Patrola

Patrola

End of Watch

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2012, 108 min

Expert na drsné policajné drámy David Ayer sa upgraduje POV zábermi a prináša sled výstrižkov z denníku dvojice L.A. polišov. Od pokecov pri jazde autom a hrdinských požiarnickych činov, cez radosti života (svadba, narodenie potomka), až po nachádzanie častí zmasakrovaných tiel v dusných barákoch a šliapnutie na chvost mechikánskeho hada, ktoré nemôže ostať bez následkov. Film nestavia na zápletke ale na momentkách, miestami je zábavný i zaujímavý, ale dramaticky dokáže strhnúť až vo finále (priznávam slzy v očiach). Pre fandov policajných drám slušný zárez, pre nezaujatých trochu nuda. Gyllenhaal a Peňa tradične dobrí. Ak odomňa dostali štyri Training Day, tu musím ostať na troch.(5.11.2012)

• gudaulin

Jako už v minulosti mnohokrát, budu i v tomto případě za rebela a vystavím Patrole nelichotivé vysvědčení. Jednu hvězdičku ji stojí mizerný dryjáčnický dabing, ale kámen úrazu stojí jinde. Móda filmů nasnímaných roztřesenou ruční kamerou kvazidokumentárním stylem mě nikdy neoslovila a v řadě případů na mě působí vyloženě zcestně. Na prstech jedné ruky bych spočítal, kdy má podobný styl použitý ve snímku reálné zdůvodnění. Zatímco kamera u policisty by se ještě dala krkolomně zdůvodnit, u zločince z druhé strany barikády už vypadá jako nepodařený vtip, jednoduše je absurdní. Chlapácká namachrovanost policistů mi není sympatická, glorifikace jejich práce je očividná, patos místy nesnesitelný. I když ve filmu zazní, že mnozí policisté si mimo cvičiště v životě nevystřelí, oba hrdinové jsou vytíženější než voják z první linie v době ofenzívy. Výsledek nápadně připomíná nepodařenou reality šou americké komerční stanice. Celkový dojem: 25 %.(26.1.2016)

Na základě vynikajících reakcí ze zahraničí jsem se skoro začala těšit, jak Patrole napálím pětihvězdu a dodám, že film, který v závěrečných titulcích děkuje společnostem Glock a Oakley, snad nemůže být špatný. Bohužel má film jen málo skvělých momentů (úvodní scéna, kdy si film půjčuje z estetiky videoher) a ruční třaslavá doku-kamera nonstop měnící úhly pohledu je po hodně neskutečně otravná podobně jako nekonečné dialogy, které jsou spíš jen výměnou vulgarit a keců – někdy však vtipných. Jenže nabuzený bělošský policista s režisérskými ambicemi, drsným zevnějškem a zranitelným nitrem plus jeho opak, mexický kolega zastávající tradiční hodnoty, prostě nejsou dostatečně cool, natož originální. Ayer se totiž opakuje, přitom je Patrola teprve jeho třetím filmem – a to opět z prostředí losangelské policie a zase dvojice hodný Mexičan - polopsychopatický Američan. Pozitivy filmy jsou jeho drsnost (nůž v oku), špinavá realističnost (hnusné ulice), Gyllehaalův výkon a emoce, které film dokáže vyvolat. Otravně usměvavou Kendrick s rušivě bílými zuby vystřihnout. *Spoiler* P. S. Patrola je věnována "policejním složkám, které nasazují denně své životy pro bezpečí obyvatel". Svou agitační složku rozhodně neskrývá a pro Ayera je tak určitě úspěchem, že si při finále pravděpodobně většina Amíků poplakala. 65 % [Kino](5.11.2012)

O švestkách, které to s heslem "Pomáhat a chránit" myslí vážně. Občas to sice trochu hraničí až s heroizací a náborovkou, ale vůbec mi to v tomhle případě nevadí. Divák přímo cítí špínu míst, kde by normální člověk nechtěl strávit ani minutu, všeobecnou anarchii, dlabání na nějakou hodnotu člověka a intenzivní pocit ohrožení. Akční scény jsou velmi sugestivní a dobře rozeseté po celém filmu. Jediný, čeho na mě bylo moc, byly ty občasný trochu patetický proslovy, ale to holt už v americkým filmu člověk musí čekat. Co mě rozsekalo byla věta Janet: "Tohle už nebudeš potřebovat." :)(24.11.2012)

Výborný film o životě policajtů v LA. Ústřední dvojice byla maximálně sympatická (ačkoliv divák si moc dobře uvědomuje, že dokonalí rozhodně nejsou…což je ovšem účel a lze jej jen kvitovat) a jejich společné akce, avšak třeba i jen ty dialogy, mě dost bavily. Ty jejich kecy navíc byly vtipné, ale přitom ne mimo, naopak pochopitelné (nejen díky nim film působí dost civilně a na rozdíl od jiných to neužívám jako výtku). Nechybí tu řevnivost mezi kolegy, různé typy zásahů a osobní život, který sice dostává prostor, ale spíš zprostředkovaně, zbytečně se na něj film nezaměřuje. Samotný způsob natočení se mi líbil, i když na druhou stranu, ačkoliv mě to nijak zvlášť nerušilo, na pár místech přítomnost kamer krapet drhla (a paradoxně narušovala tu iluzi autentičnosti). Ne však tak filmová, která spolu se střihem navozovala dojem docela dynamické podívané (při zásazích, pochopitelně). Samotnou kapitolou je pak drtivý konec…a dovětek? Ačkoli je jinak nemám moc v lásce, zde mi sedl, a vlastně jsem za něj vděčný. Dávám silné 4*.(26.8.2016)