Kapitán Exner

• angličtina Cpt. Exner
Česko, 2017, 11 h 1 min (Minutáž: 55–56 min, Alternativní 6x80 min)

Předloha:

Václav Erben (kniha)

Michal Dlouhý, Vica Kerekes, David Novotný, Jan Vondráček, Arnošt Goldflam, Petr Nárožný, Anna Polívková, Jitka Schneiderová, Marie Málková (více)

Epizody(12)

Kapitán Exner je jednou z nejznámějších postav české detektivkářské školy. Uhlazený bonviván a lamač dívčích srdcí se vždy vymykal představě běžného kriminalisty, a to nejen v minulém režimu, kde šokoval svým veteránem-kabrioletem a kanárkově žlutým oblekem, ale také nahlíženo dnešní detektivkářskou optikou. Své případy řeší jaksi mimochodem, během svádění žen a dívek, nezřídka o mnoho mladších, než je on sám. Avšak nejen proto jsou Erbenovy romány čtenářsky mimořádně oblíbené. (TV Prima)

Monggol

Nie je to brané až tak vážne, takže sa to dá. Ale čeština Vici Kerekes je pšíšerná. A ani sa na tu postavu nehodila. Neviem či mala byť postava doktorky Steinovej taká krava, ale Vica tomu dodala hodne. Inak nechápem tú obľubu slovenských herečiek v českých filmoch a seriáloch. Po česky si nevedia ani sadnúť, hrajú (pod)priemerne, tak prečo neobsadiť českú herečku priamo. Pre mňa je to záhada. ()

Adiemus

Po delší době jsem si Exnera zopakovala (s výjimkou Znamení lyry, za což může má averze vůči přehršli mně nesympatických hereček či rádobyhereček) a s údivem jsem zjistila, že nejvíc mi vadí doprovodná hudba, která evokuje nudné detektivky ze sedmdesátých let. ()

topi80

Zahlédl jsem jeden díl, celé to na mě působilo takovým abstraktním zastřeným stylizovaným tónem, přičemž se po obrazovce pohybují hodně podivné figurky, ale musím říci, že tomu nemohu upřít jistou zajímavost. ()

karlee

Kvalitní předloha, zpracování ujde, ovšem obešel bych se bez Pauhofové a Mánesa. Naopak Vlček a Beránek pobaví. ()

noizcore

Velmi stylové zpracování, které ovšem nesedne každému (proto nebyla dotočena druhá série). Jediná TV stanice, která souhlasila s realizací tohoto projektu, byla TV Prima, proto bohužel musíme přetrpět účast neherců (Vondráčková, Krainová, Šeredová, ...), jejichž herecké výkony místy fyzicky bolí, zvláště jsou-li v kontrastu s výkony áčkových herců, kterých se pro seriál podařilo sehnat opravdu hodně. 6/10 ()

subic

Prima udělala tak trochu jinou kriminálku. Michal Dlouhý, herec se sametovým hlasem, byl navlečen do obleku a ten starý Jaguar E-type je teda něco echt. Žádné honičky v autech, žádné přestřelky, mlátičky, takže taková hodně vyklidněná kriminálka. Je to důstojné pokračování, tak kde v osmdesátkách skončil Jiří Kodet jako kapitán Exner. A mě se to líbilo. Až tedy na ten Brouskův speudo-jazz nebo co to bylo. ()

soviczka

Seriál pro mě byl velice příjemným překvapením a to hlavně zásluhou Michala Dlouhého, který přesně odpovídal mé představě o kapitánu Exnerovi, a také díky skvělé hudbě Ondřeje Brouska. Jediný pro mě opravdu rušivý fakt bylo rozdělení každého příběhu na dva díly, jednak kvůli čekání a také jsem za ten týden leccos zapomněla. Když ale Kapitána Exnera srovnám s jinými krimi seriály, které můžeme nebo jsme mohli vidět v televizi, nemůžu dát méně než 4 hvězdy. ()

Ivoman

Kupodivu pěkná oddychová podívaná. Britský kriminální seriál v českém podání tak nějak jakoby. Michal Dlouhý je skvělý, u ostatních, hlavně role mladších náctiletých, nechápu, kde dělali nábor. Absolutně žádné výrazy, žádné zabarvení hlasu, jen monotóně přeříkat text a vypadnout. Jinak vcelku dost narážek, vtípečků a pidigagů, které potěšili i rozesmáli. * * * * * SPOILER * * * * : Ztratili se mě sestry. Opravdu ? A kolik ? Tři ? ()

Hrabovo

Seriál považuji za velmi zdařilý. Kultivovaná zábava je pomalu vyprávěna, dobře zahrána (tedy našly by se modelingové výjimky) a doprovází ji zcela ojedinělá zajímavá hudba. Podívala jsem se podruhé a jsem stejně spokojena, něčím to připomíná první republiku... ()

jprmusic

Erben byla moje oblíbená četba mezi 15-16 rokem a tenhle seriál je myslím hezký a aktuální zpracování mých oblíbených knížek. "Starší" generace pamatující si legendární Kodetovo ztvárnění "našeho kapitána" sice bude brblat, ale Michal Dlouhý je myslim super a Novotný s Vondráčkem ho skvěle doplňují. No a Vica je určitě hezčí než třeba Jana Boušková (s omluvou). ()

Fíma

Vcelku ucházející kriminálka s kolísavou kvalitou (některé epizody prostě byly lepší než jiné. Trochu mi nesednul Michal Dlouhý coby kapitán Exner (prostě to nebylo ono), ale dvojice Vlček Beránek mě naopak neskutečně potěšila. To bylo asi jediné, co tenhle seriál vytahovalo z průměru a díky čemu bych i mohl uvažovat o čtvrté hvězdě (nemyslím o tom hotelu). ()

sardon

Protože jsem věrným čtenářem detektivek s kapitánem Exnerem, nejprve jsem se zaradoval, že se někdo rozhodl natočit seriál s touto postavou. Po tom, co jsem si ještě před samotným odvysíláním přečetl, že kapitána Exnera bude hrát Michal Dlouhý(moje představa kdo by měl ztvárnit hlavního hrdinu byla jiná), který bude ještě ke všemu jezdit v Jaguáru namísto černé Mercedesky chystal jsem se napsat zde dlouhý seznam toho co se mi na seriálu nelíbí. To už za mne v podstatě udělal " xaver " a tak nebudu opakovat, co už tu napsal. Na konec musím říct, že Dlouhý není zase tak špatný, Jaguára jsem jakžtakž spolkl a i to, že děj je přenesen do současnosti mi taky přestalo vadit, přesto a nebo právě proto, že knihy mám opravdu rád, tak na víc než tři hvězdy to není. ()

carl.oesch

V adaptacích kapitána Exnera se tenhle zařadil zcela jednoznačně před předchozí většinou dost úděsné pokusy, ať už se jedná o bolševika Valu nebo cholerika Kodeta. Michalovi Dlouhému jeho noblesnost a bonvivántsví na rozdíl od předchozích jmenovaných můžeme věřit, skvěle vybraní jsou i jeho pravá i levá ruka - pánové Novotný a Vondráček a příjemně zvolené je i prostředí a vše ostatní. Skvělý koment MartinezZ, je s podivem, že něketří (a ne málo jich je) lidé nejsou schopni vidět jedno a totéž dílo zopracované jiným způsobem. V tom případě se bojím, že třeba Poirotové s Davidem Suchetem jsou asi taky slabota jenom proto, že už před nimi byla třeba smrt na Nilu nebo vražda v Orient expresu zpracována jinak a oni uznávají jediného Poirota - toho, co hrál P. Ustinov. A pro ty lze mít děsivou zprávu - nedávno pro změnu režíroval a Poirota zahral v nejnovější verzi K. Branagh. Někdy se ty další pokusy povedou, někdy ne, nejzajímavější je, když jsou stejně dobré a přitom jiné. Tady je to ale zcela jednoznačně nejlepší zpracování Erbena, zbavené navíc dobových stigmat. Myslím, že Václav Erben by mohl být konečně spokojen. Jedinou připomínku mám k onomu nastavovávní kaše, sestříhané zpracování vysílané v roce 2022 je podle mě daleko lepší a svižnější. ()

hony23

S krimi seriály se u nás roztrhnul pytel, většinou je však úroveň bídná. Exnera by zařadil k průměru, filmařsky je to dokonce precizní, ale naprosto chybí napětí, spád a vygradování děje. ()

meda2016

Musím napsat v souhrnu. První shlédnutí jakéhokoli dvojdílu je zprvu rozčarování. Nejdůležitější postavy nejdříve zklamou, poté si zvyknete a komickou dvojku detektivů bez policejní centrály dokonce začnete mít rád. Michala Dlouhého napadnoucímu roli nikoli, ale to se řídí členstvím ve fanklubu. Kupodivu je druhé i následující shlédnutí už uspokojující a více si užijete Erbenem vložených fines. Marná je role přitažlivé Vicy Kerekes. ... Příběhy se už neodehrávají za hlubokého komunismu, proto jsou vloženy modernizujicí prvky jak ekonomického, tak vztahového rázu. ... Pro neznalé knih Erbena, Denár v dívčí dlani je jiná kniha, než Poklad byzantského kupce. Motiv archeologie měl autor rád a vracel se k němu. Scéna s Kaisrem a pistolí v denáru je chabý plagiát scény se Sovákem právě z kupce. Pokud se odhodlám nestranně posoudit vystoupení Kaisra a Vondráčkové, musím Lucii upřednostnit. ... Co jsem ocenil je velmi dobré oživení již jednou nezvládnutého příběhu Bláznova smrt. ()

pan_Bily

Hodnocení mě trochu překvapilo, čekal jsem vyšší (tak kolem 65%, možná i k 70%), i když sám jsem 4* nedal, moc mi k tomu nechybělo. Ale prostě jsem myslel, že sklidí větší úspěch. Michal Dlouhý se na roli hodí a zvládl jí výborně. Rovněž postavy Exnerovo kolegů sedí, jsou i vtipní a dobře v kontrastu doplňují hlavní figuru. Celkově seriál slušný, kultivovaná detektivka. Co mi nejvíc vadí, je rozdělení případů na dva díly. Mohlo se vynechat trochu té omáčky okolo, dát tomu svižnější tempo a vyřešit případ vždy v jednom dílu. A také mi přijde ta „Exnerovská“ aura trochu přehnaná, zvláště při přenesení do dnešní doby. Elegán, gentleman, „stará škola“ proč ne, ale už to bylo asi trochu moc. Např. že by jezdil za každou cenu takovým skvostem (jeho jaguár) ke všem případům, kde riskuje možnou nemalou újmu. ()

Archen

Na rozdíl od ostatních hodnotících neznám ani předešlá zpracování ani knižní předlohu. A zřejmě díky tomu se celkem dobře bavím. Seriál je svěží detektivka, která si nesnaží hrát na realitu ani zbytečnou akčnost moderních krimi. ()