John Oliver: Co týden dal a vzal (TV pořad)

Last Week Tonight with John Oliver

Komedie / Talk-show

USA, 2014, 30 min

John Oliver

John Oliver, Chen Drachman, Stephen Hawking, George R.R. Martin, Steve Buscemi, Ashley Blankenship, Patrick Stewart, Sarah Silverman, Kathy Griffin, Richard Branson, Alex Webb, David Carranza, Tim Gunn, Edward Norton, Vincent D'Onofrio, Hope Davis, Michael Gaston, Dan Hedaya, Josh Lucas, Campbell Scott, David Kaye, Edward Snowden, Helen Mirren, Colin Hanks, Michael Bolton, Jason Jones, Robert John Burke, Kevin Chapman, Rachel Dratch, Regina King, Danny Pino, Dennis Quaid, Jeremy Sisto, Sonja Sohn, Mario Van Peebles, Mike Myers, Mike Birbiglia, Kathryn Hahn, Seth Rogen, Adam Pally, Martin Starr, B.J. Hendricks, Peter Jackson, Anderson Cooper, Jerrod Carmichael, Lisa Loeb, Lin-Manuel Miranda, H. Jon Benjamin, B.D. Wong, Adrienne Warren, Michael Torpey, Billy Eichner, Kristin Chenoweth, Sheryl Crow, Josh Groban, Cyndi Lauper, John Mellencamp, Usher Raymond, Dan Reynolds, Jason Sudeikis, Rose Byrne, Mahershala Ali, Dylan Baker, Bobby Cannavale, Brian Doyle-Murray, Suzanne Savoy, Moujan Zolfaghari, Keegan-Michael Key, Bob Balaban, Johnathan Fernandez, Yo-Yo Ma, Eric Holder (a.z.), Amy Schumer, Larry David, Weird Al Yankovic, Nick Offerman, Megan Mullally, Larry Wilmore, Jeffrey Tambor, Franco Vega, Thomas Kopache, dalajláma Tändzin, Ryan Cooper, David Cameron (a.z.), Taliyah Whitaker, Steve Schirripa, Michael McKean, James Cromwell, Laura Linney, Anna Kendrick

Liz Stanton

Scénografie:

Neil Patel, Tricia Robertson
  • GrungeChild

Já... já to nechápu. Nestává se mi to tak často, proto se divím. Jakto, sakra?! (ouvej, zapomněl jsem se podívat do POMOva slovníčku naučného, zda to není moc ošklivý termit) ... Především díky počáteční zvědavosti se mi podařilo dokoukat několik epizod téhle zoufale nevtipné šaškárny, a z každé jsem se cítil jen o fous míň vyčerpán, než z rozdováděného Mareše obmotaného stylovým kašmírem, co se na Primě urputně snaží parodovat Jimmyho Fallona. John Oliver mi přijde zhruba stejně zábavný, jako jeho gastro-jmenovec při míchání Casear salátu, a i přes veškerou minimální snahu se mi nedaří přijít na to, proč ostatním ne. Chápu, že s nerdovskými brýlemi je ten obšlehlý model "satirických" TV zpráv, co už asi 150 let běží pravidelně v SNL, o něco schůdnější i pro středoproudé masy, které do sebe s radostí nechají násilně natlačit veškerý zaručeně "osvětový" blaf, pokud se při tom zvyšuje hlas, mává rukama a bujaře pleská do kolen z publika, ale tohle prostě není vtipný, zatraceně (ha, snad nekonfliktní ekvivalent). Ne a ne a NE! 2*(30.10.2015)

Toto nie je Daily Show ani Colbert report. Tie sú zamerané viac na domácu politiku a glosovanie, menej na žurnalistiku. Last Week Tonight je žurnalistika spojená zo satirou (hlavne od druhej série). Áno, vkuse hádže vtipy, paroduje čo sa dá, ale zároveň inteligentne, argumentami a faktami rozbíja jedno svinstvo za druhým. Diely ako Net neutrality, Infrastructure, Elected judges, Bail, Chicken a kopa ďalších, Last Week Tonight sa nezastaví pred ničím. Ale okrem toho že je to sranda a investigatívna žurnalistika zároveň, Oliver má jeden dar - dokáže ľudí angažovať, zobudiť, nasrať. Dokáže ich dať do pohybu, dokázal ľudí natoľko vyhecovať, že svojimi pripomienkami zhodili stránku FCC, kongresmanom snažiacim sa roky presadiť zákon chrániaci farmárov dal toľko publicity (za 15 minút), že na ďalšom zasadaní prešiel ich návrh jednohlasne, Netflix, Microsoft či Adobe začali po jeho show dávať svojim zamestnacom platenú a dlhšiu materskú (áno, v Amerike také ešte nemajú), a iné úspechy (viac vecí sa po jeho show zlepšilo, ale väčšinou sa nedá s určitosťou povedať do akej miery jeho pričinením). Každopádne, keď toto všetko dokáže jeden človek, môže si bez chvastania povedať že robí dobrú prácu (Oliver sám pri tom všade tvrdí že jeho show je len komédia a nič viac). Absolútny vrchol svojho žánru (a nie len preto že je to žáner sám o sebe).(11.11.2015)

Tohle prostě bude super, těšim těšim! .... Tak jo je to super, a trošku to léčí můj smutek z blízkého konce The Colbert report, kterou to podle mě asi netrumfne. Podle očekávání je to bližší The Daily Show, takže prostě satira na proběhlé události týdne v USA a ve světě (které se nějak vztahují k USA), tentokrát v britském přízvuku. A co se mi líbilo, už když zaskakoval za Jona Stewarta, je Oliverova zjevná a upřímná touha dobrat se spravedlnosti a odhalit ty největší lži, podvody a přetvářky vládnoucí elity.(28.4.2014)

Dovolím si použít jeden názor, který jsem četl pod jedním z jeho videí. "Svět se od středověku nezměnil, jediný, kdo může říct pravdu nahlas, je šašek". A John Oliver je šašek vskutku geniální. Inteligentní zábava, syrově ale zábavně podaná závažná témata světa ... dobře, hlavně USA, ale do té se přece trefuje nejlépe. USA je přece synonymum pro rozežranost, hloupost a lhostejnost. Díly o jaderných hlavicích, Miss amerika, FIFA ... jsou prostě a jednoduše dokonalé. Zábava nejvyššího stupně o tématech nejhlubšího rozsahu. Nejlepší televizní show.(9.10.2014)

Oliver možná není tak jedinečně charismatický komik, jakým je jeho (pseudo)mentor Jon Stewart, ale má agendu, páru a hlavně - oproti Stewartovi - má v zádech HBO, kde si opravdu nemusí brát s nikým a ničím servítky. A taky si je nebere - s gustem zapřísáhlého agresivního liberála šije do politiků, institucí, témat jako korupce, smrt žurnalistiky v médiích, lidská blbost atd. Jde o upřímně přiznanou opinion show, kde je Oliverův osobní pohled na věc stejně důležitý jako téma, které právě řeší - své názory však prezentuje s takovou fazónou, tak vyargumentovaně, trefně a vtipně, že mu vždycky dáte rádi za pravdu - nebo taky ne, v tom případě velice rychle zjistíte, že to není show pro vás. Já se na tuhle půlhodinku těším každý týden jak na tlačenku s cibulí. 80%(11.6.2014)

• - Úvodní znělka pořadu je začátkem písně "Go" americké powerpopové skupiny Valley Lodge. (mikiqex)

• - John Oliver podle většiny fanoušků pořadu vypadá jako papoušek. V jednom díle na to dokonce naráží v reakci na komentáře diváků a sám jej posléze napodobuje. Po této epizodě začali fanoušci moderátora také přezdívat "papoušek". (P. J. D.)