E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

Pitryx

Jako většina pokusů zfilmovat od Poea cokoli, ani toto nedopadlo dobře. Ted a Per se tentokrát nevyvedl. (Bohužel jsem to četl děsně dávno, takže raději nesrovnávám). Tato povídka je celá neúnosně natažená. Nevadí mi děj v jedné jediné lokaci, ale to, že stagnuje. Po trochu zajímavém začátku, přichází na řadu love story, a je po ptákách. Ke konci jsem se už i dost nudil. Jako plus je scéna při léčbě Saltově, ale ta trvá jen asi půl minuty a to je málo. Zmíněné nezbytné love story sice příběhu až tak moc nepřekáží, ale bez něj bych ocenil výše. Pro mne nudný film v podstatě ničím nezajímavý. Takže hodnotím jen skvělé herce, ale podruhé ani omylem. Jo a v tomto mém hodnocení se promítá i závěrečné překvápko. ()

subic

Solidně obsazený thriller na motivy knihy Poea nás zavede do prostředí blázince před koncem 19. století. A o co tam jde? Z nějakého důvodu si chovanci prohodí nedobrovolně místo s chovateli. V tom přichází na scénu nový lékař, který se snaží vše odhalit, jenže on taky není ten, za koho se vydává. ()

Plastík

Na sobotní večer docela příjemný film, který by ale mohl z příběhu vytěžit mnohem více, když v něm hráli takový skvělý herci. Slabost není v hercích, ale ve scénáři. Myslím si, že se čím dál více spěchá. Je to jako s tím, jak se sklízejí a teransportují banány. Sklízejí se zelení, a pak se čeká až dozrajou. A tvůrci to vytvoří zelené a čekají, že to uzraje. Jenže ono to neuzraje, co se filmů týče. ()

johnny01

Příběh probíhá sice poněkud prvoplánově a některé postavy jsou nemístně nesmrtelné, ale závěrečná zápletka je vynikající, stejně tak i herecký výkony a i atmosféra je docela fajn. ()

adamix

Nemôžem si pomôcť, ale Jim Sturgess je u mňa nezaujímavý herec-amatér, ktorý nedokáže zaujať ani po jednej stránke. a vidieť po jeho boku vyhasnutú hviezdu Kate Beckinsale, ktorá vlastne hviezdou ani nikdy nebola, v roli hlavnej famme fatale, to už je moc. Film ako taký spočiatku stojí vidieť len kvôli tomu, že tu proti sebe stoja dvaja hollywoodski herci, ktorí ako jediní dokážu hrať záporné svine bez diabolského úsmevu či zamračeného pohľadu - Kingsleyiho a Cainea. Ale ani od nich nič nečakajte, rovnako ako od všetkého. Toto je presne ten typ filmu, ktorý jednoducho MUSEL byť sfilmovaný, pretože je to podľa slávnej knihy od slávneho autora, tak prečo nie? Divák si k tomu aj tak nevytvorí žiadny vzťah, nič ho tu neprekvapí a nič ho nezaujme. Nič mu to nedá a ani si naň po dni vôbec nespomenie. Vizuálne hravé, ale vnútorne detinsky smiešne. Tú ,,prekvapivú" pointu už poznám vďaka českému filmu ŠÍLENÍ, Poea som nikdy nečítal a ani nemám k tomu dôvod. A tento film moje rozhodnutie iba posilnilo. A len tak pre informáciu - asi nikoho nikdy nenapadlo ukázať fotografiu jednej z obetí takému inteligentnému psychopatovi Hannibalovi Lecterovi, určite by sa z toho mimoriadne zosypal a stal by sa z neho len vyšinutý blázon :). U mňa 2*. ()

Arkagas1989

Jeden z mých nejmilovanějších filmů z posledních let. Film, podle povídky E.A.Poa, kterého miluje. Jeho díla mám načtená a každý rok se k nim vracím. Předlohou k tomuto filmu byl příběh metoda doktora Téra a profesora Péra, který troufám si říct moc lidí nezná a název jim absolutně nic neřekne. Kdo jej četli jsou většinou přesvědčeni, že se absolutně nejedná o tak děsivý příběh, jakým je film. Ale je potřeba uvědomit si jednu věc a tou je doba, kdy díla E.A.Poa vznikala. Ne nadarmo je to král hororu, protože v roce 1899 se lidé děsili úplně jiných věcí než nyní. Zkuste se vžít do té doby a pochopíte, proč byla předloha zfilmována přesně takto. Je to dokonalé. Je to jeden z mála filmů, u kterého jsem nebyla naštvaná, že tvůrci zprznili předlohu a knižní dílo. A Ben Kingsley zde exceluje. Kdo má rád temnou, ponurou atmosféru a psychiatrické léčebny, je to rozhodně film pro něj. Dávám 4 hvězdičky, protože na 5 má pro mě jen kniha :) ()

maoc

Metoda doktora Téra a profesora Péra je úžasná a děsivá povídka. Zde byla rozvedena do filmu a obohacena něčím navíc - závěrem. Pěkně se na to kouká a není to hloupé, ale na zadek vás posadí snad jedině casting. Slušný dabing potěšil. Lehce nadhodnocuji, ale není důvod kvalitnímu, byť plytčímu a místy až příliš na efekt natočenému filmu škodit. ()

elanista1

Tak toto je perfektný film a bez problémov ho môžem ohodnotiť štyrmi a pol hviezdičkami, a pritom tak vysoké hodnotenie filmom nedávam každý týždeň. Kate Beckinsale bola hlavným, a asi jediným lákadlom prečo som sa pre toto rozhodol, ale už od úvodných minút mi bolo jasné, že som urobil dobre, a že nie len ona bude v centre môjho záujmu. Trocha som aj čakal, že v závere sa to trocha zvrhne a kvalita klesne, ale bolo to naopak, na záver sa ešte viac pritvrdilo a nebudem klamať, že finálna pointa ma prekvapila. Po celý čas skvelá mysteriózna atmosféra, občas by som povedal až hraničiaca s hororom, ľúbostný vzťah ústrednej dvojice ma veľmi zaujímal a proste...bol som úplne pohltený. Ak mám po dopozeraní nejakého filmu chuť okamžite si ho pozrieť znova, tak to považujem za úspech. ()

Facerr

Trochu mi to připomínalo Prokletý ostrov, až na to že ten byl o dve hvězdy lepší. Elyza Graves není špatný příběh. Má super atmosféru, magoři tu jsou jedna radost a konec je výbornej, ale přesto se to celý nějak vleče. Rozhodně si na tohle dílo zejtra nevzpomenu, maximálně na to, že někdy "blázni jsou ti jiní". ()

a0001

Menej ako tri hviezdy môže dať iba pacient psychiatrickej liečebne. Super výkony bláznov, skvelé myšlienky, dialogy, úžasný príbeh. A to som si myslel, že trailer prezradil viac ako mal. 85% ()

McMurphy

Velmi jsem se na tento film těšil, neboť trailer ve mě vzbudil dojem strhující podívané podobné Scorseseho Shutter Island. Knihu od E. A. P. jsem nečetl, tudíž ji s tímto zpracováním nemohu srovnat. Každopádně jsem byl divákem výborně nabitého příběhu ve filmu, jemuž nemám co vytknout. Skvělá atmosféra, místy silné napětí a v neposlední řadě slušné obsazení. Jen by mě zajímalo, jak by si s touto látkou poradil Mel Gibson, který místo režie film nakonec jen produkoval... ()

GNTRS

Pro mě lehčí zklamání. Psychiatrický ústav na Prokletém ostrově jednoznačně vede. Čekal jsem větší PSYCHO, více mučení, lobotomie atd. Film, zvlášť ve scénách, kde je více lidí na place pohromadě, působí televizně a tím trochu sráží jinak famózní look a slušnou atmosféru. ()

Thovt

Tohle dílko zvládá skvěle kombinovat dvě klišé - romantizující představu šílenství z 19. století a (nejen) dnešní mantru "koukejte, jak to tenkrát dělali špatně, zatímco dneska to děláme dobře". Podání je navíc obzvlášť plytký a u některých scén (třeba "zázračnýho" vyléčení ženy čekající na mrtvýho syna) jsem se vyloženě ošíval trapností. Nutno ale uznat, že film měl atmosféru a výkony těch šestnácti anglicky mluvících herců (zbytek byl ruskej komparz) byly většinou solidní. Spíš bych ale doporučil buď Shutter Island, nebo stejnou předlohou inspirovaný, ale mnohem nápaditější Švankmajerovy Šílený. ()

Stepa777

Film s dobrou atmosférou, dobré prostředí. První půlka je celkem zajímavá, kde se to vlastně teprv rozbíhá a teprve zjišťujete jak to v tom ústavu vlastně funguje. Problém je ale v tom, že je to až moc čitelný už i v té první půlce filmu, ono si stačí přečíst popisek k filmu nebo vidět trailer. Ten zlom pak ve filmu přišel prostě moc brzo. ()

aiv

Film mne velice uchvátil, pohled na šílené lidi jako na normální a ve stejném duchu léčba, která pomáhala, nebo aspoň nic nezhoršila. Konec byl přesně v poeově stylu. Mám ráda tento typ filmů, kdy si téměř na konci myslíte, že už nic nepříjde a ono se změní celý děj. Vřele doporučuji. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd