Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

Mirabony

První dvě série naprosto super ale další dvě paskvil!!! Ty 4 hvězdy hlavně kvůli první a druhé sérii. Od 3.serie už sem začal ztrácet i zájem ale řekl sem si že když už sem začal tak to i dokoukam. ()

mirodevil

Do hajzlu!!!! Spuštěno jen kvůli dobré kritice. Pak se trápím u 5. Dílu,u 8. To chci vzdát, ale dojedu to dokonce, jen aby ten čas nebyl úplně promrdany... Ale pak?! 2. Série se krásně rozjela, ve 3. Jsem už byl Přílepený na Telce a 4. To jen dorazila.... Na můj vkus moc slz, duchů a gayů, jinak mazec... 79% ()

Jovansee

Chvílema Vám tenhle kousek možná připomene známou školu zlomených srdcí, ale dejte tomu šanci. Má v sobě mnohem víc. Jsem hrozně ráda, že se takové seriály, které se detailně zabývají problematikou mládeže, točí. Skvělé herecké výkony, rychle se sžijete s postavou, která Vám je nejblíž. Seriál plný zvratů, nečekaných jednání a reakcí. Velmi reálné, uvěřitelné. Vše perfektně podkresluje soundtrack. ()

durkes

Príliš americké s typickými americkými nepochopiteľnými psychózami. Forma seriálu i herci celkom ušli, ale o to viac sa mi páčia európske projekty z podobného školského prostredia ako švédsky Medvedín (Bjornstad) alebo španielska Elite. 1. a 2. séria ušla...., 3. končila dosť nelogicky a dosť zbúchane a 4. séria už bola úplne od veci.  Pre mňa za tri hviezdy, na viac to nebolo. ()

TruthPreveal

Za mě super seriál, pocity jsem měl jak na horské dráze, většinou to byl ale vztek, hlavně kvůli tomu, jak se postavy chovaly, někdy úplně nesmyslně a naopak někdy tak zm*dsky, že mi z toho bylo zle. Asi tu nebudu popisovat každou sérii zvlášť, hlavně 1. – 3. jsou u mě víceméně na stejné úrovni, ta 4. už trošku upadala, hlavně mi přišly některé události (nechci spoilerovat) ke konci hrozně uspěchané. To nic ale nemění na tom, že mně osobně, se to hodně líbilo. Hlavně seriál poukazuje na témata, na který by se poukazovat mělo, což se mi též hodně zamlouvá. Asi můj nejoblíbenější aspekt tohoto seriálu je ten, že nikdy nevíte, co vás čeká. Vždy tam je nějaký zvrat. Ano, někdy je jich až moc, ale ten fakt, že ani v úplně poslední epizodě jsem si nebyl jistý, jak to skončí, je za mě super. Jinak normálně jsem zastáncem LGBTQ komunity, ale za mě to seriál možná trochu přehnal, obzvlášť v té poslední sérii. Tím přehnal myslím, že už to bylo do očí až bijící, ale to už je asi čistě subjektivní. Za mě to není ani mínus ani plus. Btw. scéna s Tylerem mě bude pronásledovat asi navždy. ()

Sonjoe

EDIT: Po zhliadnuti druhej serie stahujem hviezdicky. Horko tazkonsom dokazal druhu seriu dopozerat. Kvalitna zlatanina... PRVA SERIA: Musim povedat, ze som bol velmi prekvapeny. Je to cele velmi kvalitne podane, zahrane, vyborny vyber hercov. Necakajte tradicny teenage serial, aj ked je pravda, ze by to niekto mohol nazvat kliše a uz sme to videli. Mam pocit, ze v US sa pubertaci dokaze zabit za kazdu hlupost a maju tam s tym zbytocny problem, deti su prilis preemotivovane, co vychadza z ich sposobu vychovu (mas zly tyzden, poslu ta k psychologovi, skola ma psychologiv, vsetko sa zbytocne nafukuje). Co mi vadilo troska aj na deji niektorych kaziet, niektory zalezitosti boli prehnane zbytocne na samovrazdu, zivot ide dalej, uz sa nekamaratim s clovekom A, budem sa s clovekom B. Ovsem ine pribehy z kazety boli silne a zmenia povahu a rozmyslanie cloveka naisto. Kazdopadne nechcem zlahcovat situaciu a hlavna hrdinka si pretrpela svoje, hlavne ku koncu, kde je to bez debaty silne, davam 5 hviezdiciek, lebo do bolo proste vynikajuce. Sucitite s hlavnou postatou, vidite jej do duse, ale aj casto nechapete, preco sa sprava jak krava a preco sa stale pohybuje v okruhu tych istych ludi, ked ich proste neznasa. Ku koncu sa to troska natahovalo, ale koniec bol velmi dobry. Tam by som ja osobne dal viac priestoru a ukazal finalny koniec, nejaky vysledok, a nie len domyslenie ako to dopadlo. ()

upy

Poslední dobou Netflix vydává seriál za seriálem a já se skoro na každý dívám. Většinou jen na díl, protože to jsou nepodstatné braky, ale 13 reasons why je tak trochu něco jiného. Vytvořili perfektní děj, prostředí, postavy. Tady neukázali klasickou hollywoodskou představu šikany, spíš důsledky pravidelného psychického trýznění. Samozřejmě lze pochybovat, že Hannah nebo vůbec kdokoli mohl prožít tolik nešťastných přátelství a vztahů během roku, ale pak by tenhle seriál nebyl a o by byla škoda. Začátek byl pěknej a smutnej, ale pří přibližování se k pásce 13 to bylo děsivé. Hannah už při tom nahrávání byla mrtvá, její smrt nebyla ničím novým, jen ukázala světu, že opravdu umřela. Krásně se ukázala pravá podstata lidí - tváří se mile, ale všichni jsou to hajzlové. Úžasný příběh, ale zároveň nejdepresivnější nálož, kterou by jedinec dokázal snést. Zhlídl jsem to za den a ještě teď mám trochu šok. Jasně, je to jen seriál, ale zanechá to ve vás něco, jakési uvědomění. Ačkoli to bylo tak dobré, že teď jsou ostatní seriály v porovnání s tímhle jen břečkou, ale tohle nadšení mne brzy pomine. Možná si to pustím znova, ale to jen tehdy když: 1, budu mít až moc dobrou náladu a jen tak něco mi jí nepokazí, 2, budu mít dvojku v krvi. p.s. všimli jste si, že v poslední době ovládají filmy a seriály introverti? Film, kde je hlavní postava introvert bývá nejlepším filmem, co jsem kdy viděl. Zvláštní obrat v kultuře, nemyslíte? ()

bowow

Nerozumim jedne veci. Proc jako tento serial ma tak vysoke hodnoceni? Je to detinske, ploche, chvilema vylozene stupidni. Holka se nechova racionalne, stredoskolaci se chovaji jak dospeli, "keep secrets and i had to honour that..? What the f? Proste neberu. Tema je vazne, a byt z toho film, bez zbytecnych prutahu, bylo by na svete lip. Nebo ne. Vlastne podle me je svet uplne stejny s timto serialem i bez nej. Jo a taky doufam, ze si tady z hlavni "hrdinky" nikdo nevezme priklad, chova se totiz jako totalni krava. ()

BranuliQ

Poznáte ten pocit, keď nedokážete myslieť na nič iné, len na to, čo ste pred chvíľou videli, a nemyslíte na to krátku dobu, ale celé dni? Ak nie, 13 Reasons Why to zaručene zmení. Toto je bezkonkurenčne najlepšia seriálová novinka roku a zrejme najlepší seriál od Netflixu vôbec, a nielen to. Pravdepodobne som nikdy nezažil také intenzívne pocity pri sledovaní seriálu a nikdy som si nemyslel, že ma niečo dokáže tak ovplyvniť, tak zdevastovať a tak zraniť. Je naozaj zložité opísať, ako sa ma to dotklo a koľko emócii vo mne seriál vyvolal. Ľútosť, hnev, smútok, no predovšetkým ten dokonalý pocit zadosťučinenia v úplnom závere. Geniálna mozaika príbehov nešťastnej Hannah pomaly, ale isto graduje, pričom druhá polovica je veľmi ťažko stráviteľná a finálne epizódy doslova odzbrojujúce. Postáv je skutočne požehnane, no ani jedna nie je čiernobiela, každá ukrýva nejaké tajomstvo a aj keď je drvivá väčšina osadenstva v teenagerskom veku, všetci hrajú výborne. Najväčšími ťahúňmi sú ale predovšetkým talentovaný Dylan Minette a skvelá Katherine Langford. Ich postavy Claya a Hannah si nejde nezamilovať, pričom chudákovi Clayovi bude fandiť snáď každý a s Hannah bude súcitiť aj drevorubač. 13 Reasons Why je výnimočný seriál s neobyčajne silným a emotívnym príbehom, ktorý skrýva aj veľmi dôležité posolstvo. Mňa samotného seriál ovplyvnil spôsobom, ktorý je mi naozaj cudzím a odkryl vo mne stránku, o ktorej som ani netušil že ju v sebe mám. Krutý no nádherný seriál zároveň. 100% ()

DDCC

Nemůžu dle posledních dílů hodnotit celý seriál, nemůžu. Opakuje se zde totiž stejná situace jako u The OA, kdy celý seriál je mdlý a poslední dvě, tři epizody vše obrátí vzhůru nohama. Jdeme na to: Všichni kluci jsou idioti. Střední škola je velké drámo. Psychická šikana neexistuje. Tyto tři věty shrnují seriál "13 důvodů, proč" velice výstižně. Příběh začíná asi takto (1 - 9. epizoda): Vítejte ve světě Hannah, obyčejné holčiny ze střední, která se vervomocí snažila probít přes svá školní léta a vymačkat z nich co nejvíce. Jenže, co by to bylo za zábavu, kdyby si z toho neudělala drama, kde zasedne do režisérského křesla, a kde postavy hrají její spolužáci. Přes kazety následně manipuluje hlavní postavu - naivního a po uši zamilovaného Claye, který by pro Hannah udělal první poslední. Vítejte v seriálu Pomsta 2.0! Již v prvním díle začneme velice jemně odhalovat tajemství Hannah, které se díl od dílu prohlubuje. Její psychopatické vražedné sklony i přesto zakrývá mírný a jemný hlásek dívenky. Preciznost, jakou jsou pásky nahrány, pomalovány a celkově vymyšleny.. To je velice zarážející. Skoro si až říkáte, že je nahrával nějaký oscarový scénárista, nikoliv dívka ze střední. Od seriálu budete, tak jako já, očekávat 13 důvodu, proč se Hannah zabila. Dočkáte se ovšem 13 důvodů, proč je škola hnusné místo. 13 důvodů, proč jsou všichni lidi zlí. 13 důvodů, proč by se měli všichni posluchači pásek zabít. 13 důvodů, proč atd... Odpovědi, které ovšem budete hledat jsou: 13 důvodů, proč tato obrácená psychologie v seriálu nefunguje. 13 důvodů, proč v 50minutovém díle se asi 2x podařilo dostat se do "jádra věci" a jít trochu víc do hloubku. 13 důvodů, proč Američané stále neumí točit dobré psychologické teen dramata. A pak to přijde - epizoda 10 a dál! To co bylo slibováno, psychologický teen seriál o šikanované studentce, která si prošla peklem a nakonec si sáhla na život. To, co seriál ztratil v 9 dílech, dohnal v posledních 4 dílech. Jaká škoda, že v tomto duchu nebyla natočena celá série. Nutno dodat, že soundtrack a kamera jsou na vysoké úrovni. O něco níže stojí herecké výkony a ještě níže samotný plot. #sorrynotsorry, mrkněte na Cyberbully s Emily Osment. ()

LosMichal

Toto je ten najsmutnejší a najkrajší seriál aký som videl :) nie je to len ďalší nezmyselný seriál pre detičky. Zobrazuje skutočné problémy zo života a ako to väčšinou s nimi aj dopadne. Tento seriál ma naozaj zasiahol a dokázal som sa s ním trošku aj stotožniť a prežívať ich pocity (postáv). Doslova vás chytí za srdce. Odporúčam všetkými desiatimi ! 10/10 a tie posledné časti boli fakt niečo ()

ja003

Fanouškům pořádně drsných filmů o šikaně to nejspíš nepřijde nijak šokující. Mě upřímně to místy přišlo i dost slabé, ale na druhou stranu každá šikana nemusí spočívat v lámání kostí a koupání v záchodu, reálné to rozhodně bylo. Nelíbila se mi délka (zbytečně moc dílů), první polovinu jsou příběhy celkem slabší a bez toho šokujícího efektu, ale ke konci se samozřejmě dočkáme. Celkově to rozhodně byla příjemná podívaná. ()

Hradec567

Mnoho lidí tu Hannah označuje jako "drama queen", přitom jedna z nejdůležitějších věcí, kterou by si člověk ze sledování tohoto seriálu měl odnést, je podle mě to, že to co říkáme/děláme, ačkoli si to my sami často vůbec neuvědomujeme, může mít velký dopad na lidi v našem okolí.....tak snad to celé přimělo alespoň pár lidí k tomu otevřít oči a rozhlédnout se po lidech okolo sebe.....Jinak skvělé herecké výkony (všichni mladí herci, mě osobně ale nejvíce dostala Kate Walsh) a perfektně sedící soundtrack. Jak už tu bylo řečeno, závěr seriálu (poslední tři epizody) je opravdu velká nálož. ()

Pierre95

Když se mě někdo zeptá na můj názor ohledně tohoto seriálu, řeknu mu, že by se měl na seriál sám podívat. Nejde to popsat slovy, člověk to hold musí shlédnout sám. ()

Svorli

Takže. Kde bych tak začal. Asi u toho, kde to začalo i v příběhu. Clay je klasický nerd. Takový, kterého potkáme snad v minimálně padesáti procentech filmů s tématikou střední školy. Nebo snad ne? Je Clay něčím jiným? Je snad Clay postava, která táhne 13 Reasons Why nahoru? Ano. Je. Je to postava s charakterem. Ale mimo charakter i s duší a lidskou stránkou. Dyla si u mě zasloužil velké uznání. Zvládl to, co by zvládlo jen málo herců v jeho věku. Dát postavě duši a tvar. Ovšem to se povedlo druhému tahounovy celého seriálu. Hannah. Nejen, že se její krásné věty dobře poslouchají. Ale ony dávají i smysl. Sakra, nechápu lidi, kteří tvrdí, že postavu Hannah nechápou. Její postava je propracovaná. Je tam přesně vysvětleno to, jak a proč udělal to co udělala. Je tam přesné znázornění důvodů. A důvody jsou od malicherností až po závažnosti sakra dobré. Hannah doslova vazala podstatu hierarchie střední a vymrdala s ní takovým způsobem, že by si zasloužila metál. Protože dámy a pánové, udělala jednu věc a spustila lavinu. Teď ovšem k samotnému konceptu. Ano. Popravdě z toho je cítit silný nádech propagandy proti šikaně. Co si budeme nalhávat, skrytý význam je jasný. Ale vtip je v tom, že tady to každý ví. Ale ani tak to vědomě nevnímá. Protože je stáhne dokonalý příběh. Dobré herecké výkony. uvěřitelné postavy. Ukažte mi alespoň jednoho člověka, který neuronil slzu nebo alespoň nezapojil mozkové buňky a nezamyslel se nad tím, jak je tenhle svět zvrácený a zároveň krásný. Jak nám může ukázat něco tak dokonalého, jako pouto mezi Clayem a Hannah a jako ho vezme, znásilní, zprzní, hodí do koše, zapálí a popel zničí kyselinou? Ano. A to je ono. Prostě může. 13 Reasons Why je důvodem toho, proč mám tak rád seriály. Vymrdají s vámi, ale vy je i tak milujete. Dál na ně koukáte a říkáte si, "proč" a zároveň "děkuji". Do toho vám hraje nejlepší soundtrack, který jste za posledního čtvrt roku mohli slyšet. Emoce bublají a vaše hlava pomalu imploduje pod návalem myšlenek. A pak přijde konec. A vy nechcete. Vy si žádáte víc. Vy se nechcete spokojit s tím, že Hannah zemřela. Že celá jedna část toho seriálu je naprosto zbytečná. Ale....je to tak. A můžeme nad tím ohrnovat nos. Bouřit se proti tomu. Křičet a kopat kolem sebe. Ale to je realita. A stejná realita dostihne i postavy v seriálu. Abych to dokončil. Ten seriál nenávidím. A proto ode mě dostane pět hvězd. Protože přesně takový ten seriál je. V duši ho nesnášíte tak, jak vám to duše dovolí. Ale nakonec....prostě přiznáte, že ho milujete. Protože je krutý, ale zároveň krásný. Stejně jako život. je to seriál o smrti, ale donutí lidi přemýšlet o životě a světě kolem nich. A taková ironie se mi líbí. ()

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney