Půjčovna masa

• USA Altered Carbon
USA, (2018–2020), 15 h 36 min (Minutáž: 43–67 min)

Tvůrci:

Laeta Kalogridis

Předloha:

Richard Morgan (kniha)

Martha Higareda, Joel Kinnaman, James Purefoy, Stephanie Cleough, Ato Essandoh, Byron Mann, Andre Tricoteux, Matt Frewer, Renée Elise Goldsberry (více)

Série(2) / Epizody(18)

Po 250 letech strávených v hibernaci je oživený vězeň, který si může vydobýt svobodu jediným způsobem: musí zjistit, kdo je vrah. (Netflix)

Zombiepod

Cyberpunk at its finest. Zabudnite na Ghost in the Shell či Blade Runnera, pretože Altered Carbon ich hravo prevýši, nech sú akokoľvek kultové. Úžasných 9 hodín dokonalého mixu sci-fi, noir kriminálky, s plnou dávkou akcie a bezchybne fungujúcej chémie všetkých ústredných postáv. Joel Kinnaman je očividne hlavné tiahlo seriálu (jeho nasledovník v druhej sérii si bude musieť dať sakramenstky záležať), no nájde sa tu mnoho scén, na ktoré nezabudnete (Fightdrome, Lizzyna akčná scéna, koniec Ghostwalkera a pod.), navyše všetko zabalené v dôkladne premyslenej dejovej skladačke. Netflix nám nielen že priniesol jeden z najlepších seriálov vôbec, ale naservíroval nám veľdielo v žánri science-fiction, na ktorom si každý fanúšik dosýta zmlsne, nehovoriac o tom, že po Morganových knihách sa budú ľudia trhať. Neviem sa dočkať pokračovania, Kovacs sa vráti! ()

J.e.r.e.c

Konečně je to tady - temná vize zářivé budoucnosti! Seriál, jehož soundtrack nahráli Strapping Young Lad už před dvěma dekádami. All hail the new flesh! Svět (poměrně vzdáleného) zítřka je zobrazen přiměřeně, byť nikterak objevně, přičemž duch Blade Runnera se nad ním vznáší jako radioaktivní mrak nad Černobylem. Nicméně, je tu spousta osvěžujících detailů, včetně toho hlavního, na němž je vlastně celý seriál postaven, které jsou dostatečně cool, aby tomu všemu dodaly vlastní ksicht. Tvůrcům se podařilo velice dobře vyvážit explicitní násilí a nahotu - obojího je víc než dost! A tak si v pauzách mezi mučením a rozstřelováním hlav můžeme vychutnat spoustu souloží a fullfrontalů, což je vzhledem ke kvalitám ženského ansámblu („Marta!“) pro každého onanistu náramně potěšující zjištění. Nejde ale jen o povrchní okouzlení lákavým obalem, Altered Carbon má i srdce a to tluče v nekompromisním rytmu rázného kroku hlavního hrdiny se správně multikulti jménem Takeshi Kovacs. Tenhle týpek je ostrej jako Miroslav Kalousek při interpelacích na předsedu vlády a sledovat, jak mlátí a fuckuje všechny kolem, je prostě kouzelné. Nikdo mi nevymluví, že Joel Kinnaman si tuhle roli maximálně neužíval! Skynetužel se do děje v průběhu času začne přisírat čím dál víc přepálených emocí a cynické hlášky jsou vystřídány všelijakými vztahovými serepetičkami a slzopudnými momenty, které mi sem příliš nepasují. Nakonec i hlavní detektivní linie skončí po poirotovské vysvětlovačce poněkud rozpačitě a celé to vyvrcholí cliffhangerem směrem k další sérii. Nehodlám však končit negativně, Altered Carbon je hodně solidní cyberpunková pecka a v jejím případě bych se vlastně pokračování nijak nebránil... 82% ()

Alojs

Druhá série bez Joela Kinnamana mě bude (nejspíš) bolet. Toho chlapa miluju. Už v Killing byl jeho My-body-is-temple-detektiv vynikající. Tady to pouze dokazuje. Seriálová půda mu svědčí mnohem více než ta filmová (viz faily s Robocopem a Sebevražedným oddílem). A co se týče samotného seriálu: "To je, dámy a pánové, taková žánrová laskomina, až se chce člověku, který vyrůstal na pořádných sci-fíčkách a nikoliv na multibarevných sračičkách s poskakujícími superhrdiny, plakat štěstím." A já štěstím plakal. Dějově možná zbytečně složité, formálně však vybroušené a perfektně zašněrované. ()

Don82

Příjemné překvapení! Knižní předlohu vůbec nezdám, tak jsem čekal nějaký sci-fi guláš, ale nakonec to byla hodně slušná cyberpunková jízda se vším všudy: neonový vizuál, vybroušené technologické prvky, akce s přídavkem brutality a občas i humoru a vcelku dobře napsané postavy. Příběh jako takový je sice taková standardní detektivka, ale celkově to jednoduše šlapalo jak seřízené digitální hodinky v budoucnosti. Těším se na pokračování. ()

celticek

Nevím, mám z toho rozporuplné pocity. Vizuál je super, hlavního hrdinu znám z The Killing - tam se mi moc líbil. Asi začnu knížkou Půjčovna masa, z kterého seriál čerpá. Vadily mi neskutečné twisty, kdy člověk neví kdo je kdo, postavy se chovají velmi nelogicky, těžce se v určitých fázích orientuje a konec vás chce emocionálně vyždímat. Nebylo to špatné, ale od Netflixu čekám víc. ()

alldo.raine

Tohle je velká lahůdka. Blade runner v krátkém seriálu. Vizuálno že mě z toho až smysly přechází. Kinnaman na hranici svých dosavadních možností. ()

Cooller

jak je blizka budoucnost zajimave a pro fantazii neomezene spektrum tak je tohle přesně tak velká pičovina... herecke vykony takřka nulove některé sceny mi dokonce přijdou až nucené a zbytečné jen aby protagonista řekl danou repliku ve spravnou chvili a vypadalo to cool... děj je zmatený a diky tomu že eliminovaly sebemenší prvek napětí tim že člověk vlastně "neumře" a buh-vi kde všude ma zalohy a klony k použiti ať už legalně nebo nelegalně... výsledek je tedy bezcilny a nudný byť se jedná o relativně pěkný námět ()

Lavinia

Velmi osvěžující seriál, který mi krásně připomíná, jak jsem kdysi četla literární předlohu, nakonec ji znechuceně odhodila, ale naštěstí téměř úplně zapomněla, o co vlastně šlo, takže zbývá jen jakési chatrné povědomí ve stylu "něco mi to připomíná, to jsem někde četla". Musím přiznat, že nesmrtelnost založená na přehrávání vědomí z těla do těla je podle mého názoru podvod, člověk není destička z počítače, jakkoli si to hrdinové či diváci myslí. Seriál je přesvědčivý obraz společnosti, která znehodnotí a zneužije každý vynález, s patřičnými negativy, a ukazuje dokonale posedlost člověka něčím - Takeshi posedlý svou věčnou láskou k vynálezkyni-revolucionářce, jeho sestra posedlá svým bratrem, boháči posedlí vlastní mocí, Ortega svým partnerem, mimozemšťanka svou pomstou ... a všichni jenom tratí, jako v reálném životě. Vřele doporučuji. ()

dragonian

Uzasne cyberpunkove scifi!! Lietajuce auta, obrnene transportery, roboticki zabijaci a same klony - skratka detektivny mix ako vystrihnuty z Gibsonovych romanov alebo Ghost in the Shell a Total Recallu .. navyse -ADDON- filozoficke otazky hlavneho hrdinu .. Inu Neuromancer by si mal brat priklad z tohto dystopickeho super scifi ()

Echoes

A story in a story behind a story over a story across a story a přitom se v tom dá celkem v pohodě orientovat. Hezké scífko které se nebojí bavit diváka. ()

Sedliak

Maximálne hodnotenie je trochu prepálené, ale nemohol som si pomôcť, za všetky tie nápady, za odvahu urobiť cyberpunk so všetkým, čo k tomu patrí. Bude sa hackovať, budú sa prenášať duše, bude sa zabíjať a bude sa šukať. A to všetko v silnom kontraste medzi upršaným, špinavým povrchom mesta Bay City a nablýskaným Aeriom týčiacim sa v oblakoch, kde žije nesmrteľná kasta Methov. Dej? Fajn detektívka na spôsob staručkého Blade Runnera. Ale to nieje až také podstatné. Podstatné sú tu práve tie kulisy. Vyfetovaný Takeshi Kovacs uveznený vo virtuálnej realite. Hotel, ktorý je vlastne umelá inteligencia. Digi bordel (teraz nemyslím zlé cgi, ale reálny bordel s dievčatami). Tvorcovia sa mohli inšpirovať v desiatkach diel, ale dať to celé dokopy tak, aby to fungovalo? Good job Netflix ()

elishia

Prevelika skoda nevyuziteho potencialu. Serial si vcelku zajimave pujcuje (vykrada) ze vsech moznych kultovnich sci-fi filmu i serialu, ale cele to placa dohromady tak teatralne a povrchne, ze je z toho velice nepodarena slatanina. Herci se prehravanim snazi vytahnout emoce, ktere chybi v plytkych dialozich plnych planych projevu. Ta ujecena policajtka by si zaslouzila odprasknout hned v prvni episode. Nalestene, nablyskane prazdno. Koncept nabizi milion otazek a filozofickych zamysleni, ale vsechno je to preruseno pachuti silikonu a umeliny. Jedine, co nezklamalo byla celkova atmosfera. K tomu skvele efekty spolecne s chytlavym hudebnim podtextem a AI hotelem davaji celkove slabsi tri ***. ()

Viper86-V1

Po výborné první půlce série se skvěle načrtnutým univerzem a atmosférou Blade Runnera dojde v polovině k příběhovému zvratu, který to celé hodí do žánrově průměrné a polopatické sci-fi kriminálky se zbytečně mnoha příběhovými liniemi. Nakonec se to dokodrcá do nějakého konce a celkové dojmy jsou pozitivní, ale tohle mělo rozhodně ještě na víc. Ubrat na ultra-násilí a jít víc myšlenkově do hloubky, mohl z toho být kult. ()

marek29

Carbon je neobyčejný.. Sci-fi jaké se nevidí i když přináší otřepaný koncept alternativní budoucnosti pár set lep vpřed. Nutno určitě vidět - Netflix se zde opět vyznamenal :) a to nemluvím o příjemné přemíře decentní nahoty! To se nedá srovnat. Je to trošku na přemýšlení ale vložená píle se vrátí 2x. Doporučení! ()

janahorova

Vizuál velmi velmi pěkný, přesto jsem nedokázala dokoukat, děj byl pro mě odtažitý a umírala jsem i přes krásné prostředí nudou. Hodně k hodnocení přispěli pro mě nesympatičtí hlavní hrdinové. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Kyberpunkový Altered Carbon mění obsazení

Kyberpunkový Altered Carbon mění obsazení

30.07.2018

V čerstvě oznámené druhé řadě kyberpunkové sci-fi Altered Carbon od Netflixu se v hlavní roli vojáka Takeshiho Kovacse nově objeví herec Anthony Mackie (Captain America: Občanská válka, Detroit). Ten… (více)

Netflix a hvězda bojových umění

Netflix a hvězda bojových umění

01.07.2018

Netflix si objednal akční sci-fi seriál Wu Assassins s hvězdou bojové série Zátah Iko Uwaisem. Scénář k novince napíše John Wirth (Terminátor: Příběh Sáry Connorové, Falling Skies), o režii první… (více)

Barbar Conan míří do televize

Barbar Conan míří do televize

06.02.2018

Amazon dal před pár měsíci najevo, že si hodlá sehnat vlastní Hru o trůny. Krokem číslo jedna byl nákup televizních práv na Pána prstenů, z čehož se má ukuchtit prequel slavné filmové trilogie. Krok… (více)