Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Indie, 2014, 132 min

Až překvapivě ambiciózní jízda, která alespoň občasného hráče nemůže vyloženě zklamat. K nejrůznějším kaskadérským vylomeninám sedí příběh o závodní pomstě jako poklice na kola a že to bude právě Need for Speed, kdo ze mě vydoluje i nějakou silnější emoci, to jsem nečekal ani v nejoptimističtějších snech. Když navíc funguje i dokonalá rivalská chemie Paul-Cooper, stačí jen sednout za volant a užít si pár typických lokací či záběrů jako vystřižených z vašeho oblíbeného dílu. S příjemně vybrnkaným soundtrackem Nathana Fursta bych se k finálnímu závodu nejradši přidal taky.(27.7.2014)

• Segrestor

Sešlo se pár nezletilých nigga a řeklo si: "pojďte, přátelé, zahrajem si o tom takovou hru." Borci ze svého středu vybrali toho nejmladšího a poslali ho na emerickou obdobu Nürburgringu. No jasný - dle páně Laudy, narval meziplyn příliš drze a bodrý soupeř dokončil dílo zkázy. Po klukovi zbyly jen cihly, co měl přidělaný k botám, aby dosáhl na pedály. My to strašně žerem - takovej smutnej příběh ze života prostě jen tak nevidíš. Že? Naštěstí má tenhle ugrilovanej dárce orgánů brašuli, kterej umí pohladit fofrklacek o něco lépe a tak biják chytí druhý dech. Přes několik krásnejch záběrů na ubíhající krajinu a tři be be be betonový sloupy se dostaneme na závěrečný závod, který kupodivu pro těch pár, co vydrželi neusnout, skutečně vyvolá dojem z intra druhého dílu hry NFS. Brašule zastaví vytuněnou káru, vraha udeří džentlmentsky rukavičkami přes tvář a stočí to k majáku na konci světa a já říkám: "To mi polej záda vyjetým olejem!" Více kýčovitou slátaninu asi sotva v tuto dobu pohledáte, ale ty honičky aut za to možná i stojí.(29.9.2014)

Přál jsem si jediné - aby film neudělal herní sérii ostudu a aby nebyl dalším argumentem v rukou těch, kteří už jen z principu kritizují jakékoliv filmové adaptace herních titulů. Jsem proto nesmírně rád, že Waugh a jeho tým se důsledně drželi trademarků série (lokace, sprint napříč USA, školní autobus, off-road trasy, les...) a na ty našroubovali pasující příběh, který přeskakuje nepodstatné časové úseky (úprava Mustangu, vězení...) a věnuje se postavám a gradaci samotného děje do luxusního finále s těmi největšími skvosty automobilového světa. Pozitivně také vnímám casting, kde nebylo prvním kritériem velikost poprsí a blond vlasy, potažmo namakané tělo a tmavovlasá nagelovaná hříva. Aaron Paul už totiž lecos ze svého umění naznačil při své návštěvě Top Gearu v době premiéry NFS, kdy zajel nejrychlejší kolo v cenově dostupném autě. Snad největším pozitivem NFS (paradoxně narozdíl od arkádově pojaté herní série) je ale poměrně vysoká reálnost akčních scén a filmařsky jakýsi návrat ke kořenům, k poctivé kaskadéřině bez digitálních triků. A stopáž v délce 130 minut? Naprosto ideální. Guilty pleasure letošního roku je tu a to je teprve březen.(17.3.2014)

Pro automaniaky to možná bude film roku (další díl RYCHLE A ZBĚSILE letos nakonec z nějakých "záhadných" důvodů nebude), pro fandy akčních filmů se jedná o neškodný průměr s celkem snesitelnou dvojicí hlavních postav (Imogen Poots byla poměrně příjemným překvapením) a slušným počtem dobře natočených automobilových honiček (kupodivu moc nevadí ani přemrštěná stopáž). Jasně, je to blbost pro děcka, ale i takovéhle filmy občas přijdou k chuti. ;) ___ Kdyby to vzniklo v 80. letech a ústřední roli by hrál Tom Cruise, mohla z toho v současnosti být podobná (gay) legenda jakou je dnes TOP GUN... :) 50 - 60 %(13.3.2014)

Vypněte mozky, začíná letní vyplachovák, který vám zaručeně zvedne adrenalin! Uřvaný motory, plno akce, sexy britskej přízvuk, lehká romantika, ale taky černobílý postavy a předem čitelnej příběh. Ale u tohohle přece každej předem ví, do čeho jde... # [monitor, 5.1, EN sub] # příběh *** | hudba **** | humor * | akce **** | napětí – | pustil bych si znovu ***(13.7.2014)

• - Pre film bolo špeciálne upravených celkom 15 "namakaných" vozidiel, z ktorých každé stálo 2-3 milióny amerických dolárov. Nehovoriac o ich replikách, ktoré boli zlikvidované pri natáčaní scén hrozivých búračiek. K "hviezdam" Need For Speed patrí napríklad španielske GTA Spano s výkonom 900 konských síl, Lamborghini Sesto Elemento, Bugatti Veyron, švédsky Koenigsegg Agera R, McLaren P1, Saleen S7 alebo klasický Gran Torino. Hlavný hrdina Tobey (Aaron Paul) vo väčšine scén riadi Ford Mustang Shelby GT500. (Zdroj: Bontonfilm SK)

• - Pomenovanie "Maverick" je narážkou na jedného z najznámejších filmových letcov, ktorého stvárnil Tom Cruise v snímke Top Gun (1986). (MikaelSVK)

• - Postava Michaela Keatona se původně jmenovala dle vysoké věže, kde sídlí, "Birdman". Aby se však nepletla s jeho rolí v nadcházejícím snímku Birdman (2014), došlo k přejmenování právě na použité "Monarch". (Larrysbride)