Survival of the Dead

• Kanada

La Survie des morts-vivants

Horor / Sci-Fi

USA / Kanada, 2009, 90 min

Romero je už moc starej. Jeho filmy vždy měly dvojí význam, narážely na problémy společnosti. Survival of the Dead nenaráží absolutně na nic. Film vzniknul jen proto, aby divákům představil souboj dvou šéfů rodinných klanů na pustém ostrově, kde každý zastává jiný přístup k zombies. Špatné, film je napůl komedie, napůl horor, ale ve výsledku není ani jedním, protože zombies jsou zde definitivně odsunutí na druhou kolej, celý děj se vkládá do absolutně nezajímavého souboje dvou kohoutů. Postapokalyptický svět není představen vůbec, zombie jsou pouze karikatury sebe sama. Pár cool postav se tam najít dalo, pár hlášek také "dala bych ti líznout", ale celkově to nestálo za nic. Romero dal světu zombie žánr, ale dnes už nestačí nastevené laťce Britů (... days later, Dead Set) a Španělů (Rec), lidé zkrátka chtějí zombie, kterých se opět budou bát. Potácejících se, pohupujících slimáků se dnes už nikdo nebojí a do komedií se nehodí. 58% 24.04. 2010(24.4.2010)

• bestlama

A to se jednou Romero rozhodl na staré kolena zmrvit všechno, co prostě zmrvit půjde. Tak jak jsem se na tento film těšil, tak tak přesně jsem byl zklamaný. Když j sem se na film díval, tak jsem dostal takovou pecku v podobě zklamání, že i rána penisem přes obličej by byla daleko lákavější. No co si budeme nalhávat, prostě je to totální kravina, která mi přijde jak jak vytažená z TV produkce. A nebýt toho závěrečného 15 ti minutového gore festu, tak to probrečím, že mi tenhle film zbytečně hnil v PC.(1.4.2012)

Romerovi zombie radovánky měly vždycky nějakou přidanou hodnotu, buď byly ve své době prudce originální a šokující (Noc oživlých mrtvol), nebo měly nějakej ten hlubší význam (Úsvit mrtvých, Den mrtvých), anebo aspoň uměly pořádně pobavit (Země mrtvých). V Survival of the Dead mi přišlo, jako kdyby si sám velký mistr dělal ze sebe a ze svého odkazu tak trochu prču, páč toto je v první řadě jedna velká nadsázka a až potom horor. Velkým plusem je určitě takovej trefnej retro feeling (hlavně masky zombáňů) a taky, jak už bývá v Romerových filmech zvykem, chutné gore. S přimhouřenýma očima hodnotím i tenhle kousek celkem kladně.(10.6.2014)

Romerov ďalší zárez do Zombie hororu nevychádza zle. Stále tam nájsť nejaký ten sociálno-kritický podtón a čierny humor je takisto v ponuke dňa. Mňa, ako fanúšika zombie hororov ( hlavne starej školy Fulci, Romero, Mattei - tí ostatní šprintéri mi akosi k duši neprirástli ) potešil aj klasický Romerov pohľad na ľudské telo z jeho vnútornej stránky. Je to morbídne, ale patrí to tam. Možno ale predsa len menej CGI a viac practical - Savini prosím ťa príď!(10.8.2017)

• Raven0

Romerovi by už měl někdo říct, že mu ujel vlak. Recyklovat neustále to samé začala být nuda už u Země mrtvých. Na dnešní adrenalinem nabušené a stylovou akcí prodchnuté zombie horory veterán žánru zkrátka nemá. A že jeho filmy obsahují kritiku společnosti a další myšlenkové přesahy? A koho to po stopadesáté zajímá? Co stojí za zmínku je snad jen vtipná domestikace oživlých mrtvých...(21.9.2010)

• - Tomboy (Athena Karkanis) má ve filmu zbraně Beretta 92 F ráže 9x19 mm a M16A4 ráže 5.56x45 mm. (dc125)

• - Postavu Sarge "Nicotine" Crocketta si zahral Alan van Sprang už v predchádzajúcom filme Denník mŕtvych (2007). (MetalMesiah)

• - Film bol natočený v Kanade a všetci herci, ktorí v ňom účinkujú, pochádzajú z tohto štátu. (MetalMesiah)