Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

enjoi

Přemýšlím, jestli jsem viděl nějaký lepší český seriál, než tento. Před tvůrci i herci smekám, naprosté absolutorium. Hořící keř vás okamžitě vtáhne do děje a už nepustí. Takže i přes stopáž, která je kolem hodiny a půl na díl seriál neskutečně rychle uteče. Jednoznačně doporučuji. 100 % ()

vykur!

"Člověk je v podstatě takové zvířátko. Stará se jen sám o sebe, maximálně o svoje mladé. Ale nakonec stejně udělá, co se mu řekne." ()

laik_60

neoslovilo ma to. :(. Je to také nejaké spolitizované, akoby na objednávku urobené. Snahu hercov režiséra nemožno vytknúť, ale tú dobu si pamätám. Dnes tá slávna cslev komora dviiha film na piedestál, a ostatní sa k tomu pridávaju s hviezdičkovaním. Kdeže bola väčšina členov filmovej akademie v onych časoch ???? dokázali by sa postaviť za palacha aj vtedy ??? pche !!!! radsej podpisovali manifestačne listiny a cakali na tituly narodnozasluzenych umelcov. ()

C0r0ner

Tu čtvrtou hvězdičku dávám jenom proto, že to má hodně velkou historickou váhu, a také proto, že to je špičkově natočené. Jinak si myslím, že střihač to mohl z těch úmorných tří a půl hodin stáhnout na takové dvě. Potom by to bylo skvělé. Takhle to ale bylo plné zbytečných keců. Hulík se ale jen pravděpodobně zastřeloval na Pustinu. 70% ()

Dannysek4U

On tam ten patos je, ne ze ne, a neni ho tam malo. Stejne tak se da bez uzardeni rict, ze sceny a la koupelnovej sex anebo tematicky linie platonickejch lasek koncipientu jsou jenom ulitba a vata. A nepochybne nebude nekomu po chuti, jak moc jsou jednotlivy postavy archetypalni, rysovany skoro podle pravitka. Jsou. Ale ve vysledku je to v podstate jedno. Normalizaci a jeji vliv na cloveka jsem na vlastni kuzi nezazil, ale predestreny podobe verim. Bez nejmensiho reptani. A jsem opravdu stastnej, ze prave na tomhle pribehu pracovali tihle lide v cele s Agnieszkou Hollandovou. ()

Wormboy

Vyborne po kazdej jednej stranke. Tazko hladat nejake slabiny, zbytocno vypichovat prednosti. Konstantne kvalitny, ucelene spracovany televizny skvost made by HBO. Opat niet co viac dodat, len dakujem. ()

zette

Konecne jsem si na tento film udelal cas a videl ho na jeden zatah. Me ocekavani bylo velke a citim ted trochu zklamani. Myslim, ze toto vysoke hodnoceni je zapricineno hlavne nametem a jistym nacionalnim citenim hodnoticich uzivatelu. O to smutnejsi fakt je, ze nam to musela natocit polska reziserka... Agnieszka Holland se vsak sve role ujala velmi dobre a pravem ji patri diky. Sice byl format tohoto dila puvodne zamyslen jinak, tak strihacovy nuzky by filmu prospely. Herecke obsazeni je hodne reprezentativni, nikdo na sebe ale vyrazneji neupozornil. Jan Palach se sice stal legendou, ja ho ale jako hrdinu ci osobnost nevnimam. Nicemu a nikomu svym cinem nepomohl, snad jen motivoval dalsi mlade lidi k sebevrazdam, znichz dalsich sedm svuj pokus neprezilo. ()

Juto

Film je pohlcujúcou dokumentárnou drámou, ktorá udržiava uspokojivú rovnováhu medzi nádejou a cynizmom. 7/10 ()

Riley

Naprostá pecka. Napínavé, výborně natočené, šokující, dechberoucí a historicky přínosné. Obzvlášt smíchání černobílých a skutečných záběrů je vynikající. 100% ()

blitzer

O Palachově činu jsem věděl jen to nejzákladnější, a tak měl pro mě film/minisérie především edukativní hodnotu, za což všem tvůrcům děkuji. Podařilo se mi tak dohnat to, o čem se ve škole nestoudně mlčí (nebo alespoň za mě se k této látce jaksi "nedošlo"). ()

dr.fish

Přesně tohle jsem měl na mysli, když jsem komentoval tragicky natočené Lidice. Národ potřebuje vzory, sebevědomí, znalost sama sebe a svých dějin. Hrdost se lidem sama nevytvoří, zvlášť, když jedinými vzory jsou dnes celebrity v bulváru. Tento film mapuje dějinnou oblast, které snad dlužíme úplně nejvíc, bo jsme se s ní ještě nedokázali vyrovnat. Dnešní děti nemají o té době ani tušení a přiznám se, ani já jsem neměl úplně všechna potřebná data. Navíc na osobním příběhu celá ta záležitost vyznívá působivěji. Agnieszka Holland nám takový příběh servíruje, těch osobních příběhů je několik- od hlavní hrdinky až po jednotlivé policajty. Nepodsouvá, nemanipuluje, jen vypráví. Exteriéry a zejména interiéry jsou nádherně dobové, deprese je skutečně veliká. Nedovedu si vůbec představit, jak bude působit film na generaci pamětníků událostí, ale myslím, že je to sundá daleko víc než mne. Skvělý dobový film, který naboural mé vize tehdejšího času. 90% P.S. A pak že nejsou témata na scénáře- jsou stovky takových příběhů... ()

filmharmony

první díl mě zklamal... silné téma a mnoho zajímavých možností, jak téma uchopit... přes veškerou snahu vyznívá naprázdno... nepůsobí autenticky... je plný klišé... nejistých hereckých výkonů... nejasně vykreslených nevýrazných postav... tiché načtvrtávání je neúčinné... ...obou Janů si vážím, jenže nakonec to o nich není... k neusení pro mě byly scény typu honění sarančat, husa u soudu apod. ...druhý díl, který používá klasický model honu za spravedlností, mě naopak trochu usmířil a díl třetí (speciálně konec) mě mile překvapil... Agniezska Holland pracovala s fakty a domněnkami co nejpoctivěji ... pohled zvenčí nepomohl, tak jak bychom mohli očekávat... příjemným překvapením byla Táňa Pauhofová, která působila přirozeně, bez nesmyslného přehrávání (narozdíl od Kotka)... z piety dvě hvězdičky oběma Janům a jedna odvaze polské režisérky za čestný pokus... ()

WolfR

Hořící keř není bezchybný, vlastně, díl od dílu je horší, ale asi takto - 1. 10/10, 2. 9/10, 3. 8/10. Hořící keř je za posledních několik let to nejlepší co nám česká kinematografie nabídla. Jedná se o autentickou, zajímavou a důležitou kapitolu s našich dějin, úžasně napsanou, mistrovsky zrežírovanou a taktéž skvěle zahranou vhodnou sestavou herců, já smekám, těsně 5 hvězd. ()

E=mc2

zatiaľ veľmi slabé. uvidíme...druhú časť som nevidel, videl som tretiu, veľmi uťahané, nezáživné, ale technicky, herecky a atmosférovo výborné. Palach bol pre mňa samovrah. ()

sator

Smí se dát takovému tématu méně jak *? Trivialita: Hollandová se snažil velmi přesně držet dobových reálií, jediné co bych vytkl, je čistota dobových aut-kdo je pamatuje ví jak špinavá auta tenkrát jezdila..vlastně špína byla všude... Název filmu Hořící keř vychází z bible, konkrétně  se objevuje v biblické knize Exodus ve vyprávění o události na hoře Oreb, při níž se Mojžíšovi zjevil v hořícím keři Bůh a sdělil mu své pravé jméno. ()

mr.filo

Díky za Agnieszku Holland, která v této době studovala u nás a měla tak z první ruky všechny události a hlavně místní "život".... Češi nám tu hrají Slováky a Slováci zase Čechy... to je mi kocourkov ()

Noviik

Naprosto úžasné dílo, které mne naplnilo těžce depresívními pocity. Za ně patří velké díky režisérce, scénáristům, hercům a celé HBO. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)