Wallander (TV seriál)

• Německo

Kommissar Wallander

Wallander

Krimi / Thriller / Drama

Velká Británie / Švédsko / USA / Německo, 2008 - 2016, 18 h 1 min (Minutáž: 12x90 min)

Předloha:

Henning Mankell (kniha)

Kenneth Branagh, Richard McCabe, Jeany Spark, Sarah Smart, Sadie Shimmin, Tom Hiddleston, Barnaby Kay, David Warner, Boel Larsson, Jonathan Aris, Orla Brady, Saskia Reeves, Emil Forselius, Nicholas Hoult, Guy Henry, Beatie Edney, Phyllis Logan, Tom Beard, Susannah Fielding, Yohanna Idha, Søren Malling, Rebecca Ferguson, Rupert Graves, Maimie McCoy, Annabel Mullion, Claire Cox, David Mallinson, Arsher Ali, Luke Allen-Gale, Josh Cole, Radosław Kaim, Jill Baker, Jens Hultén, Jacob Ericksson, Artūrs Skrastiņš, Julia Ragnarsson, Sandra Voe, Michael Müller, Willie Andréason, Ole Dupont, Flora Spencer-Longhurst, Dermot Keaney, Joe Claflin, William Scott-Masson, Lynn Farleigh, Glen Davies, Håkan Bengtsson, Karin Bertling, Roland Hedlund, Louis Hilyer, Harry Hadden-Paton, John Lightbody, Thomas Coombes, Rebekah Staton, Dhaffer L'Abidine, Annette Ekblom, David Sibley, Angela Thorne, Michael Culver, Jon Laurimore, John Ringham, Malcolm Tienery, Andrew Buckley, Lemogang Tsipa, Vincent Regan, Emma Griffiths Malin, Benedict Taylor, Lindsay Duncan, Daniel Cerqueira, Hugh Mitchell, Rune Bergman, Fredrik Gunnarsson, Barbara Wilshere, Cecilia Hjalmarsson, Sandra Redlaff

SPOILERY: Já prostě mám nesmírnou slabost pro depresivní, realistické kriminálky s ústřední postavou, která má osobní život v úplné destabilitě a do práce vkládá naprosto všechno. K případům je natolik spjatý, až je bere osobně a stále není schopen pochopit násilí kolem sebe. Ty pětihvězdičkové komentáře, už zřejmě interpretovali vše, co mne fascinuje. Perfektní vizuální stránka, nasnímané okolí a město Ystad, ta seriál nadstardantní technická stránka. Hudba fantastická, hned když jsem viděl opening prvně, tak mi tělem projela husí kůže. Za což může Kenneth Branagh. Ty jeho deprese, beznadějnost, únava, vrásky, ten herec odevzdává stoprocentní výkon a kdybych někdy měl já hrát nějakého detektiva, tak tímto způsobem. Vlastně jedná se o mojí ideální představu o tom, jak by měl vypadat člověk, který si prošel největším svinstvem a sotva se drží na nohou. Tyhle sebedestruktivní chlápky považuji za skutečné hrdiny. Ať už se jedná o Vicka z Shield, Hooda z Banshee, nebo Raymonda Donovana. Byl to Jack Bauer, bude to zřejmě i Bosch ale momentálně je má pozornost magnetizována k Wallanderovi. Únava, stres, až teď si uvědomuji i momenty, o kterých jsem nevěděl co si mám myslet.. kupříkladu vražda jednoho kolegy a usnutí Kurta během vyšetřování, furt chlastá, lisuje se v sebelítosti a úplně mne zabijí ta propast mezi nim a jeho otcem. Stále nosí snubní prsten, cíleně se ničí psychicky a v ničem se mu nedaří. Nikdy nezapomenu na tu seznamku, kdy se Wallander konečně i smál, aby na konci dílu přišla naprosto zdrcující rána ohledně jeho nové známosti. Nebo třebas hnedka úvodní díl první série, kdy se před ním upálí mladá slečna.. s tím chlapem bych zašel na pivo a hodiny s nim filozofoval. Nejvíce mne ovšem dostal výstřel v sebeobraně, který na několik měsíců odstaví Kurta a další důvod k sebenenávisti je na světě. Rozhodně si však nenechává nic líbit a v práci si umí skvěle otevřít hubu. Přeci jen některé případy se spíš hodí do akčních filmů, bo kriminálek jako Las Vegas/Miami, naštěstí veškeré případy plynou pomalu, klidně a uzavřou se dost přirozeně. Potěší i slušná akce, jen střihů by mohlo bejt méně, jinak přestřelky, ač krátké, tak realistické a nesmírně napínavé. A veškeré epizody vždycky v posledních 20ti minutách naberou takovej spád, tempo a nervy-drásající momenty, až mi ani nestačí dech. Díl s transvestitem, který měl šanci zničit Kurtovi život mne v posledních 5ti minutách topil v nervozitě a chtěl jsem si trhat vlasy, pač jsem se bál, že to dopadne špatně... a je toho sakra tolik, co bych chtěl vynachválit, jen nechci uživatelům vyspoilerovat veškeré momenty, dění, musíte to vidět sami. Na Wallandera však musíte mít náladu. Těším se na další, tohle je klenot.(10.1.2016)

Wallander je dalším detektivním klenotem BBC. Záleží, jak komu co sedne, ale mě osobně Wallander oslovuje o něco více než samozřejmě skvělí Sherlock a Luther ze stejné stáje. Fakt je ten, že pojetí tohoto seriálu se od zmíněných detektivů jejichž genialita hraničí s nadpřirozenem, tolik liší, že nemá smysl je srovnávat. Wallander je především o skoro uvěřitelných zápletkách a atmosféře. Ta je zde neustále tísnivá, ponurá, sychravá, bezvýchodná zkrátka takové severská, jednotlivé epizody jsou bravurně a umělecky zrežírovány a vždy se nesou o poklidném tempu, přičemž závěr vždy přinese gradaci, napětí a většinou další bezvýchodnost. Kennetha Branagha jsem předtím nemusel. Respektoval jsem jej jako kvalitního herce, ale byl mi nesympatický zdánlivě snobským přístupem ke svému řemeslu, hodně divadelně laděných projektů atp. Ale zde dokazuje, že je mistrem jakéhokoliv, i filmového herectví. Jeho minimalistické ztvárnění zdeptaného, životem ubíjeného detektiva, který si neumí zachovat odstup od své práce a krutého světa, přesahuje pouhé standartní odehrání seriálové role. Branagh zde opravdu předvádí něco co pro neznalost méně blbého termínu nemohu nazvat jinak, než hereckým koncertem. Existuje zažitý pojem „severská detektivka“, pro mě její nejlepším reprezentantem tedy rozhodně nebude trilogie Milénium, ale právě byť angličany natočený Wallander. Závidím občanům Spojeného království, když mohou vidět že jim veřejnoprávní televize za jejich peníze přináší nějakou protihodnotu, takový pocit asi nezažiju. I přes nepříliš povzbudivé vyznění seriálu je pro mě jeho sledování větším důvodem k optimismu, než shlédnutí pouhých pár mučivých scén z čétečkovské a čecháčkovsky provinční nové Sanitky, nebo Vyprávěj.(27.9.2013)

Wallander je kriminalista z jižního Švédska. Nespí, trpí přepracováním, má vaky pod očima, že by se do nich vešel celý skautský oddíl, na tváři mu raší několikadenní strniště, osobní život stojí za hovno, zná jen svou práci a té se věnuje na 120 %. Oběti, které zachrání ho posílají permanentně do hajzlu, pozůstalí ho rovnou fackují a kopou. Jeho práce ho deptá, každý den vidí jen marast společnosti a zničené lidské životy. Na druhou stranu je si vědom, že nikdo jiný tu práci za něj neudělá. Takže ať už se potýká s pedofily, kyberteroristy nebo sériovými vrahy, máte pocit, že se co nevidět nervově zhroutí. Doplním, že Wallandera hraje Kenneth Branagh a hraje ho natolik famózně, že redefinuje pojem seriálové herectví. Spolu s bravurní severskou atmosférou tak dává zapomenout i na krapet překombinované zápletky. Wallander jakožto celek by se dal popsat jako sociologický detektivní thriller. Nezvyklé, ale velmi silné dílo, kór, když by se dal každý druhý kamerový celek screenovat a zarámovat jako umělecká fotografie. Nemluvě o atypické hudbě, který podmalovává většinu scén. (a ano, třikrát sláva dokonalé seriálové propagaci ČT, která to vysílala někdy ve všední den v noci)(2.1.2011)

Ten, kdo se zajímá o detektivní literární žánr, už dávno ví, že kvalitní evropské detektivce se daří především ve Švédsku, a pokud vznikají dobré knihy, je předpoklad, že vzniknou i dobré scénáře. V 60. a 70. letech stály v evropském filmu a detektivním žánru nejvýše Francie a Itálie, ale kdeže je těm časům konec. Momentálně drží prapor Velká Británie a Švédsko se úspěšně dere do popředí. Takže vůbec není náhodou, že na téhle koprodukci se sešly právě štáby obou zemí. Vznikla nadprůměrná televizní minisérie, která svou atmosférou připomíná romány Pera Wahlööa. Jednotlivé kriminální případy mají obvykle společenský přesah a netýkají se jen selhání jednotlivce, ale vypovídají o stavu morálky v dané zemi. A obvykle se také nějakým způsobem dotýkají soukromého života hlavního hrdiny v podání špičkového charakterního herce Kennetha Branagha. Už proto, že jeho policejní vyšetřovatel je citlivý člověk, který si své případy až příliš pouští k tělu. Kvůli jeho nasazení se mu rozpadlo manželství a jeho citový život připomíná poustevníka v odlehlé jeskyni. Britské hvězdě zdatně sekundují další členové hereckého týmu a pomáhají překlenout drobné nedostatky ve scénáři, kdy autoři až příliš povolují uzdu fantazii. Výsledkem je série, která vysoce převyšuje cokoliv, co u nás v příslušném žánru v posledním dvacetiletí vzniklo. Napětí pomáhá budovat především hudba, ale za zmínku stojí i střih. Na televizní produkci velmi slušný počin, který by obstál i v přítmí kina. Celkový dojem: 80 %.(20.9.2010)

• fmash

Horší přebarvenou, přeefektovanou a přeafektovanou pitomost jsem snad ještě neviděl, alespoň co se detektivek týče. Ačkoli jsem měl ty nejlepší úmysly, do druhé poloviny seriálu jsem se už nedovedl vrátit. I tak mám potíže obraz masochistického periodicky kničícího Branaghova policajta vymazat z paměti.(24.4.2012)

• - Závěrečná přestřelka v 3. epizodě 2. série s názvem „The Dogs of Riga“, po které policisté nechají ležet na zemi svého mrtvého kolegu (Artūrs Skrastiņš), se odehrává před zdí, na které je nasprejovaný lotyšský nápis: „Savāc aiz sevis!“, což v překladu znamená: „Sesbírej po sobě odpadky!“. (Ezis)

• - Téma agentů KGB v díle „The Dogs of Riga“ je dané tím, že knižní předloha „Hundarna i Riga“ vyšla v roce 1992 – pouze rok poté, co se Lotyšsko definitivně odtrhlo od Sovětského svazu. (Ezis)