Purpurové řeky

• Francie Les Rivières pourpres (více)

honajz

Má to všechny atributy na mysteriozní thriller (protože o pátrání to až zas tak moc není, pokud v to nepočítáme nelegálně rozkopnuté dveře a vůbec několik dalších porušení předpisů), Niemans vlastně kromě dramatické chůze (podle mě spíše kachního kolébání) a dramatických vstupů do dveří nic moc nepředvede. Přitom kulisy jsou nádherné a kamera skvělá. Hudba se občas nehodí, ale dejme tomu. Ale ten prostinký příběh, připitomělé motivace postav, jejich naprosto povrchní vykreslení, z toho celého dělají omalovánku pro děti, poněkud akčnější Čtyřlístek, kde nikomu nevěřím, že mu jde právě o to, o co by mu podle tvůrců mělo jít, a kde to vlastně ani nedává nakonec celé smysl. ()

TheEvilTwin

Sympatická oldschool detektivka. Dnes sice už nepřekvapí, ale na tehdejší dobu musela být asi šokující. Evokuje Seven, takže o morbidní vraždy není nouze, nápad a motiv vraha jsou taktéž celkem neokoukané náměty a potěší a když k tomu připočtu výborné záběry v horách a celkové tamní prostředí plus fajn Jean Rena, je vyhráno. Nenadchne, ale kouká se na ni prostě dobře. ()

d-corso

Vím, že tisk může být mocnější cihly, zvláště jedná-li se o hardback. Purpurové řeky však svým rozsahem rozhodně nejsou dobrým příkladem knihy, kterou se dá spolehlivě zasadit sedm smrtelných úderů. To, společně s faktem, že autor románu (který bych označil za velmi povedený), Jean-Christophe Grangé, byl zároveň spolutvůrcem filmového scénáře, evokuje otázku, kde došlo k pochybení? A proč si rovnou i neodpovědět - stalo se to zhruba kolem 80. minuty, kdy se z příjemně temného thrilleru začala klubat hloupá, nedotažená a směšná šaráda. Závěrečná scéna tomu pak dala doslova na frak. ()

SOLOM.

Hodně solidní thriller, ve kterém zcela vévodil vždy skvělý Reno. Začátek byl dost slibný a zmrzačené mrtvoly se staly pastvou pro oči. Potom se to celé zvrtlo do detektivky a atmosféra lehce upadla. Konečné rozuzlení však nabralo opět grády a já jsem byl ve finální fázy hoooodně spokojený. ()

Exkvizitor

Docela napínavý a nijak zvlášť originální thriller s povedenou ústřední dvojicí Reno-Cassel, kteří tvoří klasické protiklady jak jsme na ně z "buddy" detektivek zvyklí. Myslím, že konec filmu není tak trapný, jak se tady všeobecně soudí - ale tvůrci si mohli opravdu dát práci s inteligentnějším rozuzlením. Vždyť je to i proti desateru pátera Knoxe! :o) ()

JASON_X

Plnotučná francouzská odpověď na obdobné temné thrillery americké provenience (samozřejmě Se7en a podobné). I s odstupem času se mi tenhle film stále líbí a rád vzpomínám na příjemný divácký zážitek, který mi přivodil poprvé. Zapadlé horské údolí v Savojských Alpách, mysteriózní a sadistické vraždy, monstrózní univerzita se zdegenerovaným profesorským sborem, v jejíž útrobách probíhají příšerné zločiny, mající za cíl vyšlechtit rasu nadlidí, krásné alpské exteriéry, silný herecký trojlístek... Možná jednu hvězdu nadhodnocuju, protože ději bych mohl i ledacos vytknout, třeba vlasaté a vousaté "pubertální" skinheady, policajty, kteří na sebe hromadně tahají bouchačky (ve scéně pod lanovkou) a jiné. Ale z hlediska oddechovosti a zábavnosti je to úžasně povedený a působivý film, mám ho rád. ()

Bauer

Opravdu ale opravdu dost temný thriller a na to, že je to francouzké sem docela koukal.Film si drží skvělé tempo, škoda jen že rozuzlení zápletky je naprosto debilní!! ()

Hogun

Za koniec by som režisérovi vopchal granát do... niekam a pochoval ho spolu s nechutným pátosom, snežným pluhom a bezduchým klišé pod oslobodzujúcu lavínu trestateľku... :) Ináč pomerne slušná krimi s nenudiacim príbehom, kvalitným obsadením, temnou atmosférou a samozrejme so spackaným záverom... 7/10 ()

becki_tu

Dobrý atmosférický krimithriller s pořádnou dávkou tajemna, který však zbytečně sráží dolů odfláknutý a neskutečně tupý konec. Velká škoda. ()

Genero

Tak jsem si to zase pustil. Abych barvitě vyjádřil své pocity z tohoto filmu, použiji následující podobenství vhodné i pro yntelektuály: Představte si, že ve vaší vaně masturbuje dvacetiletá francouzská dívka. Říkejme jí třeba Claudie. Tato Claudie je skvěle rostlá a dokonale opálená věčným poleháváním na plážích riviéry. Je uvolněná, se zavřenýma očima si rukou hladí svá mladá ňadra, i ploché a pevné bříško. Prsty druhé ruky si zajede mezi nohy a začíná zde pomalu kroužit ukazováčkem a prostředníčkem. Nikam nespěchá. Z jejích plných, rudých rtů se ozývají vzrušené vzdechy a vy se na to smíte devadesát minut dívat. Ano, občas vám dokonce dovolí si sáhnout. Právě ve chvíli, kdy vás požádá, abyste jí na pomoc přinesli nějaký čerstvý produkt z vlastní zahrádky (konkrétně se jedná o okurku hadovku), vtrhne do koupelny sedmdesátiletá tlustá kuchařka maršála Petaina s pěstěným knírem zdobícím její dobráckou tvář a prsy končícími těsně nad opaskem wehrmachtu a s bodrým zvoláním Bon apéttit! vám nacpe pod nos kýbl plný vařených hlemýžďů. Zjednodušeně řečeno, skvělá, vzrušující podívaná s naprosto iritujícím koncem. ()

Lacike

Spickovo natoceny thriller podla imbecilneho scenara s pointou, ktora dokonca rozosmeje. Nepacilo sa mi ani to, ze vysetrovanie dvoch hlavnych policajtov prebieha prilis dlho oddelene. Hlavne kvôli tomu, ze vdaka tomu sa ani nestihli poriadne zohrat a chemia medzi nimi prilis nefunguje. Reno tu odviedol taky priemerny vykon. Zaujme len tym, ze sa boji psov. Cassel sa aspon predvedie v bitke so skinhedmi. Sice to nie je ziadna slava a cely cas to pôsobi skôr ako tanec a nie bitka, ale tak aspon nieco. Ani samotny pripad nie je prilis zaujimavy. Tak preco tak stedre hodnotenie? Pretoze to je audiovizualna zranica s uchvatnou oldschoolovou Arbogastovou kamerou s mnozstvom dlhych pôsobivych najazdoch a nadhernym nasnimanim celeho mestecka. Cely cas k tomu hra famozny soundtrack. A aj ked je pripad tuctovy, tak Kassovitz dokazal dodat filmu pôsobivu atmosferu a je uplne jedno ci odpisoval od Finchera alebo nie. Sem tam sa dockame aj velmi kvalitnej akcnej sceny, ktora vrcholi trosku prehnanou ale zabavnou scenou s lavinou. So zaujimavejsim pripadom to malo nabeh na dlhotrvajucu seriu. Bohuzial otrasna dvojka dokazala prist s este imbecilnejsou zapletkou, ktoru uz nepodrzala ani rezia. Moja srdcovka to nie je, ale ani to nie je zly film. CZ dabing je peklo. 7/10. ()

Gary

Opravdu skvělý začátek odporné atmosféry, přirovnatelný pomalu k Sedmi. ALE::: Film v některých momentech vypadává, jako by režii najednou převzal vrchní režisér Kobry 11. Tím myslím hlavně rvačku v hangáru. + Příšerný konec, jaký jsem sice nečekal, ale jaký jsem si ani nepřál. 70%. ()

BoPo

Pri prvom pozrení jasné 4*. S odstupom času a po druhom pozrení už človek vidí nedostatky, ale stále je to na veľmi kvalitné 3*. ()

Tommassi3

"Strach nemusíte mít ze psů, ale z jejich pánů.." První Purpurové řeky, které platí především za vlastně až překvapivě dobrý hybrid dvou stylů, dvou škol, totiž francouzské klasické krimi a Hollywoodu, snaživého Mathieua Kassovitze doplácí zejména na ten nablblý závěr, a to bez ohledu na (ne)věrnost vůči Grangého knižní mystérii danbrownovsky hloupoučkého typu.. Zejména ze strany Jeana Rena parádně zahrané, dík povětšinou fantastické Arbogastově kameře, ten taky už léta patří k absolutní současné francouzské špičce, i patřičně atmosférické.. Velká škoda slušného filmu, který snad ani navzdory té přímé citaci pasáží zejména Fincherovy bezkonkurenční Sedmičky nelze nazvat v jistém smyslu jinak než až vynalézavě úchvatným, jehož rozuzlení působí vedle té strhující cesty k němu bohužel jako špatný vtip.. ()