Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. (Cinemart)

predators

Díky dobré vstřebatelnosti si Martian zaslouží širokou podporu a obdiv diváků. Nestaví na hlubokých myšlenkách, největší dilema je reakce vodíku s kyslíkem a jak skvěle se dají využít dovednosti animovaných postaviček k pohybu ve vesmíru. Ostatně, to nám ukázala i Sandra bez gravitace v Gravitaci. Takže Martian je dobrá jednohubka s nepolevujícím tempem, špetkou fekálního humoru a opět nejdražší záchrannou misí Matta Damona. PS Shean Beanova scéna, kdy je zabit úlomkem části raketoplánu, byla vystřižena. ()

Arsenal83

Ridleyho úpadok pokračuje a ja sa len modlím, že ešte stihne natočiť niečo kvalitné. Ok, projekt Marťana bol isté drahý, mal byť veľkolepý a zarobiť. To sa asi aj stalo, ale tá nuda! Slabý a nesympatický Damon bol od začiatku zlou predzvesťou. Ono, ja nie som nejaký veľký fanúšik sci- fi filmov, skôr je to opačne. Ale keď sa objaví niečo ako Interstellar, neváham to hodnotiť naplno. Marťan ale ničím neupútal. ()

silentname

Veľká poklona Ridleymu Scottovi za film "The Martian". Dlho som čakal na ďalší veľký filmový zážitok a dostal som ho práve dnes. Matt Damon je tu absolútne fantastický a verím mu každý jeden záber a každú jednu emóciu... a najmä obdivujem jeho optimizmus, ktorý z robí filmu aj príjemnú komédiu. Réžia je skvelá, herecky je to skvele zvládnuté a nevadilo mi ani disco veliteľky Lewis. Vizuálne je to nádherné, priam som veril, že sme na Marse a prežívame momenty spolu s Markom Watneym. Veľmi uveriteľný príbeh so silnou atmosférou, veľmi dobrými dramatickými momentami a absolútne fantastickým záverom, kde vidíme záchranu v akcii a všetci sú ochotní urobiť maximum len pre to, aby svojho priateľa a člena tímu zachránili. A to je obdivuhodné. Myslím si, že toto je jednoznačne sci-fi film roku a určite neváhajte a choďte sa naň pozrieť do kina. Nebudete ten čas ľutovať. U mňa dostáva film oba palce hore a som z filmového zážitku nadšený. Hodnotenie: A ()

Ratemus

Lepší 4 horších 5 hvězd, měl jsem velká očekávání, která se naplnila ve všech ohledech. Pořád je pro mě nejlepší film Scotta Alien a Gladiator, na druhou stanu je Martian mnohem lepší než Exodus či Prometheus, po dlouhé době konečně nějaký pořádný Scottův snímek, ale návrat na vrchol bych to nenazval. Scénář se mi zdá zvládnutý výborně, knihu jsem nečetl ale pár věcí mi příjde absurdních. Posádka lodi, včetně Damona, prostě v každé shitózní situaci vyřeší problém během vteřiny, všichni ví přesně, co mají dělat, mají znalosti a dovednoti snad ke každé krizové situaci. Když takhle vyřešili asi osmou situaci , už to začalo být divné. Nebylo to však tak absurdní a do očí bijící jako v Prometheovi, kde nejlepší posádka vědců na světě se chová jako banda idiotů a dělají rozhodnutí jako naprostí retardi, takže za to jsem rád. Trochu mne mrzí samotný konec, při záchraně Marka jsem byl napjatý a čekal, co se stane, emoce a napětí teklo ušima, po záchraně jsem čekal dojemné setkání, posměšky na vychrtlou postavu, objímačky a humorné poznámky, ale nic z toho, celé to trvalo tři vteřiny a najednou střih a Mark sedí někde na Zemi v parku. Takže tohle sráží body a fakt nevim, jestli to takhle bylo i v knize. Jinak herecké výkony byly skvělé, aby taky ne, když tam byly taková esa jako Daniels, Bean, Damon, Eijofor. Scott natočil výborné díl po dlouhých letech, je v tom humor, napětí, emoce. SPOJLER: Sean Bean nezemře ()

