Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

jopal

Cely prvy diel som sa tesil na dalsie, ze snad potom sa "to" rozbehne. Citajuc recenzie, nemam sa na co, takze mozno neobjektivne, ale nuda. ()

Kozlowski8

Film Agnieszky Holland, připomínající bolestné okamžiky let 1968 a 1969, které začaly příjezdem vojsk Varšavské smlouvy do naší republiky. Následoval nerovný boj odboje, především z řad studentů, proti komunistické zvůli, jehož nejradikálnější formou byly činy Jana Palacha a později Jana Zajíce... Trochu jsem předpokládal (a doufal), že skutečnost, že se předlohy chopila zahraniční režisérka, by mohla být ku prospěchu věci. Paní Holland v inkriminované době v Praze studovala FAMU a čin Jana Palacha tedy vnímala velice zblízka. Na druhou stranu má přece jen určitý odstup a nadhled. V tomto ohledu však můj předpoklad úplně nevyšel. Nelze mít nejmenší připomínky či námitky k technickému provedení díla, ani k režisérskému vedení. Naopak - režisérka odvedla celkově velmi dobrou práci. Pouze mi poněkud vadila právě absence určitého nadhledu v představování této složité doby. Bylo až příliš šedé, smutné, negativní a přehnaně upjaté. Copak opravdu stál na každém rohu estébák, nic nefungovalo, nechutnalo a vše bylo ponuré a smutné? Takové jsou bohužel trendy našich tvůrců při zpracovávání témat z komunistické éry. Odsouzení starého režimu a především komunistických a estébáckých praktik s ním spojených, je samozřejmé pro velkou většinu národa. Čin Jana Palacha je však posuzován nejednoznačně. Pro jedny je hrdinou, pro jiné ale spíše mladý zoufalec, který si v onu chvíli neuvědomoval co dělá a jaké následky to přinese. Právě téma filmu je zřejmě i příčinou mega úspěchu filmu a jeho posbírání většiny cen v rámci Českého Lva. Nechci řadit film mezi špatné, protože takový rozhodně není. Není ale ani vyjímečný - ani příběhem, ani hudbou a ani hereckými výkony. 65%. ()

MrEdDy

K tomuhle snímku se těžko hledají slova. Ale aspoň nám co jsme to nezažili a ani nenaučili se ve škole Agnieszka ukázala jaká ta doba skutečně byla. Všechny tři díly jsem musel vidět hned po sobě bez pauzy,protože mě to totálně vcuclo. A hned na to jsem zkoukl film o filmu. ()

Bruce_cz

Problém s Hořícím keřem mám ten, že dějová linka je díl od dílu slabší, naprosto předvídatelná, což teda nelze brát striktně jako chybu, ale to, že film (třídílná minisérie) de facto ukazuje v bleděmodrém to stejné, co iks tisícovek filmů před ním, přičemž není příběh prakticky v ničem objevnější, inovační než podobné hovořící o tom, jaké byly komunisty k***dy, naopak je hodně unylý a drží ho nad vodou jen právě zastřešení osudem velkého muže Jana Palacha. Na druhou stranu je první část nebývale silná, události upálení jsou podány brilantně, velmi emočně a opravdu člověkem pohnout, bohužel po špičkové hodině děje, přijdou další tři hodiny, kdy to všechno vyšumí hodně do ztracena. Shrnuto - první díl je suverénních pět, další dva jsou někde mezi třemi až čtyřmi hvězdami, přičemž čtyři hvězdy si snímek zaslouží z jistého vlasteneckého cítění. Jinak bych to řekl tak, že první část by měl vidět každý povinně, další dvě už jsou na pováženou. ()

superzurda

Pečlivě a hodinářsky natočené drama z dávno zapomenutých dob, kdy se nedalo nikomu věřit a nešlo s tím cokoliv udělat. ()

Crejdl odpad!

Sebevražda je zbabělost. Zbabělost neumět žít, bojovat, být opozicí, kritkem, nést odpovědnost nebo břímě. Způsob provedení v tomto případě ukazuje zase na nějakou duševní nemoc. Když se mám vyjádřit k trilogii tak po prvním díle který mě málem unudil k smrti jsem další ani nezapínal. Tak vyhrocený příběh, který uměle vytváří nesnesitelnou atmosféru napětí, nechápu a velmi mě irituje. Asi je na mě moc art že mu nerozumím. http://www.literarky.cz/blogy/katerina-nechvilova/16729-pro-horici-ker-neni-dobry-film ()

zigy

No, výbuchy nadšení se u mě nekonají.....většina zdejších uživatelů - komunistobijců si jistě přijde na své, ale já musím brát v potaz fakt, že film tohoto typu by měl především bavit a poučovat o historii, a tady se koná jen to druhé, a to ještě v tak depresivním a černobílém pojetí, že je to až moc.....jo, depresivní a černobílé, to jsou slova perfektně vystihující tenhle film, který je jinak natočen řemeslně velice dobře. A to je film vyveden v barvě. Tvůrci by se měli podívat na Zdivočelou zemi, aby viděli, že se námět s názvem "komunisti jsou svině" dá natočit relativně objektivně. Někdy schází napětí a spád. Myslím, že sestříhání o polovinu by tomu hrozně prospělo. Fajn herecké výkony, Táňa ale není stvořena pro role právniček, na to je moc hezká. Chybělo mi trochu víc rozvedení historických faktů, protože až v závěrečných titulkách se dočteme, že pochodní bylo nakonec víc (Plocek a další). Strašně pozitivně ale hodnotím námět, takový film tady prostě scházel, a tak přes výhrady musím dát 4 *. ()

Kub21

Film popisuje život za komunismu,kde nikdo neměl žádná práva.Jan Palach je hlavním hrdinou filmu,což je dobře,protože o něm jsem žádný film neviděl.Na dobu komunismu se často zapomíná,a tak vám ten hrůzný režim připomene tento film.Vřele doporučuji. ()

Kakofon

Ano. Opravdu skvostný film, který by měl vidět každý. Zvláště pak ti, kteří tady nostalgicky vzpomínají na staré dobré časy a chtěli by zpět komunisty. Staré časy byly všelijaké, ale rozhodně nebyly dobré. Tento film se opravdu povedl. Je nutno vyzvednout i skvělé herecké výkony. A zvláště pak herecký výkon paní Jaroslavy Pokorné v roli matky Jana Palacha, který je podle mě hoden Oscara. Ve filmu výrazně vyniká také Táňa Pauhofová v roli doktorky Dagmar Burešové. Dokonce i Vojtěch Kotek, kterého vůbec nemám rád a považuji ho za totálního neumětela a neherce mě tentokrát velmi milé překvapil v roli Lubomíra Holečka (ve filmu Ondřej Trávníček, nechápu proč, je přece demokracie). Ivan Trojan jako vždy výborný! To je bez diskuzí! Také mě zaujal Igor Bareš v roli odporné estébácké svině. Zahrál to výsostně. Výborná hudba. Vynikající kamera. Režie na výbornou. Jedinou vadou filmu tak zůstává, že se nedržel přesně historických událostí. Pro mě jeden z nejzajímavějších filmů 21. století , který je zároveň mementem i výzvou pro budoucí generace. 90% ()

WUTEN

Snad nejlepší český seriál co jsem viděl, respektive nejlepší obsazený českými herci seriál co jsem viděl. Mělo to takovou depresivní atmosféru, takovou, kterou předpokládám u takového seriálu nebo filmu. Bylo to autentické a historicky velmi dobře natočeno, včetně dobře posazené hudby, ale neberu to že, Palacha označili za hrdinu a bojovníka lidských práv. Nechápu jak někdo může být hrdina tím že se pokusí si vzít život, mě je jedno jestli to byla plánovaná sebevražda nebo ne ale on se upálí a rádoby dopisem chce bojovat proti režimu, taková nezodpovědnost, takže ostatní mají bojovat za něho? Co to měl za guláš v té kedlubně, myslím si že ten dopis byla jenom odůvodnění k tomu, proč si vzal život, nechtěl zemřít bez nějakého vyššího cíle, tak to odůvodnil boje za lidská práva,cenzura atd. ale jinak nebyl psychický zdraví, všichni sebevrazi jsou egoisté, zbabělci. V boji je hrdina, ten co bojuje, tohle byla zbabělost, nezodpovědnost v takovém věku, plný sil, udělal akorát ze sebe mučedníka ale režim pořád zůstal, rodina trpěla, na ně nepomyslel, přátele co si zažili kvůli tomu za represe. Pro mě jedinými hrdiny byli, advokátka Burešová a také celá rodina Palachů, jim by se měl postavit památník, ale on si vezme život a najednou chce pomáhat celá republika, na skutečné hrdiny opravdu zapomínáme, děkuji že aspoň v tomto filmu jsme si je mohli připomenout. ()

tomino28

Hořící keř vyplňuje mezeru československých dějin, která zůstávala dlouho neobsazená, a dík patří jak produkci HBO, tak samotným tvůrcům. Doba nedávno minulá byla vskutku zlá, to je bez debat. To si dovoluji tvrdit bez toho, abych ji osobně zažil. Je nadmíru jasné, že bylo velice těžké, prakticky nemožné, bojovat za spravedlnost, nebo snad jen za právo na spravedlivý soudní proces. Je to klišé, ale je potřeba nezapomenout. I proto by se tato minisérie měla povinně promítat všem už na základní škole, možná by se posléze v naší společnosti pohybovalo méně mladých nadšených komunistů. Osobní statečnost v tehdejších poměrech nebyla nic samozřejmého a právě proto byl a je Jan Palach hrdina, jakkoliv mohl jeho čin být pro některé nepochopitelný nebo zoufalý. Téma je to i dnes citlivé a je potřeba pochválit tvůrce, jak se s ním vypořádali. ()

kamigava13

Něco málo jsem se teda o Palachově kauze dozvěděl, hlavně to, že bych nechtěl žít během komunismu a jsem rád, že jsem se do této hnusné doby nenarodil. Posraná cenzura, zákon padajícího hovna, lhaní, přetvářka, korupce, intriky až se z toho jeden upálí a není se čemu divit. Aspoň že po 20 letech se to někam hnulo a tento zajebanej režim padl. Všechny tyto negativní postoje však neodpovídají i hodnocení filmu. Radši bych ze tří částí dost osekal a spojil bych je v jeden dvouhodinovej snímek. Bylo tam prostě moc vaty okolo a škoda, že se v poslední části úplně vytratil Trojan. Na druhou stranu Táňa Pauhofová byla pěkná elegatní dáma a moc se mi v roli líbila, jí patří celá jedna hvězda. Ostatně mi tehdější jednoduchá a decentní móda přijde více sympatická než ta dnešní. Až na to prostředí a budovy obecně, to bylo dost fádní, šedivé, totalitní a jednotvárně nudné. Takhle to dopadá během komunismu no. ()

Gregor_Samsa

Povedená trošku natažená série/film s Táňou, co umí. Tak (ne)dávno, co? 1968... Znamená to ještě něco v naší splašené době? Love / friendship / freedom, vždycky je to nakonec jen o tomto. A bez svobody nelze žít. [70%; 2015 Home sweet home] ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 7/10. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)