Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Indie, 2014, 132 min

• CANNIBAL

Hodně pos**ný přepis, jinak skvělé hry. Je to o autech, ale ruce od oleje si nikdo nezašpiní. Má to být akční, ale akční scény jsou tu jen poskrovnu. Vesměs jde jen o naleštěný pekáče a nepovedenou nafouknutou reklamu! Zlatý 'Rychle a zběsile'. Navíc Aaron Paul si zcela nevěrohodně, chodí do báně úplně jak do hotelu. Ke všemu na trapně krátkou dobu.(17.9.2015)

Od Need for Speed jsem raději neočekávala nic víc než čisté béčko s příchutí motorového oleje. O to více mne však překvapilo, když na mne v kině čekal pravý akční film se srdcem i duší. Pravda, prvních pár minut se trochu vleče (a vzhledem k tomu, že vůbec nesouvisí se zbytkem filmu bych se nebála je vystřihnout), poté ovšem nejedno divákovo srdce zaplesá nad zběsilou jízdou, ve kterou se snímek obrátí, a nejedno srdce nechá vzpomenout na ta teenagerská léta strávená právě nad dílem Electronic Arts, z něhož film přebírá nejen styl vyprávění, ale i několik podstatných pro hru typických prvků. Právě tyto elementy mne velmi mile překvapeny, a chápu, že "filmoví fajnšmekři" na ně zřejmě nebyli připraveni a ani o ně nestáli - z čehož vyplívá i zatím ne příliš chvalné hodnocení. Film sám o sobě působí jako plynulá akční videohra a to holt nemusí sedět všem. Ale jsem ráda, že NFS nekopíruje a ani se nesnaží kopírovat tolik omílané Rychle a zběsile. Pro mě film v tomto žánru jednoduše nemá konkurenci, a proto mu uděluji jednožných 100%! :) Klobouk dolů! (VIP premiéra Praha, 11. března 2014; 3D 4DX)(11.3.2014)

Na počítačovou hru Need For Speed rád vzpomínám. Ono na ní totiž nejde jen tak zapomenout, když ze studia uprostřed USA sypají každý rok další a další hru z této série. Někdy lepší, jindy horší. Nicméně byla otázka času, kdy dorazí i samotný film a musím říct, že v rámci příběhu si zvolil ten lepší z celé plejády blbostí, čímž nás v rámci těchto závodů už zahrnuli. Líbí se mi nicméně celá řada momentů v akčních scénách, které vcelku často připomínají samotnou hru. To mi fakt udělalo radost. Na druhou stranu na postavy jsem si musel chvíli zvyknout. Na takovou Imogen Poots jsem si vlastně zvykat nemusel, ta mi dělala radost už od prvního momentu, co jsem jí viděl. Aaron Paul je ale tak trošku ouško a trvalo mi tak půl hodiny, než jsem pochopil, že tohle nebude Vin Diesel ani Paul Walker. Stejně tak jsem se kroutil při každé scéně s Dominicem Cooperem a úplně nejvíc mě sejmul Michael Keaton. Ten si tu svojí postavu fakt absolutně užíval. Nicméně nebejt to tak dlouhý, míň kecací a víc akční, tak sám půjdu vejš. 131 minut na takový film je ale fakt docela dost.(17.11.2014)

Přál jsem si jediné - aby film neudělal herní sérii ostudu a aby nebyl dalším argumentem v rukou těch, kteří už jen z principu kritizují jakékoliv filmové adaptace herních titulů. Jsem proto nesmírně rád, že Waugh a jeho tým se důsledně drželi trademarků série (lokace, sprint napříč USA, školní autobus, off-road trasy, les...) a na ty našroubovali pasující příběh, který přeskakuje nepodstatné časové úseky (úprava Mustangu, vězení...) a věnuje se postavám a gradaci samotného děje do luxusního finále s těmi největšími skvosty automobilového světa. Pozitivně také vnímám casting, kde nebylo prvním kritériem velikost poprsí a blond vlasy, potažmo namakané tělo a tmavovlasá nagelovaná hříva. Aaron Paul už totiž lecos ze svého umění naznačil při své návštěvě Top Gearu v době premiéry NFS, kdy zajel nejrychlejší kolo v cenově dostupném autě. Snad největším pozitivem NFS (paradoxně narozdíl od arkádově pojaté herní série) je ale poměrně vysoká reálnost akčních scén a filmařsky jakýsi návrat ke kořenům, k poctivé kaskadéřině bez digitálních triků. A stopáž v délce 130 minut? Naprosto ideální. Guilty pleasure letošního roku je tu a to je teprve březen.(17.3.2014)

• klerik

Po nekonfliktných prvých ohlasoch som čakal klasickú auto zábavku typu RÝCHLO A ZBESILO alebo ZBESILÁ JAZDA. Lenže ono je to brutálne nezaujímavé - od príbehu až po naháňačky. Je to skôr akási nudná road movie, kde keď príde na skutočné preteky, dokázali tvorcovia aj tie zaujímavejšie momenty pokaziť napr. zlým strihom (vzdialenosť áut od seba je pri pretekárskom filme dosť dôležitá). Samotný dej býva pri podobných filmoch druhoradý, ale v NFS sa kvantum umelých dialógov nedalo počúvať. Navyše si scenárista zaumienil, že dá filmu akýsi presah týkajúci sa životného štýlu pretekárov, v čom však zúfalo zlyhal. Až sa divím, že Michael Keaton celú dobu pôsobí, že si svoju úlohu užíva... Keď si predstavím, akú zábavu z podobne béčkovej témy dokázala vyťažiť RALLYE SMRTI alebo aj séria TAXI, je mi na zaplakanie... Aj video film BORN TO RACE ma zaujal viac...(1.5.2015)

• Imogen Poots

• - Napriek tomu, že Ford Mustang Shelby GT500, ktorým jazdilo ústredné duo počas celého filmu, je takmer identické s tým, ktoré sa objaví aj na konci, nejedná sa o rovnaké modely. V závere sa jednalo o model 2015 Mustang GT Prototype. (MikaelSVK)

• - Jde o teprve druhý akční film studia DreamWorks. Tím předchozím byl úplně první film studia - Peacemaker z roku 1997. (Hal_Moore)

• - Keď Julia (Imogen Poots) uteká pred šerifom na benzínovej pumpe, zhodí stojan s filmami, medzi ktorými je aj Act of Valor (2012), predchádzajúci počin režiséra. Na stojane môžeme takisto zazrieť snímky Born to Race (2011), Kazateľ Kalašnikov (2011), Real Steel: Oceľová päsť (2011), Farba citov (2011) či People Like Us (2012). (Grims)