Twilight sága: Rozbřesk - 2. část

• Kanada

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2012, 115 min

Podpriemerný námet, plus nadpriemerné spracovanie, rovná sa priemerný výsledok. Určite nemôžem povedať, že by nastala výraznejšia nuda, sága je u konca a treba podotknúť, že s pomerne dôstojným, dvojdielnym zakončením. Csfd hodnotenie je opäť davovou psýchózou podhodnotené. Odpad si zaslúžia iné snímky.(18.6.2013)

• liskam

Když Jeane Grey konečně dokázala oběvit svou skrytou sílu, kterou samozřejmně použila k ochraně své lásky Logana, a v bitvě proti Erikovy Lensherovy a jeho nohsledům také Ororo Munroe, Kurta Wagnera a Roberta "Bobby" Drakea. Mé náctilété srdíčko opravdu zaplesalo štěstím. Sice jsem po chvilce zjistil, že celá ta (dětsky provedená mela), byl jen trik Carlese Xaviera, ale i tak mi bylo jasné, že ti dobří X-meni zvítězí nad těmi ošklivými a zlými X-meny. A ANO dobře to dopadlo, a já jsem na konci filmu mohl utřít mé uslzené tváře.... ... Počkat........Cože..???...... Tohle nebyl remake na X-men poslední vzdor...??? ... ááááááha......:-( ....tohle byla vlastně Twightlight sága - rozbřesk č.2.. No, takhle jsem to asi vyděl.... tak nějak nemastný neslaný konec. Místo napětí (v knize..ano četl jsem jí) pouhá slaďárna. Z Epické bitvy se stalo dětské hraní s cínovými vojáčky. A to se ani nebudu zniňovat na některými naprosto zbytečnými scénami. Ale to se dalo čekat když někdo z jednoho dělá dvě.. Takže za mě 45%(18.11.2012)

Totální závěr: totální, želbohu jen imaginární válka + totálně neadekvátní happyend. Velká vítězství totiž v tomto iluzorním světě přicházejí bez úsilí nebo obětí, a proto mohou být v závěru všichni patřičně šťastní. Všechny postavy se v Twilight universu chovají poněkud úchylně, ale to určitě nějaké vysvětlení mít bude, i ta pedofilní náklonnost mladého vlka k několikaměsíční desetileté dívce. (Vím, že to má co dělat s tím otisknutím se, ale pokud to v knížce zní jako dobrý nápad, audiovizuální výsledek je přinejmenším znepokojivý...) Výhodou téhle části je, že se v ní, na rozdíl od těch předchozích, odehraje bitva dvou armád upířích X-menů, která celkem drží tempo a navíc mě jeden zvrat v ní i překvapil (nepříjemně, ale přece). Hudbu dělal Carter Burwell, což považuji také za plus, které jde slyšet už od úvodních titulků... a taky jsem měla subjektivní pocit, že scénář byl trochu tlačen směrem k sebeironii, ale nevím, kolik z vtípků bylo záměrně trapných a kolik ne. Nevadí. Velkým plus je, že tahle sága končí, tradice jsou naplněny a kinosály budou otevřené zase novým teen-fenoménům. Já u toho ale už nebudu.(16.11.2012)

• Lima

V dnešní době, plné sociálních, společenských i kulturních nejistot člověk potřebuje aspoň jednu jedinou. A tady jí máte – tou je, že se buřtík Taylor Lautner do 5 minut zase svlékne :o) A jinak samozřejmě, že podle blábolivé a hloupé literární předlohy nemůže vzniknout nic jiného, než blábolivý a hloupý filmový přepis. Tady by nepomohl ani Chris Nolan za kamerou.(28.3.2013)

Líbilo se mi to. Opět nadhodnocuji, zaprvé abych trochu zvrátila zvrácené hodnocení místních zvrácených uživatelů, zadruhé že hodnotím film z pohledu ataptace knihy a jako bonus možná Skrka a Kubrickona trefí šlak :-) Tak a po krátkém úvodu se dostávám ke spoilerovému hodnocení. Musím říct, že prvních deset minut byl fakt vopruz. Začínat film tím, že se hned začnou líbat, říkat si klišé atd mě nenadchl, ovšem navazuje to hned na první film tak to asi logiku dává. Taktéž jak se tu mnohkrát zmínilo - počítačové efekty - byly na úrovni roku 1997. Bellyn hon na člověka se tak víc podobá Samařinýmu výlezu ze studně a to, že film není pro náctileté holčičky se tvůrci snaží dokázat odvážnějším sexem, kde ovšem figuruje hlavně odulý Patizón. A co maj proboha pořád s těma vlasama? Ovšem tady se asi výčet negativ zastavuje. Jako čtenář musím pochválit opravdu zdařilý výcuc důležitých událostí a nikde zmíněné "tlachání o ničem " mi nepřišlo přítomné. Moc se mi líbilo předvádění upírských schopností, které zdaleka předčily očekávání z trailerů. Ví se o mě, že si v každém filmu najdu nějakého miláčka a i tady se tak stalo :-D Benjamin mě totálně dostal a jeho charisma (a krásná tvářička) tvoří polovinu filmu. Tu druhou si zase pro sebe strhl Garret. Jeho hláška: "červenopláštníci už jdou, červenopláštníci už jdou" považuju za geniální a nejrealističtěji prohlášenou věc, co ve filmu zazněla. Možná i proto, že kdybych stála v podobné situaci, pobrukovala bych si něco podobného. O jistý druh kruté zábavy se postará i Stefan s Vladimirem, zvlášť když vidíte jejich nadšené tváře hledící do vřavy létajících utrhaných hlav. I když jsem původně litovala, že se boj odehrává pouze v Alicině vizi, nakonec jsem byla ráda. Pohled na mrtvoly mých oblíbených postav se mi ani za mák nelíbil, zvlášť když umírali ve svých zvířecích podobách. Navíc vize byla krásně zpracovaná a plynule navázala na realitu, takže tohle se opravud povedlo. Závěr přeslazený, ale tak to má být. Co mě teda znechutilo byla postava dospělé Renesmé. Něco tak umělého snad někdo animoval v DOSu. Titulky završily několikaletou pouť asi nejkontroverzější romancí, která mě proti mé vůli přeci jen dostala. Twilight mám ráda hlavně kvůli vedlejším postavám (a Jacobovi), (navíc prostě miluju tu severoamerickou krajinu) má nenávist k Belle a Edwardovi trvá :-D(15.11.2012)

• - Záverečná bitka zaberá v scenári 25 strán textu. (Greenpeacak)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. listopadu 2012 v Los Angeles. (Varan)

• - Na špeciálnych efektoch pracovala spoločnosť Tippet Studio, ktorá sa venovala aj predošlým filmom série, hlavne čo sa vlkov týka. (Greenpeacak)