Stranger Things

• USA Stranger Things
Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Série(5) / Epizody(35)

sochoking

Toto som ja potreboval; farebné svetlá, synťáky, Limahl a ''Neverending Story'', kolotočiarske maringotky s výhernými mašinkami, do ktorých sa z boku vhadzovala korunáčka... Jednoducho 'moje' milované 80. roky! No a Dufferovci mi toto všetko aspoň na chvíľku priniesli späť týmito ôsmimi jebovými epizodkami! ()

dr.horrible

Do Stranger Things treba ísť s tým, že ide primárne o detské sci-fíčko, každou sériou (a dospievaním hlavných postáv) narábajúce s inými žánrami. Komentár obsahuje SPOILERy! S01: Detstvo. Neodolateľný mix Amblinu a invazívneho hororu, kde je každá kladná postava sympatická, s najdokonalejším detským castingom vôbec. Z dnešného pohľadu už rovnaký kult, ako prvá séria GoT, AHS, alebo Homelandu. Seriál, ktorý dal svetu Millie Bobby Brown. 100% —————— S02: Prvé lásky. Temný horor s odbočkou niekam ku Savage Streets. Ešte donedávna som druhú sériu považoval za najslabšiu, po opätovnom zhladnutím mi príde naopak najlepšia. 100% —————- S03: Puberta. Kto mal s týmto problém, evidentne totálne nepochopil žánrové a hlavne hodnotové (!) ukotvenie fenoménu Stranger Things, vychádzajúceho predovšetkým z filmov typu Goonies, či E.T., až potom zo starých hororov. Snáď viac 80’s ako osemdesiate roky, pridávajúce nové prvky (nie, nie je to zas len o tom istom), viac hororu, viac komédie, nečakané popieranie očakávaných klišé (Ako dopadla love story zo zmrzlinárne? Ako to Nancy Drew nenatrela svojej redakcii? Ako svet pre tentokrát nezachránila El? A je toho hromada...) a najprirodzenejšie začlenenie nových postáv za hodne dlhú dobu. V druhej sérii to mala Max trošinku kostrbaté, tu boli všetky ženské postavy pridané úplne plynule. A tie citácie! Čo je to láska, ak nie rozdeliť sa o balíček M&M? 100% —————- S04 Part 1: Young adult. Niekoľko rokov čakania a nároky vyletia do nesplniteľných výšin. Niektoré postavy pôsobia trochu navyše. Dĺžka epizód spomaluje rozprávanie. Mám výhrady voči dejovej línii s Joyce. Človek už už chce napísať, že sa jedná o najslabšiu sériu. No a potom príde E04 a je to najlepšia epizóda celého seriálu. Zase to dokázali! To je na Stranger Things najlepšie, že sa vždy dokážu prekonať. Part 2 detto. Stopážou neuveriteľne prepálený director’s cut, ktorý by sa človeku už chcelo kritizovať, ale nejde to, pretože celkom jasne budú spolu s S05 spätí do jednej megasérie, a pravdepodobne všetko uspokojivo uzavrú. Doteraz sa im to vždy podarilo. A druhou stranou mince ten “veľkofilm” prináša zároveň velikú fanúšikovskú radosť. Running up that hill > Neverending story. ()

HoneyBunny

Osmihodinový film rozdělený do minisérie. Spielbergovský feeling dětského dobrodružství. Kingovský horor s monstrem, které jen reprezentuje něco ještě hlubšího a zlejšího ("the upside down"). Netflix a hlavně bratři Dufferové dokázali, že jednoduchý příběh postavený na sympatických hrdinech (skvělá klukovská parta a "superhrdinka" Eleven), záhadě a poctivém vypravěčství stojí za to a nepotřebuje šokantní dějové twisty. Opravdu jsem se těšila na každý další díl a zajímalo mě, co hrdinové - nejen ti dětští, ale i teenagerští a dospělí (šerif Hopper!) - udělají příště. Potěšily i narážky na osmdesátkové hity a dobový elektrosountrack. Zkrátka poctivé řemeslo. 90 % ()

Carol Pifková

Prečo tento seriál milujem? Stačí na to jedna veta ako vysvetlenie: Pretože hlavné postavy nie sú banda poloretardovaných debilov, čo ani trošku nerozmýšľa. Konečne seriál, kde postavy majú rozum, no a okrem toho to fakt dobre vyzeralo. Príbeh super, postavy atď. maximálna spokojnosť. ()

Anderton

Seriál si svoju extrémnu popularitu bezpochyby získal svojim extrémnym postmodernizmom. Kombinuje všetko, čo sme v osemdesiatkách videli dokopy a to ako kombináciou všetkého formálneho, tak aj tematického a myšlienkového. Funguje to ale najmä vďaka výborne napísaným postavám a ich uveriteľným vzťahom. Tie nielen gradujú, ale aj odkrývajú čo to z minulosti. Pri seriálovej stopáži to funguje výborne, ako nejaký dvojhodinový film by to už fungovalo podstatne menej, viď stále spomínaný Super 8. Menej už funguje logika. Nikto nemal o základni ani páru, pritom k nej bez problémov ako dieťa dobicyklujete. Keď sa stratí Barbara, nikoho to nezaujíma a viacero ďalších malých prehreškov. Keď už Barbara, tak si všimnite, kedy presne zmizne a nemám na mysli jej krvavé zranenie. Ako som písal, zámerne sa tu kopírujú aj staré známe významy teen hororov seriálom adorovanej dekády. ()

Socrates

Parádní rozjezd, ale ztrácí to kouzlo poměrně brzo, když je vše prozrazeno a už jen čekáme, jak moc dobře nebo špatně to asi dopadne. Skvělej David Harbour a všechny děti, jen se mi nedobře dívalo na anorektičku Natalii Dyer. ()

AppleCore

Vzpomínáte na chvíle, kdy jste prvně (mnozí z vás byly ještě děti, stejně jako já) viděli filmy jako E.T., Goonies, Blízká setkání třetího druhu, Věc nebo Poltergeista? Tak přesně ty stejný pocity budete prožívat u Stranger Things. Okořeňte to filmem Super 8, nebo Mlha (2007) a dostanete geniální mix strachu, napětí a filmový radosti - to všechno pak zabelený do osmdesátkovýho vizuálu a parádního soundtracku (nejvíc si to užijí fandové výše zmíněných filmů a jejich tvůrců, byť to není jen pouhá nostalgická sonda do třicet let vzdálený filmový minulosti). V den, kdy měl seriál vyjít, jsem od sedmi ranních seděl u Netflixu a co půl hodinu klikal na refresh... a když se to konečně objevilo, neměl jsem po osmi hodinách na co koukat! (Malá El je Ripleyovou tohohle seriálu! A vůbec, děti strkají svými výkony dospěláky do kapsy.) EDIT I: celá série 10/10 a jeden z vrcholů filmovýho fanouškovství, jakož i nejlepších filmů roku... a to je to seriál (filmový kvality a obdiv všeho, z čeho série čerpá inspiraci možná přebírá vedení nad tím, že bych jako filmem neptrotřelý divák hodnotil jinak - díky bohu za moje dětství)! EDIT II: Větu ze závorky z "EDIT I" zapomeňte - tady prostě všechno funguje tak jak má - Tohle neni Warcraft! ()

Kothy

Dlouho jsem se tomuto seriálu vyhýbal. Asi mi vadil ten velký boom kolem něj. Nakonec to ale vůbec není špatné. Vynikající atmosféra 80. let, což teď frčí. Plus mi to trochu atmosférou připomíná Akta X nebo Super 8. Je to laděné do mysteriózna. Objevují se tam různé nadpřirozené jevy. Ještě je tu super retro hudba. Celé se to odehrává v malém městečku jménem Hawkins v Indianě. Vědecké experimenty zapříčiní únik "zla" mezi obyvatele a děti se začnou ztrácet. Z místní ústavu k tomu uteče holka se schopnostmi. Part hlavních čtyř hrdinů je v centru dění a vše se točí kolem nich. Dost do příběhu zasahuje i šerif Hopper a matka Joyce. Dál už je to jen o boji s tzv. zlem a to za použití jak zbraní, technologií, tak i nadpřirozených schopností. 2. série je dost podobná. Děj se posune o rok vpřed a objeví se i nové postavy. Je dost zajímavé sledovat vývoj některých jednotlivců. 3. série je konečně tu a čekání se vyplatilo. Utekl nějaký čas a naše postavy se trochu posunuly. Hawkins opět zažívá nebezpečí, se kterým si musí poradit. Tato série se mi líbí ze všech nejvíc. Uvidíme, co nás čeká příště. ;) "Friends don't lie." ()

MikeCool

TV-seriál. Dlouho jsem Stranger Things odkládal. Asi proto, že tolik na seriálech neujíždím, jsem spíše filmař. Ale musím uznat, že odkládat takový skvost, jako je tenhle hororový, ale zároveň příjemný, dojemný seriál, byla pěkná hloupost z mé strany. Od prvních epizod jsem se stal závislým! Což ukazuje i fakt, že jsem stihl sjet všechny 3 série během necelého týdne! Velice záživná podívaná. Doporučuji všem! | 1.série (90%), 2.série (90%), 3.série (85%) > Průměr: 88% (5*) | ()

boshke

Naprosto vynikající. Neříkám, že sem tam se to trochu netáhlo a že Winona Ryder aka Joyce mi sem tam taky nelezla se svými záchvaty na nervy, ale celkově - vynikající. Neznámí herci, neznámí režiséři / scénáristé, neznámí skladatelé, ale ono to jde. Stačí mít myšlenku / vizi a pořádný scénář. A Netflix, který vám to zaplatí. Skvělé herecké výkony, perfektní atmosféra a hlavně úchvatná hudba. Těším se na dvojku, i když se obávám, že ta půjde, jak to tak u správných dvojek bývá, s kvalitou dolů... 2. série - Poněkud rozmáchlejší, moc jsem nepochopil přidání pár nových postav, které notabene nemají dostatečný význam pro žádnou z linek, když už jich tak máme dost a nestíháme je všechny sledovat (příp. stíháme, ale mezi jednotlivými linkami zapomínáme, co se stalo posledně), ale i tak spokojenost... 3. série - "Lída zařídí, aby Týna s Jankem dostali výstrahu z úřadu, že musí zabezpečit ozdravovnu. Róza se bojí, že profesor prozradí Nedělkovi, čím se živila. Chce se mu přiznat, ale nakonec mu řekne, že pracovala v klubu. Vilda ustojí setkání se Sylvou, už o ni nemá zájem." Převzato z TV programu TV Prima ke 41. dílu seriálu Slunečná. A více méně to sedí i na třetí sérii ST. Už tu totiž nejde o monstra či Upside Down, ale o vztahy vztahy vztahy... 90% (1.-2. série - 100%, 3. série - 60%) ()

DwayneJohnson

Je to tak skvělé, že jsem úplně ztratil řeč. Vlastně úplně všechno. Od výpravy, přes příběh, ještě lepší soundtrack a výborně obsazené (ne)herce. Tohle všechno tvoří osm dílů seriálů Stranger Things, který mi pořád ještě připadá jako blesk z čistého nebe. Na něco podobné jsem dlouho čekal a ono se to vyplatilo. Takže já Vám pánové režiséři děkuji na tisíckrát, opravdu jste mi udělali obrovskou a nefalšovanou radost. Jen se asi budu muset každý den štípnout, jestli se mi to nezdá... ()

swamp

Kde se vzalo, tu se vzalo - Stranger things. Mysteriózní, místy až hororový seriál s prvky sci-fi, který brilantně navozuje atmosféru 70. a 80. let v USA (mnoho narážek na válku ve Vietnamu, Studenou válku, špionáže, tajné vojenské pokusy na lidech...), a to jak prostředím, ve kterém se odehrává, tak popkulturními odkazy, kterých nám servíruje nepočítaně. Solidní tajemná zápletka, kterou seriál rozvíjí do několika větví, scénář prost stupidit a nelogičností a hlavně skvělé herecké výkony, přičemž bych vyzdvihl především ústřední dětskou čtveřici, se kterou jsem vše neskutečně prožíval a fandil jim. Nemůžu nezmínit i další... šerifa Hoppera, "zamilované trio" Jonathan-Nancy-Steve či Willovu mámu Joyce, učitele Clarkea a v neposlední řadě Dr. Brennera a Demogorgona. :D K tomu všemu parádní odkazy na filmy v podobě plakátů v pokojích kluků (Jaws, The Thing či The Evil dead), nebo prostě a jednoduše zřejmé odkazy na filmy jako E.T.: The Extra-Terrestrial, Alien, Close encounters of the third kind, A Nightmare on Elm street, Poltergeist, Star wars, ale třeba trochu i The X-files či neodvratitelné pomrkávání tvůrců na fanoušky Stephena Kinga. :) Je toho hodně a výše zmíněné je jen můj rychlý nástřel a vůbec na tom ani nezáleží, protože jediné, co stačí, je zasednout a nechat se pohltit. ()

Campbell

Po skepci kterou jsem trpěl, a neustálému vychvalování tohohle seriálu, jsem se rozhodl že ho zkouknu a hle... Jedná se o jeden z nejlepších seriálů poslední doby. Dost jsem se bál protože seriál měl velký hype, proto jsem ho viděl asi až teď. Dost jsem se mu vyhýbal. Nicméně seriál je parádní a za to můžou hlavně tři věci. Uvěřitelné postavy, které jsou napsané výborně a uvěříte jim cokoliv, nikdo nepřekážel a jejich herci byly též výborní Brown a Wolfhard a jejich chemie ve filmu byla výborná a herec hrajícího Willa na svůj věk umí. Jediný co mi trošku vadilo byla Ryder která měla až přehnaně moc scén kde šílí ze ztráty syna. Těch scén bylo až moc. Druhá věc, atmosféra 80. let pravda je že tohle platí spíše u individuálních scén, protože i když se seriál moc snaží tak ne vždy se jim to podaří. No a třetí věc je příběh, který je komplexní ale tvůrci ho napsaly tak chytře že se nikdo nemůže ztratit. Hudba byla výborná a skladba v posledním díle od Mobyho seděla parádně. Hodně dobrý seriál který předčil moje očekávání, Už se těším na druhou řadu. ()

Slartibarkfast

Stranger Things je vcelku výborný seriál, těžící především z kouzla skvělých osmdesátek, dobové hudby, filmů a stylu tehdejšího života, to vše samozřejmě spojené s jasným vědomím toho, kde je pomyslná čára, kdo je onen třídní nepřítel, a že Amerika je země neomezených možností, kterou chce tento bolševický moloch zničit. Kromě zajímavé dějové linky je seriál vystavěn nemalou měrou, možná až primárně, na vztazích hlavních protagonistů, což je podle mne aspekt, který diváky k tomuto nejvíce táhne a zasahuje široký okruh cílových skupin. Je to vlastně takový rodinný sitcom, spojený s horrorovou tématikou. Kolikrát mne totiž zajímal víc osud určitého hrdiny a jeho vztah s některou jinou postavou, než samotná hlavní dějová linie a boj se zlem, který mi tam přišel spíš jako okrajové zpestření, aby to o něčem vůbec bylo a nestala se z toho jen obyčejná plytká telenovela. Obrovský vliv je cítit hlavně z E.T. a The Thing tématiky, kdy je parta dětí zapletena do obrovského spiknutí a společně bojují proti Nim, popřípadě zhmotněnému zlu, nejlépe však kombinaci obého. Osobně nesnáším děti v hlavních rolích, ale tady mi to vlastně vůbec nevadilo. Jediné, co mi bylo proti srsti, byla neskutečně vychrtlá Natali Dyer, která by mohla dělat reklamu na hladomor, šišlající Dustin a v neposlední řadě Wynona, jejíž role je zřejmě napsaná tak, aby diváka nasrala, odradila od dalšího sledování tohoto seriálu, popřípadě za účelem fandit každé možnosti jejího potenciálního skonu. Naštěstí jsem se přes to přenesl. Nezbývá, než přejít k hodnocení jednotlivých řad. Série 1 - Skvělý začátek, parádní atmosféra, slabší dojezd. Nicméně zatím nejlepší série, která mne navnadila na další řady. 90% Série 2 - Vše v podobném duchu, jako u první série, jen mi přišlo líto několika přímo zbytečných dílů a nevyužitých odboček od hlavní linie. Zatím nejslabší ze sérií, kde jsem místy opravdu trpěl. 70% Série 3 - O chlup lepší než druhá, ale přišlo mi to už příliš překombinované, nehledě na přestřelený epický závěr. 80% Celkově mi tak vychází čtyři hvězdy, tedy bych seriál asi nedokázal procpat mezi patnáct nejlepších, ale každý máme holt jiný vkus. Přesto zábavný počin. 80% ()

Ratemus

alá E.T. alá Pavučina snů alá plno dalších podobných. Ta inspirace Kingem a Carpenterem tam prostě je v každé vteřině. Začátek naprosto člověka vtáhne, celý seriál je plný napětí, husté atmosféry a občas i humor. Za mě skvělé, všechny linky které se postupně spojí působí skvěle a nenudí, já nemám slov, určitě nejlepší novinka roku. Dále bych velmi pochválil ten 80. kový nádech a ta hudba jak ze starých fantasy. tady se nedá jinak než za plný počet...........Druhá řada je diametrálně odlišná a upouští od toho, co dělalo tu první tak unikátní, jenže jak zopakovat takovou nostalgii a perfektní feeling jako předtím? nové postavy neohromí, příběh neposadí na prdel. Partička individuí byla naprosto zbytečná, ta linka děj neposunula a nikam nenasměřovala. El mi přišla tak trochu zbytečná. Nebylo tam ani tolik napětí a té mrazivé atmosféry. Za mě mírné zklamání, škoda....pořád je to ale na plný počet ()

silentname

"Stranger Things" je jeden z tých mála seriálov, ktorý ma absolútne, ale absolútne pohltil. Skvelý príbeh, veľmi dobrá atmosféra 80-tych rokov, plus súčasne aj postavy, ktoré chceme sledovať od začiatku až do konca. Je to pre mňa proste ohromný zážitok. Plus aj jednotlivé vzťahy medzi postavami sú veľmi uveriteľné. Vizuálne skvelé, hudba je vynikajúca, herecké výkony, minulosť niektorých hrdinov, svet "Upside Down" ... všetko tu pre mňa funguje. A už sa neviem dočkať ďalšej série. Vynikajúce.Hodnotenie: A ()

jarous

A do prdelky na fialky, to je seriál jak řemen. Záhady, příšerky, ztracené děti, para normální jevy a to všechno v osmi epizodách. Ufff. No zmáknul jsem to ve dvou dnech. Jinak by to ani nešlo. A ta hudba mmmmm :-) No a další pokračování? Pokud je to ještě možné, je stále lepší a lepší. Furt říkám, ať přidají hvězdy!. ()

Bachy

Děkuju, že jste mi to zase všechno vrátili. Se vším. Nostalgie jako vrata. Jen to jde s každou řadou spíš do nějaký přetažený gag show. ()

eLeR

No ... Stranger Things má u nás doma o jedného fanúšika naviac. Išla som do toho s malou dušičkou, ale zbytočne. Má to totiž príbeh, ktorý ma prinútil hltať jednu časť za druhou. Skvelú tajomnú atmosféru, dokonalú výpravu a kostýmy. Šikovných detských hercov ... tí dospelí sa tiež predviedli. A fantastickú muziku. Už mi zostáva len poďakovať bratom Dufferovcom, že som zase pár dní ponocovala. ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu