Twilight sága: Rozbřesk - 2. část

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2012, 115 min

• kingik

Pozor+++pozor+++ po završení celé antihororové ságy hrozí nepřipraveným divákům krystalicky čistá sugesce debility a nahlížení na ženské tvůrce, jako na surrealisticky pitomé bytosti. Stojím u děkovačky letošních anticen Zlaté maliny a děkuji spisovatelce Stephanie Meyer, scenáristce Mellisse Rosenberg (podle mě nemá vyšší IQ než někdejší pornoherec) a v neposlední řadě také režisérovi Bill Condonovi, jaký mě připravili nevídaný zážitek v podobě nového 3DDD rozměru. Za film jsem si totiž prošel třemi fázemi a všechny byly Debilní. První fáze (cca úvodních 30 min.) sestávala z debilních, a podotýkám vážně míněných dialogů, kdy co replika, tak to nevídaná perla. Druhou fázi (cca 45 min.) bych označil nejen za maximum debilum stupidum, ale také, jako za maximálně zmatenou. Dokonale jsem se ztratil v ději, nechápal jsem, o co jde, namátkou se, mimo jiné, na scénu dostavily zcela nefunkčně, nepochopitelně, a jak jinak, než zmateně, dvě amazonky, anebo se objevily prvky z "x-menů". Třetí fáze (posledních cca 30 min.) byla asi nejméně debilní, ale za to vrchol celého filmu. Avizovaná epická bitva Cullenovi versus Volturiovi, ke které se schylovalo, se v reálném ději neodehrála a byla jen budoucí vizí jedné z kladných ženských postav!!! Plátnem v té době sice létalo na tak korektní sérii množství utržených hlav, ale v podstatě to prachmizerný dojem nijak nevylepšilo. Poté následovala opět pro mě nepochopitelná rekapitulace a jakési připomenutí předchozích dílů, respektive vztahu Bella & Edward. Pak už následovaly vysvobozující závěrečné titulky a i ty byly opět zmatené. Objevily se v nich totiž tváře herců, kteří se v závěrečném dílu vůbec neobjevily. Obludný děj pak už jen dorazila nepovedená digitální animace (vlci + potomek s digitálním obličejem ústřední dvojky jménem Renesma). Ještě jednou tvůrcům díky za nevšední zážitek u filmu. Tohle jsme opravdu nečekali!!! Klady: série skončila + zajímavě nastajlovaná Maggie Grace+Dakota Fanning + MyAnna Buring + Casey Lebow + pěkný vizuál + utrhané hlavy se také počítají + zavolejte duo Friedberg & Seltzer, aby to ještě jednou zparodovali. Zápory: maximálně debilní + zmatený + smysl nedávající děj + zmatená režie + absurdně vystavěný scénář + příšerný námět + nejhorší herecké výkony všech (dob) zúčastněných bez výjimky v čele s Michaelem Sheenem + legračně zrychlený "upíří" pohyb Belly + Billy Burke jako otec, co v lese spustl a neholí se, respektive nemá čím se holit + nasupené a zlostné pohledy Kristen Stewart vyvolávající smích + svlečené tričko a trapná muskulatura Taylora Lautnera + amazonky + zvláštní paruka Nikki Reed +Jackson Rathbone + nepovedená a příliš okatá digitální animace vlků + pumy + Renesmy + porušování zásad pro upírské filmy + nefunkční doladění děje prvky z jiných filmů, respektive z jiných časových období + celé je to hovadina. Mé hodnocení: 0%(26.2.2013)

Rozpočet $120miliónovTržby USA $292,324,737Tržby Celosvetovo $829,685,377Tržby za predaj Blu-ray v USA $25,164,082 //počet predaných kusov 1,189,300Tržby za predaj DVD v USA $75,210,366 //počet predaných kusov 4,415,777║ strašné ale tak hrôzostrašné že niečo takéto vôbec kedy vzniklo, prvá hodinka filmu vrcholovo smiešny otras ako na daný slušný rozpočet, som sa z tých trikov kde zrýchlenie rozmazano bežia, skáču, kde pribehnú počítačovo animovaný ozrutný vlci dostával nechcene na samé dno údesu a zhrozenia čo a ako povrchne kŕčovito dokážu ešte dnes podávať divákovi film, či príbeh, triky, rovnako tak opäť zaujmú herecké telenovelové výkony, rovnako tak povrchne vyznie aj záverečná bitka ktorá aspoň nenudí ale skôr od údivu zo súbojov príde táto mela vlkov, upírov proti zlým upírom akurát tan nechcene komicky laxná, scenáristické vákuum ostáva pravidlom aj v záverečnom diely, takže až na prvý stráviteľný diel sa to nevymaní už zo stanovenej povrchnej dejovej tradície, čím si táto sága vydobila nálepku najhoršej filmovej série v celej histórii kinematografie /10%/(6.6.2013)

• HellFire

Bože můj.... po první částí posledního dílu jsem byl strašně natěšen na další dobrodružství kapitána Edwarda a upíra Bellu. První hodinu se opět řeší nepodstatné věci, pak kdosi s kýmsi bojuje a nějak to skončí. Sbohem Twilight. Další díly nás do pěti let neminou, naštěstí u toho nebudu. Kluci mají Pána prstenů, holky mají Twilight. Budu to brát tak.(4.6.2014)

• M.a.t.t.

Bill Condon bol vlastne dobrou voľbou pre posledný dvojdiel Twilight, aj jeho zásluhou je finále vlastne relatívne dôstojnou bodkou s divácky najvďaćnejšou scénou celej ságy (zaver) Podľa očakávania však zlyháva vo všetkom čo Condon ovplyvniť nemohol - nezmyselný dej či dialógy pri ktorých sa ani nie je možné diviť hercom, že hrajú, tak ako to hrajú. Najviac však zamrzí hlavne to, že navzdory všetkému sa ani v poslednom dieli nič významné neudeje a určite nič čo by obhájilo vznik až piatich filmov. Možno keby príbeh Meyerová posúvala úplne iným smerom a potenciál na niečo viac by nenaznačila až v úplnom závere, výsledok by nemusel byť až tak sterilnou a neškodnou záležitosťou. A síce si stojím za tým, že až takú kritiku si celá sága nezaslúži, ale chválu rozhodne tiež nie.(28.1.2013)

Oproti všem předchozím dílům je to docela i stravitelné. I tak ale hodně podprůměrné a ne zrovna něco, co chci vidět znovu. Fascinuje mě, jaký z toho vznikl kult. Lidé asi potřebují něčemu věřit a jestli i v cizině je stejný bordel jako tady, tak se není co divit, že se chytají každého Schwarzenstébla. Ve výsledku je to vlastně jedno, najdi totiž stéblo v kupce slámy. Děj filmu, no aspoň se tu něco děje. Není to jen plácání hloupé neschopné nanynky mezi dvěma metrosexuály nulové inteligence, jako dříve. Tedy ne pouze. Navíc nanynky neschopné, nehezké a totálně jakoby pořád mimo-sjeté. Šerednější jak deBELLA je už jen to její nechutný digitální děcko. Bylo mi řečeno, že tento díl je prý spíš pro chlapy, že se skoro v celé knížce bojovalo a bude to masakr... Finální bitva mi opravdu vzala dech, přestože se z hodiny scvrkla na cca 20 minut. Je vtipné, že štít, který může fungovat jen pokud je v klidu, se vrhne do největší bitky a neustále ho někdo vyrušuje, takže nemůže pracovat jak má. Je vtipné, že generál se nechá zabít jako první, asi že už se na to svoje vojsko nemohl dívat. Je vtipné, že zbraně/schopnosti, které fungují ve velkém měřítku, pořádném rozptylu a na velkou vzdálenost používají všichni až v boji muže proti muži... Je vtipné, že se všichni mlátí hlava nehlava, bez jakékoliv taktiky... Po tolika staletích existence by upírští vládci mohli přijít na něco lepšího, než je hodit všechny do mixéru a počkat, co vzejde... Ale nešť! Je to slátanina pro ženský, který jsou v hlavě pořád malý naivní holčičky. A to je dneska skoro každá. Má to šokovat zabitím hlavního hrdiny (protože spousta fenynek uchcává feromony už při pomyšlení na ty nagelovaný blond lokny). Je mi smutno a na blití, čemu dnes lidé říkají zábavné a kultovní. Chtělo by to opět potopu a začít znovu. Tenhle mixér už je totálně zanešenej bordelem a potřebuje umejt... A obávám se, Savo nebude stačit. PS Červeňákovo přirovnání k sektě sedí opravdu dokonale.(28.1.2013)

• - „Když hrajete nějaký čas stejnou roli, prostě vám dojdou nápady. Máte pocit, že jste na nic a už nevíte, co máte dělat," přiznal Robert Pattinson a dále dodal: „Už nechci dělat filmy pro teenagery." (Sufferer)

• - Americká spoločnosť Between the Lines Productions podala na producentov ságy Twilight žalobu, v ktorej sériu označila za rasistickú a plnú zvráteností. Vraj šíri rasistické stereotypy, predovšetkým o pôvodných Američanoch a domorodej kultúre zobrazením Jacoba Blacka (Taylor Lautner) ako "šľachetného divocha, krvilačného bojovníka a sexuálneho predátora". Spoločnosť navyše obviňuje ságu z toho, že postavy v príbehu kladú dôraz na farbu pleti, ktorá určuje ich hierarchické a ekonomické postavenie. Čo sa týka zvrátenosti, sťažovatelia poukázali na to, že zobrazuje sexuálny vzťah 17-ročnej Belly Swan (Kristen Stewart) s Edwardom Cullenom (Robert Pattinson), ktorý je od nej o takmer sto rokov starší. (kacer4)

• - Počas natáčania nosila Mackenzie Foy (Renesmee) so sebou "džbán prísahy", do ktorého jej museli dať ostatní predstavitelia peniaze zakaždým, keď povedali nadávku. Vyzbierané peniaze boli venované detskej nemocnici St. Juda v Memphise. (katherine.)