Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

COLOR

Už po prvej epizóde je jasné, že tento film je hodný viacerých Oscarov. Skladám veľký rešpekt tvorcom, ako aj Janovi Palachovi. ()

Flamik

první část mageextrasuper. Proč todle nikdo neučí?, proč se ve škole řekne jen slabý: "Palach je ten co se upálil a vyburcoval český národ?".. v očekávání druhého dílu. druhá a třetí část už jen megasuper. Ale pořád jeden z top snímků z české dílny. ()

wesker

Zatím po shlédnutí 2.dílu hodnotím 4 hvězdami... už dlouho jsem neviděl seriál z naší produkce ze kterého bych měl tak zvláštní pocit nostalgie a tak trochu i patriotismu jako z Hořícího keře.Zpočátku jsem k němu přistupoval spíše ze zvědavosti ale herecké výkony , kamera a detaily na mě opravdu zapůsobily. Zvrácené praktiky STB,marný boj hrdinů,Trojanův útěk dá-li se to tak nazvat jsou velice silně a přesvědčivě zahrané.Nechápu kde produkce sehnala tolik retro rekvizit které dotvářejí opravdu pocit autentičnosti doby ve které se dílo odehrává.Vysoký rozpočet je zřejmý ale nikterak přeplácaný jako v amerických ancáblech. Pokud bude třetí díl stejně kvalitní jako první dva o čemž nepochybuji (točily se 100% zaráz jako celek) možná své hodnocení ještě navýším. ()

beruskaska

Syrové drama počínajícího nástupu normalizace, bravurně natočené. Atmosféra té doby sálá z každého póru příběhu a dokonale přibližuje diváka ke skutečnému příběhu nejen Palachovy rodiny, ale nabízí i sondu do charakterů postav okolo doktorky Burešové, která se rozhodne zastupovat rodinu Jana Palacha v takřka jasně předem prohraném soudním procesu. Na televizní produkci podala Agnieszka Holland skvělou práci, která může přibližit období tzv. Palachiády i těm, kteří ji znají jen z učebnic dějepisu nebo vyprávění. ()

fujarik

Pro mě, jako člověka, který 60. léta nezažil, byl tento mini seriál velkým přínosem. Člověk si hned začne více vážit svobody. ()

VLADEK

Důstojné zpracování, které rozhodně dokáže přiblížit zahraničním divákům HBO situaci v roce 1969. Velmi si pochvaluji výběr herců a jejich výkony. Skvělá kamera. Pokud jde o slabiny, tak jednoznačně souhlasím s tím, že díly mají sestupnou tendenci, ale podle mého to alegoricky vystihuje danou dobu a rezignaci většiny našich spoluobčanů. Za nejslabší považuji odborný právní dohled - pokud nějaký byl - kdy zejména v závěrečné části jsou faktické chyby ohledně fungování "advokacie" a soudnictví v daných letech. A u filmové zkratkové fikce ohledně exhumace Palachových pozůstatků by mne skutečně zajímalo, zda je původní - od scénáristy Hulíka, protože já bych ji typoval, že nikoliv. Dávám 85%. ()

rigby

Pocta ze všech nejdůstojnější. Důstojnější si už ani neumím představit. První díl je velmi silný, ale při sledování pokračování jsem zjistil, že se jednalo o pouhou předehru k něčemu mnohem silnějšímu. A v závěru jsem jen skřípal zuby, bezmocně zatínal pěsti a marně zadržoval slzy. A nebyla to přímá hra na city, známá z jiných filmů. Byla to opravdu síla strohé výpovědi, protože toto dílo si nehraje na zbytečné řeči a barevné kašírování. Jde přímo k syrovým kořenům a snaží se nalézt pravdu. Chvílemi jsem uvažoval o čtyřech hvězdičkách, ale vzhledem k tomu, že se jedná o původní televizní seriál, který opravdu nemá obdoby, musím dát s čistým svědomím plný počet. ()

laurence

Jsem rád, že se česká kinematografie ujala i tohoto, pro naši generaci již ne moc známého, tématu. A jsem ještě radši, že se ho ujala zrovna HBO. Palachův čin, který možná nebyl nezbytný, ale přesto velmi důležitý, je třeba stále rozvažovat a tento seriál by mohl být kvalitní inspirací k diskuzi. „Dvacetiletý kluk, ty kokos!“ ()

gacie

Tohle jsem opravdu nečekala. Chytlo mě to hned od začátku a myslím, že to "chytlo" mnoho ostatních lidí. Takových projektů by mělo být více. Snad se v budoucnu dočkáme dalšího milého překvapení. Zajímavý námět, skvělí herci a autentické prostředí filmu. Doufám, že ho uvidí, co nejvíce lidí - hlavně ti, co stále vykřikují, že za komunistů bylo nejlíp. ()

ButchCB

Chtěl jsem se podívat na první díl a pak někdy si pustit druhý a třetí, dopadlo to tak, že jsem shlédl všechny tři najednou a smekám. Nemám co bych řekl proti... ()

Callie

Už dlouho se mi nestalo takové to chvění okolo žaludku , způsobené napětím, strachem, emocemi , které vyvolalo filmové dílo. Tady to fungovalo od první němé minuty filmu. Strach, beznaděj, deprese , hnus, stud za ty podrazáky, oddechnutí, že jsem byla malá a nemusela jsem volit, jak bych se zachovala. Jak se znám, byla bych v tom namočená až po uši. Jan Hřebejk na "Cenách české filmové kritiky" prohlásil, že projekt "Hořící keř"strčí všechny české filmy loňského roku do kapsy. Měl naprostou pravdu . Bohužel nejen loňského roku. Nevím, kdy naposledy se mi česká tvorba takto dostala pod kůži. Díky paní režizerce, z herců ani nevím , koho bych vychválila nejvíc. Kdo mě překvapil byl Vojta Kotek, který dramatickou roli zmákl levou zadní a velmi důvěryhodně. Zrovna tak pod dlouhé době Jan Budař . Výrazná a strašně věrohodná postava matky paní Pokorné - určitě životní role. Nádhera. Mjr. Jireš Ivana Trojana jsem pořád doufala, že nemůže bejt klasickej komunistickej hajzl , v závěru dvojky se mi to splnilo. Nebyl. Úmyslně se vyhýbám superlativům na konto Táni P. O té taky padlo už moc chvalozpěvů, mě se přesto zdálo, že jiní vyčnívají víc. Celé koukání 0,00001 % jiskřičky naprosto neopodstatněné naděje, že to dopadne jinak, než dopadlo ve skutečnosti. ()

hony23

Skvělý scénář, kamera i režie, z herců musím ocenit především Jaroslavu Pokornou v roli matky Jana Palacha a Martina Hubu jako Viléma Nového. Estébák Igora Bareše také neměl chybu! Film dokonale vystihuje atmosféru doby nastupující normalizace v tehdejším Československu, strach mezi obyvateli i zvrácenost komunistického režimu. 4 hodinovou stopáž jsem zvládnul během jednoho večera. Za poslední roky jsem nic lepšího natočeného u nás neviděl. ()

tucnakova

Díky řežisérce !, scénáristovi !, hbo !, aktérům doby !, castingu !, výborně fungujícím reáliím !, hudebnímu podkresu !, atmosféře !, světlům !, stínům !, barvám !, materiálů !, vlastním rodičům i bohu .... ! " Kolik kusů výtisků si budete přát ?" - stopadesát je zpropadeně málo .... Bacha, poznat, kdy už děláš kompromis a padáš na hubu do bláta, nebo kdy ses o fous nestal hrdinou, ale hajzlem - sakra těžkej obor ! Nejvíc. Ze všech úhlů pohledu ! ()

Ruadek

Čin navzdory režimu, který semele sebešlechetnější úmysly na prach. Dramatický příběh, který je dokonale ztvárněn a dokonale zahrán herci, kteří podávají jedny z nejlepších výkonů své kariéry. Vyzdvihuji často nenápadnou hudbu, která dokáže být silnou, až běhá mráz po zádech. Vyzdvihuji výbornou výpravu a smysl pro detail, ve ztvárnění dobových reálií v kombinaci s autentickými záběry tehdejší doby. Dílo, které všem generacím - a především těm nastupujícím - připomíná zásadní historická fakta, na které by se nikdy nemělo zapomenout. Hluboce smekám před Hollandovou a jejím precizním dílem. ***** ()

Usir

Výborný seriál, perfektně natočený!! Co by se stalo kdby Jan Zajíc dokázal vyběhnout? Komunismus by padl na hubu? ()

greppi

Pro mě velké překvapení. Změnilo to částečně můj pohled na onu dobu. Něco mezi 4* a 5*. Vzhledem k úrovni ostatní české produkce posledního období dávám vyšší hodnocení. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)