Patrola

Patrola

End of Watch

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2012, 108 min

Nejprve zdánlivě vychtěná reality podívaná, posléze zlověstná psychologie v akčním hávu a nakonec drtivě gradující drama lidí, kteří dělají těžkou práci na nesnesitelném místě. Při zásazích a nutnosti vytáhnout zbraň je cítit opravdu každý nádech i kapka potu a díky Gyllenhaalovu upřímnému pohledu mi Patrola z hlavy nepůjde pořádně dlouho. Na nejvyšší hodnocení to nakonec není právě kvůli hlavní devíze - realističnosti. V autentické špíně mi Ayerova jízda vymáchala čumák až příliš intenzivně na to, abych ji dokázal brát "jen" jako divácký zážitek.(14.2.2014)

Film natolik zaujatý svou formou, až přestává být podstatné, že má i nějaký obsah. Hypermedializovaný styl bez přísně dodržované kontinuity mezi záběry částečně omlouvá rozdrobenost zápletky, škoda však, že jeho modernost nenachází adekvátní odezvu ve vyznění filmu, které je naopak velmi konzervativní (heroizace policejní práce, potlačení náznaků latentní homosexuality ve prospěch tradičního rodinného modelu). Počínání ústřední dvojky, která svou službu vlasti proměnila v něco mezi videohrou a reality-show, není podrobováno kritice, kterou by tak jako tak oslabovalo „empatické“ přejímání jejich úhlu pohledu a rozšíření náhledu do jejich životů o soukromou sféru. Oba dva přitom očividně trpí poruchami sebeovládání a užívají srovnatelně razantních postupů jako grázlové, na nichž si vybíjejí vztek. Nepopírám, že pár záběrů je zatraceně cool (Gyllenhaal klikující za svitu neonů) a že se Anna Kendrick rozkošně usmívá (nic jiného jí scénář ani nepředepisuje), ale jako taková postrádá Patrola hloubku, koncept i jakékoli estetické kvality. 70%(5.11.2012)

Místy zábava, místy nuda, místy jalová romantika a závěr tak "silný", že jsem ho málem nevydržel. Navíc jsem celou dobu musel přemýšlet nad tím, jak a proč je Patrola natočená - zprvu se zdálo, že celý film uvidím prostřednictvím kamer jeho hlavních hrdinů, jenže k nim se pak přidaly kamery gangsterů a dalších, no a aby těch roztřesených záběrů nebylo málo, hrála si po chvíli na home video i opravdová filmová kamera. Snaze o autentičnost to dalo na frak.(27.8.2016)

Film přepínající mezi POV perspektivou a "klasickým" snímáním z ruky, mezi zaujetím / policajtským sentimentem a odtažitým sledováním podivných týpků, pro něž je služba adrenalinovou jízdou (a značně je poznamenává). Akční scény jsou brilantní a musím přiznat, že jsem už dlouho necítil tak intenzivní napětí (Tropa de Elite?) - kombinace osobní perspektivy a syrové digitální kamery funguje skvěle. Stejně jako všední dialogy obou hrdinů plné LA dialektu a přízemnosti. Horší je to s pokusy o pohled do soukromí, v nichž se POV působí trochu nekoncepčně a rušivě, často jako by spíš mělo zakrývat dost banální fráze. Přitom Patrole nečiní potíže tenhle sentiment několikrát výtečně shodit. Bohužel to lavírování mezi ironií a fascinací se nejvíc podepíše na závěru, který má našlápnuto k velkým věcem, nakonec ale zase polopaticky zopakuje to, co by nepřehlédl ani slepý... Za skvělého Gylenhaala, "nedořešený" motiv viny a několik parádně trefených momentů (závěrečný shoot-out, scéna s prohledáváním baráku "stařeny") hodnotím, jak hodnotím. P.S. Zajímavé by bylo srovnání "způsobů snímání" ve vztahu k tematicky příbuzným Stoneovým Divochům!(5.11.2012)

[imdb: 7.9/10] | me: Kvalitná filmarina. Výborne vyvážená dráma, ktorá bravúrne balansuje na hrane medzi tvrdou nechutnou realitou a uvoľnenosťou ústredného dua. Poukazuje na to aká nepatrná je hranica medzi súkromím a prácou policajta, čo všetko zo sebou prináša a akú daň si berie. Film ma výborný náboj, baví aj napína. Hlavným predstaviteľom to spolu klape tak ako keby spolu odslúžili 10 rokov :) ... Je to celkovo kvalitná filmová záležitosť. White people get hung up on this fucking soulmate bullshit. Just hook up with a chick that can cook and wants kids! (20.11.2012)

• - Po zásahu, během kterého Brian (Jake Gyllenhaal) a Mike (Michael Peña) chytnou muže se zlatým Kalašnikovem, ukazuje Brian na policejní helikoptéru čtyři prsty - značí tím kód 4, který znamená, že situace je pod kontrolou a není potřeba žádné další pomoci. (Adrai)

• - Ústřední dvojice nosí ve filmu brýle značky Oakley, Brian Taylor (Jake Gyllenhaal) model Gascan a Mike Zavala (Michael Peña) model Radar. (Jizni Tlapa)

• - Kvůli autenticitě byly některé scény natočeny kamerami, které měli Jake Gyllenhaal a Michael Peña připevněny na hrudníku. (Pria)