cukorek

Podľa mňa Ridley Scott v týchto vesmírnych výletoch nestojí pevne nohami na zemi a takto potom aj tak vyzerá. Podobne ako Prometheus tak ani Maťan mi neponúkol to čo som čakal. Ale predsa Maťan bol o niečo lepší. Po výborne zvládnutej úvodnej pol hodine film stráca kreativitu z každej stránky. Celá niekoľko minútová konverzácia medzi Nasa a osamelým astronautom, pokazila čo sa dalo. Nie len že to bolo veľmi časovo natiahnuté, ale nevýrazne podané a navyše v ten moment keď sa posádka dozvedela o tom že ich kolega prežil okamžite mala podniknúť záchranné kroky a nie čakať kým im to povolia hlavný funkcionári. Aspoň ja som mal takú predstavu, že buď všetci alebo kapitánka lode sa obetuje pre návrat svojho kolegu. A keď už došlo k niečomu čo vzbudilo záujem, hneď to bolo rýchlo zažehnané (napr. keď si odpálil vstupnú komoru a potom jednoducho otvor utesnil fóliou a páskou,či v závere keď 400 kg vrch modulu jednoducho Mark W. odhodil ako vrece zemiakov). Okrem deja, veľmi nevrelo zapôsobila aj hudobná voľba, keď v tak vážnych momentoch znela veselá hudba od skupiny ABBA. Chýbala mi tam proste nejaká poriadna dávka akej si komplikácie a nie taká jednotvárna jednoduchosť a škoda, že viac priestoru nedostali aj členovia posádky, ktorý tvorili to hlavné puto s osamelým Markom. Nakoniec však prišla toľko očakávaná záchranná akcia a tak dávam 70%. ()

PetrPan

Sci-fi, kde sci hraje prim, často zavání průserem, protože hrozí skutečné nebezpečí, že se vám ve vší té puntičkářské přesnosti úplně vytratí příběh, případně skončíte rovnou v interstellaru. Marťan se však ve vodách "real space story" (žánr patrně neeexistuje, ale rozhodně zní erudovaně) pohybuje s jistotou kalana při plavání na znak. A i když je tento jinotaj na první pohled opravdu velmi skrytým, pokud jste někdy mořskou vydru viděli, musí vám být jasné, jak jsem to myslel. Ridley Scott vsadil na komorní prostředí planetárních rozměrů a vnitřní vesmír Matta Damona a musím přiznat, že mu to celkem klaplo. Nebýt megalomanské stopáže, v které se pomalu ale jistě veškerá originalita postupem času přetvářela v monotónní a prašnou nudu a pocit napětí se místo gradace zcela vytratil, byl bych s marťanskou kronikou spokojen mnohem víc. A ty pozemské děsně emosociální exkurze mezi "neobyčejně obyčejné velikány" lidstva, kteří ve stylu Werichových "těch co dělaj to a těchhle co zase tamto" přidají každý svůj nesmírně vydřený dílek, aby zachránili jednoho z nás, protože prostě člověk, mohly být vypuštěny úplně. No jo, já vím, by tam umřel, no. ()

Yoshitsune

Opuštěn a ponechán na pospas smrti, Mark Watney má mizivou šanci na přežit a nulovou šanci se vrátit domů, Watney se však nehodlá jen tak vzdát, hodlá bojovat s Marsem. No a máme tady další vesmírný přežívák (těch je málo) on mistra Ridley Scotta, a opět je to jasná bomba. Nikdo snad nečekal něco jiného, nicméně žánr akční sem vůbec nepatří, opět csfd nastoluje nový řád ve světě, co sem se koukal, tak jsme jediný kdo uvádí žánr akční místo dramatu. Ale to je v pořádku, to že tahle stránka je trošku opožděná, bych si už mohl zvyknout. Ale jak už sem psal, je to naprosto vynikající přežívak na Marsu a Matta Damona sem po dlouhé době, viděl zase v normálním filmu. Matt by se měl Ridleyho držet jako klíště a né toho pošuka, co s ním točí Downa. Uteklo to hezky, vůbec sem se nenudil, scény na Marsu a ve smíru byli dech beroucí. K postavám : Jeff Daniels je trochu parchant, Sean Bean neumře, však prožije si trauma při vzpomínce na jednu ze svých smrtí a Chiwetel Ejiofor má ambice a snaží se dostat Marťana domů. Je teda fakt že ke konci v tom vesmíru a na vesmírné stanici dojde i na kus napětí, ale přesto žánr akční ???? To mate, jo všimli jste že vousatý Matt vypadá jako vousatý Leonardo Dicaprio? To neni náhoda !!!! No co víc napsat k perfektnímu filmu ? Snad je že je prostě bomba. PS : David Bowie potěšil neskutečně, i slza se mi kanula po tváři. ()

Slarque

Ridley Scott se snad po několika nepříliš zvládnutých filmech vzpamatoval. Zjednodušení románové předlohy však na některých místech skřípe. Buď dělá z Marka blbce (viz exploze na samém začátku výroby vody) nebo vytváří vyložené nesmysly (např. monolog o vesmírném pirátství je ve verzi, kde Mark svojí nepozorností nepopravil Pathfinder elektrickým proudem, naprosto bezpředmětný). A také se někam vytratilo napětí. Možná Andy Weir věděl, proč mu těch klacků pod nohy házel tolik. V knize bylo i víc humoru, ale i tak je Marťan ve filmografii Ridleyho Scotta rozhodně nejhumornější zářez. ()

eLeR

Ako čitateľ knižnej predlohy som celkom spokojná. Aj keď vo filme to bolo všetko menej komplikované a čas nejako rýchlejšie ubiehal. Chýbalo mi viac tých technických záležitostí a Mark mohol kľudne viac rozprávať. Matt bol výborným Markom, Ridley to natočil naozaj dobre, vedľajšie postavy tiež potešili a vizuálne to bolo parádne. ()

jarous

Příběh nabitý emocemi, lidskou vůlí a statečností. Rovněž nechybí vynalézavý duch pro možnost přežití. A daří se i když chybička se vloudila. Ale ani pak se marťan nevzdává a zvítězí. Dobře řemeslně natočený film, jak jinak, Ridley umí a rozumí svému řemeslu. A je to zvláštní ať šlápne kam šlápne, všude je to poprvé za 4,5 miliardy let. Ale kdo ví...... ()

Happens

Tento film je první hodinu volným pokračováním série Beara Gryllse - Survival: at any planet. V druhé hodině všichni oslavíme velkolepost Ameriky a pospolitou soudružností na obrazovkách dojmeme i soudruhy z Číny, co neváhají utratit miliardy na záchranu jednoho jediného člověka a obětují odtajněním svého supertruper tajného projektu. Díky moc. ()

classic

„Marťan” je totiž prvou spoluprácou Ridleyho Scotta s Mattom Damonom, v divácky vďačnom, ďalej, v tržbách nadštandardnom, keďže doposiaľ neprekonaný veľkofilm Gladiátor, je už na celej čiare zdolaný, tým pádom vzniká ešte hollywoodskejší blockbuster, než si vôbec sami myslíme, ktorý má jednak špičkové obsadenie, kde dominuje oscarová hviezda Dobrého Willa Huntinga, či trebárs potom akčných "bourneoviek" , alebo ani herci vo vedľajších úlohách sa len tak nestratia, no predsa sa dá naostatok povedať, že postava Marka Watneyho, dokáže film utiahnuť úplne sama, čiže "one man show" , vskutku, väčšinou prevláda... ? Technicky naozaj výnimočne nakrútený, no scenáristicky akosi (ab)normálne prehnaný v koncepte: „Stroskotanec-astronaut, uviaznutý-zabudnutý, nedopatrením-omylom, červená planéta-Mars, záchrana-návrat” ... , a to už doslova páchne neuveriteľným, typicky "americkým" pátosom, vari ešte väčším, než v Saving Private Ryan, kedy zopár vojakov hľadalo jedného vojaka počas druhej svetovej vojny vo Francúzsku ? Dvorný a takmer rovnako identický štáb, ako za čias najväčších úspechov, no i napriek tomu vídať chybičky na kráse v podobe chaotickejšieho strihu v prestrihoch Zeme s Marsom, čo spôsobovalo miestami rušivý charakter, poprípade by som tiež skrátil o nejakých tých, aspoň 15-20 minút, lebo sa mi výsledný počin zdá byť niekedy, ako zbytočne natiahnutý-nudný. Odporúčam pozerať v rozlíšení 4K ULTRA HD, kedy možno zabudnete na všetky "nedostatky" s tým spojené ? ()

Chrustyn

Ridley je zpátky, chtělo by se zvolat, protože po dlouhé době natočil film, který splnil a možná i předčil veškerá očekávání. Zábavná sci-fi o "trosečníkovi" na Marsu, kterého "zapomněli" a "chvíli" potrvá než se pro něj vrátí zpět. Spíše než na tricích nebo příběhu film stojí na výkonu Matta Damona, který dlouho nebyl tak sympatický a zábavný jako tentokrát. Potěší spousta drobných detailů, jako pěstování brambor a výroba vodu a trochu zklame podivný konec, který působí, jako z jiného filmu. Reality "Gravitace" film nedosahuje, ale baví skoro stejně. ()

Lenny.M

Miluju sci-fi, ale toto bylo "jen" pěkné. Nic víc bych k tomu ani napsat nemohla. Napětí žádné, fascinace žádná.. V porovnání s Gravity, kdy jsem v kině seděla přimáčknutá do sedadla a ani nedutala, se to nedá srovnávat. Film jsem si užila, ale něco chybělo, a udělalo to velký rozdíl. ()

klerik

70% Nebol som odvarený z (príliš ukecanej) knihy, a ani teraz to nebol žiadny orgazmus. Navyše paradoxne sa vo filme vytratil ten pocit bezradnosti a vážnosti situácie hlavného hrdinu - už chápem Zlatý glóbus za naj komédiu. Ale ide o pohodový film, ktorý nahor dvíha solídne a napínavé finále... ()

dopitak

Kdyby to bylo strhující, je to skvělé sci-fi. Takhle jsem ale už cestou z kina říkal, že Prometheus měl atmosféru o hodně povedenější. Technicky tomu není co vyčíst, i scénář je sympatický. Amerikanizace diváka ale vytrvale pokračuje a scény s hromadnými emocemi z řídícího centra by měly být vystřiženy, protože se stávají parodií. O tvorbě kompostu náhodou něco vím, složení marsáckého písku ale neznám. Scalní letňák. ()

SeBig

Jak tu někdo psal tak Damon mi nepřišel, že by moc trpěl. Měl to cely nejaky jednoduchy a bez emoci. To Gravitace mi atmoškou přišla lepší. ()

Jirka_Šč

Očekávání jsem měl velmi mlhavá, dopadlo to lépe, než jsem čekal :). Samozřejmě se nevešlo vše z knihy, přesto je film kompaktní. Scházel mi podrobnější popis výrobních postupů (chápu, že nebylo kam narvat) a jeden výraznější dějový prvek, přesto výborné. Ridley Scott měl scénáristicky svázané ruce, avšak nevadí. Divák knihy neznalý, ocení nápaditý "scénář", mě, jako knihy znalému, se líbilo, že se děj značně přesně drží knihy (ok, až na úplný závěr, který je režisérovým doplněním v knize nevysloveného, avšak drží se ducha příběhu). Ridley Scott se vyřádil na provedení. Marťanská krajina, vesmír, pohyb na vesmírné lodi, ale i dění na zemi, casting - to vše bylo perfektní a "pohlcující". Těžko si Marťana představit lépe. Není to top film roku a Mad Max je lepší - těžko však porovnávat vyblýskanou a lety vymazlenou šílenou vizi s Marťanem. Z podobného důvodu si nemyslím, že se dá porovnávat s Interstellarem. ()

korbitch22

Vůbec nic jsem od toho nečekal, knížku sem nečetl i když v práci jednu chvilku nemluvil nikdo o ničem jiném, takže sem z toho vyprávění vědel prakticky všechno.Scott už dávno není co býval, ale Marťan se mu povedl po režisérský stránce solidně i když drtivou většinu práce odvedla evidentně výtečná literární předloha, skvělý výkon Matta Damona a fascinující hudba od Harryho Gregsona-Williamse.Utíkalo to i na delší stopáž skvěle, Watneyho hlášky rozchechtávali celý kino a vizuálně to byla slast pro oči, ale všechno kolem je typická americká vomáčka, plná sladkých a rádoby dojemných scén a třeba takový finiš ze zachráněním Watneyho byl strašně k smíchu, ne vtipný, ale k smíchu.Vidět Maťana v kině bylo fajn i když mám momentálně z oku úplně jiný projekty, v každým případě ale poteší i věc, že měsíc od premiéry byl sál až na první řadu téměř vyprodaný, což je pecka.Celej film jsem si připadal jako bych četl knížku a tohle vyprávění mi sedlo.Pohodový sci-fi.80%. ()

Scalpelexis

Proč ne! Začal jsem se po posledních Scottových patáliích trochu bát a koukal jsem na nový film s počátečním despektem, ale nakonec z toho byla vtipná dobrodružná survival pohádka. Matt si podruhé za sebou užil kostým astronauta po Interstellaru a tentokrát, i když ho trápily podobné problémy, na ně šel úplně opačně. Možná díky tomu všemu tu značně absentuje obava o našeho hrdinu, ale pro mě je to i příjemná změna a snažil jsem se hodit racionální přemýšlení stranou (cena jednoho života) a užil si to. Sean Bean + projekt Elrond, yeah! ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (více)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (více)