Wallander

• Velká Británie Wallander (více)
Velká Británie / Švédsko / USA / Německo, (2008–2016), 18 h 1 min (Minutáž: 88–94 min)

Předloha:

Henning Mankell (kniha)

Kenneth Branagh, Richard McCabe, Jeany Spark, Sarah Smart, Sadie Shimmin, Tom Hiddleston, Barnaby Kay, David Warner, Boel Marie Larsson, Jonathan Aris (více)

Série(4) / Epizody(12)

Kurt Wallander (Kenneth Branagh) vede kriminalistické oddělení Ystadské policie. Jeho denní náplní je výslech podezřelých a vyšetřování vražd, ani po letech ale nedokáže ze své podstaty pochopit násilí, které ho stále obklopuje. Do svého zaměstnání je však maximálně ponořen, což v důsledku vede krom obdivuhodného nasazení a schopnosti empatie s oběťmi také k věčné únavě a faktu, že mimo práci nemá krom dospělé dcery nikoho; manželka ho opustila a na budování přátelských vztahů není čas.
Filmová série o třech devadesátiminutových dílech byla v roce 2008 natočena ve Švédsku podle novel švédského spisovatele Henninga Mankella. Vzhledem k příznivému ohlasu kritiky i publika by v příštích letech mělo dojít k natočení dvou dalších třídílných sérií. (StarsFan)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (12)

Wallander (2008)

Preceňované. Branagh je skvelý, takisto postava, ktorú hrá a od veci nie je ani pochmúrna severská atmosféra, ale po stránke akcie je v porovnaní s tým aj Komisár Rex Skala 2. To by ale nevadilo. Vadí, že scenáre sú, česť výnimkám, veľmi slabé až podpriemerné, predvídateľné a miestami výslovne hlúpe. Prvá séria povedzme 70% s prižmúrenými očami, ale v druhej a tretej to šlo výýýýrazne dole (40%?) a poslednú sériu zachránilo snáď len tragické a smutné (hoci logické a desivo nevyhnutné) Wallanderovo "dedičstvo". ()

Série 1 (2008) (S01)

Najlepšia séria spomedzi všetkých štyroch. A už ona nie je nič extra. Ale veľmi veľa jej dáva ústredný hrdina. Wallander sa odlišuje od iných televíznych kolegov, Sherlocka a Luthera. Podobne, ako Luther, i on často prednáša o zle v ľuďoch, nepochopiteľnej dobe, všade prítomnom neospravedlniteľnom násilí a chorom svete, ktorý si nezaslúži druhú šancu. No na rozdiel od Luthera nejde o žiadneho akčného borca; keď má v tretej časti bežať na koniec príjazdovej cestičky a naspäť, je zadýchaný ako po maratóne. Ďalším plusom je jeho dcéra, otec a Tom Hiddleston vo vedľajšej úlohe kolegu. Svoje bohužiaľ robia aj scenáre, ktoré sú občas predvídateľné a klišé – čo je u detektívky „troška“ problém. Niekedy sa tvorcovia a postavy (dobré aj zlé) až príliš spoliehajú na náhodu (zakopnutie o koberec), niektoré vedľajšie linky nie sú dostatočne vysvetlené, niekedy sú tvorcovia príliš ukecaní a naopak, keď treba rozprávať, mlčia. Aspoň dvakrát som gaunera odhalil pred Kurtom (poštár, týraný chlapec) a obávam sa, že to nie je dôkaz mojej geniality, ale skôr (pod)priemerných scenárov. Wallanderov svet akoby pozostával z troch polí a námestia len o čosi väčšieho, ako zápalková škatuľka. Neviem si pomôcť, táto „televízna“ výprava mi občas dosť prekážala. Skoro som spadol zo stoličky, keď Kurt začal z miesta činu UTEKAŤ domov a po asi dvadsiatich sekundách tam bol (20 minút to nebolo, jeho kondička je mizerná a jednak by ho dávno dobehli policajti v autách). Dávam jemne nadhodnotených 80%, pretože nasledujúce série boli o dosť horšie. ()

Na špatné stopě (2008) (S01E01)

80% už len za tú obludnú a obludne vizuálne spracovanú úvodnú scénu v krásnom žltom poli. Identitu vraha zrejme odhalíte dávno pred Wallanderom, čo je alarmujúce mínus, ale ako úvod do univerza výborný rozjazd. ()

Firewall (2008) (S01E02)

Tak akčné scény ozaj nepatria k veciam, ktoré tvorcovia Wallandera ovládajú, našťastie tento seriál nikdy nebol akčný, takže to zas až tak nevadí a tých pár akčnejších momentov, ktoré pôsobia skôr ako vystihnuté scény z Monty Python´s, nejako, snáď, pretrpíte. Tradične veľmi veľa tomu dáva skvelý, pochmúrny ústredný hrdina. ()

Série 2 (2010) (S02)

Kvalita druhej série je nižšia, než prvej, ale i tak "musím" dať 80%, pretože veľa robí Branaghov výkon, skvelý Wallanderov charakter, silná línia s chorým otcom, pochmúrna severská atmosféra a dosť krvavé a brutálne prípady. Scenáre sú však dosť hrozné (veľakrát som sa strácal v tom, o kom sa policajti práve bavia), neakčnosť Wallandera (skok na neonacistu zo strechy) už nie je pôvabná, ale výslovne trápna a ak tvorcovia chceli švédsku políciu vykresliť ako bandu neorganizovaných, neschopných, amatérskych kreténov, treba povedať, že sa im to bez debaty podarilo (dve ženy môžu súvisieť s prípadom brutálnej vraždy. Kurt o existencii oboch vie, vrátane ich adries. Navštívi jednu. Ukáže sa, že s prípadom nesúvisí. Kto by ale čakal, že navštívi aj druhú, mýli sa. Začne riešiť úplne iné veci a až keď udalosti ešte drastickejšie vyvrcholia, akoby náhodou si spomenie „á, veď je tu ešte jedna žena, ideme za ňou“.). ()

Série 3 (2012) (S03)

Tak nie, tu už nebudem nič odpúšťať a volím prísne hodnotenie 40%. Skvelý Wallander (resp. Branagh, čo je v podstate jedno a to isté) a ponurá severská výprava/atmosféra, ale tiež biedne, miestami až akoby hlúpe (!) scenáre. Do tretej série sa už nemal čas vrátiť Tom Hiddleston a spolu s ním akoby zo série odišla aj úroveň prvých dvoch, aj keď ide samozrejme len čisto o náhodu, nakoľko Hiddleston bol len herec vedľajšej úlohy a na prvých sezónách sa nijako nepodieľal režisérskych ani produkčne. V tretej sérii sú najsilnejšie momenty, ktoré alebo nesúvisia s Wallanderovou prácou (v tomto prípade najviac dcéra a jej záverečné prekvapenie), alebo aj ide o prípady, ale nie o tie s politickým a iným presahov (príšerná lotyšská epizóda), ale o tie, v ktorých sa ukáže, že za všetko zlo a zbytočné krviprelievanie môže obyčajná ľudská slabosť a blbosť. ()

Podzimní událost (2012) (S03E01)

Taký priemer, nie zlý, ale ani príliš dobrý úvod do tretej sezóny, už bez Toma Hiddlestona, spolu s ktorým zo série akoby odišla aj relatívne vyššia úroveň prvých dvoch sezón. ()

Mrtví ve člunu (2012) (S03E02)

Príšerné, možno najhoršia časť zo všetkých štyroch sérií. Jediným plusom je výskyt Baiby a aj to len z toho dôvodu, že keď sa objavila v poslednej sérii, sumarizujúcej Wallanderov súkromný aj pracovný život, malo to na mňa veľmi silný emočný dopad (hoci postava nakoniec neskončila tak, ako v poslednej knižke o Kurtovi, v Nepokojnom mužovi). Inak je to hrôza, akčná scéna na trhu je zlo a ukazuje sa, že kým Wallander rieši „len“ strašné ľudské tragédie a „bežné“ krvavé zločiny, má to niečo do seba, no akonáhle zápletka dostáva politický podtón, je to naivné, hlúpe, ťažkopádne a nezaujímavé. ()

Než přijde mráz (2012) (S03E03)

Po priemernej prvej „trajektovej“ časti a katastrofálnej druhej, lotyšskej, si našťastie Kurt Wallander v tretej napraví renomé. Nie je to zázrak, ale je to lepšie, ako dve časti predtým. V tých chýbali osobné linky s otcom a dcérou. Dcéra sa tak vracia aspoň do poslednej časti tretej série aj s malým veľkým prekvapením a len čo jej otca opäť po dlhom čase vidíme prežívať emócie, získava konečne tretia sezóna náboj, ktorý jej v prvých dvoch dieloch chýbal. Samozrejme je to nanešťastie už neskoro. Tretia séria sa príliš nevydarila a jej príbehy nie sú dobré. ()

Série 4 (2016) (S04)

Štvrtá séria sa príliš nevydarila a vlastne máme šťastie, že vôbec vznikla (viď. dosť veľký časový odstup od nakrútenia tretej, spôsobený prevažne Branaghovou pracovnou vyťaženosťou na filmoch). Ale aké šťastie? To som prehnal, pretože vzhľadom na nízku úroveň štvrtej série by možno bolo aj na jednej strane lepšie, ak by nikdy nevznikla. Ale aj tu si budem protirečiť - lebo ak by táto séria nevznikla, prišli by sme o mimoriadne silný posledný diel, Nepokojný muž. Kto čítal knihu, tak vie, že v tejto časti, venovanej inak nie príliš zaujímavému švédsku námorníctvu a jeho vojnovej histórii, sa strašne smutno a hororovo uzatvára Wallanderov život. nezaslúžene, ale tak to už niekedy býva, že dobrí ľudia končia najhoršie. Obe časti pred nepokojným mužom však stoja za ho*no. ()

Bílá lvice (2016) (S04E01)

Wallander v Afrike, to je snáď ešte horší nápad, ako Wallander v Lotyšsku (viď. legendárne zlá prostredná časť z tretej série). Plusom je snáď len to, že mu priradili černošskú parťáčku a všetci vieme, že walalnder lepšie funguje v tíme, než osamote. ()

Neklidný muž (2016) (S04E03)

Obsahuje spoilery. Musím dať 80%, ale nie za kriminálnu zápletku, ale za to, že toto je koniec. Po takto nastavenom a nakrútenom konci už proste nemôže prísť pokračovanie. Teda, môže. Možnože Kurt tesne pred plným prepuknutím choroby ešte dva tri prípady stihol vyriešiť, aspoň ako dajme tomu len konzultant. Ale také scenáre by už neboli moc o samotných prípadoch, ale o rozklade osobnosti jedného dobrého detektíva a ešte lepšieho človeka. Čo by mne osobne vôbec nevadilo, lebo, ruku na srdce, samotné kriminálne zápletky boli vo všetkých štyroch sériách tým slabším. Čo je u detektívneho/kriminálneho seriálu síce desivé skonštatovanie, ale je to tak. Našťastie ma zaujímal Wallander, jeho osobnosť, jeho charakter, jeho štýl vyšetrovania, jeho priatelia a rodina. TO bol Wallander. Nie kriminálne zápletky. Čiže ak by piata séria bola čo najviac o Wallanderovom súkromí, vôbec by som sa nehneval. Všetci však vieme, že nič také sa nestane a Branaghova séria sa Nepokojným mužom končí. Hoci seriálové spracovanie nie je až také vydarené, ako knižná predloha (ktorá bola ešte o dosť viac smutnejšia), stále je to dôstojné a nezaslúžene (no nevyhnutné) tragické zakončenie osudu jedného muža, ktorý "konečne" natrafil na súpera, nad ktorým nikdy nemôže vyhrať. Na súpera, ktorý ho bude najbližšie roky sužovať, trápiť, ničiť, ponižovať a postupne zabíjať, až jedného dňa príde definitívny, nemilosrdný a mimoriadne krutý osud. Pre chlapíka, ktorý celý život zasvätil pomoci obetiam. Čo myslím viac, než dostatočne vypovedá o brutalite sveta, v ktorom žijeme. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Angelina vystoupila z Orient expresu

Angelina vystoupila z Orient expresu

06.08.2016

Kenneth Branagh sice nevzkřísil novou sérii s Jackem Ryanem, Thor a Popelka ale vydělali takový balík, že si může dát pauzu u něčeho menšího. Jak možná víte, poslední dva roky strávil u čtvrté série… (více)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (více)

Branagh zničí Jacka Ryana a americkou ekonomiku

Branagh zničí Jacka Ryana a americkou ekonomiku

22.07.2012

Doufejme, že ne komerčními výsledky nové ryanovky. Ale popořadě. Kenneth Branagh momentálně válí ve třetí sérii detektivního seriálu Wallander. Už se ale připravuje na další velký hollywoodský… (více)