Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

vyfuk

Nikdy by mě asi nepadlo, že nepůjdu na Star Wars do kina. Naopak. Ale i přesto, co vyšly první dva díly trilogie, které přes veškerou negaci, za mě rozhodně nebyly špatné, přichází něco, co sráží na kolena i mě. Přeci jenom, SW, které bojuje o 60 %, to je docela síla. A tak o půl rok později zakončuji tuto trilogii a vlastně jednu velkou ságu v podstatě apaticky, skepticky a bez emocí. V tomto je dost smutné, že jediné, co ve mě vyvolá nějakou nostalgii jsou i logicky odkazy na předchozí filmy, což je asi ten nejstarší trik, jak vzbudit v někom sympatie. To zase tolik neprošlo. V tomto filmu nějaká úroveň infantilnosti nezná mezí, stejně jako určitá primitivnost, která v tomto díle je dost znatelnější. Hlavním problémem i jednoduše je to, že vy ani necítíte, že by nějak šlo do tuhého. Postavy skákají z místa na místo, jak je potřeba, vymýšlí si zbrusu nový lóre, který do toho všeho sedí asi jako holá prdel na osině a zdá se jako kdyby ani neměly smysl v tom, co dělají. Jednoduše řečeno, bez emocí. I Rogue One, které jsem doteď považoval za nejslabší film série jsem prožíval víc, a to jsem věděl jak to skončí. Obecně mi v tomto ale přijde dosti úsměvné, že se nedá říct, že by mi film nějak vadil. Nepřišlo mi zde nic, tak pobuřujícího, nic závadného ani nic, co by totálně kurvilo sérii. Sérii to jednoduše zkurvilo tím, že poslední díl je záživný jako sledování jídla v mikrovlnce. Kde nic, tu nic. Je to celkově vzato i dost těžké, jelikož jsem se u filmu relativně bavil. Ale to spíše bylo, protože šlo o další film ze světa Star Wars. Asi bych byl nadšen každopádně. Tento konkrétní film nepřinesl nic. Nedá se to ani zdaleka popsat jako vyvrcholení trilogie, takže si dokážete představit něčí nasranost, když má jít o vyvrcholení celé ságy. Nemluvě o tom, že tento díl znásilnil ty hezké pointy starých dílů. Co dodat, je to smutný příběh, který dost bolí, jelikož i přes snahu Disney zarobiť veľké peňáze, mohlo jít o důstojný milking. Ten ale posledním dílem končí. Znamená to ale konec? Rozhodně ne! Přeci jen, Mandalorian je jeden z nejlepších seriálů minulého roku a Solo bylo více než důstojné nahlédnutí do minulost. Ta má navíc strašně moc, co nabídnout, takže ano! Chceme víc tam. Nechme budoucnost spát. ()

Aberforth

Hned som sa dosral, tá nostalgia, hudba, stále to proste disponuje tým čarovnom z pradalekej galaxie a človek si akosi uvedomuje, že je to finále. J.J. Abrams servíruje všetko čo chceme vidieť a Williams mixuje čo chceme počuť. Moje srdce jasá a aj hodinu po vzliadnutí mnou stále hýbu emocie. Nemám žiadnej výhrady a emočne to na mňa naozaj veľmi fungovalo, slzy som mal v očiach 3x, dav okolo mňa šalel, jojkal a híkal, možno preto že ľudia blízkeho vychodu sú hlučnejší, možno preto, že si to viac vychutnávajú a ja som film videl v tomto prostredí, malo to na mňa silnejší dopad a zaručilo mi to krajší zážitok. Videné na premiere v Tel Avive v najvačšej sále cinema city s fakt dokonalým zvukom. ()

Darth_AK

That's not how the Force works. EDIT po dvou dnech: Není potřeba zbytečně dštít špínu na tento film, proč to dělat. Ve zkratce - naprosté znásilnění světa Star Wars jak ho známe, scénář naprosto otřesný, jako uzavření devíti dílů na které se lákalo naprosto neuspokojivé. VII byla kopie, ale byla to ladná, relativně dobře se sledující kopie, kde fungovala chemie postav. V VIII se vše překopalo, děly se podivné dějové veletoče, ale Rian Johnson je šikovný režisér a vizuálně se jednalo o krásnou podívanou. IX nemá nic. Nemá chemii, nemá ani dobrou hudbu (John Williams už bohužel vyčpěl :/), a jsou to podivné omalovánky, některé scény působí podivně rozmazaně, a všechny souboje se odehrávají zásadně ve tmě, aby nebylo nic vidět. Vzhledem k tomu, jak byla trilogie nekonzistentní, Abrams se snaží všechny linky natvrdo natlačit na svou vizi ze VII, kterou mu rozmetal Johnson. Spousta věcí je vysvětlena během tří vteřin, a překopou vše zpět zpátky na Abramsovu vizi. Do půlky film sice nemá ducha SW, ale drží si takové tempo, že člověk věří, že se to ještě může zvednout, ale finále je naprosté pohřbení světa Star Wars jako ho známe, popíráním všeho co je na tom světě tak krásné. Tohle není planá kritika, když film skončil - kdybych se trochu zapřemýšlel, měl bych na krajíčku z toho, co se z mojí milované ságy během 4 let a obzvláště posledního filmu stalo. Zklamání je obrovské a nepochopitelné. Mrzí mě to. 1*, Daisy Ridley tu podle mě hrála nejlépe ze všech dílů. ()

greath

Zatiaľ najhoršie hodnotená epizóda zo ságy Star Wars, ale nemyslím si, že práve táto epizóda si zaslúži toto označenie. Kvalitatívne úplne rovnaké ako predošlé dve epizódy. Myslím si, že dôstojné rozlúčenie zo starými pôvodnými postavami aj keď si myslím, že sa v ďalších epizódach budú stále objavovať mená ako Leia, Han Solo či Luke Skywalker. Dvere sú však otvorené do nového sveta, publikum sa neustále mení a s ním je aj potrebné pohnúť sa ďalej, aj keby skalní fanúšikovia najradšej chceli stále svojho Luka, čo však nejde donekonečna. Takže J.J. sa nemá vôbec za čo hanbiť. ()

iantomasik

Dobře natočený scenář generovaný neuronovou sítí beroucí data z internetových diskusí. Limonádový Joe je proti téhle zbabělé a podlézavé sebeparodii psychologické drama. ()

TroiMae

Genderově necitlivý český překlad názvu zamrzí, protože zasklí filozofii celého filmu a série. Vzestup Skywalkerů/Skywalker na vzestupu by byl příhodnější, když už. :/ ()

Fox85

Abrams se s tím popasoval celkem dobře, jeho ignorace některými událostmi a postavami z epizody 8 byla občas úsměvná. Tak to máme konečně za sebou ()

Hollohlaway

Zaplať pánbůh že je po všem. Začátek docela ušel, ale ke konci se to děsivě rozbředlo. Vysloveně bilo do očí, že scénář neví kudy kam. Takhle, ne, takhle, já jsem já, ne ty nejsi ty, ty jsi on ...takhle si závěr největší filmové ságy nepředstavuje asi nikdo. Nastavovat kaši Disney umí. Bohužel to dělá tak, že jí jenom naředí kýblem vody. Daisy ale byla fajn, jedna z mála, jinak Boyega je herec asi jako já hvězdář a tuna postav a postaviček a robotů je spíš ke škodě věci. Závěrečný útok byl vysloveně nenapaditý a nudný, navíc vymyšlený poměrně směšně. ()

blackkocour

Okey, nalijeme si čistýho vína, ale jelikož víno nepiju, nalijem se třeba máslový ležák, když už jsme u těch pohádek. Abrahám si s Jirkou Lukasem, měli radši ty kopyrajty nechat patentovat, a neměli si Pana Joudu a Hvězdu xmrti, prodat hamoučského myšákovi. Protože, cituji z tajného odposlechu v kanceláři vedoucího Disneyho, jeho výraz zněl asi takto: Ho ho, teď ty matkojeby roznesem na kopytech, ho ho! Slyšeli jste to samy, on si v tom ještě vyžívá. Snad, jako jeden z mála lidí, (okey, dost té výjimečnosti), beru epizodu Návrat Yettiho, už zcela uzavřenou. A když mi tu budete argumentovat, že osmička nestála za vyližpendrek, pořád to beru jako hotovou věc, a jdeme na další případ, ale ne. Tohle, tohleto zvěrstvo si odpyká trest hezky na hanbě, a bez moučníku. Dopředu, nechci kapky od panických nerdů a kundožlavů, kteří si najdou moje bydliště, a rozbijou mi přes poštu, mojí přitučtěnou držku, tak jdu tuhle epizodu, úctihodně rozepsat až na kvadrát k těm nahoře, jsou to hodně velcí cítě. Tak ze začátku mě trochu vyděsil následující odstavec: HLAS ZE ZÁHROBÍ! Galaxií se ozývá tajuplné vysílání, ve kterém mrtvý CÍSAŘ PALPATINE vyhrožuje POMSTOU! Hmm, že by nějaká zápletka? Císař Pampalini chce odvetu, jo? Ty píčo, kdo kurva z těch nových jelit, a fanoušků Hvězdných plomb, může znát Pampalíniho? Určitě se vsadím, že většina z vás ani neví, o čem kafrám. Bravo, Abraháme. Fakt, stojí ti to za to? Tenhle Vzestup SkyOdpada, si za to můžete, vy idioti, úplně sami. Pokud jste na Hvězdný Trek, omylem narazili v Cinestaru, a s velkým kbelíkem hnusné pražené kukuřice, jste omylem natrefili na plakát STARVORS, a s palčivým ramenovým gestem jste si řekli, jo, to zní super, nějaké skifi hopšuptam, to zní skvěle na návštěvu kina.. Takže, pokud vás oslnili jen barevné svítící udělátka, a fialové světelné meče, nemůžete být víc než spokojeni, ale co si musí říct ti, kteří každou nudnou sci-fárnu ohodnotí jen jako směsný odpad? Komu tím ublížite? Nefalšovaně, ze (šedesát)devítky se stala jen okupační blána s uječenými Alzáky, emočníma děckama, vzestupnou kvalitou příběhu, mizejicími zvraty a vybuchujicími planetami. Kurva, kde je ten cit, do kterého jste celých těch 42 let, davali? Zmizel, jako pouštní písek z Avangárů? Přijebaný a bohatý potkan, už asi fakt neví, jak se svou skvadrou kravaťáků, víc zechcat tu už naducanou tripologii. Je tu tolik vedlejších postaviček, že už pomalu nevyznám, kdo je přihrátá zlatá konvice, a kdo zas pípající toustovač. Na logiku a vyváženost děje, už zas všichni serem, protože u pohádek to nemusí dávat smysl, ňeňeňe. Proč chodit kolem horké kaše. Prizney už doposud pochcalo tolik značek, od té doby, co je všechny vlastní. Achjo, už je dost pozdě se chytat za hlavu. Nedivil bych se, kdybych okem postřehnul i Thanose s Kapitán Džekem Sperourem, a doletěl tam z hrobu Iron Golem. Jak už při pohádkách bývá, tak zlo vždy zvítězí nad bobrem. Před dávnými časy,v předaleké galaksii..KOSMICKÝ SPEKTÁKL 1977 - 2019. Odpočívej v pokoji.. Tak snad to zachrání ten Han Sólo! () (méně) (více)

Kelly2502

Nakoľko tu už pribúdajú komenty typu 'sráči, ktorý kritizovali Lucasa za prequly teraz potrebujú kritizovať sequely a čakali len na to, že prihodia komentár, kde budú SW hejtovať' tak chcem na svoju obranu povedať, že z okolia ľudí, ktorých poznám som si asi najviac prial úspech tohto filmu. Veril som, že sa to ešte dá a išiel som do kina s pocitom, že uvidím krásne zakončenie Skywalker ságy...takže nie, nepatrím medzi čurákov, čo sa tvária ako fanúšikovia no chcú len hejtovať______O to viac ma mrzí, že jediné na čo som sa po naskočení titulkov zmohol myslieť bolo, že jedného dňa budem mojim deťom púšťať celú Skywalker ságu. Poviem im o tom, ako ma priviedla k filmom a ako tá láska k nim už nikdy nevymizla. Poviem im o mojom prvom veľkom sklamaní v živote a to o momente kedy som zistil, že lightsaber nie je skutočný. Poviem im o tom ako ma učenia mistra Yodu dostávali zo sračiek keď som mal 14 a nevedel čo so životom. Poviem im o eufórii, akú som zažíval, keď som sa dozvedel, že uvidím Star Wars na veľkom plátne_____Ako im však vysvetlím, že rovnaká sága, ktorá môže za moje najkrajšie zážitky môže aj za moje najväčšie filmové sklamanie...to netuším______ Na druhej strane funguje film perfektne ako príklad toho, čo sa stane keď nemáte aspoň rough idea čo sa udeje v celej trilógii. Last Jedi možno priniesol niečo nové a fungoval dobre ako standalone movie, ale podarilo sa mu dojebať celistvosť trilógie v takej miere, že som si to ani nedokázal predstaviť. Abrams sa snažil zachrániť čo sa dalo, snahu je fakt vidieť, al výsledkom je film, ktorého prvú polovicu tvorí nespočetné množstvo expozície, ktorá sa každých pár minút strieda, len aby stihla dohnať, to čo Johnson dojebal (napríklad neexistujúci vzťah hlavných hrdinov). Pribúdali nové schopnosti sily, ktoré sami o sebe nie sú špatné, ale v zmysle celej ságy nedávajú najmenší zmysel a oporujú si ešte aj v tomto samom diely (spoilers...ale keď uvidíte pochopíte, čo mám na mysli). Druhá časť sa zase silou mocou snaží vytvoriť nejaký fan service no je v tom tak okatá, že mi to viac liezlo na nervy, než by ma to nejak potešilo a preskakovanie medzi jednotlivými súbojmi bolo tak kurevsky chaotické, že som si prial návrat Irvina Kershnera (byls Bůh). Ubíjajúci pacing jednotlivých častí pričom v tej danej fáze filmu to bola jediná vec, ktorá to mohla ako tak zachrániť. Po štýlistickej stránke bol Last Jedi ďaleko lepší a ako celok pôsobí omnoho lepšie než ep. IX_____Keď počujete ľudí už počas filmu odfrkovať si, že čo za pičovinu práve videli a pritom sa jedná o predpremiéru, kde budú prevažne fanúšikovia tak je asi niečo zle. SPOILERS SPOILERS Jediné, čo ma potešilo bol cute moment medzi Kylom a Rey a to, ako pekne sa vyvinul Kylov character arc a ako pekne zapadá do celej trilógie, ale to sú samozrejme veci, ktoré boli zavedené už v siedmom diely. Smutné. ()

Reanimated

Pro mě první Star Wars (nepočítám spin-offs), které po první projekci nechci hned vidět znovu. EDIT: po pár dnech přemýšlení snižuji na dvě. Kurňa tohle se dalo udělat jinak! Po TLJ byl v podstatě cleanslate. Dva dobré charaktery, které oscilují mezi Světlem a Tmou. Silný First Order a slabí Rebelové. Šlo to udělat osobně o Rey a Kylovi. Napozadí toho válka, kterou Rebelové nemůžou vyhrát... ()

MartinS96

Takhle rozporuplný pocit jsem z filmu už dlouho neměl. Když se ohlédnu za touto trilogií, vyjde mi z toho totálně promarněná šance. Vidím za tím strašný kalkul a žádnou koncepční práci. Když chcete budovat tak rozsáhlý vesmír, za kterým stojí šest filmů, nemůžete dělat každý další na koleně a popírat věci, v tom předešlém nastavené. Sedmička je nejvíce podobná starým Star Wars, osmička je pro mě nejlepší film trilogie a devítka hezky vypadající, chytře na nostalgickou strunu hrající bezpohlavní blockbuster. Je tam tolik logických lapsů, že až budou o tomto filmu dělat video na YouTube kanále CinemaSins, nejspíš jím to strhne počítadlo. Nejhorší je, že J.J. to asi tuší, a proto vás nenechá ani chvilku vydechnout, abyste o tom co se právě stalo nemohli ani na chvíli zapřemýšlet. Podobně film zapůsobil i na mě, kdy po skončení jsem dokonce uvažoval o devítce, když jsem si ale uvědomil kolik věcí tam nedává smysl, vyhnil mi k mizerným 7/10. Možná je můj názor v tomhle zpátečnický, ale Star Wars je dílem George Lucase a přestože svoje dílo myšákovi prodal měli ho přesvědčit, aby příběh trilogie vymyslel a na ten zbytek dohlížel. Můj velký problém s tímto filmem je nakládání se Silou. Tvůrci si vymýšlí co všechno je jen možné, nad rámec toho co Lucas v prvních šesti epizodách nastavil. (Neznám a neberu v potaz rozšířený kánon) Zdaleka nejlepší postavou filmu je C-3PO, ostatní se opět nikam neposouvají, popřípadě se točí v pomyslném kruhu. Spolu s Epizodou II nejhorší díl, ale na tu mizernou šestku to u mě pořád stačí. „Never underestimate a droid.“ 6/10 ()

ZkuKol

měsíce nad tím dumali, pak jim asi Dysney nařídil, že tu bude jako starý SW. Protože na poctu a odkazy lidi chodili, nechali R.J. volný ruce a on si natočil, co chtěl. JJ chtěl on začátku taky celou vlastní novou trilogii, tak si nejdřív s Rianem vytřel prdel už v úvodním textu a pak natočil celou trilogii... v jednom filmu... technikou hyperskoků... se scénářem jak od tvůrců Špindlu... kde ožívají nejen mrtví lidé, ale i planety... ()

remy

Konec ságy, který má plno problémů. Hlavně tam nacpat co nejvíce fan-servisu, bez jakéhokoli hlubšího zamyšlení se nad logicky strukturovanou zápletkou, jež má sloužit jako velkolepé vyústění přelomové filmové ságy. Pořád to hezky vypadá, Kylo Ren je v mých očích skvěle napsaná postava, ale co naplat, když story vycucaná z prstu postrádá tolik potřebnou osudovost, aby se nám tu rodila nová klasika. Přes veškerý hate a tunu nešťastných tvůrčích rozhodnutí z toho ale vycházím ještě vlastně docela pozitivně - nakonec jsou asi emoce silnější a byl jsem vlastně ochoten přistoupit na hru, kterou se mnou tvůrci hráli a docela si tohle pohádkové finále svým způsobem s přimhouřenýma očima užil. ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)