Twilight sága: Rozbřesk - 2. část

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2012, 115 min

• Kamca_

Jsem ráda, že už je to konečně poslední díl ságy. Nejvíc se mi líbil první díl. U tohoto dílu jsem se opět nudila. Tady to nezachránila ani Kristen. Víc se mi líbila jako člověk než jako upír ... A nechápu tu dlouhou stopáž. Děj se začal táhnout už po půl hodině. Kristen Stewart mám jako herečku ráda, ale svůj herecký talent ukázala v jiných filmech než ve Stmívání. Bohužel kvůli této sérií si jí bude hodně lidí spojovat právě s Twillight. Sečteno, podtrženo - tenhle díl byl totální propadák. 25% (ze soucitu).(13.11.2014)

Podpriemerný námet, plus nadpriemerné spracovanie, rovná sa priemerný výsledok. Určite nemôžem povedať, že by nastala výraznejšia nuda, sága je u konca a treba podotknúť, že s pomerne dôstojným, dvojdielnym zakončením. Csfd hodnotenie je opäť davovou psýchózou podhodnotené. Odpad si zaslúžia iné snímky.(18.6.2013)

Přál bych si, aby každá filmová série měla takové zakončení, jaké předvedla druhá část Rozbřesku v závěrečných titulcích. Ačkoli jsem předcházejících 110 minut zíval a kroutil se na sedačce jako čerstvě posolený slimák, to jednotlivé představování postav za doprovodu nádherné hudby mě dojalo. Ano, věčně uremcaného kritika amerických stupidních slátanin pro teenagery to dojalo, protože mu došlo, že mnohým peroxidním fiflenám a jejich uhrovatým gelounům končí čtyři roky dlouhá láska. A končí stylem, jaký já bych rád viděl třeba u Smrtonosné pasti. Pod dojmem tohoto uvědomění nahlédnu na tenhle upírský špunt jako na samostatný film a povím vám naprosto upřímně, že to není až tak špatné. Podpořen i zde výbornou muzikou a překvapivým zvratem se nástavec Rozbřesku stal tím nejlepším z celé ságy. Ano, sice jsem u toho zíval, důležité je však to, že jsem neusnul.(22.1.2013)

Na to, jak moc zbytečný byl předchozí díl (v rámci série - o celkové zbytečnosti netřeba mluvit, ta je jasně definovaná už samotnou zápletkou), se zde tvůrci přeci jen blýskli a vysypali z kapes poslední zajímavé drobky. Condom mě přesvědčil, že umí natočit i strhující akčňák. Říkám si, jaká škoda, že kvůli několika skvělým scénám finálního zápasu mezi rodinami upírů musel člověk přetrpět několik hodin koncentrované nudy, trapnosti a dalších cílovému diváku poplatných (příšerných) momentů. Beru, že film je pro mladý, beru, že jde hlavně o lásku, to já všechno fakt beru, ale jsem přesvědčený, že to vše mohlo jít natočit úplně jinak a především s jinými herci. Také nerozumím tomu, proč se Rozbřesk trhal na dva díly. Samozřejmě, že chtějí z těch dětí vyrvat jen další prachy, ale to rozdélení je jinak naprosto zbytečné . Tady se paní Majerová moc nepředvedla. V první části se jen stará Bela provdá za Edu Kolína a on ji napustí. Dvakrát. To by snad šlo sdělit jen nějakou formou předmluvy, nač dvouhodinový film. Naštěstí v této druhé části se přeci jen už něco dělo. Navíc se v půlce přestalo hrát na ten tvajlajtový desén a přistoupilo se na trochu jiná pravidla. Po xmenovsku se strhla velkolepá bitva, která za to prostě stála. Přál bych vám ovšem ten stejný zážitek z kina plného mladých dívek. Stará Bela se pár hodin po překotném porodu vilně přitulila k Edovi a hledištěm kina zašumělo jemné áááách a jůůůůů. Bylo to až k neuvěření. Kdyby mi to někdo vyprávěl, myslel bych, že přehání. Když došlo na trhání hlav a párání lidí vlky, pomyslel jsem na ty vzdychající dívenky a říkal si v duchu: ta vás vypekla, ta Majerová, co? Ještěže tam Condom nedal cákající hektolitry krve, to si už nedovedu představit, co by to s cílovým divákem udělalo. Hlavní zástupce těch zlých upírů Aro Volturi byl vynikající. A některé upírky byly děsně sexy. Hlavní herecký trojúhelník mě nutil odvracet zrak. Rychlá kadence na sebe vrstvených nelogismů mi nedá dodnes spát. Kdyby se prostě tvůrci vykašlali na ten komerční styl a jeden velký sladkobol a udělali z toho nabušený gothic nářez s temnou hudbou od začátku do konce a bez přítomnosti dětí, byla by to po celou dobu bezva podívaná a v kině by hned bylo i více místa. Takhle narvané kino jsem zažil pouze jednou a to na Avatarovi. Tato skutečnost je též až k neuvěření. Čtyři hvězdy v rámci tvajlajtu, dvě v rámci filmů jako takových.(19.11.2012)

• 3DD!3

A je to za mnou. Sbohem, nebudete mi chybět. Každopádně jsem se na zbytek ROZBŘESKU těšil, protože byl poslední, přesto se jim podařilo mě nazlobit. A to tím samým trikem, který mě rozladil už v Cageově NEXTu. Kdo viděl ví. Přiznám se, že u té (špatně natočené, ale to by tak nevadilo) bitky jsem se opravdu upřímně bavil, trhání hlav oblíbených hrdinů bylo potěšující, sice bez krve, ale dobře, je to film pro děti... ale to co s tím v závěru udělali?! Proč?! To co bitce předchází je roztahané jako teplý sýr, který vede z talíře k vidličce. Z Michaela Sheena jsem měl husí kůži (ne v dobrém slova smyslu). A vůbec všichni mluví pomalu, na bitku jdou pomalu, i když umí běhat rychle a šaty se jim neroztrahají, sakra to neviděli Flashe? To děcko má, z nějákého důvodu půl filmu CGI hubu. Upíři jezdí ve Volvu, protože je to nejbezpečnější auto pod sluncem. Upíři rozdělávají oheň, protože... jim je zima. Asi. Pattinson je Lautnerův táta. Všichni žili šťastně až.... do doby, než se rozpadlo zemské jádro. Upíři totiž neumírají a jsou tu forever. Konec, šmitec, šlus. Burwellova hudba je pěkná a je jako vždy na úplně jiné úrovni než ten zbytek. Už máme stejnou teplotu.(3.3.2013)

• - Mackenzie Foy povedala: „Chcela by som byť aj v skutočnom živote upír, pretože by som nespala a rodičia by ma tak už neposielali každý večer do postele." (Kacenka616)

• - Tvorcovia uvažovali o využití tretieho rozmeru, no nakoniec z toho zišlo. (Sufferer)

• - V domnění, že se do role Edwarda nebude muset Robert Pattinson nějaký čas vracet, si nechal herec ostříhat vlasy. Protože však režisér nebyl spokojen s některými záběry, musel Pattinson přetáčet několik scén s parukou. (FMJ)