Tales from the Hood

Horor / Krimi / Sci-Fi / Povídkový

USA, 1995, 98 min

Horrova klasika ,ktere nam nabidne ctyri povidky vypravene silenym majitelem pohrebniho ustavu, triu cernosskych gangsteru.Pvni pribeh je o zavrazdenem cernoskem politikovi policisty a jeho nasledne odplate,druhy vypravi o chlapci tyranem neznamym netvorem,treti nas zavede do platazikova domu ,kde maji vladu voodoo panenky zavrazdenych otroku a ve ctvrtem se podivame do valky poulicnich gangu.(21.2.2011)

Blaxploitationovo ladený poviedkový horor, majúci nesporne čosi do seba. Všetky štyri epizódy aj stmelujúci príbeh, odvíjajúci sa v pozadí sú pomerne pútavé, z môjho pohľadu mínusom sú na rok 1995 povážlivo chabé vizuálne efekty, najviac bijúce do očí v tretej poviedke s Corbinom Bernsenom, ktorý tu ako rasisticky zmýšľajúci politik čelí starému voodoo prekliatiu... Jednotlivé príbehy sú kvalitatívne zhruba vyvážené, ak by som si z nich však mal vybrať ten, ktorý ma zaujal najviac, tak by to bol asi ten prvý so skorumpovanými policajtmi a zavraždeným černošským agitátorom.(13.10.2011)

• arie

Režisér Rusty Cundieff, predstaviteľ novej černošskej vlny, ktorej lídrom je Spike Lee (na snímke sa podieľal ako výkonný producent), sa nechal zjavne inšpirovať sériou Tales from the Crypt a natočil poviedkovú snímku, ktorú tvoria 4 krátke príbehy + jeden spojovací článok. Poviedková forma prenesená do celovečerného filmu so sebou prináša radu problémov, ktoré súvisia s rozsahovým obmedzením a tým pádom s kreativitou tvorcu, ktorý sa musí vysporiadať s rôznorodosťou gradácie tempa i tematickou odlišnosťou, a práve na tieto problémy naráža i Cundieff, ktorý režíroval všetky segmenty vo filme. Navodenie atmosféry je výborné, začiatok sprevádzajú pár sekundové reminiscencie na Saint-Saënsov Danse Macabre, herecké osadenstvo je prekvapivo snaživé (s výnimkou otravnej štvorice výrastkov, pokúšajúcich sa prekabátiť šviháckeho pekelníka Clarenca Williamsa III), no tieto sympatické pozitíva bolestivo narážajú na múr z nízkeho rozpočtu, ktorý je kruto viditeľný v trikových sekvenciách a okatej štúdiovosti, čo je veľká škoda, pretože autori sa nezľakli a vtesnali do svojho diela narážky na rasizmus či slávnejšie filmy, posledná, v mojich očiach najambicióznejšia poviedka, je akousi černošskou moralistickou variáciou na Kubrickov Mechanický pomaranč, no zjavne nedotiahnutou a doplácajúcou na nedostačujúcu minutáž. Napriek nie príliš vhodnému podávaniu ruky s komediálnym odľahčením, je černošský kusanec do hrdla hororového žánru (možno si niektorí vybavia staršieho Blaculu, prípadne otrasného Bonesa) za presných 50%, ak si však snímku zaobstaráte ako súčasť halloweenskej párty, s čistým svedomím si pridajte desiatku navyše.(13.3.2011)

Mezi povídkovými horory určitě to lepší, co se k vidění nabízí. Kluci vopálený kolem Rustyho si s příběhy poradili celkem dobře, i když to celé působí malým rozpočtem, tak atmosféru lepšího průměru to má. Nejlepší ze všech povídek je opravdu Slave Voodoo Dolls, ta by s klidem při střídmé stopáži jako jediná utáhla vlastní celovečerák, vážně pěkně bizarní nápad, který mne dokázal navodit ty správný (ne)příjemný pocity, kvůli kterým se člověk na podobné filmy rád kouká. [6.5/10 září 2010](23.9.2010)

• TheRaven

Povídkový blaxplotation horor? No proč ne?! Povídky zajímavé a kvalitativně dosti vyvážené. Ve druhém příběhu zaujme racionální podání klasického tématu – noční příšery navštěvující dětský pokojík, spojené s trochu inovovanou woo-doo tematikou. Poslední (čtvrtá) povídka zase pobaví černou parafrází na Mechanický pomeranč. Ale i když k blaxplotationu rasová vyhraněnost patří, tak premisa, že co bílý muž, to duševní zrůda a co černoch „zrazující“ černého bratra, toť ta největší možná špína (která vždy skončí nejhůř), je poněkud trapná a jinak dějově velmi dobře vyvedenému povídkovému hororu, ubírá trochu na kvalitě (i na hodnocení). Že by se na vyznění přece jen projevilo jméno výkonného producenta - Spika Lee, aneb nejzarputilejšího rasisty Hollywoodu (copyright kiddo)? Takže stojí to za to, ale svědomí mi nedovolí hodnotit výš.(31.3.2013)

• - V prvním příběhu je černošský aktivista uveden v policejní databázi jako Martin Ezekell Moorehouse, později má ale na náhrobku uvedeno Martin Ezekiel Moorehouse. (Pedronaut)

• - Spoiler: Traduje se, že povídka "KKK Comeuppance"má i alternativní konec. V něm panenky Metgera (Corbin Bernsen) nezabijí, ale pouze zlynčují. (Pedronaut)

• - Duke Metger (Corbin Bernsen) nese jméno dvou bývalých vůdců Ku-klux-klanu – Davida Dukea a Toma Metzgera. (Pedronaut)