Dark Matter (TV seriál)

Sci-Fi

USA, 2015 - 2017, 28 h 10 min (Minutáž: 26x50 min)

Craig Wright

Melissa O'Neil, Anthony Lemke, Alex Mallari Jr., Jodelle Ferland, Roger R. Cross, Zoie Palmer, Marc Bendavid, Melanie Liburd, Shaun Sipos, Torri Higginson, David Hewlett, Ellen Wong, Kris Holden-Ried, David Richmond-Peck, Inga Cadranel, Mike Dopud, Jessica Sipos, Ennis Esmer, Daniel Fathers, Conrad Pla, Wil Wheaton, Jon Cor, Natalie Brown, Chloe Rose, Franka Potente, Rob Stewart, Amanda Brugel, Ruby Rose, Gage Munroe, Russell Yuen, Mung-Ling Tsui, James Binkley, Katie Messina, Tara Yelland, Billy MacLellan, Jean Yoon, Stephen Park, Matt Purdy, Daniel Kash, Alexandra Ordolis, Milton Barnes, Hiro Kanagawa, Robin Brûlé, Andrew Jackson, Grant Nickalls, Christian Bako, Tig Fong, Carlo Rota, Trenna Keating, Will Bowes, Nigel Bennett, Mark Gibson, Tim Finnigan, Emily Coutts, Jordan Gray, Mpho Koaho, Shawn Storer, Jonas Chernick, Michael Rinaldi, Marty Adams, Ross Hull, Vieslav Krystyan, Christopher Cordell, Brittany Johnson, Paulino Nunes, Christine Horne, Kyle Mac, Jim Codrington, Allen Keng, Charlie Hamilton, Richard Fitzpatrick, Ayisha Issa, Rachael Ancheril, Dennis Andres, Michael Reventar, Tom Barnett, Chad Allen, Dan MacKay, Michael Bisping, Anna Hopkins, Sean Bell, Amber Goldfarb, Amy Matysio, Genelle Williams, Amos Crawley, Von Flores, Jonathan Goad, Ian Matthews, Dylan Trowbridge, Seán Cullen, Eugene Clark, Peter DaCunha, Adrianna Di Liello, Jim Annan, Katie Griffin, Paolo Mancini, Michael Rhoades, Kate Drummond, James Gilbert, Alex Poch-Goldin, Brianna Goldie, Michael Boisvert, Ronnie Rowe, Dan Jeannotte, Pat Mastroianni, Matt Wells, Michael Brown, Conrad Coates, Mishka Thébaud, James Cade, Kiana Madeira, Hamza Fouad, Dalmar Abuzeid, Paul Sun-Hyung Lee, Simu Liu, Clyde Whitham, Sara Garcia, Gordon Hecht, Stephanie Belding

Space opera je můj nejoblíbenější sub-žánr. Ale hned na první pohled je jasné, jak moc se tvůrcům stýská po Stargate Universe. Zatím pro mě podprůměr. Uvidíme, jak se to rozjede dále. Pokud se budou motat jenom okolo té jedné planety z pilotního dílu, tak mě to asi moc nezaujme :/ EDIT: Pilotní dvojdíl nic moc, ale potom se to pěkně rozjelo a začalo mě to zajímat. I ta celá mytologie je zajímavá. To universum má obrovský potenciál pro nespočet různých příběhů. Zakončení série velice zajímavé. Těším se na případnou druhou sezónu. 70%(19.6.2015)

• maddy

Mám pocit, že v Syfy tie seriálové scenáre robia štýlom ctrl + c / ctrl + v a ani sa nesnažia, aby ich od seba niečím odlíšili. Jednoducho sa prepíšu mená postáv a na svete je ďalšia z desiatich seriálových sci-fi noviniek, ktoré stanica ročne vyprodukuje. Dark Matter tak nemá nič, čo by tu už niekoľkokrát nebolo. Pár postáv, ktoré sa preberú vo vesmírnej lodi a nič si nepamätajú. Nanešťastie, divák pamäť nestratil a tak mu Dark Matter nemá šancu ponúknuť okrem obohranej zápletky, opozeraného lacného prostredia vesmírnej lode, chabého CGI, nezaujímavých postáv a priemerných hercov nič. Podobný koncept možno fungoval v 90. rokoch, keď sa s neambicióznymi sci-fi seriálmi roztrhlo vrece, ale v dnešnej dobe, keď televízna produkcia neraz prevyšuje aj tú filmovú je iba zbytočným seriálovým prírastkom, ktorý nemá dlhú životnosť. PILOT (+ one more episode): 2* (4/10).(19.6.2015)

• MartinezZ

S01: Absolutně nenáročná jednoduchá low-scifi podívaná pro televizní vysílání za televizní rozpočet a tedy i televizní triky a výpravu s prostředím. Postupné odhalování minulostí jednotlivců, které před sebou všichni skrývají i přes opakované řeči "Jsme na jedné lodi, musíme si všechno říkat" prostě ušlo. Je to sice zřetelně laciné (typická SyFy), ale sledování fyzicky nebolí (jako v případě Andromedy nebo Firefly apod.). A protože to pro SyFy nebyl úplný propadák, druhá série bude, tak uvidíme, co uvidíme. --- S02: Stále jde o jednoduché koukání, ale bylo to odpočinkové a nenáročné, tak proč ne. Jenže autorům ke konci ruplo v bedně a zhlédli se v Games of Thrones a konec druhé série tak už nedával smysl, byl na hlavu postavený a prostě se do seriálu nehodil. Měním na ** a vzdávám to. Aneb jak SyFy neví, co chce - koukatelný nenáročný sci.fi seriál nebo srágoru na zrušení.(6.9.2015)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Nechápu, nerozumím. Proč zrušit skvělé Stargate Universe, když Syfy o pár let později přijde prakticky s tím samým, jen o několik tříd horším. Dark Matter je vykrádačka všeho možného, mizerně napsaná, rádoby tajemná, ale podaná neskutečně nezáživným způsobem. Zatímco Galactica měla propracované postavy a promyšlený děj, Stargate Universe atmosféru a parádní hudbu, Farscape byl příjemně úchylný a Firefly měl sympatickou posádku a příjemný humor, Dark Matter, ačkoli všechno výše zmíněné vykrádá, nemá prakticky nic. Je to natočené céčkově, s nulovou choreografií soubojů, s minimem vizuálních efektů v několika stále se opakujících interiérech. Nemá to žádný extra děj, nemá to emoce a celé je to podbarvené jakousi porno hudbou. Jednoduše nechápu, jak může za tímhle podprůměrným seriálem stát stejný tým, který mě před lety tolik nadchl skvělými Stargate seriály. Jedno však ocenit můžu a to, že postavy nejsou úplně k zahození. Android je místy vtipná a Zoie Palmer jako jediná opravdu hraje, Jodelle Ferland v roli Pětky je dost roztomilá a to mě u sledování drží. Jo a taky protože je to space opera, v dnešní době silně nedostatkový žánr. Každopádně Dark Matter je především promarněný potenciál. Defiance ovšem začínal velice podobně a kvalitativně pořád stoupá - uvidíme, co druhá série, třeba na tom bude Dark Matter podobně. Hodnocení série: 2/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Má to pár momentů, to tomu seriálu nemůžu upřít. Celkově je druhá série o něco lepší a posádka konečně není jen parta náhodných misfits, ale začíná se trochu sbližovat a divákovi na nich konečně začíná sem tam i záležet. Opět na tom má lví podíl především Android v podání herecky vyspělé (oproti ostatním) Zoie Palmer, jejíž objevování lidskosti je zároveň jediný prvek, který mě opravdu upřímně bavil. Jinak by se celá zápletka druhé série dala znovu shrnout v několika málo bodech a vadí mi tam kotel věcí. Od nepropracovaného vesmíru až po neosobní postavy a ploché vykreslení. Seriál vůbec nejde do hloubky, což by asi měl, když obsahuje minimum bojových a bitevních scén. CGI záběry jsou luxusní, ale je jich strašně málo. Celé se to odehrává v úsporných koridorech, které jsou však o třídu záživnější, jak ty z konkurenčního Killjoys. Přesto bych prostě od tvůrců mojí milované Stargate čekal mnohem kvalitnější podívanou, zejména po stránce scénáře. Dark Matter chybí humor, osobité charaktery, vynalézavé zápletky a především dobrodružná atmosféra. Hodnocení série: 2/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Třetí řada má to, co předchozím dvěma tam chybělo: rozmanitost. Příběhově to je stále dost chatrné a stále to působí dost levně, ale tentokrát tvůrci konečně zužitkovali svůj talent psát zajímavé a rozmanité příběhy, takže mi ani nějaké drahé CGI nechybělo. Díky tomu možná třetí série působí trochu epizodicky roztříštěně, někdy až vatovitě, ale konečně to není stereotypní temná nuda, ale vlastně docela fajn náhrada za Stargate seriály, na které to sice jako celek nedosahuje, ale některé epizody se tomu aspoň blíží. Navíc to má supr finále a nakonec mi je i líto, že to Syfy (opět!) utnul v tom nejlepším. A takřka odpadové Killjoys bude vesele pokračovat, Syfy opět sebevědomě trollí své diváky. Hodnocení série: 4/5(5.9.2015)

Devadesátá léta hlasitě připomněla svou existenci. A je dobře, že jsou dávno pryč. Dark Matter má prakticky ve všem dvacet let zpoždění. Ploché postavy, průhledná zápletka, vizuální efekty které nejspíš dělal počítač s nainstalovaným Windows 3.11. Ani druhý a třetí pohled dojem nevylepšil. Posádka bez špetky charismatu dál recitovala své křečovité repliky a naděje že název seriálu bude mít i nějaký hlubší význam a nebo dokonce půjde o hard sci-fi, pomalu klesala k nule. Tohle není ani nové Defying Gravity, ani nové Firefly a ze všeho nejmíň je to nová Hvězdná Brána. Když už bych to měl k něčemu přirovnat, tak je to suchopárné verze Farscape. Jen je ve všem o třídu horší a nehraje tam Claudia Black.(12.7.2015)

• - První díl 2. série režírovala Amanda Tapping, známá svojí rolí majora Carterové ze seriálu Hvězdná brána (od r. 1997). (spacemaster)

• - Když se v 11. epizodě Dvojka (Melissa O'Neil) vrátí z kosmu do lodi a mluví s Tashou (Jessica Sipos), střídá se záběr zepředu a zezadu. V záběru zepředu má Tasha vždy zvednuté ruce v bojovém postoji, v záběru zezadu je má však spuštěné k bokům. (spacemaster)

• - Kosmické stanice v seriálu se otáčejí kolem vlastní osy a mají tvar, ze kterého lze usoudit, že otáčením simulují gravitaci na vnějších stěnách. Jak však můžeme vidět, lodě mají vlastní umělou gravitaci a lze tak předpokládat, že i stanice dokáží gravitaci vytvářet. Je tedy zbytečné a pro navigaci lodí, které se s nimi chtějí spojit i nevhodné, aby se otáčely kolem osy. Jde nejspíše o chybu v seriálu pramenící ze snahy udělat záběr kosmické stanice více dynamický. (spacemaster)