John Oliver: Co týden dal a vzal (TV pořad)

Last Week Tonight with John Oliver

Komedie / Talk-show

USA, 2014, 137x30 min

John Oliver, Chen Drachman, Stephen Hawking, George R.R. Martin, Steve Buscemi, Ashley Blankenship, Patrick Stewart, Sarah Silverman, Kathy Griffin, Richard Branson, Alex Webb, David Carranza, Tim Gunn, Edward Norton, Vincent D'Onofrio, Hope Davis, Michael Gaston, Dan Hedaya, Josh Lucas, Campbell Scott, David Kaye, Edward Snowden, Helen Mirren, Colin Hanks, Michael Bolton, Jason Jones, Robert John Burke, Kevin Chapman, Rachel Dratch, Regina King, Danny Pino, Dennis Quaid, Jeremy Sisto, Sonja Sohn, Mario Van Peebles, Mike Myers, Mike Birbiglia, Kathryn Hahn, Seth Rogen, Adam Pally, Martin Starr, B.J. Hendricks, Peter Jackson, Anderson Cooper, Jerrod Carmichael, Lisa Loeb, Lin-Manuel Miranda, H. Jon Benjamin, B.D. Wong, Adrienne Warren, Michael Torpey, Billy Eichner, Kristin Chenoweth, Sheryl Crow, Josh Groban, Cyndi Lauper, John Mellencamp, Usher Raymond, Dan Reynolds, Jason Sudeikis, Rose Byrne, Mahershala Ali, Dylan Baker, Bobby Cannavale, Brian Doyle-Murray, Suzanne Savoy, Moujan Zolfaghari, Keegan-Michael Key, Bob Balaban, Johnathan Fernandez, Yo-Yo Ma, Eric Holder (a.z.), Amy Schumer, Larry David, Weird Al Yankovic, Nick Offerman, Megan Mullally, Larry Wilmore, Jeffrey Tambor, Franco Vega, Thomas Kopache, dalajláma Tändzin, Ryan Cooper, David Cameron (a.z.), Taliyah Whitaker, Steve Schirripa, Michael McKean, James Cromwell, Laura Linney, Anna Kendrick, Josh Charles, Samira Wiley, Shannon Woodward, Sunita Mani, Lindsey Broad, Summer Crockett Moore, Luca Padovan, Eugene Mirman, Mike Carlsen, James Wilcox, Cody Lindquist, Derek Klena, Dante Pereira-Olson, Rudy Giuliani (a.z.), Faith Logan, Devin Trey Campbell

Liz Stanton

Scénografie:

Neil Patel, Tricia Robertson

V tuhle chvíli (březen 2016) a už nějakou dobu ta nejlepší kombinace satiry - kvalitně vyrešeršovaného vzdělávání a osvěty - vážných témat, jež je nutno v demokratické společnosti otevřít a probrat - humoru - (chytrých) aktuálních pop-kulturních odkazů - a okouzlujícího prezentéra, která je na trhu. Kéž bychom dokázali něco aspoň ze čtvrtiny takového v ČR. Ten dopad se asi nedá změřit, ale zdá se mi úžasný.(14.3.2016)

Toto nie je Daily Show ani Colbert report. Tie sú zamerané viac na domácu politiku a glosovanie, menej na žurnalistiku. Last Week Tonight je žurnalistika spojená zo satirou (hlavne od druhej série). Áno, vkuse hádže vtipy, paroduje čo sa dá, ale zároveň inteligentne, argumentami a faktami rozbíja jedno svinstvo za druhým. Diely ako Net neutrality, Infrastructure, Elected judges, Bail, Chicken a kopa ďalších, Last Week Tonight sa nezastaví pred ničím. Ale okrem toho že je to sranda a investigatívna žurnalistika zároveň, Oliver má jeden dar - dokáže ľudí angažovať, zobudiť, nasrať. Dokáže ich dať do pohybu, dokázal ľudí natoľko vyhecovať, že svojimi pripomienkami zhodili stránku FCC, kongresmanom snažiacim sa roky presadiť zákon chrániaci farmárov dal toľko publicity (za 15 minút), že na ďalšom zasadaní prešiel ich návrh jednohlasne, Netflix, Microsoft či Adobe začali po jeho show dávať svojim zamestnacom platenú a dlhšiu materskú (áno, v Amerike také ešte nemajú), a iné úspechy (viac vecí sa po jeho show zlepšilo, ale väčšinou sa nedá s určitosťou povedať do akej miery jeho pričinením). Každopádne, keď toto všetko dokáže jeden človek, môže si bez chvastania povedať že robí dobrú prácu (Oliver sám pri tom všade tvrdí že jeho show je len komédia a nič viac). Absolútny vrchol svojho žánru (a nie len preto že je to žáner sám o sebe).(11.11.2015)

John Oliver je skvělý nejen svým smyslem pro humor, ale i rozhledem po americkém byznysu, politice a kultuře a HLAVNĚ schopností tyto informace předat divákovi. Skutečně, forma infotainmentu je nastavena více než dobře a ještě k tomu dokáže s onou tématikou seznámit i naprostého laika. Někomu může tedy vadit čistá subjektivnost, ale z amerických pořadů si dle mého každý najde pořad i z opačného politického spektra.(30.9.2017)

• GrungeChild

Já... já to nechápu. Nestává se mi to tak často, proto se divím. Jakto, sakra?! (ouvej, zapomněl jsem se podívat do POMOva slovníčku naučného, zda to není moc ošklivý termit) ... Především díky počáteční zvědavosti se mi podařilo dokoukat několik epizod téhle zoufale nevtipné šaškárny, a z každé jsem se cítil jen o fous míň vyčerpán, než z rozdováděného Mareše obmotaného stylovým kašmírem, co se na Primě urputně snaží parodovat Jimmyho Fallona. John Oliver mi přijde zhruba stejně zábavný, jako jeho gastro-jmenovec při míchání Casear salátu, a i přes veškerou minimální snahu se mi nedaří přijít na to, proč ostatním ne. Chápu, že s nerdovskými brýlemi je ten obšlehlý model "satirických" TV zpráv, co už asi 150 let běží pravidelně v SNL, o něco schůdnější i pro středoproudé masy, které do sebe s radostí nechají násilně natlačit veškerý zaručeně "osvětový" blaf, pokud se při tom zvyšuje hlas, mává rukama a bujaře pleská do kolen z publika, ale tohle prostě není vtipný, zatraceně (ha, snad nekonfliktní ekvivalent). Ne a ne a NE! 2*(30.10.2015)

100%. Nikdo na světě neumí tak geniálně kombinovat britský a americký humor, a navíc ho skloubit se závažnými až alarmujícími tématy, o nichž dokáže nikoli bezduše a účelově, jak to u komiků často bývá, ale velmi zajímavě a chytlavě hovořit. To je přidaná hodnota, která většině moderátorů amerických talk-show chybí; nikoli Last Week Tonight, která je dokonalou sondou do amerických duší, jímž se Oliver dokáže svým černohumorně sarkastickým pojetím tématicky zpravodajských monologů dostat až na dřeň, a když i normálně třeba nepříliš vtipnou myšlenku interpretuje muž jeho charismatu a sebedůvěry, je to vždycky špičková zábava, ze které už si nenechám ujít jediný díl. Je fantastické, jak Oliver dokáže otevřít Američanům oči v tématech, která sice zneužívá ve prospěch zábavy, ale zároveň jimi nutí k zamyšlení a intelektuálně tak podsouvá společnosti pocit viny a povinnosti hledat řešení a diskutovat o otázkách i za hranicemi humoru. Vrcholná osmdesátiprocentní zábava s dvacetiprocentní dávkou intelektuálně-politicky-společenského ražení, a to je přesně poměr, který můžu. A je třeba dodat, že pokud prezentuje své reálné názory a není to "jen" scénář, tak v osobní rovině s Oliverem v 99% případů názorově sympatizuji, a taková shoda je extrémně vzácná. John Oliver je Bůh a Last Week Tonight satirická show tisíciletí!(30.10.2015)

• - John Oliver podle většiny fanoušků pořadu vypadá jako papoušek. V jednom díle na to dokonce naráží v reakci na komentáře diváků a sám jej posléze napodobuje. Po této epizodě začali fanoušci moderátora také přezdívat "papoušek". (P. J. D.)

• - Úvodní znělka pořadu je začátkem písně "Go" americké powerpopové skupiny Valley Lodge. (mikiqex)