Lidice

• Velká Británie Fall of the Innocent (více)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (více)

Film o největší tragédii v moderních dějinách naší země – vyhlazení Lidic... Na začátku příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat protektorát. Šíma je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky – o rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Anežka, Šímova milenka i celá vesnice jsou s celou situací – zdá se – smířeni. Jen starší Šímův syn tím trpí, v hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna, s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Život ve vsi mezitím plyne dál, lidé se rodí, umírají i zamilovávají. Stejně jako Pepík Fiala. Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce. Celou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád – všichni muži nad šestnáct let jsou zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů, sedm dětí posláno do Německa na převýchovu, ostatní hromadně popraveny v náklaďácích kdesi v Polsku. Vesnice je do základu vypálena. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu. Po propuštění mu nikdo jeho vinu nepřipomíná, ale také mu ji nikdo nedokáže odpustit. Nepohodlným "hrdinou" - jediným, kdo dokázal přežít vypálení Lidic - se stává i pro poválečné úřady. Stává se nikým? (Česká televize)

borsalino

Abych byl upřímný, čekal jsem to mnohem horší, takže výsledek by bylo možné hodnotit paradoxně kladně. Na mě to bylo rozehrané až příliš doširoka, což mělo za následek rozmělňování děje na v podstatě samostatné historky a snížení prokreslení jednotlivých postav, s výjimkou Rodena. Zároveň myslím, že si film trochu hraje na něco, co není. Upřímně se mi příčí filmy, které jako chtějí oživovat temné vzpomínky naší minulosti, ale v podstatě nejde o nic jiného než využití této události jako emotivní kulisy pro široké masy, které ve zjednodušené a opentlené formě vytvářejí současný pohled na naši minulost (za komoušů se direktivně začala vykládat historie podle Jiráska a do dneška existuje celá hromada všelijakých nesmyslů, vydávaných za naši historii). Naštěstí nebyl film až příliš patetický, bezesporu by bylo možné z tohoto námětu udělat úplný cajdák, takže toto je jednoznačným plusem tohoto filmu. Takže pěkné dvě hvězdičky za Rodenův výkon. ()

SOLOM.

U památníku v Lidicích jsem byl a musím uznat, že tento okamžik na mne udělal skoro stejný dojem, jako sledování filmu. Některým se možná zdá málo „drastický“, ale ona tragická událost je drastická již sama o sobě. Tvůrci se však hodně snažili, u některých scén mi zrovna dvakrát dobře nebylo (a to jsem zažraný hororový fanda). Roden ale i spousta dalších herců odvedli pořádný kus práce, za což jim patří velký dík, stejně jako režisérovi. Film dokáže vyvolat spoustu emocí, atmosféru skvěle doplňuje parádní hudba. ()

Janek

Karel Roden je tu jak pěst na oko, to proto, že všechny přehraje (jeho scény jsou to nejlepší na tomto filmu). Za zmínku rozhodně stojí i Roman Luknár. Jinak strašně nevyrovnaná výpověď. Co by s tím udělal Haneke? Bílá stuha 2? A co Jan Tleskač? ()

claudel

Jsem moc rád, že takový film vzniknul, především si dovoluji vyzdvihnout vynikající scénář, jenž je protkán i v tak smutném díle protkán jemným, českým humorem, a neskutečný výkon Romana Luknára, který se zhostil té nejtragičtější postavy celého příběhu. Vítám rovněž volbu náznaků před naturalistickými scénami, protože jen pouhý náznak někdy zasáhne víc než odhalená skutečnost. Ostatní herci byli taky výborní, Lidice pro mě znamenaly silný zážitek. A o kapičku víc se mi líbily než Habermannův mlýn. ()

Ilicka

Po projekci mi Chris, nizozemský spoludivák řekl: "Very Professional Movie, isn't it?" Souhlasím s ním a je mi poněkud líto, že nejvíc emocí ve mě vyvolala Šímova osobní tragédie a seznam jmen běžící vedle závěrečných titulků. A hudba. (LFŠ 2011) ()

Havenohome

Keď si Poledňáková točí tie svoje dovolenkové vtákoviny, je mi to omnoho viac ľahostajné, ako keď niekto natočí taký podliezavý, gýčový, morálne zvrhlý, historicky nepresný a v podstate nepozerateľný film o tragédii typu Lidice. Nepozerateľný pre každého, kto od filmu očakáva viac ako od Troškových skvostov. Nie je na tom hrozná len tá hudba. Nič tam nefunguje, a keď to funguje tak je to strašná sladká a doslovná lacnota. Vždy, keď vidím podobný paskvil nárokujúci si nebodaj úlohu učiteľa histórie, tak si spomeniem na Čiernu knihu od Verhoevena. Čierna kniha je akčný biják, je v tom aj posolstvo pre ľudí, ktorým sa nechce chodiť pre posolstvá na poštu, môže sa to legitímne púšťať na hodinách dejepisu a dá sa pri tom zažiť katarzia. Lidice nie sú ani jedno z toho. Lidice sú iba jeden meštiacky gýč, alebo midcult, keď chcete, alebo rozkladná hniloba sa to dá nazvať, a hlavne je to neúcta, akú si obete Lidíc nezaslúžia. ()

ARI50

Už samotný trailer navnadil že Češi dokážou natočit skvělý film, a ono se stalo příběh je super a strhující skvělé obsazení a hlavně výborně zpracovaný námět spokojenost. ()

Beastmaster4

Co psát k filmu, který vypráví o smutné historii, která by nám všem měla být alespoň z části známá?! To jak na nás tyhle snímky působí, mluví už samo za sebe. Nechat minulost za sebou nebo ji možná pro budoucí generace oživovat? To je otázka, kterou si dávám po každém podobném filmu. Na české poměry jsou Lidice určitě pěkným počinem. Dobrá práce kamery, určitě stojí za povšimnutí. Scenérie pochmurného avšak zároveň i krásného prostředí a obyčejného života jsou na poměry i zahraničních filmařů nádherně dokonalé. Ta trocha nudy, která z filmu zejména na začátku sálá, jde opomenout s ohledem na poznání, kterého se nám dostane. Ti, co ve škole nedávali tzv. pozor (jen přirovnání nevědomosti, kterou jsem měl z části i já) poznají a pochopí strašné příčiny a události, které z malé obce Lidice ve Středočeském kraji udělali pomník válečných tragédií. Práci filmařů a kvalitu filmu tedy hodnotím celkem kladně, nejen kvalita a zábavnost sledovaných pasáží je laťkou úspěšnosti. ()

snaked

film rozhodně není špatný // hudba nehraje pořád, i když některé scény podkresluje zbytečně // jednotlivé linie nejsou příliš silné, ale celek působí kompaktně // citové vydírání není přítomno v přemíře ()

Lucasion

Příběh lidic zná snad každý. Ale najdou se i tací, co se mě ptají, zda se jedná o komedii. Nejedná se o komedii je to válečná drama. Filmové zpracování je nesmírně depresivní a samozřejmě hodně smutné a dojemné. Příběh točící se okolo malé vesničky, kterou se rozhodnou vypálit nacisté je natočen velmi přesvědčivě a krutě. Film se mi líbil. Byl zpracován velmi dobře. Co se týče atmosféry je ponurá jak má být. Nacisté mluví německy, což dodává lepší pocit ,než kdyby mluvili anglicky nebo dokonce česky. Jako drama to určitě obstojí. Jako válečný film podle skutečné události taky. Film doporučuji všem jako důležitou součást našich dějin. Ti co nemají na to srdce nebo žaludek doporučuji nekoukat na celý depresivní konec. ( 68 procent ) ()

Katullka

Tohle bylo opravdu dost strašné. Proč to ti chudáci nenechali slečně Nellis? :( Tolik špatných věcích, že bych ani nevěděla, kde začít...Škoda! Btw. pro tvůrce filmu: Někteří víme, kdo byl Heidrich. Není potřeba nám to každých 10 minut vysvětlovat... Nikolaev by měl popřemýšlet o divadelní režii, ať se naučí pracovat s dějem. ()

d.beseda

Zrovna mě nenapadá co bych tomuto filmu mohl vytknout. Šel jsem do kina trochu se strachem zda mě nezklame (některé kritiky a komentáře uživatelů). Naštěstí jsem se obával zbytečně. Tvůrci filmů mají vždy na výběr z několika možností jak scénu natočit, co vystřihnout, kterou scénu podkreslit hudbou, ap. Nikolaev všechno tohle dokonale sladil - naprosto přesně a citlivě. Kloubouk dolů. Zvláště pokud se jedná o projekt jako jsou "Lidice", který je sledován s velkým očekáváním. Také jsem se trochu obával, že bude ve filmu použito nadmíru zbytečných brutálních a drastických scén, ale naštěstí jsou většinou pouze naznačeny a ve výsledku působivější. Myslím si, že jsme při hodnocení českých filmů obecně kritičtější než u filmů zahraničních (někdy opravdu zbytečně a neoprávněně). Na závěr bych jen zdůraznil dvě slova PŘIROZENOST a VĚROHODNOST – jak jednotlivých herců (přirozené, věcné “netlachavé” dialogy), tak ve výsledku celého filmu). - Zde souhlas s komentářem D.Moore. --- Mé hodnocení: 93%. --- Viděno: (03.06.2011 - CS Anděl). ()

RelaxMan

Nemůžu si pomoct, ale tento film je fakt nuda. Čekal jsem, že nuda zmizí, aspoň při vypálení Lidic, ale to se bohužel nestalo. Nejvíc mi na filmu vadí, že mě nedokáže přenést do atmosféry II. světové. Z němců nejde strach, vypálení je natočeno jako když se pomalu nic nestalo. Bachaři a četníci se chovají, až moc lidsky. Je to prostě všechno nevěrohodné. Při tom herecké výkony, některých herců nejsou špatné ( K. Roden, R. Luknár, J.P. Assbock, V. Kubařová a J. Vondráček ) hrají dobře, ale i přes to všechno, to nestačí. Možná je to tím, že tito herci, už mají za sebou daleko lepší role, v kterých ukázali své kvality. Režisér P. Nikolaev také není vůbec špatný režisér, má za sebou dobré filmy, např. Kousek nebe, ale tady mu to nějak nevyšlo. Možná to bylo i tím scénářem, který prostě není dokonalý. Trhaná kamera při vypalování Lidic se také nepovedla, hlavně se do filmu vůbec nehodila. Myslím, že by nebylo vůbec špatné natočit vypálení Lidic černobílé, pak by to bylo víc autentické. Co se týče hudby od M. Hrůzy, tak není špatná, i když čekal jsem víc dramatickou, spíš mi, ale vadilo, že musí hrát skoro přes celý film. Co říci na závěr: Je hrozná škoda, že takové dobré téma se nepodařilo natočit líp. Možná, že jsem, až moc kritický, ale to je tím, že jsem od filmu hodně čekal a dostal jsem prostě málo. V porovnání s filmy jako " Atentát nebo Vyšší princip " je tohle jen 2. liga. Koneckonců i novější filmy na podobné téma " Protektor nebo Habermannův mlýn " se mi líbili o dost víc. ()

Genero

Ve stejné tělocvičně, kde se tísnily lidické ženy a děti, mé otylé tělo velmi amatérského gymnasty mnohokrát zcela bez piety žuchlo na parkety, když jsem nedotočil výmyk. Proto už z principu nemůžu do svého komentáře vyblít negativa, která mi na filmu vadila a tak nějak nevím, proč bych ho měl jen tak odstřelit. Lidice mám za humny a až budu zase stál u památníku a díval se do údolí na dokonale vycíděné základy Horákova statku, abych se tou tragédií nechal dojmout, mé osvěžující limetkové Calipo bude po tomhle filmovém zážitku zřejmě ještě více hořké a patetičtější než obvykle. ()

