John Oliver: Co týden dal a vzal (TV pořad)

Last Week Tonight with John Oliver

Komedie / Talk-show

USA, 2014, 137x30 min

John Oliver, Chen Drachman, Stephen Hawking, George R.R. Martin, Steve Buscemi, Ashley Blankenship, Patrick Stewart, Sarah Silverman, Kathy Griffin, Richard Branson, Alex Webb, David Carranza, Tim Gunn, Edward Norton, Vincent D'Onofrio, Hope Davis, Michael Gaston, Dan Hedaya, Josh Lucas, Campbell Scott, David Kaye, Edward Snowden, Helen Mirren, Colin Hanks, Michael Bolton, Jason Jones, Robert John Burke, Kevin Chapman, Rachel Dratch, Regina King, Danny Pino, Dennis Quaid, Jeremy Sisto, Sonja Sohn, Mario Van Peebles, Mike Myers, Mike Birbiglia, Kathryn Hahn, Seth Rogen, Adam Pally, Martin Starr, B.J. Hendricks, Peter Jackson, Anderson Cooper, Jerrod Carmichael, Lisa Loeb, Lin-Manuel Miranda, H. Jon Benjamin, B.D. Wong, Adrienne Warren, Michael Torpey, Billy Eichner, Kristin Chenoweth, Sheryl Crow, Josh Groban, Cyndi Lauper, John Mellencamp, Usher Raymond, Dan Reynolds, Jason Sudeikis, Rose Byrne, Mahershala Ali, Dylan Baker, Bobby Cannavale, Brian Doyle-Murray, Suzanne Savoy, Moujan Zolfaghari, Keegan-Michael Key, Bob Balaban, Johnathan Fernandez, Yo-Yo Ma, Eric Holder (a.z.), Amy Schumer, Larry David, Weird Al Yankovic, Nick Offerman, Megan Mullally, Larry Wilmore, Jeffrey Tambor, Franco Vega, Thomas Kopache, dalajláma Tändzin, Ryan Cooper, David Cameron (a.z.), Taliyah Whitaker, Steve Schirripa, Michael McKean, James Cromwell, Laura Linney, Anna Kendrick, Josh Charles, Samira Wiley, Shannon Woodward, Sunita Mani, Lindsey Broad, Summer Crockett Moore, Luca Padovan, Eugene Mirman, Mike Carlsen, James Wilcox, Cody Lindquist

Liz Stanton

Scénografie:

Neil Patel, Tricia Robertson

V tuhle chvíli (březen 2016) a už nějakou dobu ta nejlepší kombinace satiry - kvalitně vyrešeršovaného vzdělávání a osvěty - vážných témat, jež je nutno v demokratické společnosti otevřít a probrat - humoru - (chytrých) aktuálních pop-kulturních odkazů - a okouzlujícího prezentéra, která je na trhu. Kéž bychom dokázali něco aspoň ze čtvrtiny takového v ČR. Ten dopad se asi nedá změřit, ale zdá se mi úžasný.(14.3.2016)

Tohle prostě bude super, těšim těšim! .... Tak jo je to super, a trošku to léčí můj smutek z blízkého konce The Colbert report, kterou to podle mě asi netrumfne. Podle očekávání je to bližší The Daily Show, takže prostě satira na proběhlé události týdne v USA a ve světě (které se nějak vztahují k USA), tentokrát v britském přízvuku. A co se mi líbilo, už když zaskakoval za Jona Stewarta, je Oliverova zjevná a upřímná touha dobrat se spravedlnosti a odhalit ty největší lži, podvody a přetvářky vládnoucí elity.(28.4.2014)

Rádoby vtipných zpravodajských šou je na Youtube jak... Člověku pak snadno udělá dobře vidět něco s pořádnou produkcí a charismatickým, v drtivé většině případů vtipným průvodcem. Oliver se z druhých houslí na Comedy Central vyhoupl na HBO a výhod své nové pozice (a stanice) využívá nadmíru skvěle. Bilance humoru a informativnosti snad nemohla být lepší.(20.5.2015)

Nulova originalita a John Oliver ma zhruba 1% komedialniho talentu Jona Stewarta (nevypipana sprosta slova humor sama o sobe nedelaji), ale ano, urcity investigativni prinos se tomu uprit neda. Pro me ale Oliver i tak navzdy zustane ve stinu sveho mentora, nejgenialnejsiho politickeho satirika moderni doby.(22.10.2015)

K Oliverovej show som sa dostal úplnou náhodou pred dvoma mesiacmi "pri prepínaní kanálov" a odvtedy ju sledujem pravidelne. Superlatívov na jej konto už bolo napísaných, takže sa uspokojím s konštatovaním, že ju sledujem rád a hneď tak s tým neprestanem. Má jedno výrazné negatívum, za ktoré je zodpovedná Zora Neoralová (alebo tak nejako) a tým sú titulky. Nemám najmenší problém s rýchlym čítaním textu, ale titulok, ktorý na obrazovke pretrvá desatiny sekundy je objektívne nečitateľný. A keď vzápätí celé sekundy nie sú na obrazovke nasledujúce titulky, tak to nemôžem pokladať za vynútený nedostatok, ale za trestuhodné šlendriánstvo. Viem, že užívatelia o jednu až tri generácie mladší odo mňa si budú mrmlať, že som sa mal naučiť po anglicky a bol by som nezávislý na titulkoch, ale keď to prijmeme ako normu, tak nemusia byť žiadne titulky. A u rusky hovorených filmov by zasa mladíci mali rovnaký výraz tváre, ako ja pri angličtine produkovanej Johnom Oliverom s kadenciou izraelského samopalu Uzi. Štyri hviezdičky sa poriadne zatriasli, keď si John Oliver vzal do úst postoj Slovenska ku kvótam pre inváznych imigrantov a trápnymi pseudoargumentmi sa snažil z toho vytĺcť niečo zmysluplné. Nepodarilo sa mu. Dobre sa Britovi kecá v Amerike o problémoch súčasnej zmerkelizovanej Európy.(25.9.2015)

• - John Oliver podle většiny fanoušků pořadu vypadá jako papoušek. V jednom díle na to dokonce naráží v reakci na komentáře diváků a sám jej posléze napodobuje. Po této epizodě začali fanoušci moderátora také přezdívat "papoušek". (P. J. D.)

• - Úvodní znělka pořadu je začátkem písně "Go" americké powerpopové skupiny Valley Lodge. (mikiqex)