Dark Matter (TV seriál)

• Německo

Dark Matter

Sci-Fi

USA, 2015 - 2017, 28 h 10 min (Minutáž: 26x50 min)

Craig Wright

Melissa O'Neil, Anthony Lemke, Alex Mallari Jr., Jodelle Ferland, Roger R. Cross, Zoie Palmer, Marc Bendavid, Melanie Liburd, Shaun Sipos, Torri Higginson, David Hewlett, Ellen Wong, Kris Holden-Ried, David Richmond-Peck, Inga Cadranel, Mike Dopud, Jessica Sipos, Ennis Esmer, Daniel Fathers, Conrad Pla, Wil Wheaton, Jon Cor, Natalie Brown, Chloe Rose, Franka Potente, Rob Stewart, Amanda Brugel, Ruby Rose, Gage Munroe, Russell Yuen, Mung-Ling Tsui, James Binkley, Katie Messina, Tara Yelland, Billy MacLellan, Jean Yoon, Stephen Park, Matt Purdy, Daniel Kash, Alexandra Ordolis, Milton Barnes, Hiro Kanagawa, Robin Brûlé, Andrew Jackson, Grant Nickalls, Christian Bako, Tig Fong, Carlo Rota, Trenna Keating, Will Bowes, Nigel Bennett, Mark Gibson, Tim Finnigan, Emily Coutts, Jordan Gray, Mpho Koaho, Shawn Storer, Jonas Chernick, Michael Rinaldi, Marty Adams, Ross Hull, Vieslav Krystyan, Christopher Cordell, Brittany Johnson, Paulino Nunes, Christine Horne, Kyle Mac, Jim Codrington, Allen Keng, Charlie Hamilton, Richard Fitzpatrick, Ayisha Issa, Rachael Ancheril, Dennis Andres, Michael Reventar, Tom Barnett, Chad Allen, Dan MacKay, Michael Bisping, Anna Hopkins, Sean Bell, Amber Goldfarb, Amy Matysio, Genelle Williams, Amos Crawley, Von Flores, Jonathan Goad, Ian Matthews, Dylan Trowbridge, Seán Cullen, Eugene Clark, Peter DaCunha, Adrianna Di Liello, Jim Annan, Katie Griffin, Paolo Mancini, Michael Rhoades, Kate Drummond, James Gilbert, Alex Poch-Goldin, Brianna Goldie, Michael Boisvert, Ronnie Rowe, Dan Jeannotte

No vida, pilot mě velice zaujal a zatím se to vybarvuje pěkně. Hlavně doufám, že to neupadne do stereotypu, protože zatím to působí neokoukaně a postavy jsou sympatické. Držím palce! Hodnocení až po první sérii :) PS: nečekejte žádnou trikovou bombu, přeci jen je to začínající seriál... :) 3.9.2015 - doplnění po shlédnutí první série - rozhodně lepší z dvojice novinek. Oproti Killjoys nepůsobí tak křečovitě a herci jsou mi o dost sympatičtější. Zajímavý závěr série sice potěšil, ale pořád tomu něco chybí a bohužel ne každý díl byl povedený. Tak jako tak se těším na druhou sérii a doufám, že kvalita půjde jenom nahoru :)(17.6.2015)

Devadesátá léta hlasitě připomněla svou existenci. A je dobře, že jsou dávno pryč. Dark Matter má prakticky ve všem dvacet let zpoždění. Ploché postavy, průhledná zápletka, vizuální efekty které nejspíš dělal počítač s nainstalovaným Windows 3.11. Ani druhý a třetí pohled dojem nevylepšil. Posádka bez špetky charismatu dál recitovala své křečovité repliky a naděje že název seriálu bude mít i nějaký hlubší význam a nebo dokonce půjde o hard sci-fi, pomalu klesala k nule. Tohle není ani nové Defying Gravity, ani nové Firefly a ze všeho nejmíň je to nová Hvězdná Brána. Když už bych to měl k něčemu přirovnat, tak je to suchopárné verze Farscape. Jen je ve všem o třídu horší a nehraje tam Claudia Black.(12.7.2015)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Nechápu, nerozumím. Proč zrušit skvělé Stargate Universe, když Syfy o pár let později přijde prakticky s tím samým, jen o několik tříd horším. Dark Matter je vykrádačka všeho možného, mizerně napsaná, rádoby tajemná, ale podaná neskutečně nezáživným způsobem. Zatímco Galactica měla propracované postavy a promyšlený děj, Stargate Universe atmosféru a parádní hudbu, Farscape byl příjemně úchylný a Firefly měl sympatickou posádku a příjemný humor, Dark Matter, ačkoli všechno výše zmíněné vykrádá, nemá prakticky nic. Je to natočené céčkově, s nulovou choreografií soubojů, s minimem vizuálních efektů v několika stále se opakujících interiérech. Nemá to žádný extra děj, nemá to emoce a celé je to podbarvené jakousi porno hudbou. Jednoduše nechápu, jak může za tímhle podprůměrným seriálem stát stejný tým, který mě před lety tolik nadchl skvělými Stargate seriály. Jedno však ocenit můžu a to, že postavy nejsou úplně k zahození. Android je místy vtipná a Zoie Palmer jako jediná opravdu hraje, Jodelle Ferland v roli Pětky je dost roztomilá a to mě u sledování drží. Jo a taky protože je to space opera, v dnešní době silně nedostatkový žánr. Každopádně Dark Matter je především promarněný potenciál. Defiance ovšem začínal velice podobně a kvalitativně pořád stoupá - uvidíme, co druhá série, třeba na tom bude Dark Matter podobně. Hodnocení série: 2/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Má to pár momentů, to tomu seriálu nemůžu upřít. Celkově je druhá série o něco lepší a posádka konečně není jen parta náhodných misfits, ale začíná se trochu sbližovat a divákovi na nich konečně začíná sem tam i záležet. Opět na tom má lví podíl především Android v podání herecky vyspělé (oproti ostatním) Zoie Palmer, jejíž objevování lidskosti je zároveň jediný prvek, který mě opravdu upřímně bavil. Jinak by se celá zápletka druhé série dala znovu shrnout v několika málo bodech a vadí mi tam kotel věcí. Od nepropracovaného vesmíru až po neosobní postavy a ploché vykreslení. Seriál vůbec nejde do hloubky, což by asi měl, když obsahuje minimum bojových a bitevních scén. CGI záběry jsou luxusní, ale je jich strašně málo. Celé se to odehrává v úsporných koridorech, které jsou však o třídu záživnější, jak ty z konkurenčního Killjoys. Přesto bych prostě od tvůrců mojí milované Stargate čekal mnohem kvalitnější podívanou, zejména po stránce scénáře. Dark Matter chybí humor, osobité charaktery, vynalézavé zápletky a především dobrodružná atmosféra. Hodnocení série: 2/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Třetí řada má to, co předchozím dvěma tam chybělo: rozmanitost. Příběhově to je stále dost chatrné a stále to působí dost levně, ale tentokrát tvůrci konečně zužitkovali svůj talent psát zajímavé a rozmanité příběhy, takže mi ani nějaké drahé CGI nechybělo. Díky tomu možná třetí série působí trochu epizodicky roztříštěně, někdy až vatovitě, ale konečně to není stereotypní temná nuda, ale vlastně docela fajn náhrada za Stargate seriály, na které to sice jako celek nedosahuje, ale některé epizody se tomu aspoň blíží. Navíc to má supr finále a nakonec mi je i líto, že to Syfy (opět!) utnul v tom nejlepším. A takřka odpadové Killjoys bude vesele pokračovat, Syfy opět sebevědomě trollí své diváky. Hodnocení série: 4/5(5.9.2015)

Z trailerů a ostatních informací dostupných před odvysíláním pilotu jsem si sice vysnil úplně jiné, více mysteriózní pojetí celého seriálu, nicméně ani v současné podobě není Dark Matter vyloženě k zahození. Chudý rozpočet jde na něm ovšem kvůli nulové stylizaci a cestování po různých planetách oproti podobně laděným Killjoys vidět až příliš, naopak kvůli většímu počtu postav nedokáže žádná z nich nijak zvlášť přirůst k srdci. Přesto dokáže posádka Razy příjemně zabavit a čas u seriálu ubíhá svižně. Na zmíněnou žánrovou konkurenci jí ale kousek chybí.(30.8.2015)

Konečně je tu nějaký nový sci-fi seriál z vesmíru. Tohle se Syfy celkem povedlo. Překvapuje mě nízké hodnocení. Je tam opravdu cítit atmosféra Hvězdné brány. :) Skupinka 6-ti lidí se probudí uprostřed hlubokého vesmíru na lodi bez jakýchkoliv vzpomínek. Nezapomněli ale své znalosti a dovednosti. Po vyřešení prvotních problémů postupně zjišťují, co se děje. Objeví i palubního androida, který s nimi po prvotních neshodách začne spolupracovat. Po vyváznutí z prekérní situace se dostávají na planetu, která má být cílem jejich mise. Tam se dozví další skutečnosti. Poté se nachází před morálním dilematem. Celou situaci změní zjištění jejich identit a následně i jejich minulosti. Naše posádky Razy začíná nová dobrodružství. Nechybí občasná zrada a stále přítomná vzájemná nedůvěra. Časem se ale spřátelí a stane se z nich něco jako rodina. Ke konci řady dojde k dalším novým odhalením. Finále mě vážně překvapilo. Ve 2 sérii se stala spousta věcí. Došlo k mnoho zvratům. Některí postavy děj opustily a jiné se do něj přidaly. :) Je tu 3. série a s ní další problémy. Dojde k mnoha odhalením a naplní se některá proroctví. Seriál byl bohužel ukončen... "Star Wars epizoda 36, prý je to klasika." :D(15.6.2015)

• - Když se v 11. epizodě Dvojka (Melissa O'Neil) vrátí z kosmu do lodi a mluví s Tashou (Jessica Sipos), střídá se záběr zepředu a zezadu. V záběru zepředu má Tasha vždy zvednuté ruce v bojovém postoji, v záběru zezadu je má však spuštěné k bokům. (spacemaster)

• - Mezi postavami komiksové předlohy a seriálu je několik rozdílů. Jednička (Marc Bendavid) měl původně zelené oči, v seriálu je má hnědé. Android (Zoie Palmer) byl původně navržený jako muž. (UncleMorty)

• - První díl 2. série režírovala Amanda Tapping, známá svojí rolí majora Carterové ze seriálu Hvězdná brána (od r. 1997). (spacemaster)