John Oliver: Co týden dal a vzal

• USA Last Week Tonight with John Oliver
Komedie / Talk-show
USA, 2014, 137x30 min

Účinkují:

John Oliver, Chen Drachman, Stephen Hawking, George R.R. Martin, Steve Buscemi, Ashley Blankenship, Patrick Stewart, Sarah Silverman, (více)

Jedna z nejzábavnějších a nejpříjemnějších osobností americké televizní scény za poslední roky - muž, jehož působení v The Daily Show s Jonem Stewartem v roce 2013 získalo chválu kritiků, diváků i Stewarta samotného - John Oliver přichází na HBO se zcela novou talk show. Aktuální pohled na týden v novinkách, politice a aktuálních událostech - v tomto půlhodinovém pořadu bude mít John Oliver unikátní platformu, aby nabídl své osobité stanovisko a výrazný hlas k jakékoliv sociální, politické či existenciální záležitosti, které čelí Amerika a celý svět. (HBO Europe)

Eddard

Oliver možná není tak jedinečně charismatický komik, jakým je jeho (pseudo)mentor Jon Stewart, ale má agendu, páru a hlavně - oproti Stewartovi - má v zádech HBO, kde si opravdu nemusí brát s nikým a ničím servítky. A taky si je nebere - s gustem zapřísáhlého agresivního liberála šije do politiků, institucí, témat jako korupce, smrt žurnalistiky v médiích, lidská blbost atd. Jde o upřímně přiznanou opinion show, kde je Oliverův osobní pohled na věc stejně důležitý jako téma, které právě řeší - své názory však prezentuje s takovou fazónou, tak vyargumentovaně, trefně a vtipně, že mu vždycky dáte rádi za pravdu - nebo taky ne, v tom případě velice rychle zjistíte, že to není show pro vás. Já se na tuhle půlhodinku těším každý týden jak na tlačenku s cibulí. 80% ()

Dan9K

Johna Olivera se dá buď milovat nebo nenávidět, často v závislosti na tom, jaký že to světonázor zrovna vlastníte. Samozřejmě existují i takoví osvícení lidé, jako jsem já, kteří ho milují i přesto, že s ním v mnohém úplně nesouhlasí. John Oliver se totiž za své přesvědčení neschovává, je to 100% Demokrat a kompletní balíček někoho, kdo se u nás označuje výrazy jako je "kavárna", "neomarxista", "novolevičák" a tak podobně. Jeho tlačení antirasismu, LGBT komunity, feminismu, ochrany klimatu a proimigrantské politiky je všudypřítomné. A i přestože s tímhle světonáhledem nemusíte úplně konvenovat, nedá se upřít, že jeho názoroví oponenti ze sebe dělají terč úplně sami, přestože se mi párkrát stalo, že jsem až nechápal, co teď zrovna Oliverovi tak vadí, a že už je to trochu moc. Na druhou stranu je úplně klidně možné, že žít v USA, měl bych na věci úplně jiný názor. Navíc na celé řadě témat se s ním, dovolím si tvrdit, shodne valná většina Čechů, jako například podpora lepšího zdravotního pojištění, boj proti monopolizujícím a všehoschopným společnostem, odpor ke stávající zbraňové legislativě, boj proti ad absurdum vyhroceným tržním mechanismům, absolutně nefungující státní správě a celé řadě dalších věcí, které u nás normálně fungují a třeba ještě absurdnosti volebních systémů. Last Week Tonigh udělal poslední černou tečku za mým náctiletým snem žít v USA, protože nikdo se špetkou rozumu by v takovém státě po dosledování tohoto pořadu žít nechtěl. Po svědomitém dosledování všech odvysílaných epizod můžu zodpovědně prohlásit, že ačkoliv mám mnohé jeho plagiátory opravdu rád, tak prostě Last Week Tonight je naprosto profesionální práce, která nemá v celém půlhodinovém pořadu hluché místo. John Oliver moc dobře ví, že americké diváky si nemůže dovolit nudit ani na vteřinu, takže kdykoliv probírá nějaké pochmurné a důležité téma (což dělá skoro vždy), musí do minuty přijít s něčím, kdy bude zase legrace. Tímhle geniálním způsobem ale dokáže jakoukoliv látku všem lidem přežvýkat lákavým a srozumitelným způsobem a zejména jeho hlavní témata jsou tím velmi cenná. A další věcí je, že vlastně vůbec nezáleží na tom, že vás dané téma třeba vůbec nezajímá, Oliver to umí udělat tak, že vás zajímat bude. Vtipně a poučně. Můžou trochu lézt na nervy některé věci, které dělá Oliver často, ale já to vlastně mám rád a považuji to za trademark - například několikanásobné afektované opakování nějaké fráze či slova, kdy neustále zvedá intenzitu hlasu, jeho obsese Donaldem Trumpem (což je ale věc zase celkem pochopitelná), až příliš časté zesexualizování nějakého vtipu, případně některé jeho running joky (účes, AT&T, hashtag feminism atd.] + může být otravný smích diváků, kterého jsme se zbavili během koronavirové krize, a i když to je (bylo) divné, je to snad i lepší. Celkově je to stejně naprosto nejlepší z těch show, kdy mluví jeden týpek a předkládá nám svoje moudra. Krom toho všeho i pro to, že má dost neomezený budget a velký vliv a občas má skutečně tu sílu něco změnit. ()

D.Moore

Satira, která má zuby a drápy, jež ráda zatíná do těch nejbolestivějších míst a v otevřených ranách si přímo libuje. Ale hlavně, hlavně je také ukrutně vtipná a inteligentní, ani trochu laciná. Na každé nové video skvělého Johna Olivera se nesmírně těším a díky němu jsem například začal poměřovat hodné a špatné lidi pomocí Hanks-Hitlerovy škály. ()

DaViD´82

Brit John Oliver a jeho tým "nastavují zrcadla" (nejen) Americe. Neděli co neděli se ve své půlhodince (jedno velké téma na cca 15-20 minut, k tomu přehled událostí ze světa a nějaké to menší téma) nezastaví před ničím/nikým a tepou horem spodem do témat, kterým se ostatní (sice nejen v zámoří, ale především v zámoří) vyhýbají jako čert kříži či když již o nich informují, tak z poněkud jiného úhlu pohledu. A nikdy ani náznakem tak trefně, vyargumentovaně a vtipně. Ano, bez HBO (či možná ještě Comedy Central) v zádech by takováto investigativní (ehm, ehm) žurnalistika (ano, šašek je tu novinářem a svou prací dělá z novinářů šašky) vzniknout snad ani nemohla. Tvůrci tohoto pořadu totiž umí vysvětlit kontroverzní témata blbuvzdorným (ale nikdy blbým či diváka podceňujícím) způsobem, který funguje jako osvěta a přitom nepůsobí jako mentorování. A jakoby toto samo o sobě nestačilo, tak jim navíc nikdy není nic svaté a neodpustí si tedy větší než malou dávku inteligentní satiry, černého nekorektního humoru a neustálého „zlehčování“ ožehavých témat (aniž by se však ztrácela informační hodnota). Prostě učebnicová ukázka infotainmentu. Samozřejmě to celé stojí čistě na Oliverovi, který kdyby byl jen o pomyslný chlup méně sympatický či vtipný, tak se to rázem rozsype jak domeček z karet. Jenže Oliver je VELMI vtipný sympaťák (tedy až na ty jeho pavoučí prsty) a výsledkem tak je ta vůbec nejvyšší dívčí publicistické opinion show (vše stojí a padá na názorech Oliverova týmu, které bez výjimky stojí za vyslechnutí, ať již s nimi souhlasíte či ne); nic více a nic méně. ()

xxmartinxx

Jeden z těch nepříjemných příkladů, kdy si uvědomíte, že "hloupý Američani" jsou na míle někde jinde a vždycky budou. Ne kvůli vyšší průměrné inteligenci diváků, ale zkrátka velikosti kultury a popkultury, kdy něco chytrého a smysluplného může být pořád ještě masové, protože i menšina lidí v USA je pořád pár milionů hlav, takže má smysl pro ni dělat takovýhle pořad. Oliver (a jeho pravděpodobně masivní tým scenáristů a rešeržistů) to umí vybalancovat jako nikdo a jeho humor + agenda by měly být velkou lekcí pro kohokoliv, kdo se pokouší dělat "talk-show". ()

• John Oliver podle většiny fanoušků pořadu vypadá jako papoušek. V jednom díle na to dokonce naráží v reakci na komentáře diváků a sám jej posléze napodobuje. Po této epizodě začali fanoušci moderátora také přezdívat "papoušek". (P. J. D.)
  • Úvodní znělka pořadu je začátkem písně "Go" americké powerpopové skupiny Valley Lodge. (mikiqex)