Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

geimz

Pred návštevou kina som si pre istotu znížil očakávania, pretože hypu som si užil posledných pár mesiacov až až. Stačila však len úvodná znelka a titulky, a bol som zase späť, cítiac sa ako malé dieťa, s príjemnými zimomriavkami po celom tele. Zimomriavky, ktoré sa pravidelne vracali v priebehu filmu, tak ako sa na plátne ukazovali staré známe tváre. Nie je to len však nostalgia, vďaka ktorej som si užil nový SW (a že jej tu je požehnane), no tento film jednoducho obsahuje všetko, čo má kvalitný Star Wars film mať. Žiadne politikárčenie a toporné (a toporne zahrané) postavy z prequelov, alebo nedajboh údesné mimozemské tvory. Nie. Tento film neobsahuje žiadnu scénu, pri ktorej by som si povedal, že je nadbytočná, pridlhá, alebo out-of-place. Konieckoncov ani raz som sa počas stopáže nepozrel na hodinky, čisto z dôvodu, že som sa bavil kvalitným filmom, a predovšetkým kvalitným SW filmom, čo som nezažil od dôb starej trilógie. Toto je dôkaz bezchybnej réžie. Nová generácia hercov je fantastická a v okamihu som si všetkých nováčikov zamiloval, Kylo Ren ako záporák vie celkom prekvapiť, a jednoznačne to nie je to, čo by človek z trailerov čakal, čo je len a len dobre. BB-8 je navzdory mojim obavám skvelý prídavok a odľahčenie do série, pričom humor ako taký tentokrát (oproti prequelom) naozaj funguje, pretože vychádza predovšetkým z interakcií medzi postavami, ktoré sú dobre obsadené, napísané a zahrané. Vizuálna stránka je podľa očakávaní perfektná, aj keď našlo by sa zopár mínusov smerom k určitým efektom, zvlášť pri istých CGI postavách, ktoré pôsobili pri všetkých tých praktických efektoch ako päsť na oko. Toto je však maličkosť. Epizóda 7 určite nie je dokonalým filmom, a každý kto čaká, že ňou je, bude zákonite sklamaný. Je to však vynikajúce pokračovanie série (dalo by sa však polemizovať, že si požičiava z epizódy 4 až príliš), pri ktorom som zabudol na čas, a pri ktorom by som na konci, po 140 minútach stopáže, prial ešte aspoň polhodinku naviac. Už sa neviem dočkať, kedy si ju pozriem druhý, tretí a x-tý krát znova. ()

lukasd

Natočené je to velmi dobře, takže se člověk ani na chvíli nenudí. Jen by se scénáristi mohli víc snažit vymyslet něco invenčnějšího. Těch motivů z původních Star Wars je přespříliš a vztahy mezi postavami občas nabývají trochu telenovelního rázu. ()

f7r

Po prvním shlédnutí jsem nebyl moc nadšený z Rena (bez masky) a Huxe, po druhém shlédnutí jsem ale změnil názor a už mi ani nijak nepřišlo, že by byl Ren v závěrečném boji "rozsekán" nezkušenou dívkou, která zrovna objevila sílu, prostě využila momentu překvapení a zranila ho, pak už to měla poměrně lehké... (a Finn se před tím vlastně jen zmohl na odrážení útoků Kyla...) ...jediným negativem, které zůstalo, je pro mne ten "nacistický" proslov zakončený "pozdravem", to už je totiž u záporáků docela ohrané klišé. ()

aLPaC

Velkou nevýhodou tohoto filmu je, že očekávání jsou tak enormní, že předčít je, je skoro nemožné a i naplnit je, je obtížné. Já osobně jsem už na začátku roku vyhlížel prosinec a premiéru nových Star Wars. Dnes jsem se dočkal a musím říct, že ten klasický úvod spolu s Williamsovou hudbou mi skoro vehnal nostalgickou slzu do tváře. Nakonec ale sedmá epizoda mé očekávání nepředčila a upřímně ani tolik nenaplnila. Dokonce bych tento díl neváhal označit za nejslabší. Na druhou stranu i tak je to skvělý film a s odřenýma ušima mu těch pět hvězd zkrátka musím dát, což jasně dokazuje, jak skvělá je to sága. Pro mě možná nejslabší díl, stejně mu dám plný počet, chtěl bych vidět kolik hvězd jsem dal nejslabším dílům u jiných sedmi a vícedílných sériích. I zde má nejhůře hodnocený díl 79%, no co by za to jiné filmy dali že. Nicméně, chtěl bych vyzdvihnout hlavní plusy a mínusy tohoto dílu. PLUSY: jednoznačně návrat Hana Sola, který opět výborně hláškuje, vlastně celkově se tu dost hláškuje, po Hanovi nejvíc perlí Finn a také BB8, jenž je podle mě skvělým nástupcem legendárního R2. Skutečně jsem si tohoto robota oblíbil. Z hereckého obsazení bych ještě vyzdvihl Rey. Tu herečku neznám, ale byla vybrána opravdu dobře, se svou postavou se skvěle popasovala a bude určitě nosným bodem dalších dílů. No a nechci opomenout ani skvostnou režii JJ. Abramse, což se jistě dalo čekat, přesto, mi tam vzadu ale hlodá malé semínko, které si říká "přeci jen mi tam ale něco chybí, nějaký přesah, nějaký moment překvapení", je to zkrátka vyloženě hrané na jistotu. No a tím se dostávám k hlavním MÍNUSŮM: to kopírování epizody IV je až moc okaté, scénář v mnoha směrech je ne že neinovativní, ale udělat hlavního zlosyna ze syna Lei a Hana, jehož podoba (v masce i bez masky) i životní příběh je v podstatě kopií Anakina Skywalkera, to se mi opravdu nepozdávalo. Navíc ten záporák poté, co je odhalena jeho tvář a identita absolutně ztratí charisma předchozích minut. Charisma nemá ani Finn, který je sice vtipný, ale zkrátka sympatický (pro mě) moc není, což bylo znát u mého stranění při závěrečném souboji. Souboje světelných mečů jsou bohužel též důležitým mínusem, hlavně ten závěrečný. Odehrává se sice v dost zajímavé lokalitě, ale ta choreografie a intenzita se třeba se soubojem Anakina a Obi-Wana v epizodě III absolutně nedá srovnat. Určitě jsem ale nadmíru zvědavý, co přinese další díl. Je tu řada otazníků hlavně ohledně postavy Rey, na jejichž zodpovězení se už teď nesmírně těším. ()

H4ku11

Po tom, čo som videl trailer som si vravel, že toto nedopadne dobre. Je to príliš výnimočné, aby sa dalo pokračovať po šiestom diele a J.J. si poriadne naložil a nezvládne to. Na moje prekvapenie a moju radosť to bolo úžasné. Asi to bude aj tým, že som sa vôbec potešil mojej účasti na premiére nejakého Star Wars, závidím tým, čo si žažili všetky premiéry. Každopádne môj trailerový rasistický a šovinistický pohľad na svet Star Wars, kedy by som ako rytiera Jedi radšej videl akokoľvek zvláštne tvarového mimozemšťana, 8-chápadlovú chobotnicu alebo môjho psa, sa vytratil. Áno príbeh je sčasti, alebo aj z veľkej časti podobný štvrtému dielu, ale no a čo. Sila sa vrátila a ja som setsakramentsky rád! No a ešte zlatý BB-8 a Chewbacca. ()

Ukko

Nejsem úplný fanoušek Hvězdných Válek a po zkušenostech s filmovým zpracováním Hobita jsem neměl co ztratit, takže jsem se, po letech, vydal na velkej biják a kupodivu musím říct, že to nedopadlo vůbec špatně. Hvězdné války spoustu svých šancí nakonec nepromrhaly a skórovaly poměrně vysoko. Nutno přičíst Abramsovi k dobru, že spoustu fanouškovských proseb vyslyšel a nakonec jim naservíroval stylovou space operu se vším všudy. Přeplácaná scéna plná CGI efektů? není, toporné herecké výkony (až na výjimky)? nejsou, smysluplné honičky ve hvězdných rachotinách? JSOU A POVEDENÉ! Pár maličkostí by se našlo, scénář toho moc nepoví, finální bitka je poměrně tuctová a ruku na srdce hlavní protagonistka se prostě do takového eposu nehodí. Angažmá důležitých postav, které snad ještě nemají ani dvacet let života mi přišla taky trochu komická a nemohl jsem is pomoct, ale víc než pokračování jsem v tom viděl spíše remake, ale přeci jen u Hvězdných Válek se to dá tolerovat. Zvláštní pochvalu zaslouží živost světa a návrat ke kameře a střihu, který jen tupě nezírá na kýčovité zelené plátno. Obzvláště první třeti filmu zasluhuje výtečnou. Jako nakonec teda joooo. Až na ten HAJP, až na ten HAJP! ()

NJD

Je to sice dobrej film, ALE: 1) Nepřichází vlastně s ničím novým, všechno co v sedmičce vidíme je více či méně recyklace starých nápadů 2) Hlavní zápletka mezi otcem a synem na opačný straně barikády? To je jako vážně? Nemohli si tvůrci vymyslet něco alespoň trochu originálnějšího? Nebo jejich kreativita končí v tom, že tentokrát bude syn ten špatnej a otec ten dobrej? 3) Všechny bitvy působily strašně moc jednoduše a jednoznačně. Zatímco ve starých SW jsme čekali klidně i několik epizod, jak nějaká zápletka dopadne, v sedmičce bylo všechno rozhodnutý až zbytečně rychle. Ale abych nezněl jako úplnej hater; je to jinak super film! :) ()

Sancoo

**Spoiler Alert!** Okopírujeme některé scény z původních filmů, šoupneme pár původních herců a trhneme balík na značce. Bohužel Disney není George Lucas. Nejsem sice žádný zarytý fanda, ale původní Star Wars mám rád a tohle mě prostě moc nenadchlo. Když si odmyslím okopírované situace z původních dílů (a že jich bylo dost) a odkazy na ně, tak zůstanou kýčovité real talky při kterých si přijdete trapně a nechápete + několik slibných akčních scén, bohužel s předvídatelným koncem. Nechci zase VII epizodu jenom kritizovat, ale když ono to jde tak snadno. Williams výborný, předvedl svoji klasiku a to se cení, vizuální stránka taky povedená (aby ještě ne za ty peníze, co do toho vložili) a hlavní hrdinka, jestli jí tak můžu nazvat, byla sympatická. Ford už sice nemládne, ale charismem to vynahrazuje (je vidět, že běhání a akční scény už mu dělají potíže, proto ho asi tak jednoduše odstranili), Chewie hodně baví, i když mu nerozumím, záporák Kylo Ren mi přišel spíše k smíchu (napodobováním Vadera a i herec mi moc neseděl) a na Marka jsem celý film čekal, abych se nakonec dočkal cca 15 vteřinové soutěži v zírání. Kdyby neexistovaly původní filmy, tak by se možná jednalo o lepší průměr, ale na kdyby se nehraje a tento film si nezaslouží víc jak průměrné hodnocení. J.J. Abramse mám rád, hlavně za LOST a nevím jak moc byl ovlivněn studiem, ale čekal jsem víc. ()

LuckyStar

Velký hvězdný film s krásnými herci, přesahem, dávkou nostalgie i mostem k nové generaci. Nejen film samotný je skvělý -- jde i o to nadšení všude okolo, které jde najít jen u několika málo filmů za poslední dekádu. Sedmé Hvězdné války útočí na nejvýdělečnější film všech dob, sága Skywalkerů pokračuje a já se tetelím; protože se cítím opět jako malé dítě. První půlka slabší, druhá část světelné roky před ostatními blockbustery, ve které se skloubí láska kinematografie s 40 let starým odkazem. ()

Klajnik

Neurazí ani nenaštve. Tenkrát jsem z kina odcházel zcela neohromen. Bylo tam toho málo, děj je až příliš podobný čtyřce, nové postavy mne nezajímaly a některé scény jsou nevěrohodné. Tuším, že to neni dějově tak rozesraný jako osmička, ale tam bych alespoň rewatchnul několik málo scén. Tohle mě nechává zcela chladným. ()

Marys

Vo všeobecnosti sa dá pokračovanie Star Wars označiť ako nadštandartne dobré a napriek tomu, že vypovedalo veľmi veľa o pokračovaní príbehu, donúti fanúšikov tešiť sa na ďalšie diely, pretože zároveň vyvolalo veľké množstvo otáznikov. Aj keď budem film s nadšením rozoberať s kamarátmi, pretože bol skutočne spravený s ohľadom na uspokojenie obrovskej fanúškovskej základne, niektoré aspekty prišli zbytočne komické a nelogické. Split-sekundových 10 minút pôsobilo ako hodinová záležitosť a pod. Ale teším sa na VIII. epizódu. ()

Movie Gourmet

V pořadí sedmý celovečerní film kultovní série SW, který byl očekáván s velkými nadějemi, slávou a pompou, ve mě zanechal poněkud rozporuplné pocity. Samotný děj film je jedna velká akce a vizuální stránka je prostě úchvatná, je vidět, že J.J. Abrams disponoval v rozpočtu k filmu s nemalou sumičkou peněz... Velmi mě potěšilo herecké obsazení Harrison(a) Ford(a) a Carrie Fisher... a samozřejmě i Žvejka (Chewbacca), ale tím můj výčet kladů pomalu končí..., neboť díky tomu, že děj je jedna velká akce, není zde moc prostoru na cokoliv jiného. Hlavní záporák na mě hned v první scéně udělal dobrý dojen, ale pak to s ním šlo bohužel rychle skopce. Dost jeho postavě ubralo to, že příliš brzy, nebo resp., že vůbec odhalil svůj obličej skrytý pod maskou, jež mohla nahánět hrůzu a dělat ho temnějším, dále mi vadila jeho rozpolcenost - to se mocným a zlým Sithům přeci nestává a s tím souvisí i slabost jeho postavy. Je nepřípustné aby v některých okamžicích váhal, nebo abychom u něj viděli nerozhodnost, slabost atd. Samotné bojové scény taky nic moc. Bojové scény se světelnými meči z novodobé trilogii jsou mnohem, mnohem lepší... Navíc tvůrci se snažili být originální zcela "revolučním" designem světelného meče, ale co si budeme namlouvat, boční světelné "zarážky" jsou zcela k ničemu a jejich význam zůstává pro mne nepochopitelný... Zajímavá je myšlenka, že Jediové mohou být i ženy..., co potom Sithové... viz animovaná série SW: Klonové války. Verdikt: 3 a 1/2* a 75 % . Časem možná přehodnotím... ()

TwoFace

— Dear child, the belonging you seek is not behind you… it is ahead. — Nával nostalgie mě praštil hned při úvodních titulcích a tenhle pocit se se mnou vezl po celý film. Hlavní zápletka The Force Awakens je téměř totožná s prvním filmem, a ani se nebojí to opakovaně přiznávat. Abrams od začátku cílí hlavně na fanoušky původní trilogie. Jelikož já se mezi ně řadím a na Star Wars jsem vyrůstal, potěšil mě dvojnásob. Je pravda, že mohl projevit víc invence a ne jen kopírovat, ale to už musí posoudit každý sám, jestli mu to tak vyhovuje, nebo ne. Koneckonců, historie se opakuje, nebo ne? Sedmá epizoda je skvělým úvodem nové éry této kultovní ságy. Film si slušně drží tempo a Han Solo s Chewiem jsou pořád stejně úžasná dvojka jako před lety. Všechny nové postavy jsem si oblíbil prakticky ihned, a to hlavně zásluhou skvělých a sympatických nových herců. Z nových postav nové trilogie však nejvíce vyniká skvělý záporák Kylo Ren, který je nejlepším a nejpropracovanějším padouchem od dob Vadera, a to hlavně zásluhou Adama Drivera, který je v celé trilogii naprosto fenomenální a jeho herecký výkon bych se nebál označit za nejlepší v celé sáze. ()

Renfield

Konečně pořádné pokračování, tedy opravdu pokračování. Samozřejmě, že se to dá tak trochu (podle někoho tak hodně) označit za remake, ale to je mi vcelku jedno. Bavil jsem se a to i přesto, že jsem si původně vůbec nebyl jistý novými hlavními hrdiny. Naštěstí zdání zase jednou klamalo a do filmu mi brzy přišli vhod, ono proč ne, když je vše dobře podáno, vysvětleno. Ovšem s hlavním záporákem se tedy smířit nemůžu, ten byl příliš směšný. Tady bych viděl jako možnost, nechat mu masku celý film, hned by to bylo o poznání lepší. Obsazení původních herců (i když někde velice krátké) potěšilo. Především pak Harrison Ford a samozřejmě jeho parťák Chewbacca... ti, co mají na svědomí nejvíce hlášek, tedy spíše Ford. Příběh je jako vždy jednoduší, ale i přesto rozhodně nepostrádá napětí a už vůbec ne akci. Potěšilo i to, že jsem konečně neviděl pouze předigitalizovaný, či přeefektovaný film, jako tomu žel v posledních letech bývá. Vizuál je opravdu propracovaný, stejně tak kulisy a kostýmy tradiční, ale už ne papundeklové. Famózní byla a zůstává hudba Johna Williamse... hudba která nestárne, navíc v Epizodě VII jsou ke slyšení zase nové a zase povedené skladby. Dle mého názoru to J.J. Abrams zvládl a režiséři následujících dvou epizod mají co překonávat. Prozatím hodnotím jak hodnotím, čas, nebo další projekce ukáží... 80% ()

zelvicka.

Prostě kdyby se byli vykašlali na zříceniny minulosti a vzali nový mladý herce a natočili s nimi něco víc na motivy SW knížek... Jenže chápu, točí se to o penězích. Takže tu máme nostalgické připomínky originální trilogie zamontované do víceméně příběhu IV. epizody, spolu s generickým pánem zla (když srovnám Thrawna z knížek, který měl hlavu, patu, mozek a byl pro mě zajímavý i vzhledově, tak prostě nejhorší možná prohra) a postavami, které jsou prostě jen do počtu. Jako film je to bezva, a i když určitě překonal stanovené finanční laťky, je to prázdný. Hodně popřemýšlím, zda jít na pokračování do kina, nebo ne. ()

Say

Po vyjití z kina jsem se cítil jako malý kluk, který chtěl čokoládovou zmrzlinu. Prodavač se spletl a dal mi oříškovou, kterou nemám rád. Je to zmrzlina, vypadá stejně, ale tu chuť na kterou se těším, nedostanu. • Začínám rozumět Lucasovi “You go to make a movie and all you do is get criticized, and people try to make decisions about what you’re going to do before you do it. You know, it’s not much fun. You can’t experiment.” • Akční film v kulisách Star Wars. Duch toho světa tu jen občas proletěl. • Zklamání. Nejsem naštvaný, ale opravdu zklamaný. ()

simply

Jasně kvalitativně to nedosahuje úrovně původní a nové série, ale ve výsledku to není tak špatný film. Jen mě mrzí, že nové postavy nejsou promyšlenejší a i když jde o úvodní díl tak tam mohlo být víc děje. Další věcí je, že mi ty postavy ani nijak moc nepřirostly k srdci a že to kouzlo Lucasova světa je už dávno pryč, což je u Star Wars celkem škoda. ()

Garch

Příjemné překvapení, které bych věru nečekal. Evidentně méně Lucase a tudíž i mongoloidních dialogů a mončičáků. Líbí se mi obsazení původních herců tak, jak zestárli. Některé pasáže "rebootují" IV-VI. Technicky dokonalé, ale to se čekalo. Dokonce i příběh a překvapení. To se nečekalo. Kdo by se nadál?... ...PS: Daisy Jazz Isobel Ridley nemá chybu. ...PPS: Co má Fuka proti Žvejkovi? ;-) ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý