Festivalovými vavříny ověnčená alegorie současného světa na motivy povídek E. A. Poea ve fantaskním obraze režiséra Jana Švankmajera. Podle vlastního scénáře natočil výtvarník, scenárista a režisér Jan Švankmajer film Šílení, který označuje za „filozofický horor“ a je opět kombinací hraného filmu s animovanými pasážemi. Tématem jsou absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace. Scénář volně vychází z motivů dvou povídek E. A. Poea: „Zaživa pohřben“ a „Šílený psychiatr“. Tyto motivy jsou skloubeny v samostatný děj, který s uvedenými povídkami nesouvisí. Jednou z hlavních postav je Markýz. Tato postava je inspirovaná markýzem de Sade. „Ve scénáři jsem použil některé autentické texty de Sada. Je to film hraný, animace je použita jen skromně ve snech. I když se děj filmu zdánlivě odehrává začátkem 19. století ve Francii, je plný anachronismů a reálií dneška, protože tento film je alegorií současného světa. A blázinec je jeho výstižnou kulisou,“ říká Jan Švankmajer. (Česká televize)

Komprimus

Jako zapřísáhlého ateistu si mě získal několikaminutový monolog Jana Třísky, ve kterém háže na biblického Boha takovou špínu, že by jeden nevěřil, kolik špíny se dá na někoho hodit. ()

Jizni Tlapa

Avizo J. Švankmajera v úvodu snímku bylo naprosto trefné. "Ano, byl to horor"....šíleně podivno podívné, možná néúplně pochopené dílo...a P.Liška je opravdu hnusně ošklivý jedinec.. ()

TO

No, dalo se, příběh celkem zajímavý a dobře srozumitelný, nijak přehnaně šílený s povedeným sadistickým koncem. Trochu zdlouhavé, ale šlo to vydržet. Taková ponurejší Svatba upírů. Pohádka pro dospělé mezi **a***. ()

danoo

Rok 2005 bol úspechom českej kinematografie a tak po výbornom Štestí prichádza nekonvenčný klubový film hľadajúci odpoveď na otázku, či je lepší zvrátený libertínsky nihilizmus, alebo tvrdý inštitucionalizovaný poriadok, pričom Švanmkajer zdôraznil hl. myšlienku pochodujúcim surovým mäsom. Priznám sa, že ani k jednej z horeuvedených alternatív som sa nepriklonil, i keď som o tom mnoho premýšľal. PS: V kine ma prekvapil neobvykle veľký počet pubertiakov, značne podgurážených, alebo inak nezákonne stimulovaných. Neviem, či ich pritiahol ten ocenený plagát s jazykmi, či to, že distribútor označil žáner filmu ako horor, mo dosť na tom, že po začiatku sa zdvyhli asi 5 s otázkou "Český ?", za chvíľu odchádzali aj ďalší pýtajúc sa "Horor ?", nehovoriac o tom , že po celý čas som musel počúvať ťažké pindy "tých skalných" (, ktoré boli nakoniec celkom zábavné, no Šílení sa dostávali do trocha inej roviny:)) Keď som odchádzal mnohí tento film odbavili ako "totálnu kokotinu" a asi dvaja z nich ostali sedieť na svojich miestach aj cez titulky. A o to umeniu ide, nie ? ()

gjjm

Geniální Tříska jako markýz de Sade v šíleném Švankmajerově filmu o šílení a blázincích...jeden z nejlepších filmů tohoto skvělého režiséra. ()

wer4

heh .. aj ja som zaspala .. ale videla som dosť na utvorenie názoru, aspoň si to myslím. K výtvarnej stránke a hereckým výkonom nemám veľmi čo vytknúť, ale inak dielo ostávajúce nízko pod mojimi "šialenými" očakávaniami. ()

T-pack

Skutečně šílené. A také dost bizarní. Ale i přes můj nelibý názor na dekadenci se mi film nějakým ujetým způsobem líbil. K té alegorii světa... nevím, nicméně mi to přišlo docela hluboké a něco do sebe to skutečně mělo. A ty animace by se daly shrnout dvěma slovy: "Got Meat." ()

Jazzzz

Jan Švankmajer je opravdu zvláštní osoba, která má specifický názor na uměleckou tvorbu. Jeho krátkometrážní filmu dozajista jdou nazvat uměním, ale opravdu to nikdy na celovečerní film stačit nebude. Proto snad se rozhodl tento režisér natočit trochu delší film - s podstatně více dialogy a hlavně i s lidmi, jakožto hereci a ne pouze loutkami , sochami či věcmi... Vím, že už takovéhle filmy (s herci) už nějaké točil - bohužel - já je zatím neviděl... A teď honem k filmu Šílení - Skvěle zvládnutý horůrek s velmi příjemnou místy až mrazivou atmosférou, kterou skvěle tvoří svými monology pan Tříska. Musím se přiznat, že velkou část filmu jsem mu vůbec nevěřil jeho pojetí postavy, ale na podruhé byl film mnohem větší lahůdkou... Velmi plynulé spojení více povídek je provedené dá se říci dokonale... ()

uiu

Tak to se mi stalo poprvé, abych nad filmem přemýšlela, jestli je to geniální dílo nebo totální odpad. Nakonec jsem se přiklonila k tomu, že je to film plný skvělých myšlenek pro silné nátury a zatímco první hodina pro mě byla pětihvězdičková, ta druhá už sklouzávala do toho odpádku, ale 4 hvězdy dám a doufám, že už to nikdy neuvidím :D ()

Madadajo

Film byl krásnou symfonií ve Švankmajerově stylu. Každá scéna byla skvěle obrazově propracována, ale některé byly příliš dlouhé a tak po čase docházelo ke střídání napětí a nudy. ()

Master19

Asi se řadím k těm, pro něž je to málo šílené. Hrůza je předkládána buď úplně otevřeně, nebo vůbec. Atmosféra na mě prostě bohužel moc nepůsobila. Pohybující se maso ve mě spíše budilo úsměv (minimálně, když šplhá po žebříčku a klouzají se mu "nožičky") a pokud to měl být záměr, tak to poněkud nechápu. Což ovšem neznamená, že se mi to nelíbilo, bylo to dostatečně "švankmajerovské" na to, aby se mi to vrylo na hodně dlouho do paměti. ()

ybuko

Jediny soucasny cesky filmovy reziser (psano 2006), co mne nuti premyslet o svych filmech i dlouhou dobu po shlednuti. U Silenych jsem se chvili nudil, chvili nechapal, chvili se bavil - ale vysledny dojem byla rozhodne sympatie s reziserovou silenou vizi. A pocit, ze se na to po precteni jistych veci musim mrknout znova. ()

sahe

V mezičase hraní, maso v roli hlavní :-) Šílení jsou lidé, kteří jsou normální, takže kdo je normální? Šílení a nebo normální? ()

zdenny

Na tento film jsem se podíval, neboť miluji E. A. Poea. Bylo to volné zakomponování některých jeho povídek do ústředního děje filmu. A protože je příběh situován do 19. století, dost mi vadí, že se ve filmu objevují skutečnosti z moderní doby. Chápu, že režisér chtěl ukázat, že problémy, které byly ve filmu řešeny, jsou nadčasové a že to je režisérova "úchylka". Ale přece jen by se mi film více líbil, kdyby byl kompletně dobově autentický. Stejně tak se mi vůbec nelíbila nesčetná masová intermezza. To je prostě specialita českých filmů - vždy do toho vložit nějakou hovadinu, aby to vypadalo rádoby umělecky. U mě tento efekt má vždy opačný charakter. Nevím, co masové vložky chtěly divákovi říct - spíš mi připadalo, že je třeba nějak natáhnout stopáž. A poslední scénečka se zavakuovaným masem na pultu v obchodě, které dýchalo. To mi chtěl pan režisér naznačit, že zvířecí maso se jíst nemá? Že se za to mám od nynějška stydět? Pokud mi pan režisér dokáže, že se naši předkové (např. v prvobytně pospolné společnosti) živili výlučně rostlinami, přehodnotím svůj postoj, co se výběru potravy týče. Jinak k hereckým výkonům: Jan Tříska se mi líbil hodně, Jaroslav Dušek zahrál svou klasiku, která je pro mě prakticky vždy příjemná, Pavel Nový mě svými heky moc nepřesvědčil - co ale můžu chtít, když hraje člověka s vyříznutým jazykem, Aňa Geislerová mi v některých případech připadala, že ne úplně dobře artikuluje, takže její nejlepší momenty byly ty, kdy ukazovala svá pěkná prsa a Pavel Liška byl pro mě bohužel trochu zklamáním a to přitom vím, že dramatické role zvládat umí (např. "Nestyda" ale především "Štěstí"), u jeho postavy jsem zcela nepochopil, jaký typ charakteru představuje. Shrnuto: Klasický český film, který si rád pustím mezi svátkama u stromečku. Pokus o psychodrama nebo psychothriller (ne horror!), který nedopadl nejhůř, ale že by to měla být nějaká pecka... PS: Ještě pro doplnění: Nevím, kde distributor dle svého oficiálního textu přišel na uvedené názvy Poeových povídek. Tyto povídky se jmenují: "Předčasný pohřeb" a "Metoda doktora Téra a profesora Péra". ()

vendysek

Potrápil mě při sledování i později. Přímočará kritická myšlenka ve velesilném a věrohodném díle, třebaže jde s mnoha jejími aspekty nesouhlasit. ()

nevermore

Pro mě nejslabší Švankmajer a to píšu ke dni, kdy už jsem viděl od mistra vše. Toto byl poslední kousek. Maso už mi přijde nadbytečné a za zenitem a další mínusový bod za Geisl. a Krytináře. Jinak takový ten standard. 65% ()

Macbeth

Cesky film roku 2005 - ... . To co predvadi Svankmajer je vskutku dechberouci. Tezko zhodnotit filozoficke uvahy, jelikoz si je kazdy vylozi po svem (ovsem monology Trisky ali. Markyze jsou uzasne). Stejne tak tezko zhodnotit cestu, jiz se vydal, tj. propojeni realneho sveta se svetem 19. stoleti. Co mne vsak velice potesilo byl fakt, ze Sileni je dalece pochopitelnejsi nez napr. Lekce Faust, u ktere jsem byl zcela mimo. Herecke vykony osciluji mezi Triskou, Duskem a Geislerovou - Triska a Dusek jsou blazni k neuvereni, avsak Geislerova, napr. oproti Stesti, trochu prehrava. Vytvarna stranka filmu, jak to u Svankmajera byva, je zcela specifickou zalezitosti, kterou muzu - ale kazdemu asi maso lezouci do nastennych hodin nesedne; stejne tak jsou pusobive i jednotlive interiery. Svankmajer si z Poea vzal doopravdy jen spetku, hlavne do prvni poloviny filmu, ke ktere dodal mnoho svych udelatek, avsak vysledek je konzistentni. Se Stestim, ceske filmy, ktere mne za posledni dobu velice nadchly. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

29.01.2006

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

13.01.2006

V Praze ve dnech 26. 1. 5. 2. 2006 v kinech Světozor a Aero a následně v Brně od 6. 2. do 14. 2. 2006 v Sálech B. Bakaly a Scala proběhne 13. ročník filmového festivalu Dny evropského filmu. Na něm… (více)