American Horror Story - Asylum

(série)
USA, (2012–2013), 9 h 10 min (Minutáž: 40–46 min)

Kamera:

Michael Goi

Sarah Paulson, Jessica Lange, Zachary Quinto, Evan Peters, Joseph Fiennes, Lily Rabe, Lizzie Brocheré, James Cromwell, Frances Conroy, Chloë Sevigny (více)

Epizody(13)

Příběh se odehrává v roce 1964 v Briarcliffu, ústavu pro duševně choré zločince. Zde vládně pevnou rukou sestra Jude (Jessica Lange), společně se zakladatelem instituce, Monsignorem Timothy Howardem (Joseph Fiennes) a jejich podřízená, sestra Mary (Lily Rabe). Lečbou pacientů v Briarcliffu je pověřený psychiatr Dr. Oliver Thredson (Zachary Quinto) a sadistický vědec Dr. Arthur Arden (James Cromwell). Do ústavu se pod falešnou záminkou dostává novinářka Lana Wintersová (Sarah Paulson), aby napsala článek o údajném seriovém vrahovi, který měl být do Briarcliffu převezen. Lana ale ke své smůle odhalí mnohem závažnější události a záhady, které se v ústavu odehrávají, což by jí mohlo být osudné. (Hannibal92)

Arkanoid

Zaujímavá kombinácia hororových námetov vychádza pod rukami scenáristov, ktorí dokážu rozvíjať a prehlbovať charaktery postáv a udržiavať atmosféru napätia súčasne v dvoch dejových líniách. Komplexný príbeh, ktorý sa vie predať vďaka režijnej dokonalosti. Najlepšia séria American Horror Story. ()

Sdoom

Druhá série a nakonec velmi podobné dojmy jako ze série první. Postavy jsou tu mnohem zajímavější, prostředí ústavu samo o sobě navozuje temnou atmosféru, ale zase jak seriál postupoval, tak mě to přestávalo bavit. Některé silné momenty rychle vyšuměly do ztracena, protože tvůrci chtěli do Asyla nacpat snad úplně každý motiv, který kdy byl v hororech viděn. Hodně, hodně promarněného potenciálu vzhledem k tomu, jakou hereckou sestavu měli tvůrci k dispozici. A ti mimozemšťani, to byl opravdu úlet...(HD, orig.) ()

Billie777

Skutečně asi nejlepší řada American Horror Story, která narozdíl od předchozí řady přišla o ten béčkový a možná i trochu pubertální nádech a skutečně se povedla se vším všudy. Rozhodně se mi líbilo propracování postav a samozřejmě snad všichni dobře hrající herci, především nepřekonatelná Jessica Lange, jejíž postavu nejprve nesnášíte a potom jí docela pochopíte a úžasná Lily Rabe, kterou řadím mezi nejuniverzálnější herce ASH. Zajímavé, s hodně dobrou atmosférou, hodně dobře propracované a ke konci i pěkně dojemné. ()

WathanajX

Pro někoho nejlepší série AHS pro mě trochu zklamání. Klady: Prostředí je moc fajn s temnou atmosférou, která by se místy dala krájet. Volba blázince je klasika pro hororové příběhy a skvělá volba pro tuhle sérii. Herecké obsazení opět výborné. Jako obvykle exceluje Jessica Lange jako tvrdá sestra Jude a najdou se i skvěle obsazené nové tváře jako James Cromwell v roli Dr. Ardena. Zápory: Bohužel je série až moc přeplácaná. Občas to vypadá, že se tvůrci do téhle série snažili nacpat cokoliv je zrovna napadlo (ďábel, Anna Frank, úchylný vrah…). Největším mínusem pro mě ale byl nápad s mimozemšťany. Jako vážně? Podle mě to tuhle sérii dost zkazilo a vůbec se to sem nehodilo. Když už, tak proč tuhle dějovou linku nějak víc nerozvedli a nedali jí větší význam v příběhu!? Škoda. Hodnocení: (4*) za temné a zajímavé prostředí blázince, sestru Jude a herecké výkony. ()

beba789

Tak tohle bylo teprve něco. Našlapané od prvního dílu až po závěrečný 13. díl. Moc hezky promyšlený příběh odehrávající se v psychiatrické léčebně, která tomu dávala šťávu a díky tomuto prostředí to působilo mnohem děsivěji než první série. Také přibylo mnohem více krve než v Murder House. Pro Jessicu Lange je sestra Judy životní role, protože takhle dokonale ztvárnit tuto postavu nedokáže nikdo. Jessice sekunduje Sarah ''Lana Banana'' Paulson, která mi neskutečně připomínala Lanu del Rey. Evan Petrs si tentokrát střihl roli ''toho hodného'' a podle mého mu více sedla ta ''zlá Tateovská''. Dále, kdo zde stojí za zmínku je určitě Lily Rabe. Hodně lidem se nelíbí zápletka s mimozemšťany, u mě to je naopak, mě se líbila a přidalo to seriálu více na tajemnosti. Beze sporu 100%.PS: Boží scéna! http://www.youtube.com/watch?v=3e37NtAYb5g, a písnička, ze které mám haluz ještě teď: http://www.youtube.com/watch?v=ObPsIckcKQM ()

Hanys_

AMS se nedá hodnotit v rámci žánru. Tohle je totiž svůj vlastní žánr plný šílených nápadů, které tvůrci zamíchali do na první pohled nepředstavitelného hororového a černohumorného mixu, který ale kupodivu fakt funguje. ()

Krabak

Paráda, druhá serie, ač úplně jiná, si drží kvalitu jedničky. Bohužel stejně jako u první serie, tak i tady byly poslední 2-3 díly umlety z posledních sil. PS: song Dominique jsem ze začátku nesnášel, pak po jisté události mi v těch dílech začal chybět :D --->86% ()

ti88na

A ja že som objavila poklad v podobe American Horror Story, čoby hororového seriálu so všetkým ako sa patrí, kde v tejto nádeji ma podporovalo hlavne vysoké hodnotenie tunajších spoluužívateľov. Prvú sériu som vynechala a z časti kvôli hereckému obsadeniu som sa pustila hneď do Asylumu, ktorý ponúkal pre hororový žáner atraktívne prostredie blázinca vedeného rádovou sestrou. Lenže už po dvoch epizódach som nahodila úškrn používaný v prípadoch keď vám niekto niečo povie, ale vy pochybujete že to môže myslieť vážne. Zo sebazaprením a len a len vďaka tomu, že to malo len 13 epizód som dokázala dopozerať túto paródiu na horor, kde tvorcovia zrejme nemali ani kúsok talentu, keď si nedokázali vystačiť len s bláznami a prostredím fakt hrôzostrašnej psychiatrie, ale museli tam natrepať nacistov, diabla, smrť a mimozemšťanov, pričom s ničím z toho aj tak dostatočne nepracovali. Posledná epizóda bola ako z mexickej telenovely, záver ťažko predvídateľný a dve hviezdy dávam sama sebe, že som to dokázala sledovať. Celá American Horror Story je pre mňa týmto komentom uzavretá. ()

HonzysKISS

Skvělé téma. Blázinec a cvokaři mě vždycky nějakým způsobem fascinovali :D. První půlka naprosto výborná, ale potom to začalo být strašně zbytečně uspěchané. Mělo to dostat víc dílů. Určitě je to propracovanější než první série. Nejvíc se mi líbil doktor a ta smrtka. Když přišla na scénu, tak to dostalo ještě větší grády. Nejlepší na celé sérii bylo to, že celý zvrat, co se stalo v seriálu, tak vám změnil celý pohled (nebo jak to říct bez spoilerů :D). Skladbu Dominique jen tak nezapomenu :D. Edit.: Po zhlédnutí všech řad musím dodat, že tohle je nejspíš ta nejlepší ze všech. 10/10 ()

Sayko

Obrovské zlepšení oproti první, nudné sérii. Sice sem narvali až moc "monster", ale co už. Příběhově pecka, herecky pecka, hudebně pecka a jediné, co mi tam trochu vadilo, byla monstra, která tam prostě nemuseli vůbec být. Alieni, zmutovaní lidé, satan, vrah s úchylkou na kůže, doktor Mengele, no je toho na mě až moc, spíše fantasy než horor. Ale jak jsem psal, herecké výkony špičkové. Taissu Farmigu z první série nahradila Lily Rabe a Evan Peters u mě zase zvedl svou laťku, je to prostě frajer. Doporučuji! ()

ruhebitte2010

Tahle série se mi líbila více než předchozí. Prvních 4-5 dílů je spíše seznamovacích, teprve potom přijde to nejlepší a události vygradují. Závěrečný díl si ale mohli tvůrco odpustit, už je dovysvětluje a zdaleka nemá takovou atmosféru a spád. Trošku mě mrzí, že v celé sérii je jedna velká scénáristická "berlička". Celkově ale povedené. ()

Knowho

Druhá série nás přesouvá z Murder House do psychiatrický léčebny kde se setkáváme se spoustou nových postav, které ale hrají stejní herci z předchozíc série (tenhle koncept se udrží do konce seriálu), pár starších herců, několik nových. Místo duchů se nám tady představují v menší míře emzáci a větší roli si berou ,,normální" bytosti. Tuhle série mnozí považujou za nejlepší, s čímž úplně tak nesouhlasím, ale to nemění nic na tom, že se jedná o skvělou sérii. Evan Peters tady opět zandál něco skvělýho a to i Sarah Paulson (která byla  v Murder House spíš vedlejší) spolu s Jessicou Lange. Podobně jako MH využíval prostředí velkého hororového domu, tady se skvěle využívá prostředí sanatoria. Musím taky vytknout perketního Zacharyho Quinta spolu s psychopatickým Ianem McShanem. A twistík s Dylanem McDermottem je taky fuckin awesome. 9/10 ()

Drirr

První půlka série je peckovní a převyšuje i první řadu, která byla hodně zajímavá. Jenže pak se nám začnou vršit motivy, postavy a vedlejší linky a všeho začne být moc. U několika dílů jsem si myslel, že už musí být zaručeně konec, ale série pokračovala dál a dál, natahovalo se již natažené, postavy (mimochodem jinak skvěle napsané a zahrané)začaly jednat zkratkovitě a nelogicky, předchozí vývoj začal být vlastně naprosto nedůležitý a já měl problémy řadu dokoukat. Takže po posledním dílu spíš zklamání a další řady už si nechám ujít. ()

Cuzan

Psychiatričtí pacienti pod dohledem církve svaté. Respektive pod dohledem neléčené alkoholičky, kterou trápí špatné svědomí. Do toho sem tam nějaký mimozemšťan (za mě trochu zbytečná linie, ale nakonec proč ne), posedlost satanem a exorcismus, nacistický lékař provádějící experimenty na lidech ve jménu "většího dobra". Dezorganizovaný attachement ve dvou vyvedeních vedoucí ke chladnokrevnému vraždění a poněkud zvráceným pohnutkám jak uspokojit svoje potřeby. Smrt, masový vrah Santa Clause, a velké ambice - dostat se do Říma, napsat skvělý článek a udělat díru do světa. A kde je skutečné zlo? Skvělá Jessica Lange. Name Game si zpívám ještě teď. ()

fredisek

Přiblížili jsme se tady španělským hororům a to je ksakru dobře. Víc psycho, víc krve, víc zoufalství, víc nevysvětlitelných věcí...a hlavně absence duchů, která vyzdvihla ten nehorázně děsivý příběh, který až na určité momenty vypadá, jako by se doopravdy mohl stát. Srovnatelná úroveň jako Los Ojos de Julia, což bych od seriálu opravdu nečekal. Druhá série hravě předčila první. ()

Sancoo

Viděl jsem teprve tři série AHS a Asylum zatím vyhrává na plné čáře. Prostory blázince, ďáblem posednutá jeptiška, sériový vrah, nacistický doktor, mimozemšťané a další, takový mišmaš a přesto účinný. Navrch skvělé herecké výkony, Jessica a hlavně Zachary, který již přesvědčil, že psychopaty hrát umí, v Hrdinech nám to předvedl jako Sylar. Konce jim sice moc nejdou, přijdou mi takové jednoduché až kolikrát odfláknuté, ale ani to nezmění moje hodnocení, tuhle sérii doporučuji. ()