Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

borohub

Nejsem příliš fanouškem série Star Wars, nepamatuji si, jestli jsem nějaký díl viděl celý a posledních pár dílů jsem neviděl zcela určitě. Ale možná z tohoto důvodu hodnotím i tak vysoko. Už od samého počátku je jasné, že jediný důvod proč tento film vzniknul je vydělat prachy, jedno klišé střídá druhé, jeden přiblblý fór střídá druhý, dialogy (ale i hlášky) jsou fakt na úrovni akčního béčka (možná céčka), i některé seagalovky mají daleko propracovanější dialogy a monology než tenhle film, což je docela smutné vzhledem k rozpočtu tohoto filmu. První hodina filmu vyloženě nudí, zvláštní střih na tom moc nepřidá, pak se to nějak rozjede a už se to dá. Kdybych tento film neviděl, tak se asi nic moc nestane, ale zase ani nelituji toho, že jsem ho viděl (jako u některých filmů tento rok - Slunovrat, Černé Vánoce..) 60% ()

adamix

Konečne je koniec (alebo?). Tvorcovia doslova zahladili stopy po načatom príbehu už v osmičke a všetci vieme, ako mizerne to dopadlo. Aby to už malo nejaké zakončenie a aby sme mohli túto desnú maškarádu nazývať trilógiou, vytvoríme si odveci príbeh, ktorý medzi dejisko predchádzajúcich dvoch častí vôbec nezapadá a oživíme postavu zosnulého Palpatina, aby bolo jasné, že celý čas za nitky ťahal on, pričom predtým neboli ani náznaky o jeho existencii. O tom neustálom vzdorovaní rebelov proti republike tu už máme nejaký ten čas a začína to byť poriadne otravné. Všetky tie lety na malých loďkách ničiace veľké križníky mi už lezú na nervy. To je v každom diely. Priveľa zbytočných ženských postáv bez iskier a otravných mužských. Renova rozpoltenosť a vnútorný boj s tým, či má zabiť Rey, alebo nie a tých neustálych mečových súbojov medzi nimi sú čím ďalej otravné. Okrem toho nechýbajú ani logické nesúvislosti či trápny humor. Celé zle. Jedinou svetlou momentkou je tu Palpatinova prítomnosť, ktorú neskôr pokazí strašný copyright na ENDGAME. No ako s Disney to ide strašne dolu vodou, nech sa nechvália s tými budgetmi, pretože aj skrz obrovskú návštevnosť kvalitne zlyhávajú. Zo Star Wars som definitívne skončil... Keď tak premýšľam, neviem ktorá trilógia je zbytočnejšia. Či táto, alebo vizuálne otrasný HOBBIT. ()

Gardis

Viděno na premiéře, cinestar Nemám rád Hejtry. Mám rád filmové fanoušky a oddané diváky. Film je to více jak průměrný v recenzích jsou divné hodnocení a jelikož se mi minulý díl líbil, líbí se mi i tento. ()

horor2

Znova se vrací J.J. Abrams, aby nám všechno slepil dohromady a já tuším proč, ale pro ty, co ještě neviděli, to nevyřknu. Nová trilogie tedy 7,8,9 vznikly jen tak pro zábavu, nýbrž aby něco obohatily. Proč plný počet? Za tu konečnou tečku. Musí se jim nechat, že alespoň baví a snaha se cení. Nic víc, nic míň. ()

darthvader77

Rise of Skywalker je všechno, co je špatné na současném filmu. Snímek, který je natočen bez vášně, lásky k materiálu, jakékoliv originality a doslova s*re nejenom na všech 8! filmů, ale i na celou vizi za těmihle filmy Velká část filmu se stráví retkonováním spousty věcí z TLJ jako je Reyiny rodiče, což do očí bije nejvíce. Je to asi jako kdyby někdo po epizodě V, kdy se odhalilo, že je Lukeovým otcem Vader někdo přišel s geniálním nápadem, že to přeměníme na Obi-Wana. Postava Rose Tico je zjarjarována a galaxie je najednou připravená se vzepřít nepříteli tisíckrát horšímu než První řád. Návrat Palpatine je vrchol zoufalství, obecně zastávám názor, že oživování až na čestné vyjímky (LOTR) jenom k*rví příběh (Naruto, Hra o Trůny, Narnie) všechny příběhy šli do haj*lu po tom, co se začalo masivně oživovat. Prostě buď neoživíte svou postavu a nebo ji nenecháte umřít na prvním místě. Přesto uznám, že Sidious je na tomhle veledíle jedinou kladnou věcí společně s technickou stránkou. Kylo Ren nakoneč skončil přesně jako Vader, takže aby toho kopírování originální trilogie nebylo málo. Děj postupuje kupředu rychlostí světla a je debilnější než všech 8 ostatní Star Wars dohromady nemluvě o tom, že se v závěru vykrade dokonce i Avengers Endgame. Opravdu ty přetáčky jsou na tom fakt poznat, některé postavy mají jen dvouminutovou životnost a působí nepatřičně. Herecké výkony taky nic moc, speciálně když Oscar Isaac říká, že Palpatine se vrátil, tak vypadá jako kdyby chtěl zvracet čímž v mnohem vystihuje moje pocity. Když si vezmu to, že se toho měnil režisér, protože Colin Trevorow byl na Lucasfilm moc originálnía chtěl natočit opravdu dobrý film Jestli někteří intošové říkají, že skuteční fanoušci mají rádi ROS , tak ne být fanouškem neznamená žrát h*vna. A ani akce není kdovíjaká speciálně souboj Kylo Rena se světelným mečem a rytíři z renu s lopatami. Hádejte asi kdo vyhrál? Ukázka kam Vás může dovést absolutní absence jakéhokoliv plánování. Nakonec jsem rád, že tahle pr*serářská trilogie je za námi a já můžu znovu ocenit o to více všech těch skvělých šest filmů, co přišlo před tím, než Disney impérium přebralo vládu. Chvála bohu, že minimálně další dva roky jsme téhle katastrofy ušetřeni. ()

vlKousek

No je fakt, že erudovaným filmovým kritikům, jako jsou tady asi všichni, se to samozřejmě líbit nebude a o to víc se jim nebude líbit tenhle comment, ale mě to tak špatný nepřišlo. Kdyby se vynechala podpora transgenderu a grupáč na konci , tak je to díl celkem i dobrý. Má to docela podobný děj i prvním třem dílům (4,5,6). Zase anihilace galaxie, zase mission impossible a zase to klaplo :-) ()

Hawaj

Nevím co JJ Abrams celou dobu šňupal, ale bylo to tak zbrklý že zapoměl natočit pár scén, aby občas ukázal co se stalo a ukázala se pointa. Celá tadle taškařice co uhání horem pádem jako o život mě upozornila na to že pořádný Války hvězd potřebujou i řádnou porci mysticismu a ne jen scénář na steroidech. Taky to nenádalé zjevování odnikud či mizení alá deux machina tomu nepřidalo. Hlavní hrdinka se svým nejšpičatějším nosem v celém vesmíru si mě konečně získala na svou stranu a překvapivě i ošlivému ksichtu Beníkovy jsem začal věřit jeho rozervanou roli. Jeho předešlé nehrectví mi zkazilo půlku filmu. Rebelové byla jen zoufalá smečka. Základ příběhu byl dobrý, ale moc by mu prospělo kdyby okolní balast a spousty dialogů proškrtali. Mystická zápletka nakonec byla pěkná, ale chtěl bych se o hrdiny víc bát. Asi nejhorší byly ty diznejovské happyendové davové scény. To bylo ale fuj moc řemeslný, jak z křesťanskýho filmu. Některé efektové scény byli fakt super, ale jiné vypadali zase jako ze laciné televizní pohádky. V osobních soubojích se v tom největším zápolení zbytečne moc kamsi čumělo. Rejža nebo střihač chtěli zvýraznit důležitej moment, ale místo toho to umrtvili. Nechápu. To byl ale vyloženě střihačskej problém. V reálným souboji by ho při takovým prostoji stihnul protivník 10x rozsekat. V celým filmu bylo dost momentů, kterým jsem ani zbla nerozuměl. Výsledkem je přílišnej guláš. Za to bych Abramsovi strhnul vejplatu. ()

PaulCZE odpad!

Paní s velkým nosem a černoch s velkou hubou jsou zpět, super! V první "akční" scéně to vypadalo, že se jim vyrenderovala jen 1/4 snímků. Bohužel můj mozek nepobírá, že se každých 30 sekund děje něco jiného. I když děje je silný slovo, akorát se mění prostředí a postavy, obsah není a kecy zůstávají prázdné. Přeskákal jsem to až na konec, za vším stála zombie Makrela s flotilou 10 milonů mateřských lodí Astara Šerana. Sorry za spoiler. ()

RyanRainheart

Jako fanda původních Star Wars nemůžu jinak, ale s okamžitou platností házím novou Disneyho trilogii do koše s tím, že už ji nechci vidět. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale pár dobrých scén nemůže vynahradit celou tu poslepovanou blbost, se kterou Disney přišel. Jak už bylo psáno jinde, na celé trilogii je vidět její neucelenost, zvláště na tomto posledním dílu, takže to nemohlo dopadnout jinak - navíc, pokud Abrahamsovi do toho všeho kecal, nyní již minulé kápo Disneyho, Bob Iger, který chtěl aby se tento díl trilogie natočil podle toho, jak si to přál on. ()

HEED

Je až dechberoucí co dnes dokáže digitální technika. Slabší rozjezd je vyvážen hutnou akcí a parádníma vesmírnýma lokacema. Závěrečný a asi nejzábavnější díl z nové ságy Star Wars. Byl jsem nadmíru spokojen. Hlavní herecká sestava není sice tak charismatická avšak dokáží vyvolat emoce, obzvlášť ve velkém finále. Jen by už tvůrci mohli nechat tuhle sérii klidně pár desetiletí u ledu. ()

Januss_26 odpad!

Opravdu, ani lahev vína pochybné kvality nezmírnila znechucení nad absolutně nekritickou mírou patosu. Jak daleko ještě může zajít zesměšění nebohého, ve tmě tápajícího a v lepší zítřky doufajícího diváka zůstane patrně nezodpovězeno... ()

Pete

Šílená ptákovina. Takový konec si Skywalker sága, která je tu s námi v naší galaxii už 42 let, určitě nezasloužila. Na tohle jsme čekali? Všechny neduhy z nových dílů zůstávají (nulová originalita, nezajímavé postavy, trapné dialogy..), a jsou ještě markantnější. Abrams se tolik snaží vyvařovat motivy z 8 předešlých částí, až je z toho jednomu nevolno. Přitom třeba použití Síly je tu přímo v rozporu s kdysi danými pravidly, a připomíná směšný, nepovedený komiks. A vůbec je tam tolik očividných logických nesmyslů, že je zbytečné se o tom rozepisovat. Rozhodně nejhorší Star Wars, a první díl, který mě opravdu nebavil, a bylo až nepříjemné se na to dodívat. U nové trilogie celkově bylo hořké vidět, že je stvořená temnou stranou především pro co nejlepší merchendising produktů s logem SW, a dřív za Lucase snad přeci šlo ještě o něco víc.. ()

MartinTerran

Upozornění: Tento komentář byl ohodnocen písmene S jako potenciální SPOILER. Ani poslední díl této (asi nejnovější) trilogie mě nepřesvědčil, že to bylo potřeba, či nedejbože, že to byl dobrý nápad. Příběh klasická "putovačka" po galaxii předaleko. Postavy známe z minula a pořád o ničem a dokonce se i vrací mrtví, (ne)překvapivě bez jakéhokoliv vysvětlení. Síla za ty roky prošla evidentně řádným množstvím upgradů, jinak si neumím vysvětlit schopnosti Ray a vlastně i exCísaře a úplně nejvíc to zkurvil Vaderův vnuk, který smysl síly totálně pohřbil. Škoda kdyby všechny nechali mrtvé bylo by po problému bez Sithů i Jediů. Divný kult uctívačů jsem taky nějak nepochytil a kdo že stavěl ty lodě? Oni? nebo se tam jen skladovaly? Kde na to brali peníze a materiál a ty lidi co to ovládali? Myslím, že to vůbec nepromysleli a mysleli si že když to bude kůl vypadat a bude tam Síla a meče tak to stačí - no někomu asi jo, ale mě ne. Pro mě poslední podívaná Star Wars v episodách, 10-12 už fakt nedám. Nejlepší ze všeho byla samozřejmě hudba, jelikož zde byly klasické původní songy. Hodnocení: 67/100. ()

murkl

Je to trošku lepší než Last jedi, ale stejně. Čím víc člověk bude přemýšlet, tím horší film to je. ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)