Zločin v Polné

(TV film)
  • angličtina Murder in Polná (festivalový název)
TV spot

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Luboš Veselý (více)

Zločin v Polné je vzrušující drama jedné detektivní historie. V roce 1899 na Bílou sobotu byla na cestě mezi obcemi Věžničkou a městečkem Polnou nalezena mrtvá dívka, švadlenka Anežka Hrůzová. Bylo jí devatenáct let. Na hrdle měla řeznou ránu a nejspíš vykrvácela. Sexuálního násilí se vrah nedopustil. Místním lékařům se zdálo, že sražené krve na místě činu není dost, a na otázku, kde je „chybějící" krev, se hned našla pohotová dopověď: Židé ji přidali o Velikonocích do macesů. K dispozici byl náhodou i potenciální vrah: přidrzlý a nepříliš chytrý mladík Leopold Hilsner, šnorer, tulák a žebrák... (Česká televize)

stration

Mně se to hodně líbilo. Vynikající herci, hudba, nasnímání a celková atmosféra. Opravdu jsem hleděl, že v ČT vykouzlili tak věrohodný film, který by klidně mohl proniknout do kin. Příjemně strávené dva večery a obohacení o trochu historie. ()

dom156

Velmi dobře ztvárněno, a těch kupa známých herců co tam hraje až jsem koukal. Většinou to nedělá dobrotu, ale zde si to pan režisér Polesný ukočíroval. První i druhá část jsou víceméně kvalitativně na stejné úrovni, i když v druhé části zpočátku tempo mírně pokulhává. Teď mírný obrat a zamyslím se nad logikou soudců v tomto procesu. Nemůžu zde říct, že by se jednalo o nezávislý soud nýbrž pod tlakem veřejnosti o zmanipulovaný až do morku kostí. Jinak je to velmi slušné dílo a pro ty kteří mají rádi historii mohu jen doporučit. ()

kajas

Když se po rozpačitých úvodních minutách rozběhlo první soudní přelíčení, už jsem neodtrhla oči od obrazovky a nevěřila tomu, že se jedná pouze o televizní film. Kam se hrabe Renčova vysokorozpočtová komedie (ano, s úplně jinou tematikou, ale musela jsem si trochu rýpnout), tady na vás dýchne atmosféra přelomu století, tady herci skutečně hrají. Heřmánek junior konečně ukazuje, že zdědil ty správné geny, Plesl s Rodenem nemají chybu. Nejsem historik, takže mi docela vyrazily dech i závěrečné dodatkové titulky (Baxa primátorem, pfff). Na českou produkci velmi kvalitní záležitost, které k dokonalosti chybí snad jenom přívětivější stopáž. ()

ibeh

( Těším se na druhý díl, hlavně Plesl je herecky vynikající a asi Roden bude také. Vážím si tohoto počinu, i když je film trochu zjednodušený pro TV diváky. ) Po shlédnutí druhého dílu musím říci, že první byl svižnější a zajímavější. Herecký výkon Heřmánka ve 2. dílu byl ale výraznější, ten přerod v hromádku neštěstí. Plesl opravdu zazářil. Je to TV film, takže má prvky i dost divadelní. Ale to mně vůbec nevadilo, protože téma je to zajímavé, stále živé a slušně zpracované. ()

Chrysopras

Přišlo mi, že v druhym díle to ztrácelo trochu dech. A L. Hilsner mohl být vykreslen nejspíš o něco kontroverzněji. To jsou však asi jediná negativa. Velmi slušný režijní, kameramanský a především vynikající herecký počin. V prvé řadě mistr Plesl, který utáhl veskrze pozitivní postavu s naprostou bravurou. Zraje jako víno a těším se na jeho další počiny. To ovšem nebylo takové překvapení jako výkon mně dosud neznámého K. Heřmánka ml., který Hilsnera podal velmi zajímavě. A neztrácí se ani herci v dalších, menších rolích ( Etzler!, Roden, L. Veselý ). Shrnu to: spokojenost! P.S. Člověku to nedá, aby neviděl paralely s náladami dnes. Kdyby se něco podobného stalo a podezřelý byl musilm, sluníčkář nebo třeba komunista, nemluvě o "cikánech"... Nálepky fungují a mediální lynč je po víc jak 100 letech ještě mnohem mnohem horší :-( ()

Katarine

Ze Zločinu v Polné bych vyzdvihla hlavně výkony všech zúčastněných herců (především Plesl mě neustále utvrzuje v tom, že Dejvické divadlo nás zásobuje asi nejkvalitnějšími současnými hvězdami, sama se divím, že jej televize objevila tak pozdě, stejně jako kdysi Ivana Trojana) a také ztvárnění dané doby a pravdivého případu přelomu 19. a 20. století. Avšak bylo tam něco, co mi bohužel vůbec nesedělo (sama pořádně nevím, co). A když to vezmu kolem a kolem, v podstatě se úplně totéž děje i dnes, přestože jsme se posunuli o 115 let "kupředu". Hodnotím přesně mezi 3 a 4*. ()

easaque

3* Po dlouhé době se dostal na řadu i tento dvoudílný televizní film, který jsem měl v hledáčku. Skutečná historická událost, která dokumentuje dobu, kdy nenávist k Židům byla dost silná, ale zatím se to ještě nezvrhlo v pogromy o takové síle jako za Hitlera. Bylo to docela zajímavé sledovat a zjišťovat, že dezinformace a populisté měli úrodnou půdu v médiích vždy a prostý lid po nich prahnul. Potěšilo mě slušné herecké obsazení, provedení i výprava. Jen by tomu asi slušeno víc „šťávy“, abych tomu dokázal dát vyšší známku. Přesto nelituju, že jsem to viděl a koho dějiny zajímají, tak by je to nemuselo zklamat. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

rakovnik

Pečlivě filmařsky ztvárněná historická událost, stylem téměř v dokumentaristické rovině. Na televizní počin překvapí skvělá výprava a díky ní velmi přesvědčivě vybudování dobové atmosféry. Jak moc se vyvedly herecké výkony hlavním protagonistům a je nejen zde vyzdvihován Rodenův Masaryk, tak já musím vyzdvihnout překvapivě zajímavý výkon Miroslava Etzlera. ()

Martin741

Taxom si raz siel tunelom- peso, jak inak. No poviem Vam, tma jak v pici, hovno som videl, a na konci som uvidel svetlo. Ten tunel bol cesky, viedol od Babovresk, brodil som sa Bastardimi vykalmi a navyse bol popretkavany Vieweghovymi umelohmotnymi srackami - nebudem vam tu opisovat, kazdy vie jak vyzera velka tepla smradlava riedka zltohneda sracka. To svetlo je svetlo nadeje, ze ceska kinematografia dokaze aj nieco viac nez len recyklovat hovna /uz spomenute Viewegove umelohmotne sracky+ Hrebejkove "filmy". Aleluja kurva luja som si povedal a podgurazeny Jackom Danielsom som sa zahladel do hliny aby mohol sledovat stopy Viktora Polesneho. V dobrej viere ze budu smerovat k coraz lepsim a kvalitnejsim filmom. A konecne smiem dufat, ze sa tu vyplodi viac nez Babovresky, Bastardi, kamenaky a ten Menzelov hnoj Donsajni. No teda konecne film, u ktoreho nemusel moj pobureny zaludok bojovat a u ktoreho som si bol isty, ze divakovi v spodnej rade nevyvratim obsah mojho pobureneho zaludka za golier. Jo a konecne film, u ktoreho s rozkosou sledujem ako kdejaka nasrana militantna pliesen /Karlos80, Croft a multy/ rozkosne prska pri pomerne vysokom hodnoteni a neuroticky siri dalej svoje konspiracne sajrajty. 85 % ()

Nach

Pravdomluvný vrah se přiznává k vraždě: "Dámy a pánové, jsem skutečným vrahem Anežky Hrůzové! Cože? Zabili jí židé? Ne, zabil jsem jí já! Strašně mě vzrušovala. Tu hůl jsem vyrobil, nůž držím i teď v ruce. Vidíte? To je její krev! Cože?! Ale já ten nůž židovi nevzal, ten je opravdu můj!!! Žádného žida ani neznám. Proč mě vedete do blázince?! Já jsem opravdový vrah!" Přiznávám, nejprve to vypadalo strašně. Úvodní vražda, hudba, hraní herců, kamera. Ale jakmile se to začalo točit kolem vyšetřování, a pak hlavně v soudní síni, film nabral obrátky, postavy mě začaly silně zajímat a drama začalo vyvolávat ty správné emoce, podobně jako u Habermannova mlýnu. Jsem z první epizody velice potěšen a snad si nastavenou laťku snímek udrží i ve své další části. 75% Rpizoda druhá pokračuje v nastavené laťce a je kvalitativní dvojče první části. Karel Roden je výborný herec a T.G.M. zvládl (opět!!!) na výbornou. Též naštvanost z blbosti národa se u mé maličkosti dostavila a chuť vypálit oči některým zabedněným hlavám tohoto příběhu. Prostě vysoká kvalita a jsem moc rád, že zrovna Česká televize jí dosáhla. Bravo tvůrcům!!! Druhá epizoda a mé celkové hodnocení: 75% ()

ad

V souvislosti se současným děním v ČR až krutě současné...problém je, že dnes tu máme místo Masaryka...ehm, víme koho.. ()

Cheeter

Na to, že se jedná o televizní film, jde o počin téměř výjimečný. Podařilo se poměrně dobře zachytit celou kauzu. Ačkoliv je celý příběh rozdělený do dvou částí, ničemu to nevadí, spíše naopak, přerušení mu dává poměrně dramatický nádech, současně film není příliš natažený, nikde jsem moment, který by byl vyloženě nadbytečný. Dobře je zachycena i role Masaryka. Obsazení do jeho role Rodena mě překvapilo, ale když jsem pak viděl výslednou podobu, přišlo mi, že nikoho jiného snad obsadit nemohli. Jen ten hlas mi nějak neseděl, ale člověk nemůže mít všechno. ()

Joges

Česká tvorba je v poslední době na vzestupu. Baví mě návraty do historie, baví mě ožehavá témata a dramata, baví mě detektivní příběhy - se skutečnými historickými událostmi a postavami obzvlášť. Velkému českému projektu & filmu s plejádou českých herců proto fandím. Přeju také, ať se aktivním tvůrcům příště podaří něco podobného a stejně dobrého. ()

Lanark

Těsně po zhlédnutí jasná pětihvězda, po prostudování jiných materiálů týkající se případu Leopolda Hilsnera jsem nakonec tu pátou hvězdu ubral. Nemám rád, když se z lidí dělají modly a mučedníci a když se komplikované události zjednodušují, aby se zvýšila jejich atraktivita. Z "formálního" hlediska je to velká paráda a tvůrci si zaslouží jen chválu. Nicméně manipulovat s fakty a s události ve prospěch jedné strany případu je ve filmu, který má být obžalobou právě takové manipulace, tak trochu "touché". Ano, tvůrcům se dokonale podařilo vystihnout to plíživé zlo, které pramení ze strachu a z předsudků, ale bohužel mu nasadili příliš jasné černobílé kontury, které se v reálném životě vidí velmi zřídka a v tomto případě to určitě nebylo. ()

C0r0ner

Hilsneriáda je česká Dreyfussova aféra, která je neméně zajímavá, zarážející a ukazující nenávistné a hloupé lidi v tom nejhorším světle. Ale proč to muselo mít tři hodiny... Dvě by bohatě stačily a byla by to špička, takhle se to dost táhlo i přes místy zajímavé pasáže. 70% ()

pakobylka

Jednoznačně nadprůměrná záležitost ... alespoň co se maličko usedlé a neprůbojné české kotliny týká. Dobová atmosféra je poměrně výstižná a dokonce i nastínění charakterů jednotlivých postav má solidní úroveň. Jen odskoky v ději ... a v čase jakoby nepřicházely v ty správné okamžiky - vůbec střih není úplně nejzdařilejší, protože v některých případech dosti nešťastně narušuje provázanost jednotlivých scén. Druhá část má sice ucelenější a sevřenější koncepci, ale zase jí schází širší záběr, který by obsáhl i podrobnější a dramatičtější pohled na samotný soudní proces. Nejedná se o žádnou dokumentární dobovou rekonstrukci, takže se nebudu vyjadřovat k nesrovnalostem mezi skutečností a uměleckým ztvárněním příběhu Leopolda Hilsnerta. Zato bych ráda napsala pár vět k přetrvávajícímu nepříjemnému pocitu, který s hodnocením nikterak nesouvisí: Načasování snímku (přelom ledna a února 2016) a způsob jeho zpracování Českou televizí jako by měly nenápadně navést prostý lid k zamyšlení, k prozření - a k následnému odsouzení všech, kteří se z jakýchkoli důvodů staví nevstřícně k současné migrační vlně. Nicméně ... i když pominu prapůvodní příčiny jejího vzniku, dle mého soudu je tím pravým důvodem současných nespokojených nálad ve společnosti především chování evropských politických "elit", kterým se nedá věřit a na které nelze spoléhat - a celoplošných médií, která jim jdou při vytváření žádoucích "mediálních obrazů" úslužně na ruku. Protože tady ani zdaleka nejde jenom o jakousi zbytečnou "hysterii", o projevy rasismu a xenofobie či snad o sobecké obavy z možného poklesu životní úrovně. Co když hrajeme ruskou ruletu o budoucnost - o naši kulturu a o způsob života, o pocit jistoty a bezpečí ve vlastní zemi ? Neboť nelze bez negativních důsledků rezignovat na dodržování zákona, nechávat přes vnější i vnitřní evropské hranice volně proudit nekontrolovaný - a prakticky nekontrolovatelný lidský příval, v rámci politické "korektnosti" přehlížet nebo jen velice laxně a nedůsledně (zdráhám se napsat bázlivě, neochotně a opatrně) řešit jeho excesy a zároveň v jednotlivých státech dlouhodobě protěžovat nepřizpůsobivé a netolerantní menšiny a diskriminovat tak stále ještě vcelku spořádanou a tolerantní, avšak čím dál méně loajální neprivilegovanou většinu. Takže zpátky k věci: Snažím se o pokud možno objektivní hodnocení bez ohledu na ušlechtilé i neušlechtilé pohnutky, které k natáčení vedly a které se ho zajisté i účastnily, takže za 3,5* ()

PROCESOR

Čekal jsem něco na způsob Dobrodružství kriminalistiky, ale tady se ukázalo, že věda a fakta, dokonce i důkazy, jsou záměrně přehlíženy, protože veřejnost to už dávno vyřešila sama. Poté se drama přesouvá do soudní síně, kde jeden z advokátů si na tom chce odstartovat politickou kariéru, což se mu potom i splní a další obhajuje zadarmo, téměř proti všem jen kvůli svému přesvědčení. Dostal jsem napínavý snímek a byl spokojený. ()

animaxis

Dopředu jsem od tohoto dvoudílného filmu nic nečekal a udělal jsem dobře. Kdybych to měl říct stručně, tak bych řekl, že je vidět že to dělali Češi. Dost často jsem se u filmu nudil a to mám historické filmy a historii jako takovou rád. Dialogy mi přišly hrozně strojené, jako by si scénárista myslel, že i doma mluvili v této době všichni extra spisovně a s rozmyslem natolik, že každá jejich věta by se dala použít jako citát. Občas mě děj zaujal, ale těsně potom se vždy stala nějaká podle mě klasická česká kravina typu "po týhle scéně tam dáme pitomou písničku o Židech, to určitě dotvoří atmosféru". Jo a konkrétně tohle napadlo tvůrce během těch pěti hodin filmu asi desetkrát a mně nezbývalo než jen dát oči v sloup. Herecké výkony byly dobré, ale vše kazil onen hrozně strojený scénář. Nejlépe na mě ale přesto působili Jaroslav Plesl při projevech v soudní síni a Karel Heřmánek. ()

MJMilan

Více takových! Dokážu ocenit filmy podle skutečných událostí a Zločin v Polné tedy není výjimkou. Skvělé obsazení jen umocňuje zážitek. Viděl někdo dosud lépe vypadajícího TGM? Já tedy ne, i když si možná Karel Roden měl více pohrát s dikcí, stačilo by možná pomaleji mluvit. Jedna hvězda dolů za tu roztahanost do dvou dílů, avšak je možné, že to ještě změním. Uznávám, že u rekonstrukce by se nemělo nic opomenout. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka