Survival of the Dead

• Kanada

La Survie des morts-vivants

Horor / Sci-Fi

USA / Kanada, 2009, 90 min

Romero je už moc starej. Jeho filmy vždy měly dvojí význam, narážely na problémy společnosti. Survival of the Dead nenaráží absolutně na nic. Film vzniknul jen proto, aby divákům představil souboj dvou šéfů rodinných klanů na pustém ostrově, kde každý zastává jiný přístup k zombies. Špatné, film je napůl komedie, napůl horor, ale ve výsledku není ani jedním, protože zombies jsou zde definitivně odsunutí na druhou kolej, celý děj se vkládá do absolutně nezajímavého souboje dvou kohoutů. Postapokalyptický svět není představen vůbec, zombie jsou pouze karikatury sebe sama. Pár cool postav se tam najít dalo, pár hlášek také "dala bych ti líznout", ale celkově to nestálo za nic. Romero dal světu zombie žánr, ale dnes už nestačí nastevené laťce Britů (... days later, Dead Set) a Španělů (Rec), lidé zkrátka chtějí zombie, kterých se opět budou bát. Potácejících se, pohupujících slimáků se dnes už nikdo nebojí a do komedií se nehodí. 58% 24.04. 2010(24.4.2010)

Vynikající!! Romero jako by na stařičká kolena konečně dokázal vyvážit všechny aspekty své práce, náhledů na tématiku, srovnat míru akce, gore-scén, děje, vykreslení postav a filosofování. To na tomto filmu shledávám jako naprosto nejlepší a téměř dokonalé. Romero si "mezi řádky" po celou stopáž filosofuje, kritizuje společnost a ve finále své již několikáté "výpovědi" mrskne ne úplně blbému divákovi pár trumfů pěkně na stůl. Ale přitom sledujeme od samého začátku tak akorát rozjetou akčně-hororovou porci perfektně odvedené filmařské práce. Romero umí pouze pomalu vyprávět, zde se mu dokázalo se "nakopnout" a mírně zrychlil ve vyprávění, seznámení s postavami filmu a rychle se dopracoval k akci a gore, které opět zaujmou. Vymyslel nejlepší dějové vykreslení po těch všech možných předešlých, na jedné straně sice jednoduchý, na straně druhé pro diváka, který viděl všechny díly před tím a sleduje hodně hororovou vlnu posledních let, naprosto atraktnivní děj, který navíc výborně zpracoval. Střet "bandy vojáků" s "bandou vidláků", jejich následné spojení a doplutí na ostrov, kde se utkají s veškerým vidláckým osazenstvem plus několik stovek těch zombií. Zombie nejsou brány jako "potlačená kulisa" pro něco, co nám chce Romero sdělit, ale jako bezprostřední nebezpečí a skutečnost, že každou chvíli může některá nečekaně "kousnout", tvoří po celou stopáž filmu příjemné napětí ... Film obsahuje a stojí zejména na postavách, které jsou všechny špičkově podány, zahrány, vykresleny a opravdu si zde najdete oblíbence nebo záporáka, každý však asi podle svého ... Mě seděl mladý kluk co střílel skoro lépe než vojáci, potom ta vojanda co si to dělala na jeepu sama ... šéf jednotky byl také vyloženě zajímavá postava a ten největší "redneck"-dědek, který vedl celou skupinu a přesvědčoval ji o své pravdě, o tom jsem nevěděl, co si myslet, až do konce, kde právě mrsknul jeden z Romerových závěrečných trumfů ... Úplný závěr vyobrazující dvě proti sobě stojící zombies s pistolemi byl podle mne snad "kultovní" již při svém vzniku a jistě se objeví na mnoha plakátek a coverech ... Tohle je asi nejlepší Romerova "zombárna". Bohužel jeho styl natáčení je tak specifický, že mi nikdy nesedne natolik, abych mu dal plný počet ... kromě jedné výjimky, The Crazies (1973) ...(26.6.2010)

Zcela určitě ne nejhorší část Romerovy zombie ságy, s větší dávkou humoru než jsme zvyklí, opět s nějakou tou sociální kritikou (zde pro mě potěšující kritika upjatosti a svazující síly rodinných pout a toho, že rodina, sounáležitost s ní, vás často proti vaší vůli nutí konat věci, které vůbec nechcete a to jen z pozice jakési nadhodnocované pokrevnosti), skvělým Kennethem Walshem (po seriálu Twin Peaks konečně nějaká pořádná role, v níž jsem ho viděl), s jehož postavou si Romero docela vyhrál - celý film se nás snaží přesvědčit, že je to záporná a veskrze zlá postava, marně. Rozhodně bych doporučil kouknout se na trailer, ten vtípek na začátku se Romerovi povedl. No prostě, je to Romero, kterému by jsme zřejmě sežrali, i kdyby natočil záznam volby zombie miss.... Viděno na Festivalu Fantazie 2010.(13.7.2010)

Šok. Nejlepší Romerovka za posledních deset let. Scény vytržené z kontextu musely v traileru nutně zklamat. Survival of the Dead v celistvé celovečerní podobě působí jako vysoce sofistikovaný, v několika momentech záměrně (!) humorný, společensko-kritický western. A to jsem tomu ani trochu nevěřil... PS: Zamrzelo mě jen pár hodně nepovedených digitálních triků (i když bych možná uvěřil, že jsou "nepovedené" záměrně).(15.3.2010)

Hoci nejakí tí morbídne hláškujúci drsňáci a úsmevne si počínajúci zombíci (napr. Bub z Day of the Dead) sa v hororoch Georgea A. Romera vyskytovali už aj v minulosti, celostopážna prítomnosť komediálneho odľahčenia je v jeho tvorbe novinkou. V Survival of the Dead vsadil práve na túto kartu, nemŕtvi tu viac-menej vystupujú len ako nemohúce tragikomické figúrky, z ktorých vôbec nejde strach a udrieť či streliť do nich si môže prakticky ktokoľvek. Je však treba povedať, že Georgeovi takéto vtipné poňatie na počudovanie sadlo a niektoré pasáže filmu sú celkom zábavné, ale na druhej strane pochopím každého, komu by tento typ humoru vzhľadom k renomé režiséra a jeho vyše štyridsaťročným skúsenostiam s hororovým žánrom mohol pripadať trochu detinský...(15.11.2010)

• - Postavu Sarge "Nicotine" Crocketta si zahral Alan van Sprang už v predchádzajúcom filme Denník mŕtvych (2007). (MetalMesiah)

• - Tomboy (Athena Karkanis) má ve filmu zbraně Beretta 92 F ráže 9x19 mm a M16A4 ráže 5.56x45 mm. (dc125)

• - Film bol natočený v Kanade a všetci herci, ktorí v ňom účinkujú, pochádzajú z tohto štátu. (MetalMesiah)