Twilight sága: Rozbřesk - 2. část

Twilight sága: Úsvit - 2. čast

Twilight Saga: Breaking Dawn: Part Two, The

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2012, 115 min

Já se bavil. Jako u většiny dílů této skvostné ságy. Začátek byl zábavný - no prostě telenovela - a zábava to byla i nadále, i v očekávání osudové střetnutí zlých upírů s hodnými upíry a hodnými vlkodlaky (WTF?). OK, za jeden z největších filmových WTF momentů považuji "vyvrcholení" této ságy. Už jen hodně nucená "osudovost" celého setkání asi padesáti človíčků na zasněžené pláni byla vtipná, což pak při řežbě podpořila ještě LOTRovská hudba. Ale moment, kdy divák zjistí, že se žádná bitva neodehrála (a ani neodehraje), posílá opravdu do kolen. Vyvrcholením pěti filmů je tedy (ne)přátelská debata a odchod všech zúčastněných vlastním směrem. Bomba. A proč není produkce schopna na natáčení sehnat reálné dítě a dolepí tam tak trapně umělohmotného parchanta, nechápu... 80%(20.9.2013)

Na to, jak moc zbytečný byl předchozí díl (v rámci série - o celkové zbytečnosti netřeba mluvit, ta je jasně definovaná už samotnou zápletkou), se zde tvůrci přeci jen blýskli a vysypali z kapes poslední zajímavé drobky. Condom mě přesvědčil, že umí natočit i strhující akčňák. Říkám si, jaká škoda, že kvůli několika skvělým scénám finálního zápasu mezi rodinami upírů musel člověk přetrpět několik hodin koncentrované nudy, trapnosti a dalších cílovému diváku poplatných (příšerných) momentů. Beru, že film je pro mladý, beru, že jde hlavně o lásku, to já všechno fakt beru, ale jsem přesvědčený, že to vše mohlo jít natočit úplně jinak a především s jinými herci. Také nerozumím tomu, proč se Rozbřesk trhal na dva díly. Samozřejmě, že chtějí z těch dětí vyrvat jen další prachy, ale to rozdélení je jinak naprosto zbytečné . Tady se paní Majerová moc nepředvedla. V první části se jen stará Bela provdá za Edu Kolína a on ji napustí. Dvakrát. To by snad šlo sdělit jen nějakou formou předmluvy, nač dvouhodinový film. Naštěstí v této druhé části se přeci jen už něco dělo. Navíc se v půlce přestalo hrát na ten tvajlajtový desén a přistoupilo se na trochu jiná pravidla. Po xmenovsku se strhla velkolepá bitva, která za to prostě stála. Přál bych vám ovšem ten stejný zážitek z kina plného mladých dívek. Stará Bela se pár hodin po překotném porodu vilně přitulila k Edovi a hledištěm kina zašumělo jemné áááách a jůůůůů. Bylo to až k neuvěření. Kdyby mi to někdo vyprávěl, myslel bych, že přehání. Když došlo na trhání hlav a párání lidí vlky, pomyslel jsem na ty vzdychající dívenky a říkal si v duchu: ta vás vypekla, ta Majerová, co? Ještěže tam Condom nedal cákající hektolitry krve, to si už nedovedu představit, co by to s cílovým divákem udělalo. Hlavní zástupce těch zlých upírů Aro Volturi byl vynikající. A některé upírky byly děsně sexy. Hlavní herecký trojúhelník mě nutil odvracet zrak. Rychlá kadence na sebe vrstvených nelogismů mi nedá dodnes spát. Kdyby se prostě tvůrci vykašlali na ten komerční styl a jeden velký sladkobol a udělali z toho nabušený gothic nářez s temnou hudbou od začátku do konce a bez přítomnosti dětí, byla by to po celou dobu bezva podívaná a v kině by hned bylo i více místa. Takhle narvané kino jsem zažil pouze jednou a to na Avatarovi. Tato skutečnost je též až k neuvěření. Čtyři hvězdy v rámci tvajlajtu, dvě v rámci filmů jako takových.(19.11.2012)

Tak hned na úvod bych chtěl upozornit, že nejsem neobjektivní fanda téhle ságy (nový díl = 5*) ani trapný hater (nový díl = odpad!). Ale upřímně jsem nikdy nechápal, co je na Twilightu tak super, proč je tak úspěšný a proč má takovou návštěvnost v kinech. Žádný díl mi nepřišel příliš kvalitní a nikdy jsem tam nenašel nic, co by mě zvedlo ze židle. Můžu však říct, že 2. část Rozbřesku opravdu příjemně překvapila. Twilight se podle mě posunul úplně někam jinam a je to jediný díl, který bych označil jako nadprůměrný. Škoda, že se povedl až závěrečný díl, ale tak lepší pozdě než nikdy... :) Ale co tedy beru asi jako největší plus... KONEČNĚ! Konečně se snímek nebere TAK strašně vážně, jako předchozí díly. Tvůrci do něj vložili nadhled a to je přesně to, co film potřeboval. Odlehčené vtípky se mi líbily velmi a filmu to jedině prospělo. Další překvapení je to, že postava Belly byla 100x víc fajn a Kristen Stewart KONEČNĚ začala trochu hrát, dávala do toho už i tu mimiku a emoce. Režie a filmařské kvality jsou taktéž dobré a závěrečná bitva je skvěle akční a napínavá a je to samozřejmě nejlepší moment filmu. Uvítal jsem také, že romantika neměla zas tak velký prostor. No a co vytknout? Občas ty triky no. Ono hlavně... Já zas neskáču radostí do stropu. Není to filmový zázrak, ale přesto si to tu čtvrtou hvězdičku podle mého názoru zaslouží. Tvůrci totiž podle mě z braku dokázali vytvořit celkem slušné fantasy. Dát v tomto případě odpad už je jen póza. Za mě palec nahoru, rozhodně jsem nečekal, že se pátý díl takto důstojně rozloučí.(18.11.2012)

Líbilo se mi to. Opět nadhodnocuji, zaprvé abych trochu zvrátila zvrácené hodnocení místních zvrácených uživatelů, zadruhé že hodnotím film z pohledu ataptace knihy a jako bonus možná Skrka a Kubrickona trefí šlak :-) Tak a po krátkém úvodu se dostávám ke spoilerovému hodnocení. Musím říct, že prvních deset minut byl fakt vopruz. Začínat film tím, že se hned začnou líbat, říkat si klišé atd mě nenadchl, ovšem navazuje to hned na první film tak to asi logiku dává. Taktéž jak se tu mnohkrát zmínilo - počítačové efekty - byly na úrovni roku 1997. Bellyn hon na člověka se tak víc podobá Samařinýmu výlezu ze studně a to, že film není pro náctileté holčičky se tvůrci snaží dokázat odvážnějším sexem, kde ovšem figuruje hlavně odulý Patizón. A co maj proboha pořád s těma vlasama? Ovšem tady se asi výčet negativ zastavuje. Jako čtenář musím pochválit opravdu zdařilý výcuc důležitých událostí a nikde zmíněné "tlachání o ničem " mi nepřišlo přítomné. Moc se mi líbilo předvádění upírských schopností, které zdaleka předčily očekávání z trailerů. Ví se o mě, že si v každém filmu najdu nějakého miláčka a i tady se tak stalo :-D Benjamin mě totálně dostal a jeho charisma (a krásná tvářička) tvoří polovinu filmu. Tu druhou si zase pro sebe strhl Garret. Jeho hláška: "červenopláštníci už jdou, červenopláštníci už jdou" považuju za geniální a nejrealističtěji prohlášenou věc, co ve filmu zazněla. Možná i proto, že kdybych stála v podobné situaci, pobrukovala bych si něco podobného. O jistý druh kruté zábavy se postará i Stefan s Vladimirem, zvlášť když vidíte jejich nadšené tváře hledící do vřavy létajících utrhaných hlav. I když jsem původně litovala, že se boj odehrává pouze v Alicině vizi, nakonec jsem byla ráda. Pohled na mrtvoly mých oblíbených postav se mi ani za mák nelíbil, zvlášť když umírali ve svých zvířecích podobách. Navíc vize byla krásně zpracovaná a plynule navázala na realitu, takže tohle se opravud povedlo. Závěr přeslazený, ale tak to má být. Co mě teda znechutilo byla postava dospělé Renesmé. Něco tak umělého snad někdo animoval v DOSu. Titulky završily několikaletou pouť asi nejkontroverzější romancí, která mě proti mé vůli přeci jen dostala. Twilight mám ráda hlavně kvůli vedlejším postavám (a Jacobovi), (navíc prostě miluju tu severoamerickou krajinu) má nenávist k Belle a Edwardovi trvá :-D(15.11.2012)

• M.a.t.t.

Bill Condon bol vlastne dobrou voľbou pre posledný dvojdiel Twilight, aj jeho zásluhou je finále vlastne relatívne dôstojnou bodkou s divácky najvďaćnejšou scénou celej ságy (zaver) Podľa očakávania však zlyháva vo všetkom čo Condon ovplyvniť nemohol - nezmyselný dej či dialógy pri ktorých sa ani nie je možné diviť hercom, že hrajú, tak ako to hrajú. Najviac však zamrzí hlavne to, že navzdory všetkému sa ani v poslednom dieli nič významné neudeje a určite nič čo by obhájilo vznik až piatich filmov. Možno keby príbeh Meyerová posúvala úplne iným smerom a potenciál na niečo viac by nenaznačila až v úplnom závere, výsledok by nemusel byť až tak sterilnou a neškodnou záležitosťou. A síce si stojím za tým, že až takú kritiku si celá sága nezaslúži, ale chválu rozhodne tiež nie.(28.1.2013)

• - Počas natáčania nosila Mackenzie Foy (Renesmee) so sebou "džbán prísahy", do ktorého jej museli dať ostatní predstavitelia peniaze zakaždým, keď povedali nadávku. Vyzbierané peniaze boli venované detskej nemocnici St. Juda v Memphise. (katherine.)

• - Druhý trailer k filmu byl uveden 20. června 2012, kdy hlavní postava Edward Cullen (Robert Pattinson) oslavil 111. narozeniny. (kklepkaa)

• - Natáčení prvního a druhého dílu probíhalo zároveň. Začalo 1. listopadu 2010 a skončilo 15. dubna 2011, a to v Baton Rouge v Louisianě, Riu de Janiero v Brazílii a také ve Vancouveru v Kanadě. (Verunka1995)