E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

Bezejmený

Výteční herci. Moc hezký vizuál, i kostýmy a slušná atmosféra. Přípomínalo mi to jakousi děsivou verzi Bradavic, čemuž pomáhali i herci z Pottera. Pro mě velmi překvapivý děj, mimo jiné i kvůli tomu, že jsem nečetl celý obsah zde na čsfd. Ten totiž vyzrazuje zásadní zvrat. Konec filmu přidává další velké plus k mému hodnocení. ()

bonovox

netradičný film, ktorý má síce hutnú atmosféru a zaujímavú pointu, len ako celok nedosahuje potrebných kvalít, ako napr. v Prekliatom ostrove. Kingsley ale za pozretie určite stojí. ()

karnifex

Jakkoli z filmu prosvítá kvalita knižní předlohy, zpracování je naprosto příšerné. Takové to standartní europivo, žádná výrazná chuť, ale je tam trocha alkoholu a hlavně je to laciné. Úroveň zvolena tak, aby problém se sledováním/chápáním neměl ani ten nejhloupější divák, snaha vyhnout se jakékoli hlubší myšlence, všechno je radši tak trochu - chachacha - "nadsázka". Postavy tak stylizované, že to připomíná venkovské ochotníky z 19. století. Aspoň to jméno E. A. Poea neměli zmiňovat v názvu, za tohle by je nejspíš s chutí nakopal do zadku! ()

jjjerry

Příjemné překvapení. Promyšlený příběh, skládanka do sebe skvěle zapadá, ani chvilku se nebudete nudit. Herecky taky suprové, Ben Kingsley exceluje. ()

Hannah1971

Spíš lehce cynická, trochu černá komedie s pravidelností každých 15 min. dávkovaná schizofrenními skotskými střiky a nakonec i elektrošoky po kterých zřejmě nakonec zapomněl a zdementněl nejenom scenárista, ale pravděpodobně i celý zbytek filmového štábu. A o čem, že to vlastně vůbec celé bylo? Konečný ŠACH MAT tady bohužel moc nezafungoval a vyzněl do totálně dementní trapnosti. ()

brasek

Na prvý pohľad zaujímavý príbeh s dobovou atmosférou. Užil by som si snímok keby dej mal väčšiu dynamiku a viac prekvapení či zvratov by bolo v príbehu. Z celkového pohľadu určite nie zlý film, ale chcelo by to viac. ()

blekekeke

Je to experiment na duši diváka ... a experiment je to v celku vydařený. Podle tohodle experimentu je každý blázen ... a kdo by nebyl :o) Je to takový ten snímek, kdy nevnímáte, že tohle někdo točil, jakou to má hloubku věrohodnosti ... ()

enter.

Kdo byl ve filmu vlastně “padouch”? Ti, co mučili ty, co mučili nebo ti, co byli mučeni a tak mučili ty, co je mučili? Jenže ti, co byli prvně mučeni si (někteří) to mučení zasloužili, protože mučili předtím. Ten, co prvně mučil si zasloužil být mučen nebo mučil ty, co si zasloužili být mučeni, protože mučili nebo vraždili a tak měli být mučeni? Takže se ptám... Kdo byl ten padouch a hrdina? ()

KukulienkaHO

Napínavé s dobrou atmosférou. Mysterióznosť tomu dodáva miestami burtonovský efekt. Herecky veľmi dobre zvládnuté. Príbeh by sa dal opísať ako smutný život Silasa Lamba, ktorý nezvládol tlak a trošku mu preskočilo. Snažil sa len pomôcť a nikdy neublížiť bezdôvodne. A na mňa tá scéna pri požiari, a tým vlastne aj celý film pôsobil neveselým dojmom. Avšak potom prišiel koniec a s ním obrovský šok, ktorý mi hneď na tvári vyčaril úsmev. Samozrejme vždy keď chcú tvorcovia šokovať na záver, tak dôjde k nejakým nezrovnalostiam vzhľadom na predošlé udalosti. No a "Stonehearst Asylum" nie je výnimkou, každopádne je to celkom fajn a ja som za to rád, pretože to okorenilo celý dej. Irónia jak sviňa 😂😂. ()

PTuranyi

Produkčne veľmi dobre zvládnutý film s množstvom prvotriednych hercov, ktorí výborne prerozprávajú príbeh o psychiatrickom ústave, kde pacienti premôžu personál a ovládnu ho. Nie je to žiadny horor, ale režisérovi sa darí udržať temnú a napätú atmosféru prostredníctvom balansovania medzi šialenstvom a normálnosťou. Vďaka fluidnej esencii šialenstva nie je o zvraty a prekvapenia núdza. Produkcia je dobrá a herecké obsadenie obsahuje známe mená, ktoré zaručujú plastické stvárnenie postáv tohto v podstate romantického ľúbostného príbehu. 75% ()

TOPmoovie

je to v podstate nuda, aj ked scenar namet nieje zly, kamera spickova, poctivo natocene. zvlastne, takmer vsetko je na dobrej urovni ale chyba tomu pojitko toho vsetkeho. ()

musolini

K tomu se dá říci jen jedno,tohle se prostě povedlo.Od začátku jsem byl v táhlý do děje a čekal jsem,jak to vše dopadne.Kate,Ben a Jim to zahráli opravdu perfektně a Kate je prostě pořád kočka,i když je v blázinci roku 1800 a něco...na konci jsem se jen bál,aby "nenapodobili" náš film Requiem pro panenku ,ale bylo to zvládnuté suprově...nečekal jsem nic a dostal jsem mnoho... ()

Da_reba

Mne natom prostým pobíječi much Edovy hneď niečo nesedelo! Po hereckej stránke výborne, zvlášť Káťa, ktorá tuším nestárne. Dejovo som však mal zmiešané pocity až na samý koniec, ktorý ma prekvapil. S E. A. Poovou tvorbou som tak trocha známi a čakal som o niečo viac. 70% ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd