• DaViD´82

Nešlo by si to nezamilovat, kdyby se to mnohem (ale mnohem!) více neslo na sebeuvědomělé vlně jako ve scénách s Rockem či Stathamem. Takto je to nevídaně "over the guilty pleasure top" přestřelený "dějem" telenovoloidní akčňák, kde je sice ultimátní testosteronové obsazení, ale nic z toho, protože místo aby si tito borci dávali nonstop pěkně postaru přes držky, tak za ně nonstop úřadují počítače animující jejich CGI dvojníky v létajících autech na tisíc a jeden způsob. A zaznamenané to je rozklepanou kamerou, kde je celkový nepřehledný chaos ještě umocněn epilepsii vyvolávajícím střihem. Takové mrhání potenciálem/obsazením tu naposledy bylo u... No, vlastně u šestého Rychle a zběsile. PS: Diesel variaci na "jsme/byl rodina" pronese snad ještě častěji než "Já jsem Groot" ve Strážcích Galaxie.(2.4.2015)

Vyzbrojen znalostí celé série jsem se vydal do kina na nové pokračování, jehož příslibem dobré podívané byl již závěr šestého dílu, v němž si závěrečný prostor zabral Jason Statham, který se stává novým a skvělým protihráčem partě kolem Dominica Torretta a Briana O'Connora. Do sestavy se vrátily všechny známé tváře včetně Dwayne Johnsona či Lucase Blacka, kterého známe z třetího dílu. Nově sestavu doplnil Kurt Russell a Tony Jaa, aby dodali tomuto pokračování nový impulz. Jak již bylo řečeno, sedmička v podstatě po celou dobu vyvrací O'Connorovu větu, že auta nelétají. Fast and Furious 7 je našlapané akcí od automobilů, přes pěsti, až po střelbu a výbuchy. Za pozornost určitě stojí souboj Dwayne Johnsona s Jasonem Stathamem, Paula Walkera s Tonym Jaa nebo Stathama s Vinem Dieselem. Divák si jistě zapamatuje také mrakodrapy v Abu Dhabi. Podobně jako u předchozích dílů, tak i zde nemá smysl hledat realističnost u akčních sekvencí, jde tu zejména o zábavu, což potvrzují i často trefné a vtipné hlášky. Snímek šlape podle již zaběhlé šablony, tzn. rychlá auta, holky v plavkách, svalnatí chlapi, rychlé tempo a spousta akce. Zamrzí pouze menší prostor pro Dwayne Johnsona. Smutné je, že velkou část výdělků tomuto počinu zajistila nešťastná smrt Paula Walkera, který již neměl možnost svůj film vidět. Musím však smeknout před filmaři, jak skvěle si poradili s nahrazením takto důležité postavy jeho bratry a digitální technikou, neboť nějaká záměna byla skoro nepostřehnutelná. Každému, komu neunikla ona tragická událost, muselo při závěrečné a emotivní scéně mrazit v zádech a snad i nějaké ty slzy nebyly ostudou. Přesto je však loučení s Paulem Walkerem velmi decentně natočené, není žádnou velkou ždímačkou na city, ale vkusným rozloučením, takovou poctou a poděkováním jedné z hlavních postav, že učinila tuto sérii tím, čím je. "For Paul"(12.4.2015)

• CANNIBAL

Opravdu by James Wan měl přemýšlet, jest-li by neměl raději režírovat filmový komiks. Ten by jistě a zdárně ukočíroval. Ale Rychle a zběsile 7 to je opravdový výsměch akčnímu žánru. Film je nehorázně přetřískaně klišovitý. Mám akční filmy přitažený za vlasy opravdu rád, ale žel, čeho je moc, toho je příliš. Asi jsem od tohohle 'blockbusteru' až příliš mnoho očekával.(24.4.2015)

Nejpříjemnější je, že po minulých hrátkách s letadlem a mezidálničních skocích působí sedmička většinu času uvěřitelněji. Ne snad, že by auta s padákem nebo přechody z jednoho mrakodrapu do jiného způsobem letmo byly podle skutečných událostí, ale jakási jiskra větší živočišnosti se v nich nezapře. Snad za to může 4D zážitek, díky kterému jsem na vlastní kůži ochutnal všechny pády či vývrtky. Snad má zásluhy loučení s Paulem Walkerem, které funguje na dojemnou výbornou. Nejpozitivnější dojmy ale zanechává domácké finále, které různorodým zapojením všech zúčastněných překonává už tak dech beroucí pasáže z Kavkazu i Emirátů. Způsob přestupování, Rockova představa léčení zlomenin a v první řadě měření sil mezi Dieselem a Stathamem jsou atrakce napumpované adrenalinem až k zážitkové dokonalosti. V rovině filmů, u kterých přemýšlím nad případnými chybami až pár hodin po odeznění zrychleného tepu, tahle parta stále nemá konkurenci.(31.3.2015)

Díly Rychle a zběsile přicházejí s železnou pravidelností v dvouletých intervalech, i když mně připadá, že jsem komentář k šestce psal tak před půl rokem. Prostě rychlá a zběsilá časová dilatace. Sedmičky se nedožil Paul Walker. Ještě nikdy jsem ve filmu neviděl tak decentní, působivé, dojemné a rezonující rozloučení s hercem, jako předvedli tvůrci v závěrečné pasáži. Wiz Khalifa vyseknul uchvacující song, který z džungle mého Podvědomí vytáhl ty nejsilnější emoční životní střípky, objal je, pomohl jim najít si v labyrintu neuronů svoje místo a měkce je tam uložil. Největší péče. Tohle je nádhera. Chci jen říct, že mě ten konec opravdu hodně oslovil. Co se samotného filmu týče, asi bych jej charakterizoval slovem Hypermorda. Tady je možné úplně všechno, není problém nadpozemským vozem za 80 mega jako šípem penetrovat nejluxusnější výškové budovy, sjet si v hybridních strojích kavkazská úbočí s šestihlavňovými Bezbolestnými v zádech nebo pohybem v lokti rozlámat sádru na podrť. Akce se tu nedávkuje v intervalech, protože tady intervaly neexistují. Nejezdí se v autech, která vídáte na parkovištích či autosalonech. Nejsou tu standartní rvačky, Wan a jeho tým prostě jedou Bomby! Lykan Hypersport, Abu Dhabí, Rock Bottom, Stathamův granát, Boží oko, Muay Boran, nevybavím si film, který by svojí těžkotonážností, demolicí, neotřelostí, tahem a absentujícím pudem sebezáchovy jakoukoliv svojí konkurenci zadupal pět pater pod zem. Možná než se přižene Šílený Max. Příběh, logika, fungující fyzické zákonitosti, ty zůstaly navždy pohřbeny před reklamním bilboardem oznamující čtvrtý díl série. Kam jsme se s Domovou partou ještě nepodívali?? Na Mount Everest, pod Velký bariérový útes a do Vesmíru, všude jinde už jsme byli. Tak snad příště :) Pětka je Top, šestka Hrob, sedmička Strop, co teď?? No nejdřív miliarda dolarů celosvětově. A pak se uvidíme v Pekle! 250 miliónů dolarů(rozpočet)/1511 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(3.4.2015)

• - Zesnulého Paula Walkera nakonec ve filmu nahradili jeho dva bratři Caleb a Cody. Přesto tvůrci filmu za účelem dosažení efektu co největší podoby s původním představitelem spolupracovali na filmu s Weta Digital, kteří se zapříčinili za digitalizaci a úpravu obličeje. (Zdroj: moviezone.cz) (iampatrik)

• - Spoiler: V závěrečné rozlučkové scéně s Brianem O'Connerem (Paul Walker) Brian opět řídí bílou Toyotu Supra, kterou jezdil v prvním díle série Rychle a zběsile (2001). Právě toto konkrétní auto použité ve filmu patřilo zesnulému Paulu Walkerovi. (Shadowspark)

• - Jason Statham natáčel současně i film Expendables 3 (2014). (S.W.A.T)