Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

Paulie26

Tahle trioligie byla tímto filmem zachráněna. Ať si říká kdo chce co chce. Film šlape od začátku do konce a vše na sebe dobře navazuje. Časem bude tahle série doceněna. ()

Hanussen

Tak tu máme poslední Hvězdné války. Jakože nic moc jsem od toho nečekal, ale stejně jsem byl při závěrečných titulcích trochu zkourmoucený (a jak jsem naslouchal hovorům v sále, určitě jsem nebyl jediný). Přitom příběh sám o sobě (nebo minimálně jeho hlavní nápady) by podle mě mohl i celkem dobře a důstojně fungovat. Jenže scénář je prostě velice často křečovitý a dost scén je prostě a jednoduše čistý cringe. Jeden příklad z mnoha: když má přijít konečné odhalení, co že je to teda ta Rey zač, tak během vlastní scény má publikum propuknout v úžas. Pokud se místo toho dá půlka sálu do smíchu, tak je něco asi v nepořádku. Přitom vlastní příběh, jak jsem zmínil, by nějaký potenciál měl, i když teda dost věcí je tak nějak vyvařená z ničeho a nepřišlo mi, že by to nějak extra vycházelo z předchozích dvou filmů, ale budiž. Pár postav se nám tu zase zjevilo úplně z ničeho, sem tam někdo umřel a mně to bylo jedno. Napsal bych, že to bylo formálně v pořádku, ale trpí to nešvarem, kterým teda trpí skoro každý nový film, a to jsou hyper-mega-ultra akční scény, které jsou tak rychlé a tak "nádherně" sestříhané a rozmazané, že člověk neví, co se děje (začátku Fantastických zvířat 2, koukám na tebe). No takže asi tak. Jako koukatelný to je, ale za hranice průměru se to nevyšplhalo. V kontextu dalších Hvězdných válek (včetně seriálů a speciálu Phinease a Ferba) je to celkem mimo. ()

Sidarius

Zatím to vypadá, že hodnocení a kritičnost komentářů je hodně závislá na tom, zda byl daný divák spokojený s pojetím v osmičce nebo ne. Ti, co považují osmičku za nejlepší díl trilogie, tak nešetří kritikou. Ti, co ji nesnáší, tak jsou spokojeni. Já jsem asi moc velký fanoušek, takže já byl nejvíce zklamaný ze sedmičky a od té doby to za mne jde jen nahoru. Něco se mi na osmičce líbilo a něco ne, a hodně z toho, co ne, tak bylo teď eliminováno (včetně postav). Co hlavně podle mne rostlo, tak emoce. V sedmičce skoro žádné nebyly (a to tam byla jedna scéna, která si o to říkala) v osmičce ke konci už pár emocí bylo a devítka je od druhé půlky jedna velká emoční bomba (pokud jste tedy fanoušky původních SW). Jasně, občas zaplakal i mozek, ale hlavně plakalo srdce (a teda někteří fanoušci kolem mě v kině i dost nahlas). Takže za tu emoční hloubku dávám 5 hvězd, protože to jsem miloval na starších SW a v nových mi to doteď chybělo. Zbytek jsou už jednotlivosti, kde nemůže být nikdy spokojen každý. Skvělý závěr trilogie a důstojný závěr celé ságy, který v mnoha ohledech uzavřel kruh. Poprvé od Rogue One jsem tak z kina odcházel skutečně spokojený! ()

matab

Máme tu poslední díl ságy rodiny Skywalker, který opět rozděluje a bude rozdělovat fanoušky. Upřímně naprosto nechápu ten pokračující hate po uvedení Posledního z Jediů. Ano, velkému množství lidí vadila nelogičnost a směřování filmu pod vedením Johnsona. Za to sérií vytrestaly bojkotem Sola, který byl naopak velmi věrný původní trilogii a šlo o dobrý film. Jako by hate pokračoval i v epizodě IX. Jakoby rádoby kritici, kteří sice dostali v tomto dílu téměř vše, co se jim nelíbilo u Johnsona a film budou zase kritizovat a vymýšlet jak by to skvěle navrhli právě oni. Jak někdo může dát tomuhle filmu odpad? Co by jste radši? Popkornovou zábavu jako Jumanji? Potřeba tady vy.... svou žluč, že režisér neudělal konkrétní věci tak a tak mi přijde opravdu smutná. Od původní ságy se nadávalo na úpravy Lucase a remaster, pak zase na prequelovou ságu s Binksem a dnes je to zase Star Wars od Disneyho. Tak na to prosím nechoďte a koukejte se jen na filmy z přelomu 70. a 80. let a hlaďte si bříška jak bylo všechno úžasné, originální a dokonalé. Já jsem plně spokojen a i přes určité zkratky je to myslím velmi pěkné zakončení celého příběhu! I have spoken. ()

ESW

Ja opravdu nevím, jak hodnotit. Tenhle dil je třeba vstřebat, videt ještě jednou a možná v kontextu celé nejnovější trilogie. SW jsou srdcovka a tenhle film není vůbec špatný. Jenze není ani extrémně dobrý. Zároveň je to konec jedne doby, jednoho fenoménu, a tak kazdou scénu obaluje nostalgie. Možná bych si konec představovala jinak, ale záleží na na tom? At nás všechny ve světě bez Star Wars provází Síla! ()

george82

Jo Disney nezklamalo. Tahle patlanina všeho a ničeho krásně ukazuje, že koupit studio i s právy na SW nic neznamená, když nevíte, jak to uchopit. Diverzita jakou se Disney v poslední době ohání je až přehnaně trapná. Už je to unavující. Zklamání roku 2019. ()

fifox

Uspěchaný, nesmyslný, nucený, hloupý. Tohle je nejhorší možnej výsledek absence jednotný koncepce pro filmovou sérii. Očividně tady Abrams dostal volnou nohu podupat všechno, co se mu nehodí a vymyslet si na uvolněný místo vlastní dějový twisty. A když už měl tuhle destrukční svobodu, tak to vzal pěkně z gruntu. Nejen, že přitáhnul Palpatina (kterej byl za mě po šestce prostě reál mrtvej), ale ještě mu přiklepnul příbuznost k Rey a navíc vyčaroval i monstrózní flotilu supersilnejch křižníků, kdy každej je vlastně malá hvězda smrti. Nikde nevysvětlený, proč se celejch těch 20 let schovával někde v jeskyni a byť chtěl pořád ovládnout svět, tak o sobě nedal nijak vědět. Prostě Abrams jen tak vytvořil celý nový absolutně nejsilnější impérium, který jakože celou tu dobu válku mezi Prvním řádem a Rebelama z dálky sledovalo, aby se ve správnou chvíli (rozuměj ve chvíli, kdy tvůrcům došla invence) do věci vložilo. Stejně tak to udělal i s druhou stranou. Kde jako byly ty tisíce lodí, který teď najednou přifrčeli, a když je velitelství Rebelů volalo před bitvou na Craitu, tak bylo nebíčko vymetený?... Devítka je scenáristicky absolutně plochá, repetitivní a nezajímavá. Chaoticky se tam přeskakovalo od prostředí k prostředí, děj se podezřele často vyvíjel jen díky hodně málo pravděpodobnejm náhodám (např. nalezení dýky), nebo tam jejich zdůvodnění vůbec nebylo (např. Finn "cejtí", že signál jde z jednoho konkrétního křižníku). Vrstvily se tam klišé na klišé, který mohly překvapit snad jen někoho, komu právě malej skřet přemazal ramku. Třeba takový umírání a následný oživování postav je hodně šedá praktika, se kterou se musí opatrně. Tady se to ale na diváka sype jak strop sithský svatyně po explozi. Souboje světelňákem zůstaly choreograficky na stejně mizerný úrovni, ale nově jim chybí smysl a osudovost (proč se Rey řezala s Kylem na těch troskách Hvězdy smrti mi pořád uniká, vždyť tu GPSku už zničil). Taky jsem znovu zalitoval, že postavu Leiy nenechali důstojně odejít v minulý epizodě (scéna s rozbombardovanym můstkem k tomu byla ideální), protože to, co jí tady připravili, je teda na nezahojitelnej průstřel blasterem "do ramene". Nehledě na to, že dialogy všech kolem ní jsou viditelně vytvořený jenom proto, aby tam mohli vložit scény, který s ní měli natočený. Tohle si Carrie nezasloužila. Camea ostatních klasiků mile překvapily a vlastně na tom byly to nejlepší, ale i tak mi za ně bylo trapně, že se ve svejch ikonickejch rolích propůjčujou takový slátanině... Myslim, že Abramsovi muselo být jasný, že natočil epickej fail (protože zas takovej babral to není, důkazem budiž epizoda 7), a zkusil po divákovi ještě na konci hodit v koncentrovaný formě projektily nostalgie ve formě Ewoků a Lukova baráčku na Tatooine, ale tim surovějc mi jakožto celoživotnímu fanouškovi Star Wars kroutil světelňákem v dutině břišní. Třetí trilogie si zasloužila lepší zakončení. ()

PlayEasy

Tentokráte nejspíše poplujeme proti proudu, ale nám se tento díl opravdu líbil a jako ukončení této série se nám to zdá povedené. A tohle špatné hodnocení si vysvětlujeme snad jenom tím, že všichni čekali extrémně nabušenou pecku, která se dostaví na úroveň prvotní triologie či trojky, ovšem my, kteří jsme viděli a také patřičně hodnotili dva předchozí díly, tak jsme narozdíl od ostatních čekali něco podobného a dostali jsme možná ještě o něco lepší kousek! Myslíme, že akční scény a vizuál jsou zvládnuté na jedničku, i když ke konci už občas trochu z toho neustálého blikání bolí oči, ale stejně jako v sedmičce a osmičce, charaktery jsou poměrně slabé a opravdu nevíme co chtěli neustále dokázat s takovým poměrně nezajímavým charaktererem jako je Rey (ovšem Daisy Ridley je ve své roli dobrá), víme že je težké být nástupcem takové postavy, jako je Luke, ale i tak by tohle určitě chtělo doladit a Kylo, který se nám v první polovině začal líbit čím dál více a více, tak v druhé polovině jsme opravdu poznali, že je slaboch, a i když to byl záměr, tak byl špatný, protože tato série si zaslouží záporáky typu Vader či Palpatin, jehož oživení se mimochodem celkem povedlo. Zatímco jinak otravný Oscar Isaac se v roli Poea opět našel a John Boyega také dobře zvárnil Finna, ovšem třeba takový Domhnall Gleeson je už okoukaný a pěkně slizký a sem vůbec nezapadl, to samé platí o Richardu E. Grantovi, který nám vždy přišel spíše jako šašek, což zde potvrdil. Jinak děj nám přišel vpoho, ovšem úplný konec mohl být ještě o něco velkolepější, a i když Abramse nyní spousta lidí nenávidí, tak my mu za tento díl nikdy nadávat nebudeme! Druhý nejlepší díl z nejnovější a zřejmě také poslední trilogie legendární série STAR WARS! 75% ()

ACDCKL

Bohužel z nové trilogie pro mě nejslabší díl. Vykreslování postav je zde slabé, příběh je vcelku předvídatelný. Avšak pořád to je Star Wars, které je pro mě srdcovka a některé momenty mě hodně dojaly. Ale ukázalo se, že J.J. Abrams umí a je zde vidět, že si dává záležet, aby to nedopadlo špatně. Avšak pro nějaké nové díly SW by to chtělo něco nového, začít úplně jinde a s novými postavami. 4*. ()

Kimkong

Je vidět, že se snažili do poslední epizody narvat vše co ještě mohli z původní trilogie. Hlavního padoucha, staré vesmírné lodě, všechny herce. Je zde proto několik hodně náhodných okamžiků, které až bijí do očí. Měli celou sérii pojat vlastním způsobem a ne se snažit tolik kopírovat. Ve výsledku už v posledním dílu neměli kam uhnout a museli to nějak doklepat. Jediné plus je zde CGI. Peníze na filmu jsou vidět. Kdyby je ale dali do scénáře, udělali by líp. I ten střih je hodně chaotický, zvláště ze začátku. Pět minut tahle postava na jedný planetě. Bum. Pět minut jiná postava na jiný planetě. A tak pořád dokola. Člověk to zkoukne, ale že by z toho něco odnes, to ne. Že by se na to musel dívat znova kvůli nějaké výborné scéně, to ne. Naprosto tuctový film. ()

mar11

Děj snímku je tak nahuštěný, že by sám o sobě vydal na tři samostatný filmy. Abrams tak musí vyprávět světelnou rychlostí, a divák se opravdu nestihne ani na chvilku nudit. Takto dynamický děj sice nenabídne vygradování k nějakému super epickému momentu, ale emoce oslovit přece jenom dokáže. Všechny tři díly nové trilogie splňují blockbusterové nároky 21. století, a to i se všemi negativními aspekty, které tento druh filmů přináší. Jo a Adam Driver opět dokázal, že je v nové trilogii nejlepším hercem. ()

JackO.

Ale tak jako pokus o komedii či parodii na SW to nebylo úplně špatné, místy jsem se i zasmál (ne že by to bylo vtipné, ale spíš trapné a vtipně trapné ve stylu co to jako zase vymysleli?!), ale počítám, že to asi nebylo úmyslem tvůrců. Nebo snad v popisku filmu není napsán ten správný žánr?! ()

Mr.Ward

Tak to je zklamaní. Rozhodně v měřítku Star Wars. Celá tahle nová trilogie tak vyšumí do prázdna, a jedná se spíš o nějaký epilog ke klasickým Star Wars, než jako plnohodnotná trilogie. Celá hlavní linka “Vzestupu Skywalkera” je jak vycucaná z prstu a fakt jim nevěřím, že ten návrat hlavního záporáka plánovali od začátku. Všechno je oproti minulým dílům hrozně urychlené, a je to až do očí bijící, jako by to chtěli mít všichni rychle za sebou. Nechápejte mě zle, není to špatný film, má svoje momenty, ale v porovnání s tím, jakým kultem Star Wars vždy byly, je tohle prostě málo... ()

kubas369 odpad!

Nic horšího jsem letos neviděl. Gratuluji Disney. Po schizofrenní 7, dementní 8, totální výplach v podání 9. Je tu sice argument, že film do kterého se nacpe tolik peněz a vypadá dobře, což je pravda u všech tří filmů, logicky by to neměl být odpad. Tohle je pro mě ale nepřípustné už jen kuli tomu, že takový kolos jako je Disney nedokáže ani v rozsahu tří filmů udržet alespoň jednu dějovou linku aby dávala smysl. Každý z těch filmů je jak malý děcko, co si hraje na vlastním písečku a rozdupává hračky těm ostatním a má s toho škodolibou radost. To je pro mě amatérismus a lajdáctví toho nejhrubšího zrna. Ale gratuluji k ocenění - vítěz pro nejhorší polibek v historii filmu. ()

morris22

Ach jo...takova skoda nevyuzite sance. Pritom prvni pulka byla celkem slusna jizda pripominajici puvodni sextalogii. Proto taky davam tri hvezdy. Proc se tvurci rozhodli v te druhe udelat z filmu totalni ho*adinu, fakt nechapu. Tech zkratek, nesmyslu a patosu bylo zkratka moc. P.S. Doufam, ze "vy vite kdo" zemrel naposledy ;-) ()

eagles22

Pro mě nejlepší díl nové trilogie. Je až obdivuhodné, jak to dokázal Abrams celé zachránit a zakončit po spackané předchozí epizodě. Z kina jsem odcházel spokojen a dám si druhé kolo. Král všech nových SW Rogue One však zůstává nepřekonán. 80%. ()

DoubleJack

Uf...tak jo, takže nejdřív pozitiva: hudba, Daisy Ridley, krásné oblasti a tehnická režisérní zručnost, která JJ Abramse a obecně Star Wars už nějakou dobu provází. Bohužel to tentokrát nestačí. Film jede v šíleném tempu, takže se zde nachází obrovské množství logických chyb, u kterých si říkáte, jestli vás nemají náhodou za idiota. Budování nesočtu linek vede k rozmělněnosti a během filmu existují minimálně tři scény, které měly potenciál být emotivní pecky. Nakonec ale vyznívají směšně (například závěr) nebo úplně do ztracena. Postavy se chovají tupě a byť toto vše má být zavřešení tří generací Skywalkerů, chybí tu pevné základy, na kterých by příběh vyrůstal. Tomu nepomáhá ani power level postav a "síly", kterou JJ využívá jako berličku v okamžicích, kdy si dějově neví rady. A to se stává častěji, než by divák chtěl. Chápu, že navazovat na epizodu VIII bylo nevděčné, ale tohle byla šílenost, kterou si tahle sága nezasloužila. Je mi líto... ()

jirin_cz

Takhle spokojen z kina jsem dlouho neodcházel. Jasně byly tam nějaké nesrovnalosti, se Silou se pracovalo "až divně", ale celé to zapadlo dobře. Pěkné rozloučení s Carrie Fisher, fakt paráda. ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)