Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

Blackhawks

Po hooodně dlouhé době je tohle opravdu velmi povedený Český film. Jistě, režie se ujala skvělá Agnieszka Holland, což je Polka,ale chápete jak to myslím. Navíc vybrat si tak citlivé téma pro Čechy a Slováky a opravdu ho mistrovský zpracovat je opravdu úžasné.. chtělo by to víc takových filmů a klidně jít dál do historie, ne jen období socialismu.. chtělo by to kvalitní snímek například z předválečného Československa, tam je mnoho události, které by za to stály !! K období kdy se film odehrával bych řekl asi tohle.. jsem velmi rád, že jsem neprožil studentská léta života v 60. letech 20. století v Československu.. veřím, že to bylo opravdu kruté.. nezažil jsem to, nemohu mluvit z vlastní zušenosti,ale upřímně jsem za to rád.. k filmu samotnému bych řekl, že mě osobně zarazilo, že jsem o tom filmu neslyšel dřív, než posbíral několik ocenění Českého Lva. Je zvláštní, že každý americký trhák (vesměs ubohý) má propagaci všude možně,ale tohle se tomu nemůže ani v nejmenším rovnat. A to je film, který by si to upřímně zasloužil a pro nás by měl být o to důležitější. Nevím, kdy příjde doba, kdy se na události 60. let v povědomí lidí pozapomene, nebo se budou vykreslovat úplně jinak, než se ve skutečnosti udály.. protože mi přjde, že lidí rádi zapomínají a ještě raději si sami nalhávají že to nebylo zas tak špatné.. tím nemluvím přímo o téhle konkrétní události,ale obecně !! Tenhle snímek by se měl zařadit do povinného vzdělavacího plánu základních škol !! ()

Bozvav

Seriál Hořící keř nabízí emočně vypjatý, ponurou atmosférou nabitý příběh v podání vynikajících herců a hereček. Seriál se snaží o vyjádření dramatické atmosféry té doby. Tato snaha je ovšem rozmělněna v množství dramatických situací, které svou možná až urputnou snahou o vytvoření co nejsugestivnějšího dramat,u za použití expresivního hudebního doprovodu a absence prostého ticha, místy působí až jako populistické klišé ve styl: teď je moderní a žádoucí vytvářet obraz tehdejší společnosti takto, tak to tedy dělejme. Přitom snímek sám o sobě je jedno z nejlepších počinů dnešní české kinematografie, bez ohledu na to, co si myslíme o Palachově činu a následcích. Mně osobně se velmi líbila jedna věta, kterou pronesl v závěru Igor Bareš co by svině té doby:" Lidi jsou jen taková zíiřátka, co se starají sami o sebe, popřípadě o své potomky. Jinak drží hubu a nakonec udělají, co se jim řekne". Je v tom mnoho pravdy. Jelikož nejsem příznivec sebevražedných vyděračů ( byť z ušlechtilými úmysly) tak nejsem až tak nadšená, jak bych očekávala, takže za mne 65%. ()

pipapa

Film není nic jiného než ohavná antisocialistická propaganda, prolhaně vykonstruovaná. Ukázka zneužití lidského neštěstí pro politické účely. Ukázka zneužití umění/filmového jazyka k manipulaci a vyplachování mozků zejména mladé generace. Vyspekulované dílo, které jistě potěší všechny zaryté antikomunisty neboli fašisty a znovu upevní jejich zvrhlé politické přesvědčení. Za bolest a utrpení, které jsou vždy a všude, bez ohledu na okolnosti, zase jen bolestí a utrpením, jedna hvězda. ()

Rockerman

Po první dílu nebudu hodnotit ani já, zdá se však, že Agnieszka Holland odvedla dobrou práci a natočila silný, emotivní film. Zatím to je sice jen takový popis událostí, ale doufám, že se to ještě rozjede. Co jsem na ČSFD registrován, vždycky jsem se snažil ctít jiný názor. Ikdyž se mi komentář k filmu, který se mi líbil, nelíbil sebevíc nepolemizoval jsem s ním, protože každý má rád něco jiného. Teď však musím udělat výjimku. Uživatel registrovaný pod přezdívkou "Hopffer" napsal neuvěřitelný komentář. Ano pane Hopffere, potřebujeme více Hořících keřů, Vyprávěj i Zdivočelých zemí, aby mladí lidé viděli, jak to tenkrát bylo a aby nedopustili návrat těchto časů ( a pan Verbal je také hodně mimo mísu!)!!! Tak jak jsem předpokládal režisérka odvedla opradu vynikající práci! Je tu vše, čím se minulý režim vyznačoval. Odposlechy, sledování, vyhrožování, zastrašování a provokace nepohodlných lidí, kteří se angažovali v procesu s vysoce postaveným poslancem. Hluboce smekám před odvahou Judr. Burešové a ostatních v nerovném souboji u soudu. Přitom to není jednoznačná glorifikace Palachova činu. Je tu i ten hluboký smutek a nepochopení ze strany matky a bratra. Výborní byli herci. Táňu Pauhofovou mám rád už od filmu "Kousek nebe". Skvělá byla i v "Terapii", ale tato role byla zatím asi nejlepší. Myslím, že jsme viděli událost roku v televizní tvorbě a mě nezbývá, než hodnotit pěti hvězdami!!! O Grebeníčkovi a jeho bandě už skvěle píše Malarkey, takže já jen podepisuji to, co napsal!!! ()

xdutchx

Agnieszka točit umí a dokáže zpomalit když je potřeba. Nikdo ze současných českých filmařů by nebyl schopen takto empaticky přistoupit k dané látce, jó takhle švejkovské bolestínství to by nám šlo, avšak poselství o vyšších věcech žádá více. ()

Axident

Holland je paní režisérka, miluju její smysl pro detail a perfekcionalismus, co se autentičnisti týče, herecké i vizuální. ()

Rokle

Jsem rád za to, že tohle vůbec vzniklo. Jsem rád za to, že se pocta Janu Palachovi povedla. Jsem rád za to, že to není žádná uplakaná limonáda, ale fakticky podaná výpověď. A to mi věřte, není málo. ()

Eluin

Velmi kvalitní a profesionální výpověď o zajímavé kapitole dějin naší země 20. století. Líbilo se mi zejména zachycení atmosféry oné doby, což dobře demonstrují i ruzné "maličkosti" typu vhodně vybraných exteriérů, apod. ()

Loooki

Pre mňa jeden z najlepšich filmov s danou tématikou a to som len tak okrajovo vedel o Palachovi, ale ze az tolko toho sa udialo a toľko ľudí to zasiahlo... Po filme som este dlho brazdil internetom kvoli informaciam. ()

vojo

Možno s menšími výhradami za plný počet, no bez tohoto projektu by bola sebareflexia zas o niečo menej silnejšia, žiaľ na fakte, že ľudia sú ochotní počúvať demagógov podobného rangu ako boli normalizační súdruhovia hľadiaci len na vlastný prospech to nič nezmení. Je to náhoda, že na Slovensku už je to tu a v Čechách sa voľbou prezidenta podporujúceho "sociálnych" tiež priblížili ku návratu do báječných rokov pod psa? Podobné tlaky na súdy a dosadzovanie správnych ľudí na správne miesta tiež funguje takmer nepretržite. Horiaci ker žiaľ nič nezmení, ale je rozhodne potrebný aspoň pre tých čo nikdy nevzdajú boj s veternými mlynmi. ()

korok

Pro mě osobně jeden z nejlepších projektů české filmografie poslední doby. Je dobře, že se točí filmy o této ponuré době a navíc v takové kvalitě. Historie naší země má vícero takových dosud nezfilmovaných významných událostí a jsem rád, že z tohoto zástupu vybočil příběh Jana Palacha. Výkony herců mě nadchly, místy mi připadalo, že snad sleduji originální záběry z té doby a že herci jsou skutečnými příbuznými Jana Palacha. Závěr filmové trilogie mi přivodil slzy do oka, přesně vyjadřoval tu tehdejší ponurou atmosféru, nespravedlnost a bezmoc proti rudým mocipánům. Na druhou stranu z něj byla cítit i naděje na lepší zítřky a na lepší svět. Film mě utvrdil v tom, že můžu děkovat Bohu, že jsem se narodil až na samém konci toho režimu. Víc takových projektů a hlavně toto by měl být povinný film pro střední školy v rámci dějepisu, aby všichni viděli co byla ta rudá pakáž zač. ()

Tequila

Díky suverenitě režie a skvělé formální stránce můj dojem nakonec převážil ke slabším 4 *. Kéž by byly všechny díly tak dramaturgicky sevřené, jako poslední část. V počátcích vyprávění odbíhá do nepodstatných odboček, chybí mu fokus a obsazení nesmyslně pohledné a mladé Pauhofové do role postavy, které ve skutečnosti bylo téměř 40, mě rušilo celou dobu. ()

Páně

Ejhle a one to jde a ne že ne. Opravdu poutavé zpracování citlivého tématu s perfektně trefenou atmosférou doby a vkusnou zkličující hudbou. Není pochyb o tom, že díky paní Holland byly konečně použity postupy které film z českého prostředí dostávají trochu výš. Řekněme alespoň průměrná evropská filmařina, kterou řekl bych obrovským způsobem povyšuje hlavně její námět a naléhavost materiálu do solidního nadprůměru. Chyběly mi v některých momentech přecijen silnější scény, ale i tak si národ český a slovenský donedávna o nějakém takovém zpracování tohoto tématu mohl nechat jen zdát. Takováto díla jsou potřeba. ()

michellerih

Byla jsem naprosto paf z toho, co za um nám tu předvedla Agnieszka Holland. Líbilo se mi, jak film ukázal pravý charakter doby, náladu a poměry. Samotný čin upálení tu doslova pouze proběhne, ale skutečně můžeme pochopit, co se dělo, až na základě následných událostí... Celý projekt vás donutí k přemýšlení mnohem víc než články v učebnicích. Ale nejen vzdělávací, ale i herecky velice zajímavý je Hořící keř. Kamera i hudba neměly chybu! Pět hvězdiček a nebudu diskutovat. ()

brumbrum

Fajne. Dobre zahrane, drzali sa historie, uveritelne zrezirovane. Palacha som evidoval ako stredoskolak za konacov, ked mi otec prezradil.. - ozaj, to asi tiez neviete :-D! - vtedy sa menili dvadsatkoruny, take modrave tusim boli, so Ziskom; tak, a preco sa menili: ked otocite tu bankovku, tak namiesto Zizkovej hlavy hore-nohami, tam mozete uvidiet horiaceho Palacha! Ja som to ako pubertiak fotil, nez nam rodicia vsetky v byte vymenili za nove, dakde mam zabery z toho, na ORWO22 :o), stal ma 15KCS, cele vreckove za mesiac, ale fotil som uz vtedy velmi rad. Takze, kuknite si staru dvacku - a aj ten film, priblizi to 68-mi a kontraverzny cin upalenia sa s protestu. Ja som cely cas mal zato, ze trpel len tym horenim - ale on chudak este zil v spitali a musel desne trpiet.. to som nevedel, huste.. cest jeho pamiatke; 4* a nie 5 len zato, ze mam aj oblubenejsie filmy a tento bol predsa len tazke kukanie.. ale inak fakt dobre spravene.. ()

agassi68

Prvá časť venovaná Palachovi obstála so cťou. Tvorcovia sa vyhli pátosu a myslím, že verne zobrazili túto traumu na pozadí vpádu sovietskych vojsk do CS. Ostatné časti sú venované "normalizácii". Asi najvydarenejší pohľad na neľahké časy po r. 1968... ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)