Dark Matter

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller
USA, (2015–2017), 27 h 58 min (Minutáž: 42–45 min)

Předloha:

Joseph Mallozzi (komiks), Paul Mullie (komiks)

Kamera:

Craig Wright

Melissa O'Neil, Anthony Lemke, Alex Mallari Jr., Jodelle Ferland, Roger Cross, Zoie Palmer, Marc Bendavid, Melanie Liburd, Shaun Sipos, Torri Higginson (více)

Série(3) / Epizody(39)

Šesťčlenná posádka opustenej vesmírnej lode sa prebudí z hibernácie v hlbokom vesmíre. Majú vymazanú pamäť, chýbajú im spomienky na to, kto sú, alebo ako sa dostali na palubu. Jediná stopa k ich totožnosti je nákladný priestor plný zbraní a cieľové súradnice nastavené do vzdialenej ťažobnej kolónie, ktorá sa nachádza vo vojnovej zóne. Bez poňatia, na ktorej strane bojujú, čelia smrteľnému nebezpečenstvu. Dokáže posádka utiecť pred svojou minulosťou alebo ich minulosť dostihne? (Comicbox.eu)

Recenze uživatele JohnCZ k tomuto seriálu (1)

Dark Matter (2015)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Nechápu, nerozumím. Proč zrušit skvělé Stargate Universe, když Syfy o pár let později přijde prakticky s tím samým, jen o několik tříd horším. Dark Matter je vykrádačka všeho možného, mizerně napsaná, rádoby tajemná, ale podaná neskutečně nezáživným způsobem. Zatímco Galactica měla propracované postavy a promyšlený děj, Stargate Universe atmosféru a parádní hudbu, Farscape byl příjemně úchylný a Firefly měl sympatickou posádku a příjemný humor, Dark Matter, ačkoli všechno výše zmíněné vykrádá, nemá prakticky nic. Je to natočené céčkově, s nulovou choreografií soubojů, s minimem vizuálních efektů v několika stále se opakujících interiérech. Nemá to žádný extra děj, nemá to emoce a celé je to podbarvené jakousi porno hudbou. Jednoduše nechápu, jak může za tímhle podprůměrným seriálem stát stejný tým, který mě před lety tolik nadchl skvělými Stargate seriály. Jedno však ocenit můžu a to, že postavy nejsou úplně k zahození. Android je místy vtipná a Zoie Palmer jako jediná opravdu hraje, Jodelle Ferland v roli Pětky je dost roztomilá a to mě u sledování drží. Jo a taky protože je to space opera, v dnešní době silně nedostatkový žánr. Každopádně Dark Matter je především promarněný potenciál. Defiance ovšem začínal velice podobně a kvalitativně pořád stoupá - uvidíme, co druhá série, třeba na tom bude Dark Matter podobně. Hodnocení série: 2/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Má to pár momentů, to tomu seriálu nemůžu upřít. Celkově je druhá série o něco lepší a posádka konečně není jen parta náhodných misfits, ale začíná se trochu sbližovat a divákovi na nich konečně začíná sem tam i záležet. Opět na tom má lví podíl především Android v podání herecky vyspělé (oproti ostatním) Zoie Palmer, jejíž objevování lidskosti je zároveň jediný prvek, který mě opravdu upřímně bavil. Jinak by se celá zápletka druhé série dala znovu shrnout v několika málo bodech a vadí mi tam kotel věcí. Od nepropracovaného vesmíru až po neosobní postavy a ploché vykreslení. Seriál vůbec nejde do hloubky, což by asi měl, když obsahuje minimum bojových a bitevních scén. CGI záběry jsou luxusní, ale je jich strašně málo. Celé se to odehrává v úsporných koridorech, které jsou však o třídu záživnější, jak ty z konkurenčního Killjoys. Přesto bych prostě od tvůrců mojí milované Stargate čekal mnohem kvalitnější podívanou, zejména po stránce scénáře. Dark Matter chybí humor, osobité charaktery, vynalézavé zápletky a především dobrodružná atmosféra. Hodnocení série: 2/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Třetí řada má to, co předchozím dvěma tam chybělo: rozmanitost. Příběhově to je stále dost chatrné a stále to působí dost levně, ale tentokrát tvůrci konečně zužitkovali svůj talent psát zajímavé a rozmanité příběhy, takže mi ani nějaké drahé CGI nechybělo. Díky tomu možná třetí série působí trochu epizodicky roztříštěně, někdy až vatovitě, ale konečně to není stereotypní temná nuda, ale vlastně docela fajn náhrada za Stargate seriály, na které to sice jako celek nedosahuje, ale některé epizody se tomu aspoň blíží. Navíc to má supr finále a nakonec mi je i líto, že to Syfy (opět!) utnul v tom nejlepším. A takřka odpadové Killjoys bude vesele pokračovat, Syfy opět sebevědomě trollí své diváky. Hodnocení série: 4/5 () (méně) (více)