Survival of the Dead

• Kanada

La Survie des morts-vivants

Horor / Sci-Fi

USA / Kanada, 2009, 90 min

Romero je už moc starej. Jeho filmy vždy měly dvojí význam, narážely na problémy společnosti. Survival of the Dead nenaráží absolutně na nic. Film vzniknul jen proto, aby divákům představil souboj dvou šéfů rodinných klanů na pustém ostrově, kde každý zastává jiný přístup k zombies. Špatné, film je napůl komedie, napůl horor, ale ve výsledku není ani jedním, protože zombies jsou zde definitivně odsunutí na druhou kolej, celý děj se vkládá do absolutně nezajímavého souboje dvou kohoutů. Postapokalyptický svět není představen vůbec, zombie jsou pouze karikatury sebe sama. Pár cool postav se tam najít dalo, pár hlášek také "dala bych ti líznout", ale celkově to nestálo za nic. Romero dal světu zombie žánr, ale dnes už nestačí nastevené laťce Britů (... days later, Dead Set) a Španělů (Rec), lidé zkrátka chtějí zombie, kterých se opět budou bát. Potácejících se, pohupujících slimáků se dnes už nikdo nebojí a do komedií se nehodí. 58% 24.04. 2010(24.4.2010)

Romerův problém je, že nedokáže překročit svůj stín. Stále ty sedmdesátkové zombie postupy, jak se odněkud vynoří mrtvola, oběť si jí nevšimne, ale ochotně jí nastaví krk, případně obličej, ze kterého si zombie ukousne jako z nahnilé broskve. (Místy) trikově nepříliš vyvedený komediální gore, vesměs silně nerealistický, ale hlavně nehodící se k vyznění zbytku filmu. Občas nic moc kamera, stále stejné postupy... skoro bych řekl, že Romero neumí točit a asi už se to nikdy pořádně nenaučí. Na druhou stranu stále se opakující příběhové schéma, kulisy a několik desítek let udržená myšlenka působí docela sympaticky, jako stará metalová alba, jejichž skladby dohromady tvoří jeden větší příběh. Možná ale je to vše jen nedostatek invence, kdo ví. Nicméně nebýt toho folklóru, Survival by měl s klidem našlápnuto do áčkových vod, už kvůli hercům a několika skvěle napsaným postavám. Máme tu další příběh o tom, že i mezi příšerami je svým největším nepřítelem opět člověk. Slabší trojka, protože mně ty výše zmíněné ptákoviny dost lezou na nervy, ale dvojka se mi zdá moc přísná. Přihlédnuto k žánru.(6.8.2011)

• Xmilden

Mistrovu tvorbu jsem začal sledovat až s filmem Země mrtvých. Takže těžko určit jakou úroveň má jeho tvorba v dávné minulosti. Faktem je že Survival of the Dead je zase o kousek slabší než předešlý Deník mrtvých. Film je vyloženě zralý pouze jako video film. Zápletka nijak zvlášť zajímavá, herci špatní ( vyjímku tvoří snad jen Kenneth Welsh). Něco mi říká že tenhle film byl pohřbený už od první klapky. 40%(10.11.2010)

• hippyman

neuvěřitelně tupý scénář, k tomu všudypřítomný špatný humor, trapné a nereálné chování prakticky všech přeživších, to nezachrání ani jinak celkem efektní rozmetání částí těl či mozkových závitů... prostě takhle pakárna obludných rozměrů obsahující všemožná zombie klišé je jen nudnou vykrádačkou a ostudou tohoto jinak mého velice oblíbeného žánru... 40%(13.6.2013)

• Hrabka

Ze zečátku to vypadalo dobře, scéna připomínající "Deník mrtvých" potěšila. Sice se to rozjelo jako slušný zombie thriller, dokonce i děj vypadal, že nebude povrchní, jak tomu u podobných filmů bývá, ale dopadlo to tak, jak jsem předpokládal. Nehorázně odfláknutá druhá polovina filmu a hlavně závěr na ostrově. Debilní chování postav, stupidní dialogy, atd. Škoda, ale od Romera se to dalo čekat. 40%(19.4.2010)

• - Film bol natočený v Kanade a všetci herci, ktorí v ňom účinkujú, pochádzajú z tohto štátu. (MetalMesiah)

• - Postavu Sarge "Nicotine" Crocketta si zahral Alan van Sprang už v predchádzajúcom filme Denník mŕtvych (2007). (MetalMesiah)

• - Tomboy (Athena Karkanis) má ve filmu zbraně Beretta 92 F ráže 9x19 mm a M16A4 ráže 5.56x45 mm. (dc125)