Jezdci Apokalypsy

The Horsemen

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada, 2009, 90 min

• akisha

Přes atraktivní námět hrozná nuda. Dost scén zavání vykrádáním, například nasnímání míst činu, motiv vražd a zejména návštěva pochybného obchodu s úchyláckými potřebami a následující rozhovor s úchyláckým majitelem. Řekla bych, že kromě Saw se šlo pro inspiraci i k Hellraiseru (háky), většina scén s nimi ho až nápadně připomíná. Navíc Quaid se taky moc nesnažil, nebo jeho snahu pohřbil scénář, rozhodně ale nijak za srdce nevezme ani on ani jeho příběh. Zato Ziyi Zhang - palec nahoru. Ale co ten Peter Stormare? Od herce jako on čekám minimálně nějakou zajímavou vedlejší linii a on tam měl jenom DVĚ scény!? (Celkem je na plátně tak minutu). Od filmu jsem ale nic nečekala, tak jsem ani nebyla moc zklamaná. A uhodnout posledního jezdce je (i pro nedostatek podezřelých) dosti triviální záležitost. Nejlepší částí tak zůstává mrazivý úvod, jízda sněhovou krajinou a podnos s překvapením, zbytek za moc nestojí.(14.1.2011)

Životem utahaný detektiv Dennis Quaid (stylizovaný do Harrisona Forda) řeší brutální sérii rituálních vražd. Řeší ji uprostřed zimy, atmosféra je proto patřičně mrazivá. Kamera využívá každé příležitosti řádně se předvést, příběh se rozjíždí svižným tempem a Zhang Ziyi vypadá nebezpečně mile. Pak ale zajímavý thriller zabředne do rutiny tuctových detektivek a pokusem o velký, nečekaný zvrat se tak akorát dorazí.(18.5.2009)

Slušný temný thriller, kterých tu již bylo hodně a tento bych zařadil někam doprostřed. Film má slušné napětí i příběh, ale u mě ho dost sráží to, že již kousek za polovinou filmu jsem si správně tipnul čtvrtého jezdce. A to je u thrilleru dost velký problém. A co byl pro mě ještě větší problém, byl konec filmu, který mně přišel dost silně odfláknutý. Ale i přes to všechno stojí za to tenhle film vidět.(24.5.2009)

Není marné strávit asi 90. minut ve společnosti Dennise Quaida a spolu s ním řešit spletitý příběh masového vraha odkazujícího se na Biblické proroctví o čtyřech jezdcích Apokalypsy: Válka, Hlad, Mor a Smrt. Produkci si vzal na starost slovutný Michael Bay a režie se ujal známý kontroverzní klipař Jonas Akerlund, ale jeho režie překvapivě nedosahuje agresivního videoklipového pojetí, ale spíše jen v náznacích Akerlund prokazuje, co je jeho doménou. A právě ve stylu vyprávění se film místy stává nepřehledný a pokud divákovi unikne jen jediné slovíčko, tak je v ději ztracen. Akerlund se snaží i šokovat a to za každou cenu, a tak scény, ve kterých jsou jednotlivé oběti zavěšeny na hácích nad zemí, nejsou zrovna pro slabší povahy. Některé dějové linie (ta s úchylným otcem Petera Stormara, co si to rozdává s vlastní dcerou) jsou hrubě nedotaženy do konce a neměly ve filmu vůbec být, protože představují při své nedotaženosti rušivý element. Divák se vůbec nedozví, jak to s otcem, kterého policie vyšetřovala, vlastně dopadlo. Quaid v roli detektiva Breslina, který po smrti své ženy více času tráví v práci než doma a svým dvěma synům nevěnuje tolik pozornosti jako dřív, si vede zdatně a zvažoval jsem i vyšší hodnocení, ale vzhledem k tomu, že závěrečná pointa kdo je onen sériový vrah je celkem průhledná a já ji bezpečně odhalil, zůstanu s hodnocením ve vodách lepšího průměru. Na filmu je dost znát, že se zřetelně nechal inspirovat thrillery typu Sedm a některé motivy z něj dokonce bezostyšně vykrádá. Možná proto film u diváků zcela propadl. 60%(10.11.2009)

Snímok zápasí s tromi obrovskými problémami: prvý...napätie-to absolútne absentuje..a to najmä v prvej polovici ......druhý problém...už po pár minutách som vedel hlavnú pointu...(počas filmu som sa len dozvedal súvislosti)...a každý všímavý divák ju odhalí hneď tiež,......tretí...samotný záver-ako keby nedokončený...mnohé zostalo visieť vo vzduchu ( ikeď mnohé bolo povedané na malom priestore).........Ale aj napriek tomuto všetkému to nebol film zlý, len akosik nedotiahnutý.....(21.5.2009)

• - Roli Krupy hrál původně Neal McDonough. Natočil všechny své scény, ale téměř rok poté nebyl k dispozici k dotáčkám v Chicagu, nahradil ho proto Chelcie Ross. (HellFire)

• - Ve scéně, kdy si Aidan Breslin (Dennis Quaid) omývá obličej v umyvadle, si namočí i vlasy, po střihu však má vlasy zase suché a učesané. (dandislav1991)