E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

Pythonator

Velmi příjemné překvapení. Skvělí herci a dech beroucí atmosféra. Film o tom, že jsme asi všichni magoři. Jedna hvězda navíc pro Kate Beckinsale. I po čtyřicítce je neskutečně přitažlivá a naprosto věrohodně hraje pětatřicetiletou dámu, která vypadá na třicet a opíchatelná bude ještě dobrých dvacet let. ()

xawexi

Pro mě vtipně zakončený film. Líbilo se mi to. Ben Kingsley opět nezklamal. Opravu jsem nečekal takové finální rozuzlení. Velmi u mě zabodovala hudba od Debney. Zasloužené 4* ()

Shaman1135

Čo sa stalo? Kde nastala chyba? Anderson mal prakticky všetko, čo si mohol priať, atmosferické prostredie, skvelé herecké obsadenie, zaujímavý námet, dobrú hudbu. A napriek tomu všetkému z toho vyliezla taká hrozná nuda. Začiatok bol ešte fajn, lenže prvotný dojem sa rýchlo okuká a postupom času žiaľ dej len nervózne prešľapuje na mieste. Snaha o hranie sa s divákom ťažko nefunguje, i tá atmosféra stráca na sile a prikladanie pod kotol skrátka nevytrhne film z letargie. Záverečný twist síce zaujímavý, ale pachuť zahodenej šance ostane na jazyku ešte dlho. ()

Joshua2121

Dej sa zamotáva, drží vás v napätí a vy sa už neviete dočkať rozuzlenia. Pôsobí to ako Shutter Island, no nie je tomu úplne tak. Zopár scénok vedie do slepej uličky, no sú skôr pre efekt. Michael Caine tentokrát skôr ako bonus, no Kate Beckinsale a Ben Kingsley zahrali to pravé orechové. Záver ma prekvapil nie len zápletkou, ale aj tým, že bol naozaj o úplne niečom inom ako som si celý čas myslel. Vrele odporúčam milovníkom zamotaných príbehov. :) ()

Chlo0opek

Hodně zajímavý závěr. A námět teda také. Autor si dobře pohrál i s problematikou vina - trest. Celkově se dost líbilo. ()

teckax

Máte luxusní námět s dokonalou pointou, skvělou výpravu, báječné herecké obsazení, nadané kostyméry a výtvarníky, talentované muzikanty se smyslem pro atmosféru (za tohle 3*) ...a Vy co? Takhle to promarníte a diváka takřka unudíte!!! To bylo tak neosobní, nevěrohodné, studené... chyběla mi temnota, děs, strach ... emoce ... přišlo mi to jak parodie na strašidelný příběh, žádné mrazení se nekonalo. Jak říká E.A.Poe a jeho havran: Never more! ()

Kivis

Jsem fanoušek tvorby E. A. Poea. Jsem fanoušek Michaela Cainea. Jsem fanoušek Bena Kingsleyho... Takže základ pro kvalitní podívanou byl položen ještě před úvodními titulkami. Velká očekávání nezřídka přinášejí menší či větší zklamání, ale Podivný experiment nebyl tím případem. Bavil jsem se od první do poslední minuty - zápletkou, atmosférou i hereckými výkony. Film jel po celou dobu na čistokrevné čtyři hvězdičky. Ale za rozuzlení se zaslouží ještě tu jednu navíc. Tyhle závěry jsou přesně podle mého gusta a vypadá to, že i když nejsou v globálu zas až tak neobvyklé, asi se mi ještě dlouho neomrzí. ()

KajunkaB

Napínavý film s tím asi nejnečekanějším koncem. Celý film probíhá v mrazivé atmosféře, které nahrává prostředí léčebny, děsiví pacienti, kruté metody, ředitel, který je možná strašidelnější než jeho svěřenci a tajemství, které se před divákem pomalu rozplétá. Skvělý kousek z pera otce hororu. ()

Mighty

Nejsem největší fanoušek Poea a tak jsem se bála, že na mě bude film příliš tíživý a strašidelný. Ani zdaleka. Naopak. Jedná se o velice příjemně zpracovaný thriller, ozvláštěný atmosférou viktoriánského blázince. A ano, místy je to opravdu znepokojivé, ale na Poea - ne dost. Obsazení perfektní. Tvůrci věděli co dělají a myslím, že všechny peníze co do obsazení strčili (a že jich nebylo málo) se jim vyplatili. Děj by se možná dal považovat za slabší, ale je nutno si uvědomit že se jedná o film natočený podle knižní předlohy napsané před více jak dvěmi sty lety jedním z nejproslulejších spisovatelů všech dob. ()

stepma

Perfektní atmosféra a dobře vybrané obsazení. Jim Sturgess je trochu nemastný a neslaný chlapík, což je v téhle roli bezchybný rys. Děj není černobílý a nutí diváku sympatizovat tu s jednou postavou, tu s postavou zcela opačnou. Po celou dobu velmi slušná 4* napínačka. Za poslední minuty ještě jedna navíc, tyhle konce mě vždycky dostanou! ()

Bogrant

Podivný a nie až tak vydarený experiment, ako natočiť psychologický thriller na štýl Prekliateho ostrova. Jeho odľahčenú verziu možno áno, konkurencie schopný snímok však nie. ()

Bragi66

Dobře řemeslně odvedeno - a to včetně hereckých výkonů, kulis a atmošky atd. Jenže všichni ten příběh známe a hlavní tajemství padne hned na začátku. Atmoška samotná to tak dlouho neutáhne a nepřesvědčivé vztahy a dialogy to také moc nezdramatizují. Škoda také, že tam nebylo více "uvěřitelného" šílenství nebo relativizace normálnosti, které by to mohlo poslalo trochu více mimo vyšlapané cestičky obvyklé reality. ()

Tom10000

Zvláštní film, ale i přesto mě zaujal. Příběh o doktorovi, jenž přichází do psychiatrické léčebny. Jak zjistil pravdu o vedení, zamiloval se do jisté slečny a statečně zachránil všechny i sebe před smrtelným ohrožením. Líbila se mi hlavní herečka Kate Beckinsale a půvabná Sophie Kennedyová, jejíž role nevinné dívky v ženském těle byla sice malá, ale jistým způsobem důležitá. Edward mi nebyl až tak moc sympatický, abych se v dramatických situacích pral za jeho zájmy, to už mi připadal lépe zahraný Silas v podání herce bena Kingsleyho a nebo šílený Mickey Finn v podání známého herce Davida Thewlise (např. Lupin v Harrym Potterovi). Délka filmu byla přiměřená, možná by lehké zkrácení pomohlo. Celkově hodnotím 70 procenty a dávám 4 hvězdy. Doporučuji raději film Sucker Punch, ačkoliv ani ten není o nic lepší. Nejlépe se jednou podívat a zopakovat až po měsíci či dvou. ()

Feacher

Hodně překvapující film ve smyslu dějovém, tak je asi ten základ, na kterém film staví. Jen si nejsem jistý, jestli se tohle rozuzlení dalo z nějakých nápověd během filmu odhalit. Pokud tam nějaké drobné byly tak jedině dobře a já jsem asi slepý. Každopádně herecky, režijně i příběhové dobré, není to dokonalost, trochu mi tam v prostřední části chyběl nějaký ten šmakózní prvek, po kterém bych si řekl "No to byl teda film"..., ale nakonec jsou z toho u mě lepší 4*! ()

Holly_Molly

Zábavnej, lehce nadprůměrnej dobrodružnej film se záhadou. Měl na to konkurovat Prokletýmu ostrovu a první třetinu na to má..Film ale vyloží všechny karty na stůl zbytečně brzo a to je sakra škoda...Finále ovšem malý překvápko z rukávu vytáhne, to fakt nečekáš. ;-) ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd