Patrola

Patrola

End of Watch

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2012, 108 min

Tak toto je skutočne špičkový film. Ayer sa zasa raz blisol v tom najlepšom svetle a podstrčil nám sondu do života policajta v Los Angeles. Nie však hocijakú - najrozličnejšími fintami od nenútených rozhovorov až po polodokumentárne pôsobiacu (ale obrazovo dobrú) kameru. K tomu si pripočítajte dobrý príbeh, verné zachytenie miesta zvieraného medzi gangami s teritoriálnymi nárokmi, skutočné a reálne situácie, a výborné obsadenie (Gylenhaal rulez!). Pod Ayerovým vedením po pár minútach na mňa pôsobila dokonca aj Anna Kendrick z Twilight ságy ako nádejný mladý talent. Druhé zhliadnutie nevyhnutné.(10.6.2013)

Dva parťáci z LAPD mají plný ruce práce s čištěním póvlu na Los Angeleských ulicích, přitom mají ještě dost času tahat s sebou kameru nebo si připínat na uniformy kamery. Moc jsem nepochopil, proč to dělali, ale je to celkem jedno. Vzniklo tak napůl FFko, které zachycuje denní rutinu amerických fízlů. Mrtvoly, fet, mafoši, přestřelky.....po sem dobrý. Jakmile se začne dramatit, střihneme si dokonce i parádní fízlovskej funus, jde to trochu do kytek. Volil bych spíš akčnější konec, ale i tak to na červený stačí, když přihodím Gyllenhaala, tak 75%.(24.11.2012)

Místy zábava, místy nuda, místy jalová romantika a závěr tak "silný", že jsem ho málem nevydržel. Navíc jsem celou dobu musel přemýšlet nad tím, jak a proč je Patrola natočená - zprvu se zdálo, že celý film uvidím prostřednictvím kamer jeho hlavních hrdinů, jenže k nim se pak přidaly kamery gangsterů a dalších, no a aby těch roztřesených záběrů nebylo málo, hrála si po chvíli na home video i opravdová filmová kamera. Snaze o autentičnost to dalo na frak.(27.8.2016)

Erkový Top Gun. Parťáci, bratři, hrdinové...pomáhají a chrání, kdo by nechtěl být jako oni. Akorát že Patrola je docela soda, policejní verbířina říznutá hodně syrovýma gore výjevama. Prostě jako reklama na chlast, kde si všichni vesele skotačí někde u bazénu, střídaná se záběrama na lidi poblitý, posraný a ztrapněný.(19.2.2013)

Nejlepší film posledních měsíců!! Hloubka a silný příběh nechť jdou stranou. To, co neměly předešlé snímky Davida Ayera Harsh Times a Street Kings, tedy atmosféru a koule, má End of Watch měrou vrchovatou. V obou předešlých filmech sice nabídl několik skvostných akčních scén, snažil se být za každou cenu ultradrsnej a vulgární, ale moc to nefungovalo. Tentokrát je to jiné. Ayer láká a vnadí natolik, že divák by chtěl ve společnosti policajtů Briana a Mika strávit klidně další hodinku času. Neskutečně adrenalinem nadopované momenty překrývají i fakt, že snímek je závislý na své formě a že pozapomněl příběh. Jeho absence ale Ayerově snímku neškodí. Parťáci prostě tu vynesou děti z hořícího domu, tam zase objeví doupě obchodníků s bílým masem a naneštěstí pro ně píchnou do mexikánského vosího hnízda. Mezitím si stačí netriviálně popovídat o životě, vztazích, jeden se ožení, druhý se dočká potomka. Tenhle kaleidoskop vzrušivých výjezdů se může někomu zajídat, jiní budou pokyvovat, jak tvůrci donutí diváka sledovat dva velmi dobře napsané a zahrané policejní „puberťáky“ s takovým zaujetím. Zkrátka se oba snaží ve čtvrti, kde každý druhý má za pasem bouchačku, přežít a udržovat jakýs takýs pořádek. Heroizace policejní práce mi nevadila, vtažení do akce v ulicích plných feťáků, kurev, násilníků a primitivů mě naopak pohltilo. Tvůrci si pomáhají neobvyklým stylem snímáním (něco jako videohra nebo reality-show), překvapivě nerušivým, a i když nejsem fanda ruční kamery nebo point-of-view snímání, tady dávám oba palce nahoru. Díky tomu je tenhle akční thriller rychlý, neokoukaný, intenzivní a až na americké finále nekompromisní. A Anna Kendrick je opět neuvěřitelně rozkošná!! Jedno z nejlepších policejních dramat vůbec!!(28.11.2012)

• - Všechny policejní vozy ve filmu jsou Ford Crown Victoria ve verzi Police Interceptor. Jednalo se o vůbec nejrozšířenější policejní vozidlo v celé Severní Americe. (Adrai)

• - Většina dialogů v autě mezi Jakem Gyllenhaalem a Michaelem Peňou byla improvizací. (HellFire)

• - Brian Taylor (Jake Gyllenhaal) a Mike Zavala (Michael Peña) nemajú počas celého filmu zapnuté bezpečnostné pásy, na rozdiel od ostatných policajtov, ktorí ich majú vždy. (Spilvo)