Dark Matter (TV seriál)

• Německo

Dark Matter

Sci-Fi

USA, 2015 - 2017, 28 h 10 min (Minutáž: 26x50 min)

Craig Wright

Melissa O'Neil, Anthony Lemke, Alex Mallari Jr., Jodelle Ferland, Roger R. Cross, Zoie Palmer, Marc Bendavid, Melanie Liburd, Shaun Sipos, Torri Higginson, David Hewlett, Ellen Wong, Kris Holden-Ried, David Richmond-Peck, Inga Cadranel, Mike Dopud, Jessica Sipos, Ennis Esmer, Daniel Fathers, Conrad Pla, Wil Wheaton, Jon Cor, Natalie Brown, Chloe Rose, Franka Potente, Rob Stewart, Amanda Brugel, Ruby Rose, Gage Munroe, Russell Yuen, Mung-Ling Tsui, James Binkley, Katie Messina, Tara Yelland, Billy MacLellan, Jean Yoon, Stephen Park, Matt Purdy, Daniel Kash, Alexandra Ordolis, Milton Barnes, Hiro Kanagawa, Robin Brûlé, Andrew Jackson, Grant Nickalls, Christian Bako, Tig Fong, Carlo Rota, Trenna Keating, Will Bowes, Nigel Bennett, Mark Gibson, Tim Finnigan, Emily Coutts, Jordan Gray, Mpho Koaho, Shawn Storer, Jonas Chernick, Michael Rinaldi, Marty Adams, Ross Hull, Vieslav Krystyan, Christopher Cordell, Brittany Johnson, Paulino Nunes, Christine Horne, Kyle Mac, Jim Codrington, Allen Keng, Charlie Hamilton, Richard Fitzpatrick, Ayisha Issa, Rachael Ancheril, Dennis Andres, Michael Reventar, Tom Barnett, Chad Allen, Dan MacKay, Michael Bisping, Anna Hopkins, Sean Bell, Amber Goldfarb, Amy Matysio, Genelle Williams, Amos Crawley, Von Flores, Jonathan Goad, Ian Matthews, Dylan Trowbridge, Seán Cullen, Eugene Clark, Peter DaCunha, Adrianna Di Liello, Jim Annan, Katie Griffin, Paolo Mancini, Michael Rhoades, Kate Drummond, James Gilbert, Alex Poch-Goldin, Brianna Goldie, Michael Boisvert, Ronnie Rowe, Dan Jeannotte, Pat Mastroianni, Matt Wells, Michael Brown, Conrad Coates, Mishka Thébaud, James Cade, Kiana Madeira, Hamza Fouad

Ze začátku sem byl trochu skeptický, jakou verzi Stargate: Universe si pro nás zase připravili. Začátek opravdu nic moc, hodně pomalý rozjezd. Konec už byl trochu více snesitelný. Pokud jste na vesmíné dobrodružství a nevadí vám, že to není uplně TOP, tak se vám tento počin bude líbit. Hodnotím podle PILOTu, pokud se to zlepší editnu hodnocení, zatím pro mě 3*(15.6.2015)

1. série Letos v létě na Syfy debutovala dvojice seriálů, která si získala mou pozornost. Zatímco Killjoys vsází na představení vesmíru a světů, tak Dark Matter se soustředí spíš na postavy a rozvíjí vztahy a napětí mezi nimi. Šest lidí se totiž probudí kdesi ve vesmíru na opuštěný lodi a nic si nepamatuje. Nabízí se spousta otázek a je třeba na ně najít odpovědi. Ta záhadná atmosféra se mi od začátku líbila a nutila mě sledovat dál, protože mě zajímalo, kdo má vymazaní vzpomínek na svědomí a jak to všechno dopadne. Postavy se dají vcelku rychle oblíbit a každá z nich nabízí zajímavý příběh, který je možné rozvíjet. Jen bych je pojmenovat, protože ty čísla mě matou. Herci jsou taky fajn, občas se dostaví i povedený vtípek a zápletky zatím nenudí. Samozřejmě je zde pár věcí, které by seriál mohly obohatit a udělat zajímavější, ale třeba se dočkáme později. Chci z tohohle světa vidět víc, a tak se můžu radovat z prodloužení. Mě se tyhle "béčka" od Syfy, která si zbytečně nehrají na víc, prostě líbí. 2. série Dark Matter se vrátil se druhou sérií a bavil stejně jako loni. V dnešní době je nedostatek kvalitních sci-fi seriálů, při kterých se hrdinové potloukají vesmírem a tak je třeba si tyto kousky hýčkat. Překvapilo mě rychlé odstranění jedné z postav a nabrání (i postupné filtrování) nových postav. Tentokrát ještě méně epizodní než loni a příběh hlavně čtyřky je velmi zajímavý. Vzhledem k zakončení série jsem neskutečně zvědav na to, co se bude dít dál. 3. série Jak se později ukázalo, tak třetí série byla poslední, což je hrozná škoda. Posádka Razy mě pořád bavila a závěr přímo křičí po pokračování. Nechápu, jak to v tomhle může někdo chtít utnout. Oproti Killjoys bylo nabídnuto i pár zábavných epizod na odlehčení a hlavně, děj celé série docela šlapal. To je zase jeden z těch konců, co zaslouží facku. Ale třeba to ještě někdo nějak zachrání.(2.9.2015)

• Kimkong

1. série - Od prvního pohledu béčkový seriál. Posádka lodi jak vystřižená z klišé časopisu. Černoch, tichý asiat, drsňák, slušňák a holka. Příběh je prostý, a točí se kolem odhalování identit jednotlivých členů posádky. Vatu kolem tvoří práce s boje s korporacemi. Co činí seriál koukatelný je čas od času slušný vtip a zajímavé je také sledovat nedůvěru mezi jednotlivými postavami, jejichž souboj vrcholí ve finále. Nicméně druhá řada tyhle prvky ztratí a vrátí se pouze podprůměrné sci-fi. Známí tváře jsou doktorka z Lost Girl, fyzik z SGA a revolucionář z Continuum.(9.1.2016)

Devadesátá léta hlasitě připomněla svou existenci. A je dobře, že jsou dávno pryč. Dark Matter má prakticky ve všem dvacet let zpoždění. Ploché postavy, průhledná zápletka, vizuální efekty které nejspíš dělal počítač s nainstalovaným Windows 3.11. Ani druhý a třetí pohled dojem nevylepšil. Posádka bez špetky charismatu dál recitovala své křečovité repliky a naděje že název seriálu bude mít i nějaký hlubší význam a nebo dokonce půjde o hard sci-fi, pomalu klesala k nule. Tohle není ani nové Defying Gravity, ani nové Firefly a ze všeho nejmíň je to nová Hvězdná Brána. Když už bych to měl k něčemu přirovnat, tak je to suchopárné verze Farscape. Jen je ve všem o třídu horší a nehraje tam Claudia Black.(12.7.2015)

Konečně po tak strašně dlouhé době je tu sci-fi seriál, který se odehrává ve vesmíru, a není to jen katastrofická nehoda, která způsobí apokalypsu a zhroucení civilizace. Díky nejvyšší entitě a tvůrcům za to, že něco takového vytvořili. Ani to nepotřebuje světoborné efekty a známé herce. Stačí, aby to bylo tajemný, aby postavy byly zajímavé (což jsou všechny, některé více než ostatní, ale tak to bývá) a každá ta postava měla nějaký příběh, který je třeba odkrýt, abychom je úplně poznali. Viděla jsem všechny díly a zatím mě to hodně baví. Není to SG1 nebo Atlantis, ale mnohem lepší než SGU, takže si nestěžuju :).(24.8.2015)

• - Joseph Mallozzi často na svém blogu zveřejňuje dodatečné informace k seriálu včetně doplnění příběhu a vystřižených scén, které nebyly vysílány. (spacemaster)

• - Kosmické stanice v seriálu se otáčejí kolem vlastní osy a mají tvar, ze kterého lze usoudit, že otáčením simulují gravitaci na vnějších stěnách. Jak však můžeme vidět, lodě mají vlastní umělou gravitaci a lze tak předpokládat, že i stanice dokáží gravitaci vytvářet. Je tedy zbytečné a pro navigaci lodí, které se s nimi chtějí spojit i nevhodné, aby se otáčely kolem osy. Jde nejspíše o chybu v seriálu pramenící ze snahy udělat záběr kosmické stanice více dynamický. (spacemaster)

• - Když se v 11. epizodě Dvojka (Melissa O'Neil) vrátí z kosmu do lodi a mluví s Tashou (Jessica Sipos), střídá se záběr zepředu a zezadu. V záběru zepředu má Tasha vždy zvednuté ruce v bojovém postoji, v záběru zezadu je má však spuštěné k bokům. (spacemaster)