy. A vetsina dialogu je fakt dokonalejch, navic ty Downeyho komentare filmu, jakoby byl divak, jsou fakt super. Ale to neni vse, ke skvelejm dialogum Black vymyslel i skvele propracovanou kriminalni zapletku. Co se tyce hercu, tak Michelle Monaghan je fajn a navic ukaze kozy, Val Kilmer je jako buzik Perry v pohode a pak tu je Downey, kterej je proste dokonalej, at uz breci, ze mu upad prst, snazi se strilet, dela romantickou nebo dramatickou scenu a hlavne hlaskuje, vsechno mu proste verite, zvlast kdyz Black uz na zacatku ukaze, ze nejde o zadnyho hrdinu, ale spis chudaka. Proste skvele napsanej, zahranej a zrezirovanej film s genialnima dialogama.(16.4.2007)

You don't get it, do you? This isn't "good cop, bad cop." This is fag and New Yorker. You're in a lot of trouble. Heh, asi v takovémto rytmu se nese celý film. Shane Black poprvé na stoličce režiséra a stále v prvotřídní formě. Ta smršt nápadů, vtipných hlášek a zesměšnování celého Hollywoodu okořeněná o překombinovaný a zamotaný detektivní příběh ze "staré školy" je neuvěřitelná. Dvojice Downey a Kilmer excelují na celé čáře. Jejich vzájemné popichování, jakožto i Perryho neustálé shazování jeho partáka při jakékoliv možné příležitosti, Downeyho New yorská neznalost Kalifornie a možná i jemná zaostalost, jakožto i krásná Monaghan dělají z tohoto filmu velmi chutnou pochoutku, která se jen tak nepřejí. A i když občas děj působil trochu nevyrovnaně a přepínání nálad taky nebylo úplně košer, máme tu určitě nejzajimavější a nejzábavnější noir buddy (já vím, už klišé, ale použiju to) komedii detektivku za posledních pár let. Přepísknutý Downeyho vypravěč a časté opakování toho, že je to vlastně jenom film, dává ehm filmu podivný nadhled. A pocit, že jsem viděl něco chytrého.. Závěr to pak potvrzuje(15.9.2011)

Pohodová klasicky ukecaná buddy-movie záležitost, kde rozhodně nejde o akci, ale o sympatické dialogy a herecký projev Downeyho Jr. a "Buzíka Perryho" Kilmera. Jen škoda že scénář je až moc přeplácaný s příliš mnoha samoúčelnými humornými situacemi a násilným přepínámím mezi humorem a vážnem. Ovšem jako oddychovou záležitost nemůžu než doporučit...už jen kvůli narážkám na hollywoodské star a sebeironii...(23.5.2006)

Parádní zkřížení žánrů. Noir se tu paroduje a zároveň získává pořádnou poctu a buddy-movie, jako prakticky mrtvý žánr, dostává vydatnou injekci na několik let dopředu. Hlavně ústřední dvojice "buzíka Perryho a Newyorčana Harryho" umí věrohodně přitvrdit, posadit osvědčené tvrďácké finty na hlavu a překvapivě se i dostat divákovi pod kůži hned od úvodních minut.(3.8.2006)