Gwaihir

Tuto část válečné historie asi většina z nás velmi dobře zná, snad až na několik podrobností, a proto vzpomínka na ni je pro většinu z nás velmi bolestnou připomínkou toho, co bychom již nikdy neměli dopustit. Převést na plátna kin tak silný příběh a ještě k tomu podle scénáře, který sklidil tak velký ohlas, je jistě nesmírně složité, protože očekávání bývají někdy v těchto případech nepřiměřeně náročná. Je však dobře, že se myšlenka natočit velkolepé důstojné drama na památku těch, jejichž osud zůstane navždy vyryt hluboko v srdci celého národa, konečně dočkala svého zpracování. Vznikl tak válečný film, který ukazuje události kolem vyhlazení jedné vesnice do jisté míry komorním způsobem, bez zbytečného patosu. Snímek po celou dobu svého trvání přitahuje pozornost jednotlivými dílky, z nichž nakonec vzniká ten nejkrutější pravdivý obrázek lidského počínání. Některé části působí mrazivě svými náznaky tehdejší reality a jiné zase dokáží svojí brutalitou doslova rozervat lidskou duši. Pro mě, stejně jako pro mnohé další, jsou takováto témata vždy velice osobní, ačkoli jsem nic podobného nezažil, a proto nemohu být v tomto případě objektivním kritikem. Podle mě je to totiž zcela jednoznačně jeden z nejpůsobivějších českých a československých filmů. 90% ()

PROROK14

Strašná nuda. Jediné dobré zábery boli na pochodujúci wehrmacht. Inač slabota. Niektoré scénky boli fakt ako zo zlého sna. ()

Lacike

Tak nezazivny, skoro az mrtvolny film som uz davno nevidel. A tie dialogy su totalna katastrofa jak to najhorsie z Rodinnych pout a podobnych sraciek. Je skoro az fascinujuce sledovat ako tento otrasny film po ziadnej stranke nefunguje. ()

Gary

Nikolaev mě velmi mile překvapil a velikou produkci zvládá poměrně s přehledem. Oproti nedávno viděnému Habermannově mlýnu Juraje Herze mají Lidice nápaditější kameru a přirozenější výpravu. Scénář zvládá všechny postavy dostatečně vykreslit, nic není přehnaně popisné, nic není příliš zkratkovité. Zmiňované ždímání slz mi například oproti většině amerických historických filmů přišlo minimální a nezaznívaly ani uši trhající dialogy či statečné výkřiky, jakými by film prošpikovala kdejaká produkce ("Svobodáááá"). Sečteno a podtrženo jde o zručně natočený i zahraný film (Roden se drží kvalitního standartu a musím vzpomenout alespoň výborného Romana Luknára, který by si rozhodně zasloužil nějakého toho Českého lva místo dokola oceňovaného a stále stejného Budaře). Nejsem zrovna nadšený fanda současného českého filmu, ale tentokrát musím přiznat dobře odvedenou filmařskou práci i herce. Neumím si totiž úplně dobře představit, že by se v našich podmínkách dalo lidické téma natočit o moc líp. Kriticky musím ale přiznat, že některé scény, které mohly být klíčovými momenty filmu, vyznívají do prázdna. Atentát na Heydricha bych vyzdvihl za všechny jako příklad promarněné scény, která bez nápadu prošumí, zatímco mohla vyrážet dech. Takových okamžiků je tam samozřejmě daleko víc, ale celkově se přikláním k pozitivním ohlasům na film (a to absolutně bez ohledu na jeho téma). ()

maseer2

hnacím motorem tohoto filmu je sám o sobě obrovsky silný příběh Lidic, který mi prostě nedovolil, abych se u filmu nudil či se snad soustředil na nějaké drobnější nedostatky.. takže ano, šlo to natočit lépe, ale mě i přesto Lidice rozhodně oslovily a nejednou mě při sledování těch nacistických zvěrstev zamrazilo v zádech.. kvalitní čtverka ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012