poster

Survival of the Dead

 • Kanada

  George A. Romero's Survival of the Dead

 • Kanada

  La Survie des morts-vivants

Horor / Sci-Fi

USA / Kanada, 2009, 90 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • JFL
  ***

  Tezovitost, satira i jízlivost vždy představovaly charakteristické znaky Romerových zombie filmů, jenž tentokrát se režisér, zřejmě opojený zaslouženými extetickými reakcemi na adresu jeho předchozího snímku, zatoulal ve vlastním nesoudně překombinovaném díle. Dva roky poté, co se "Deníkem mrtvých" ukázal jako svěží inovátor nejen na poli zombie žánru, ale i moderních trendů filmového hororu, přišel s přeplácaným snímkem, který sice při rozložení na dílčí prvky stvrzuje šíři, ambicióznost i mnohovrstevnatost režsérovy vize, ale v celku působí jako nesoudržný eintopf. V předchozích pěti zombie snímcích Romero dokázal dramaturgicky skloubit kritiku společnosti, kauzálně promyšlenou vizi světa během zombie apokalypsy, žánrové atrakce i profilaci postav. Paradoxně pro tvůrce, který myšlenkově i řemeslně čněl nad patlaly a žánrovými rutinéry, kteří se krčili v jeho stínu, tentokrát se nelze ubránit stejným dojmům, jaké se dostavují při sledování filmových pokusů různých neumětelů. Namísto komplexního a logicky vystavěného světa diváci tentokráte dostávají zcela vytrženou galerku postav, které jsou zbavené jakékoli vlastní vůle a podléhají pouze logice schémat. Během sekvencí, které mají několik paralelních konfliktů či plánů se projevuje, že režisér neví, co se souběžně děje mimo záběr - lze si představit jak uprostřed dialogů i přestřelek jedněch postav jiné figury prostě apaticky postávají mimo záběr a čekají, až na ně dojde řada. Dokonce sekvence gore zombie ataků poprvé u Romera vyznívají jako dějově zcela nemotivované atrakce. Hlavní problém ale spočívá v Romerově pokusu o skloubení těžkotonážní tezovité kritiky patriarchátu s nadsázkou, která ale není satirická, nýbrž přímo parodická a slapsticková. Jasně, že vše lze ospravedlnit jako součást konceptu nastavit zrcadlo absurdnosti žánrovými filmy a jejich konvencemi glorifikovaného patriarchátu, ale nejen v porovnání s hermeticky sevřeným "Deníkem mrtvých" ale i dramaturgicky vyváženou "Zemí mrtvých" působí "Survival of the Dead" jako dramaturgicky nedotažené a rozpadlé dílo. Tedy ještě je tu eventualita, že celý film je vlastně jízlivým žertem na adresu diváků a jejich očekávání, nicméně nejen že Romero nemá statut umělce, jenž se stal obětí diváckých škatulek jako např. Takeši Kitano, aby se nad takovými věcmi vůbec zamýšlel, ale ani ve filmu nic takovému přístupu nenasvědčuje.(10.7.2013)

 • B!shop
  **

  Kurva to ale byla traparna, Romero je bud senilni nebo tohle nemoh myslet vazne. Celej dej je znacne stupidne zasazenej na nejakej ostrov, kde zijou dve farmarsky bandy, ktery se neustale prudej a cely je to proste o tom, ze zas par hlavnich postav nekam jde. Proste dej v podstate zadnej. To by ale tak nevadilo, problem je, ze to cely pusobi desne lacine, jak kdyby si parta lidi vyrazila na vylet do vesnice a okolnich lesu a tam se tocili, jak pobihaj. Strileni je tu sice dost, zombiku taky, ale presto se celej film desne tahne, neni absolutne zajimavej a co je horsi, je smesnej. Opravdu tohle neni horor ani omylem, zadna atmosfera, zhruba tak dve predvidatelny lekacky, hromada spatne nalicenejch zombiku a par hnusnejch digitalnich triku. Aspon, ze nektera brutalni scena je fajn. Co se tyce hercu, to je banda idiotu, ktery se chovaj jak naprosty kreteni, musi pronaset extra stupidni dialogy a nejsou absolutne sympaticky a cloveku jsou tudiz ukradeny. Proste hodne slaby zombie becko, ktery je misto atmosfery pouze smesny, ty vtipky se do tohohle zanru absolutne nehodi a jedinej duvod, proc na nej koukat, je jmeno rezisera, ale kdyz si vzpomenu na predchozi super pruser Diary of the Dead, tak priste to budu brat spis jako varovani. Naprosto nechapu, co to tady nektery vychvalujou.(21.4.2010)

 • fmash
  ***

  Romerův problém je, že nedokáže překročit svůj stín. Stále ty sedmdesátkové zombie postupy, jak se odněkud vynoří mrtvola, oběť si jí nevšimne, ale ochotně jí nastaví krk, případně obličej, ze kterého si zombie ukousne jako z nahnilé broskve. (Místy) trikově nepříliš vyvedený komediální gore, vesměs silně nerealistický, ale hlavně nehodící se k vyznění zbytku filmu. Občas nic moc kamera, stále stejné postupy... skoro bych řekl, že Romero neumí točit a asi už se to nikdy pořádně nenaučí. Na druhou stranu stále se opakující příběhové schéma, kulisy a několik desítek let udržená myšlenka působí docela sympaticky, jako stará metalová alba, jejichž skladby dohromady tvoří jeden větší příběh. Možná ale je to vše jen nedostatek invence, kdo ví. Nicméně nebýt toho folklóru, Survival by měl s klidem našlápnuto do áčkových vod, už kvůli hercům a několika skvěle napsaným postavám. Máme tu další příběh o tom, že i mezi příšerami je svým největším nepřítelem opět člověk. Slabší trojka, protože mně ty výše zmíněné ptákoviny dost lezou na nervy, ale dvojka se mi zdá moc přísná. Přihlédnuto k žánru.(6.8.2011)

 • T2
  ***

  Rozpočet $4miliónyTržby USA $101,740Tržby Celosvetovo $384,000Tržby za predaj DVD v USA $2,356,285 //počet predaných kusov 142,978║ béčkový príbeh ale újde, zombíkov o kúsok posúva ďalej, občas nejaký ten vydarený fór či dobrý nápad, dalo sa /55%/(17.1.2011)

 • Cervenak
  ***

  Dedo Romero to už má totálne v trubici. Vie, že by sa márne snažil presedlávať na niečo iné, a tak svoju životnú tému aspoň hravo mieša s inými žánrami. Napríklad s westernom a komédiou. Nič si nenavrávajme - je to hlúpe a nie veľmi dobre natočené. Je v tom však istý nadhľad, takže človek rád prepadne dojmu, že príšerné (ne)herecké výkony vlastne tiež patria k veci. Niekoľko dobrých zombie kills. Ale už asi fakt dosť.(25.4.2010)

 • - Tomboy (Athena Karkanis) má ve filmu zbraně Beretta 92 F ráže 9x19 mm a M16A4 ráže 5.56x45 mm. (dc125)

 • - Postavu Sarge "Nicotine" Crocketta si zahral Alan van Sprang už v predchádzajúcom filme Denník mŕtvych (2007). (MetalMesiah)

 • - Film bol natočený v Kanade a všetci herci, ktorí v ňom účinkujú, pochádzajú z tohto štátu. (MetalMesiah)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace