Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

L.O.T.R

Musím povedať, že som sa na to veľmi tešil a výsledok bol prevažne kladný. To čo sa píše vo väčšine recenzii, že je to v podstate vykradnutá epizóda 4, respektíve pôvodná trilógia, tak na tom trochu pravdy bude ale beriem to tak že je to po dlhej dobe pokračovanie, takže nejaké tie spätné momenty tam nesmeli chýbať. Jedna z vecí čo ma prekvapila bol ten prísun humoru, ktorý bol naozaj na správnych miestach a v správnych dávkach. Niekoľko krát som počas filmu mal zimomriavky a to aj rovno na začiatku s legendárnym introm to asi zažíva každý fanúšik Star Wars ale skôr to boli zimomriavky z nostalgie ako z niečoho nového. Jediná scéna kde som bol naozaj prekvapený bola v poslednej pol hodinke kde Rey bojovala s Kylo Renom ale aj tento súboj bol skôr slabší oproti pôvodnej trilógii. To však nemení nič na fakte že Rey je neskutočne sympatická postava pre ktorú dúfam Disney vymyslí poriadny príbeh pretože jej postava si strháva celý film pre seba. Dá sa povedať že je to taký druhý Luke Skywalker v ženskej podobe a to je len dobré. Trochu zvláštny pocit som mal z nástupcu Dart Vadera, ktorým bol práve spomínaný Kylo Ren, ten totižto do momentu kým si nedal dole masku vzbudzoval aspoň čiastočný strach podobne ako Vader ale keď maska šla dole aj strach opadol. No to bude asi tým že herec ktorý ho stvárňuje je príliš mäkký na takúto postavu ale vrámci deja a všetkého beriem že nakoniec to bol dobrý výber. Mimo veľmi príjemných stretnutí ako napríklad s Han Solom alebo Leiou som sa potešil aj novému BB-8 malý robot ktorý je skutočne geniálny a preto hneď padne do očí všetkým fanúšikom Star Wars. Je s ním spojených aj veľa vtipných momentov takže o zábavu sa naozaj postará. Čo sa týka grafického kabátu tak tuto som bol možno trošičku sklamaný aj keď sa Abramsovi podarilo skĺbiť pôvodnú trilógiu čo sa týka vzhľadu a dať jej nový kabát niekedy mi to prišlo ako keby málo. Možno je to práve tým že sa snažil aby to vyzeralo čo najvernejšie pôvodnej trilógii. Ale čakal som predsa len trochu viac od režiséra geniálneho Star Trek rebootu kde som či už z grafických orgii alebo výborných dialogov skrátka všetkého čo v nových Star Trekoch bolo padol na riť. Tuto na mne stále zapracovávala len tá nostalgia a pár dobrých scén. Každopádne ako začiatok novej trilógie sa to podarilo asi najlepšie ako sa dalo a ja len dúfam že Disney v pokračovaniach už nebude hrať na tú strunu nostalgie a ponúkne nám niečo skutočne nové a nevídané, lebo to že Disney kúpil Star Wars značku je tam naozaj cítiť je to znesiteľnejšie pre mladšie publikum ako pôvodná trilógia. A dúfam že sa dočkám aj poriadneho príbehu s Rey tá mi z celého filmu sadla asi najviac. /videl v kine - 80%/ ()

kugl

Tak na tohle jsem se hodně těšil. Bohužel už po první půlhodině jsem litoval, že jsem do kina na tenhle film šel. Cílová skupina se úplně změnila a nyní jsou pro mě SW už jen pohádkou pro děti, které vezmou s sebou rodiče, kteri si ještě pamatují tak skvělé epizody z dílny George Lucase. J.J. Abramsovi nelze nic vytknout, jelikož splnil přání studia Disney film přiblížit mladším divákům. Po vizuální stránce je film v pořádku, ale příběh hodně pokulhává a vykrádá dřívější epizody. ()

Aegnor

Myslím, že tento film jistě potěšil každého fanouška star wars, ačkoliv nic nového nepřinesl. V podstatě zde máme remake čtvrtého dílu, který se sice snaží přinést něco nového, ale moc mu to nevychází. Spíše se díváme na starý díl s modernějšími efekty, vše je stejné. Fanouška, co se chce vrátit mezi staré známé film potěší, ale fanouška, co chce něco nového film spíše zklame. ()

Jammmall

Spoiler!!! Předně musim napsat, že se považuju za velkýho fanouška Star Wars a už jen představa, že bude novej díl mi navodila neskutečnou husinu. Hltám to v podstatě už od dětství a očekávání bylo veliký. Už jen počáteční klasická titulní scéna mi navodila neuvěřitelnej pocit a nostalgii a já se těšil co příjde dál. Záporák se mi na začátku líbil,ale postupem času co si sundal masku a jednal jak jednal mi přišel hrozně slabej a špatně udělanej. Co se mi na něm ale líbilo, byl boj světla a temna v něm. Celkově mě ale zklamal. Klaďasové se mi naopak líbili, ikdyž hláškující černoch a vůbec některý komický situace mi přišli už skoro na hraně parodie. Nejvíc mě,ale potěšilo setkání se starym dobrym Hanem a Žvejkalem a od tý doby sem doufal že už to bude nářez.. Bohužel moje očekávání se nenaplnilo a nebejt tam Han asi bych hodnotil hůř. Po konci filmu dost rozporuplný pocity.. Záporů tu je celá řada: hroznej záporák, Rey co se naučila ovládat sílu a světelnej meč během chvilky, opět stormtropeři a x wingy plus nevysvětlená politická situace,okopírovanej děj z předešlých dílů, planety mi někdy přišli jakoby nebyly ze světa Star Wars a dokonce vždycky silná hudba v momentech mi tu nějak chyběla.Dál nechápu proč by se Luke měl na všechno vykašlat,když bojoval dokonce proti svýmu otci a vždycky to byl bojovník, co by přátelé neopustil a proč za 30 let nevycvičil víc Jedi,ale třeba se to ještě dozvíme všechno. Naopak největší klady: návrát starejch hrdinů,celkem slušnej casting na nový hrdiny, ikdyž i tady to mohlo bejt lepší ještě. Dál konec, kdy konečně vidíme Luka a hlavně vidina toho že to byl teprve první díl a že se to určitě zlepší. Celkově spíš převládá zklamání a příde mi to už takový jiný a to se mi líbily moc obě trilogie. Nemůžu teda dát víc než tři hvězdy s příhlédnutim že to je Star Wars. Nevěřil bych že někdy film z týhle ságy budu hodnotit takhle ale nemůžu jinak,ale věřim že další díly už budou promyšlenější, líp udělaný a že si mě třeba po několikátym shlídnutí získá i tenhle díl. ()

Shadowrat

Tak jsem viděl nové Hvězdné války a odcházel jsem z kina s jedinou, ale všeobsahující větou: Bylo to dobré, ALE... To ale v sobě nese spoustu drobností, rozporů, dohadů a nelogičností, kterými se to ve filmu hemžilo. Rozhodně se nedá říci, že by to nebyl dobrý film, ale na rozdíl od předchozích SW jsem odcházel s tím, že mi tam chybí třeba nějaký hudební motiv, který byl vždy charakteristický ať už pro nějakou postavu nebo situaci, ale také s myšlenkou, jestli opravdu toužím po tom podívat se na tento film znovu. Samozřejmě, že se na něj znovu podívám, abych se mohl víc zaměřit na detaily a kochat se scénami a obrazy, ale asi mi tím hlavním lákadlem nebude samotný děj. Jak musí uznat kdokoli, kdo viděl předcházející filmy, sedmý díl se hemží odkazy na minulé, až je toho už trošku moc. Samotný děj se dá dost stručně popsat a předvídat. Chybí mi tam nějaký náznak tajemnosti, něco, co by bylo v pozadí a v dalším dílu se objevilo a vyrazilo nám to dech. Tady jsem zažíval spoustu momentů, kdy jsem se nestačil divit, co se to na plátně děje, ale to šlo právě o ty drobnosti. Samotný konec mě hodně překvapil i tím, že jsem čekal, že se jeho děj bude odehrávat až v dalším filmu, ale i tím, jak byl podán. Jak tu už někdo psal, film samotný není ukončený, takže je opravdu jen úvodem k dalším filmům, které pro svůj význam pokračuje. Současně by ale bylo dobré, kdyby vznikl nějaký film, který my nás do nových faktů ze světa vzdálené galaxie uvedl, protože když jsme nad filmem pak debatovali, během tří hodin jsme zjistili další a další skutečnosti, které by bylo potřeba vysvětlit. Takže závěrem, ano Abrams zpracoval Episodu VII se ctí a úctou k fanouškům, ale příběhu chyběla hloubka, na kterou jsme si zvykli v předcházejících episodách. ()

Desdel

Jak jsem si připadal v kině? Jako kdybych se díval na Pána prstenů IV, kde hlavní záporák vykoval 50 prstenů a byl to obří zářící nos na ještě vyšší věži než dřív.... Star Wars VII co se týče zpracování je opravdu masterpiece, bohužel pokulhává příběhově. Příběh je celkem čitelný a v ději filmu se nachází až moc zásadních nedostatků. Dalším mínusem je až moc flashbacků na předchozí díly, které celkem kazí dojem pokračování a vytváří z filmu spíše remake. (pokud však chtěli jen po letech navázat na nostalgii a další díly už pojedou novou osou budiž jim odpuštěno) Osobě bych více uvítal kdyby se pustili do vyprávění odkud se vlastě rytíři jedi a sithové vzali, prostě příběh jak to všechno začlo. - Star Wars VII jako pokračování 60%, Star Wars VII jako remake 80%. ()

Anarcha

Všechno špatně, film kopíruje IV díl až trapně, hrdinové jeden okopírovaný, druhý idiotsky vymyšlený. Starý se potkaj s mladýma taky úplně divně, náhodou a to se prosím ve Star Wars cestuje po celé galaxii. Chápu, že některé věci máme poznat až časem, ale na to do kina už nepůjdu. V půlce, jestli jsem to dobře pochopil, zlikviduji v 1 min. několikatisíciletou republiku a senát. Když jsem viděl útok povstalců s 10 stíhačkami na superzbraň-planetu u které byla ještě před chvílí nejméně jedna bitevní loď, tak už jsem chtěl jít pryč. Nechápu jak to že v naší době s naší technikou nejsou schopný udělat alespoň jednu pořádnou bitvu jako byli v I. až III. díle. A souboj vidlačky z vidlákova, která porazí zkušeného sitha, no v tuto chvílí jsem s novými Starwars obrazně řečeno skončil. ()

welena

Obrovské zklamání a pro mě nepochopitelné nadšení všech, kteří jsou z nových hvězdných válek unešení. Abrams jako by se zapoměl v Super 8 a točil rodinný film pro teenagery. V některých momentech tak moc tlačí na pilu, až mi ta rodinná tematika leze krkem. Slečnu "velký objev roku - tvářím se jako děti z Jurského parku, když nahodí proud" jsem chtěla mlátit po hlavě každou scénu, kdy se objevila na plátně a stejně tak moje zlatíčko "jsem za každou cenu vtipnej černoch, co ze sebe dělá celej film debila". Upřímně, pokud by nebylo těchto dvou "sympatických herců", filmu bych všechno odpustila. Ale jediné, co si zpětně vybavím, jsou tyhle dva vypleštěné obličeje. Samozřejmě, že je to výborný film - vizuální zpracování, vtipné scény a už při úvodních titulcích jsem měla husí kůži. Ale v žádném případě nedosáhl kvalit předchozích dílů. ()

Matus.Sezi

na toto pokračovanie Hviezdnej ságy som sa veľmi tešil ale neviem či práve kvôli tomu alebo že som vyrastal na starých Hviezdnych vojnách ma tento film sklamal... prvá polovica je veľmi dobrá, svojou akciou a efektmi. Harrison Ford a Carrie Fisher spolu z novými tvárami čo sa hviezdnych vojen tyka dobre vystihli svoje postavi ale ani to nestačilo aby ta druha polovica bola nezáživná a hlavne pozliepana dokopi z ostatných filmov hviezdnych vojen... Aj to by som bol možno rozdúchal ale ta až prílišná nelogickosť spolu z planétou smrti ma úplne zbavilo nálady z ktorou som šiel do kina... ()

NEAL

Tak za mě jednoznačně plný počet. Je pravda, že chvílemi vás napadne, že jde o "novou" verzi Nové naděje. Ale co na tom? Film vás opravdu chvílemi dojme, jindy rozesměje, jindy vám vyrazí dech. J.J. Abrams vládne na režisérské stoličce bez zádrhelů. Překvapí především chemie mezi Daisy Ridley a Johnem Boyegem. Jediným přehmatem je pro mě obsazení Adama Drivera - vážně? Ten člověk je totálně mimo. Jediné štěstí, že jeho ksicht uvidíme někdy ve středu filmu a při final fightu. ()

ogy86

Jako samostatný film se nové Star Wars zatím hodnotí poměrně složitě, jelikož jde vlastně jen o začátek nového příběhu. Každopádně jde o hodně nadějný start nové trilogie. Abrams se držel osvědčeného formátu epizody IV, což ale nebylo úplně na škodu a navíc přidal vlastní filmařskou rutinu a invenci. Film táhly zejména postavy Rey, Daisy Ridley je kandidátkou na titul herecký objev roku, starého dobrého Hana Sola nebo roztomilého droida BB-8. Naopak více jsem čekal od Kylo Rena. V trailerech vypadal jako epický záporák, ale po shlédnutí filmu musím konstatovat, že zatím nesahá Darthu Vaderovi (nebo i Sidiusovi) ani po kotníky. Charisma tam prostě, zejména od chvíle, kdy sundal masku, chybí. Celkově mě Force Awakens jako velkého fanouška Star Wars potěšilo a už se těším, s čím filmaři přijdou v epizodě 8. ()

Exanima

Bylo nebylo... Před nedávnem v předalekém Hollywoodu povstaly nové Hvězdné války. J.J. Abrams pravil, já remake natočit, ale my dát reklama veliká a fanoušek koupit ten náš podvůdek. A tak se stalo... Místo toho, aby velký Jar Jar Abrams natočil plnohodnotnou VII. epizodu rozhodl se, že přijde ke stolu, položí svůj světelný meč vedle světelného meče páně Lucasova a svorně si přeměří svoje bimbase, kdo ho má delšího... Takže, co se stalo stalo se, místo Epizody VII. tu máme remake na epizodu IV. Z celé velkolepé ságy se v rukou nadnárodní korporace mišáka Mikiho stala fraška, celý kult degradován na dojnou krávu a jak to vypadá, pár volů, co jim za to zaplatí, se ještě najde, takže předpokládám, že epizoda IX. by mohla být remake na epizodu V. jen si uděláme rošádu v tom, kdo koho bude učit šermovat světelným mečem... No co říct dál... J.J. Abrams není žádný Jar Jar ale obyčejný patlal. Po tom, co se (po bezesporu nadějném Treku) dostatečně nadopoval svou velikostí, tak se zařadil po bok nabubřelých kolegů břídilů Jacksona, Scotta, Camerona a dalších, kteří mají tak velké ego, že si ani nevšimli, že to co točí jsou jen čím dál horší slátaniny... No nic, popojedem, další SW si v kině nechám s radostí ujít a raději to zkouknu někde na netu. No, není to příliš legální, pravda, ale dávat peníze do téhle mašiny, to jako fanda SW fakt nemůžu. Co mě se týče, kdyby Walt Disney Company prohlásilo epizodu VII. za omyl, postavilo ji mimo sérii a natočilo novou epizodu VII s nějakým dějem, který se někam posouvá, tak by udělalo nejspíš nejlépe... za mě 2 hvězdy...víc nedám, nemůžu. Sila ať Abramse po cestě do rekta provází ...Ps: A jen tak mimochodem, co se soutěže v délce světelných pindíků týče, tak George Lucas ho má delší v pravdě o koňskou délku ... ()

alKalda

Film pěkný, ale jakoby se někdo bál udělat krok dále. Film se přesně drží zajetých kolejí a osvědčených metod. Na druhou stranu, když to funguje, proč ne. ()

james47

Tak už to nejsou ty klasické StarWars. Je to slabší, ale rozhodně to má příběh a člověka to opět strhne.. V každém ohledu je to nostalgie a ikdyž bych si to nedal do oblíbených, je to další film ze ságy a ten tam velice dobře zapadá. Všechno tradiční zůstalo při starém a to je to, co Star Wars dělá Star Wars.. ()

Syselmaster

Není to špatný film ALE. Celé mi to přišlo jako film o "těch druhých". Věnovaný druhořadým, nevýznamným postavám. Jako by někdo sesbíral leštiče motorů x-wingu, náhodného vojáka a jejich kamarády a počkal co z toho vzejde. Vyloženě mi chyběla přítomnost nějaké silné, děj utvářející postavy. Jestli byl v původních Star Wars Solo jen takový parťák-pomocník, tak tady se na něm snaží utáhnout půl filmu. Největší vliv na tento pocit absence měl záporák. Tak ubohého sitha jsem vážně nečekal. Snaha dát mu nějakou hloubku a citovou rozpolcenost u mě spíš zafungovala tak, že z něj byl ubožák. Po sundání helmy mu charisma spadlo k bodu mrazu - "ty vole to má být mladej Snape?!". A to nejhorší, nejpitomější a nejsmutnější - tak on se pán cvičí u Luka, pak mu dá výcvik nějaký sithský kápo, co má pod palcem celý zbytek Impéria, SPOILER a holka chytne poprvé v životě do ruky světelný meč a zkope ho do kuličky? Tohle fakt neberu. KONEC SPOILERU Taky by mě zajímalo, kolik shrábl autor scénáře. Vezměte Novou naději, změňte jména a lokality a máte Síla se probouzí. V obou filmech děj začíná droidem s důležitými informacemi, který na pouštní planetě prchá před Impériem reprezentovaným sithem s maskou. Tam se ho ujme osiřelá hlavní postava. Potká se s dědouškem, který se stane jeho/její mentorem. Potom se vydají na záchranou akci na nepřátelskou loď, kde mentora zabije sith, kterého sám v mládí vychovával. A film končí tím, že rebelové se vydají zničit Imperiální superzbraň schopnou ničit planety. ()

maty24

Tak jsem si konečně zašel na tuto epizodu.Z kina sem odcházel nadšený jako snad nikdy v životě.Ten film je fantastický.Takže asi bych začal tím že herci jsou naprosto skvělý.Mají charisma a na to že jsou mladí odvedli velmi solidní výkon a získali si mé sympatie.V klidu by to utáhly i bez Harrisona Forda.Efekty jsou nepřekvapivě ohromující.Klasická Star Wars hudba je samozřejmě výborná.Film nepostrádá vtipy které nejsou vůbec trapné.Jsem rád že režisér nepoužil u mimozemštanů CGI efekty a místo toho se vyráběly kostýmy aby fanouškům připravil přesně to na co jsou zvyklí.Zkrátka ten film je ohromující.. ()

Swifft

Velice smutný počin v rámci ságy Star Wars. Zpracování pěkné, ale ta drzost tvůrců pouze okopírovat dřívější příběh a dát jej do nového kabátu je neuvěřitelná. Jako by neuměli pokračovat ve vyprávění příběhu a zasekli se na slovech hvězda smrti - jediná slabina, rodina - zrada... Z mého pohledu velmi ubohé a bylo by lepší, kdyby tento díl vůbec nenatočili, protože ničí kvalitu předchozích dílů. Dvě ** pouze za efekty. Příběhově je to za 0 a to jsem velký fanda, ale z půlnoční premiéry jsem málem odešel.... ()

Socirel

Síla se probouzí perfektně zapadá do celého univerzia, sice je zde hodně recyklace děje starších epizod, což místy působí až parodickým dojmem, avšak ve stále dokonalejším vizuální kabátu. Herci Hrající Rey a Finna jsou sympatičtí, když jsem měl trochu obavy, výběr se povedl, Kylo Ren je ale rozporuplný, rozhodně nepůsobí jako další padouch před kterým by se mělá třást celá galaxie a další záporáci nedostali příliš prostoru, návrat starých postav mě potěšil. Celkově převládá pozitivní dojem. ()

dj_p_j

Tak nie že by som od toho bol čakal veľa. Ale bohapustá kompilácia predchádzajúcich 6 dielov s imbecilným dejom a postavami bez akejkoľvek charizmy moje očakávania dokázala úspešne podliezť aspoň o meter. Tento politicky korektný disneyovský výgrc navyše kompletne pochoval výnimočnosť rytierov jedi. Moja chyba, že som na to čumel, ale ďalší diel si už neprosím. Radšej si pozriem nemocnicu na okraji mesta po 20 rokoch. Dávam 10% a jednu hviezdičku len aby skalných fanúšikov, ktorí tu nad tým orgazmujú, neporazilo. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý