Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie / Irsko / Filipíny, 2014, 132 min

• verbal

Film především pro ty, kteří místo té prsaté brunety ze čtyřky, co vždycky tak lascivně zavrtí prdelí, když jde s košem, raději s gustem ojedou své pečlivě garážované éresko, co vždycky tak lascivně zavrtí výfukem, když mu polaskají spínací skříňku. Pro ty, kteří místo čerstvé rybiny preferují očichávat motorové zplodiny a lubrikační gel používají k tomu, aby lépe vklouzli do rozkošně zarudlé, vilně se otevírající a tou nejjemnější kůží ladně obepnuté sportovní sedačky, prsty při tom jemně polaskali vnadné křivky ergonomického volantu, tvrdě tam vrazili jedničku, s blaženým zakvílením prodřeli gumu o asfalt a udělali si smutný osobák - necelých sedm vteřin. Přitom s tou brunetou by to v pohodě zmákli za pět. Ale co taky čekat od debilní počítačové hry pro motohoniče, že? A tak totálně nesympatický boreček naloží do děsně kůl Mustangu, jenž vypadá skoro jako vytuněná Oktávie, nějakou plasticky omlazenou Bridžit Džounsnovou, načež ho (Pozor, nikoliv ji!) položí na záda a brutálně rozmrdá. Ale to jen proto, aby mohl ihned přesednout do bezpohlavního Itala, jemuž se dveře otevírají frajersky nahoru, a za mohutného hnn, hnnn, hnnnn, hnnnnnnnnn předjel čtyři podobně vyteplená auta, porazil toho zlého, záporného a veskrze prohnilého řidiče, zajistil vítězství dobra a získal lásku Bridžit, protože někdo mu tu palubovku leštit musí. Jo, a málem bych zapomněl. Taky umožnil Majklu Kítnovi udělat ze sebe na stará kolena pěkného kokota.(31.7.2014)

Uf, spadl mi celkem šutr z ledvin, bo jsem měl opravdu strach, že se z kina vrátím řádně nasrán jaká to byla ukecaná pičovina se dvěma pětiminutovými závody. A ne, no ! Waugh naservíroval do kina skoro kompletní fan service.. jinak se tomuhle filmu říct nedá. Od začátku do konce (ano film má opravdu přes 2 hodiny) tu skoro pořád sedíme za volantem a pálíme obrovskou rychlostí kamsi do prdele a ještě u toho stíháme dělat nadlidské mrdoviny, které by v reálném světě skončily (v tom lepším případě) zlomenou přední nápravou, takže když tu Pinkman skáče v shelbym přes dva pruhy a pak si klíďo píďo jede dál vstříc svému snu, tak to nikdo neřeší, tak samo nikdo neřeší naháněčku shelby vs. upravené teréňáky skrz pouštní výmoly .... (vsuvka) jo a ještě jedna věc, která tu bije přes rypák (menší spoiler) všechny káry (krom musclů na začátku) se tu převrátí přes střechu a opravdu všechny mají hladké podvozky, čili jde jasně poznat, že jde o kity, nikoliv o reálná fára (/menší spoiler)(/vsuvka) ... NFS byla odjakživa arkáda, kde se dějí ještě větší svinstva, a jak jsem zmínil na začátku slovní spojení fan service, tak tohle je jeho čirá definice, logiku nechte doma. Pokud jdete do kina na rychlá auta a nasral vás poslední F&F jelikož se na auta skoro úplně vysral (a pokud nepovažujete za nejlepší auto pod sluncem Golf GTi jako jeden nejmenovaný redaktor MZ a Maximu), tak budete z kina odcházet s tupým úsměvem na rtech .. jop, inteligence vám stopro klesne ... jo a ten cast je fakt nesympatickej jako dvouměsíční nacucaný hemeroid, ale to přežijete, ty jejich paksichty na plátně stejně skoro nejsou.(14.3.2014)

Toto je tak na hranici 3÷4*. Musím pochváliť Waughna za parádny zvuk vozidiel, pretože na repliky zneli prekvapivo dobre. Hlavne hlavný hrdina Mustang. To je jediné, čo chválim asi najviac. Aaron Paul ako "hlavný hrdina" nehral zle, len mi neprišiel tak cool, ako by sa patrilo. Tak isto Dakota Johnson mi tam vôbec nesadla. Michael Keaton ako rozprávač tomu dával asi najviac energie. Ale film, ktorý je založený podľa najznámejšej série PC hier, nepredviedol tých naháňačiek toľko, koľko by sa patrilo. Hlavne závody išli stranou a skôr sa sústredili len na dolapenie záporáka a pomstiť sa. A to sa mi moc nepáčilo. Suma sumáru, film sa mohol volať trošku inak a potom by som dal tú 4*. Takto je to len za tri. 68% - 3*(26.7.2014)

Přál jsem si jediné - aby film neudělal herní sérii ostudu a aby nebyl dalším argumentem v rukou těch, kteří už jen z principu kritizují jakékoliv filmové adaptace herních titulů. Jsem proto nesmírně rád, že Waugh a jeho tým se důsledně drželi trademarků série (lokace, sprint napříč USA, školní autobus, off-road trasy, les...) a na ty našroubovali pasující příběh, který přeskakuje nepodstatné časové úseky (úprava Mustangu, vězení...) a věnuje se postavám a gradaci samotného děje do luxusního finále s těmi největšími skvosty automobilového světa. Pozitivně také vnímám casting, kde nebylo prvním kritériem velikost poprsí a blond vlasy, potažmo namakané tělo a tmavovlasá nagelovaná hříva. Aaron Paul už totiž lecos ze svého umění naznačil při své návštěvě Top Gearu v době premiéry NFS, kdy zajel nejrychlejší kolo v cenově dostupném autě. Snad největším pozitivem NFS (paradoxně narozdíl od arkádově pojaté herní série) je ale poměrně vysoká reálnost akčních scén a filmařsky jakýsi návrat ke kořenům, k poctivé kaskadéřině bez digitálních triků. A stopáž v délce 130 minut? Naprosto ideální. Guilty pleasure letošního roku je tu a to je teprve březen.(17.3.2014)

• prome

Měl to být odpočinkový film, při kterém člověk vypne mozek a baví se. Já se bohužel nebavil ani minutu. Je to přehlídka tupých výrazů, tupých dialogů, nelogičností a naprosté předvídatelnosti. Film postrádá jakékoliv napětí, spád a aspoň něco rozumného nebo sympatického. Jediný klad jsou pěkná auta, ale těmi se film zachránit nedá, jinak je všechno špatně.(18.7.2014)

• - Pred tým, než herečka Imogen Poots dostala rolu Julie vo filme, nevedela šoférovať. (Kadas97)

• - Poznávacie čísla vo Švédsku sa skladajú z 3 písmen a 3 čísel. Autá od švédskeho výrobcu Koenigsegg však vo filme obsahovali kombináciu 3 písmen a 4 čísel. (MikaelSVK)

• - Film bol natočený bez akéhokoľvek použitia CGI. (drake31)