Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

StereoHearts

Zo začiatku straašne natiahnuté, od polovice už lepšie časti.. No natiahnuť to asi museli, keďže v knihe si vypočul kazety za jednu noc. Keby mali diely tak 30 minút, alebo boli lepšie vyplnené tak dám aj 5* ()

Ant_Envoy

Nutno podotknout, že seriál je určený pro přesně stanovenou věkovou skupinu (cca 15 - 20) a zabývá se přesně tím, co tuto skupinu zajímá. Moderními, populárními tématy o kterých se dozvídáme dnes a denně a proto nabýváme dojmu, že se nás bezprostředně týkají a dobře jim rozumíme. Jsou to: psychické nemoci, šikana, sexuální zneužívání a sebevraždy. Tím nechci říct, že se o podobné věci nemáme zajímat a nemáme se snažit proti nim bojovat. Ale jestli chcete úspěšný seriál, vyberte si jedno, nebo všechna výše zmiňovaná témata, připojte k nim prostředí luxusně zabydlené čtvrti a pár teenagerů v upnutých tričkách - a máte vystaráno! Nechci hejtovat, vlastně se mi seriál líbil. bavil mě, cítila jsem snahu o jakousi duchaplnost, ale čistě z principu, že se mě někdo snaží nalákat na populární špek chci zůstat trošku stranou od davu ječících fanynek. Toť k obsahu. Herecké výkony průměrné, nebyla jsem jimi ohromena, ale k uvěřitelnosti situace stačily. Obecně celý styl seriálu byl trošku mainstream. Ale jak jsem už říkala, k oslovení této skupiny diváků mainstream potřebujete. Zábavné, snadno koukatelné, obsahující myšlenku, kterou opravdu není těžké pochopit: 3,5* ()

richpoint01

Nudný a dlouhý seriál, který měl zřejmě za úkol upozornit na šikanu na amerických středních školách. Nevím přesně, jak to na takových školách chodí, u nás na gymplu žádné "kasty" jako sportovci a rozstleskávači nebyly,a le věřím, že americká střední může být pěkné peklo. Nicméně hlavní postava Hannah byla tak otravná a ufňukaná, že by se asi zabila i kvůli zlomenýmu nehtu. Dospívání je fuška, ale nevydařený vztah a pokažené přátelství rozhodně není důvod k sebevraždě, pokud člověk není psychicky labilní. Sama se stavila do pozice mučednice, přitom se potýkala jen s běžnými problémy, s kterými se v dopělosti musí poprat téměř každý (kromě jedné, nechci spoilovat) a za spoustu z nich si mohla svojí otravností sama. Zajímavý koncept, ale nechápu, že na tom všichni tak ujíždějí. ()

slamic5

I když to k tomu směřuje celou řadu, stejně mě to dostalo....s druhou řadou si ale myslím, že to půjde dolů...no nechám se překvapit. ------u druhé řady jsem po dvou dílech skončil. Vypadá to na pubertální výplach. ()

didlik6

Keby som to pozerala v dobe, keď som mala 17, možno by som nazerala na tento "skvost" inak, momentálne však uvádzam svojich 13 dôvodov, prečo som dala tomuto seriálu 1*. 1. Ja naozaj nerozumiem tomu vysokému hodnoteniu. 2. Ak by ma dal niekto na zoznam, že mám najkrajší zadok na škole, potešilo by ma to. 3. Ak mám problémy v škole, s priateľmi, alebo ma čokoľvek trápi, zdôverím sa svojim rodičom. 4. Nevyhľadávam spoločnosť ľudí, ktorí mi v minulosti ublížili. 5. Nerobím zo seba obeť, ak ňou nie som. 6. Ak mi nerobí problém skamarátiť sa asi s 10 ľuďmi, aj keď som nová na škole, tak sa viem skamarátiť aj s jedenástym, dvanástym atď. človekom. 7.Neodháňam od seba ľudí, ktorým na mne záleží. 8. Ak mi niekto kradne komplimenty z obálky, poľutujem toho, čo to robí. 9. To čo bolo za postavu ten Tony? 10. Volám sa Clay a obviňujem sa zo smrti spolužiačky, lebo neviem čítať myšlienky. 11. Ak ma niekto znásilní, ohlásim to na polícii, pretože ide o trestný čin. 12. Nie je možné, aby 10 ľudí alebo koľko ich bolo, krylo násilníka a zločinca. 13. Myslím, že keď už sa mal niekto zabiť, tak by to mal byť Justin, ktorý mal seriózne problémy (katastrofálna situácia doma v "rodine", výčitky svedomia, strata lásky). ()

vitapavlik

Možná se necítím tolik Američanem jako skalní fanoušci (fanynky) tohodle seriálu. Námět je zajímavý, ale nedokážu si představit, že by někdo skutečně nahrával důvody své sebevraždy na kazety. Ovšem přineslo to zajímavý scénáristický počin, i když(!) jeden 50min díl na jednu kazetu mi občas přišlo zbytečně táhlé, a pokud jste, byli, či budete zvědaví na další důvody, proč se zabila, museli jste nebo budete muset přetrpět spoustu nudných, trápných či nesmyslných scén. Některé části jejího monologu jsou fakt nesmyslné. Také by mi seriál přišel lepší, kdyby neprozradil, jakým způsobem se Hannah zabila. z těch pár ran co si vyřízla na předloktích by trvalo tak dlouho vykrvácet, že by si to stihla za 10 minut rozmyslet a zaškrtit si je. Místo toho přišla do místnosti její máma asi po minutě, a našla ji už jakože mrtvou. Jak říkám nejsem Američan, ale domnívám se, že suicidal kids vypadají úplně jinak, než jak seriál vyobrazil Hannah. Nevím jak pro ostatní, ale mě to nepřišlo moc psycho, jak jsem slyšel některé lidi to popisovat. Jediné, co mi vrtalo hlavou bylo, kdo z produkce přišel s tak hloupými nápady jako bylo to znásilnění. Podle mě tento seriál neukazuje pouť k sebevraždě, jejíž příčiny, alespoň dle mého mínění, mohou být v podstatě jakékoli (a mohou být taky dost nekonkrétní). Dobré věci: Clay je skvělá postava, skvělý hudební doprovod, vizuální zpracováni a herecké obsazení, vytkl bych: Nudné dialogy, výplňkové scény a nereálný děj. Pokud to někoho citově vzalo a seriál se mu líbil, chápu to, ale tenhle seriál fakt nebyl pro mě a je dost divnej. ()

baron156

Jak by asi vypadalo těch našich třináct důvodů? Naštěstí si tuhle otázku nemusíme klást. Bezesporu skvělý seriál s mnoha momenty, jakoby vystřihnutými z Charlieho malých tajemství, mnoho talentovaných mladých herců, gradace každým dílem.... bohužel u mě seriál skončil u druhé série. ()

Rastamania

Po velmi mistrně skryté nechuti z myšlenky trávení posledních okamžiků před spaním tímto způsobem..tedy sledováním problémů náctiletých, kde nehrají roli drogy, chlast a dokonce ani sex, jsem vysloveně trpěl. První díl zaujal, překavpil.. Co následovalo dále nelze říct jinak, než → kurevsky perfektní! Miluju takový seriály.. Ne takový jako takový, ale prostě .. takový! ()

chocobo

První série skvělá. Perfektní. Jenže ta druhá mi bohužel přijde tak o 99 % horší :( Bylo mi vlastně jedno, co se tam děje. Nic z toho ve mně nevzbudilo žádný emoce. A navíc mi to přijde jako brutálně nastavovaná kaše. Celá první série si zakládá na tom, že Hannah je smutná, ale jinak normální holka, který se jen stane dost hnusných věcí. V druhý sérii z ní ale udělali pološtětku, co chodí s každým, co se neustále s někým líbá, co je neustále obklopená lidma, co udržuje vztahy, aniž by o tom komukoliv řekla atd... Prostě to nedává žádný smysl. Ten její romának se Zachem byl sice hezkej (poprvý mě ten díl fakt bavil), ale totálně jsem tomu nevěřil. A co je možná nejhorší - Alex a Clay jsou nyní absolutně nesnesitelní. Furt jen řvou, nadávaj, mlátí do věcí, nedokážou se s nikým vyspat.. Prostě jsou vlastně úplně stejní, jen jeden z nich má obě nohy v pořádku. ()

Gelaos

1. série: Rozporuplné a s mnoha neduhy (high-school klišé, nekonzistentní chování postav, vykonstruovanost, laciné momenty). Zprvu jsem byl rozpačitý, ale dojem se postupně zlepšoval a konec je velmi silný, mj. hlavně díky chemii mezi Hannah a Clayem. Seriál paradoxně není vhodný pro teenagery, nedejbože pro mentálně nestabilní jedince. Problém je i zobrazování sebevraždy mj. jako způsobu nalezení spravedlnosti/klidu. Rozum mi zůstává stát nad těmi, co zlehčují situaci/smrt Hannah stylem "Podobné problémy mělo na střední hodně lidí." Lidé jsou různí a mohou být přehnaně přecitlivělí, ale sebevražda nikdy není jediná možnost a je potřeba se jim snažit pomoci. I přes nedostatky dávám seriálu silné 4*. ()

Mesmeric

No asi takhle, o tomhle seriálu jsem se dozvěděl na základě toho, že se někdo nechal inspirovat a zabil se po shlédnutí. To mi samozřejmě nedalo a musel jsem to shlédnout taky s žiletkami připravenými po pravé ruce. Při prvních 4 dílech jsem zjišťoval, že jakmile se ve vašem věku začne jako první číslo objevovat 3 a vyšší, tak už nějak nemáte chuť poslouchat ty sračky, co adolescenti tak rádi řeší a k tomu se ještě hlavní hrdinka chovala ve všech flashbacích jako úplná kráva, která si vše bere moc osobně. Ovšem jakmile tohle pominete a začnete vnímat ten slavný "big picture", tak myšlenka seriálu je jasná - šikana na školách je a dovádí lidi ke krajnostem. Dylan Minnette, který výborně zahrál v Don´t Breathe, opět výborný herecký výkon a tu jeho pózu zakřiknutého nerda, co si ještě nesmočil, jsem mu fakt věřil. Dále musím tvůrcům vyseknout poklonu za absolutně surové ztvárnění sebevraždy jako takové - žádný záběr na smutný obličej, trhaný pohyb rukou mimo kameru a pak jen oddalující se záběr na nabarvenou vodu, ani hovno. Pěkně na tvrdo, aby všichni viděli, co je čeká, krev tekoucí proudem a pomalé ztrácení vědomí. Klobouček dolů, že se k tomuhle odhodlali. 2. série se nesla hlavně v duchu soudního procesu a uměle vyvolané zápletky, která byla vlastně úplně zbytečná. Ke konci mě teda solidně nasrali tou levicovou propagandou alias Meeeee2, kdy se mě snažili vehementně přesvědčit, že všechny holky budou znásilněné - TAKOVÁ PÍČOVINA!! Alespoň, že si ještě nesnažili přihřát polívčičku těmi zbraněmi, a jak by je všechny nejlépe hned zakázali do jedné. Co jsem ale zase na druhou stranu těžce žral, tak to byl SOUNDTRACK! Takhle citlivě vybranou muziku s ohledem na děj už jsem dlouho nezažil. Sumasumárum dávám tomu 4 hvězdy. Dal bych 5, kdyby si odpustili tu hnusnou levicovou propagandu. ()

bicekz

Když jsem četl popisek, říkal jsem si, jaká to bude skvělá podívaná. Děsila mě už jen ta mysteriózní představa, že poslouchám kazety mrtvé kamarádky. Po pár dílech jsem byl překvapen. Byl jsem napjatý, co se dál bude dít, a měl jsem strašně moc otázek. S dalšími díly nadšení mírně opadlo. Dozvěděli jsme se, že důvody sebevraždy jsou z velké většiny maličkosti. Zlepšení přineslo vygradování konce 1. série. Každopádně po první sérii jsem měl se sledováním skončit. Druhá série zdaleka nedosahuje kvalit té první, ale pro někoho možná stojí za zhlédnutí - je zde pár utajených věcí z příběhu 1. série. 3. Série už je naprosto o něčem jiném, ale relativně se mi nový akčnější styl líbil. 4. série je bohužel tragédie a nechápu, jak někdo mohl něco takového vymyslet. Jedna splácanina střídá druhou, nesmyslné halucinace apod. Na druhou stranu tato série uzavře asi všechny dějové linky a hlavně studium na střední. Celkově 13 reasons why zklamalo mé očekávání, ale stačí na 4* hodnocení. ()

camomilla

Videla jsem celou prvni serii. Jenze pres zajimavou myslenku se to nekdy opravdu nesnesitelne tahlo a chovani postav bylo mnohokrat nelogicke. Trosku mam pocit, ze je tenhle serial nadhodnoceny jen kvuli vaznemu tematu sebevrazdy. Za mne zklamani a dokoukano opravdu na silu.. ()

PoprockCZ

1. série mě chytla, rozebrala aktuální téma. Druhá už místy vázla, ale aspoň ukázala odvrácenou stranu lidí v zákulisí. Třetí byla nepovedeným vtipem a čtvrtá propadákem. ()

Endor

První série dokázala zaujmout a musím popravdě říct, že mě i velmi bavila a na csfd si ode mne odnesla pět hvězd, bohužel s dalšími třemi řadami to jde z kopce a tak každá série je horší a horší. Na první řadě se mi líbilo, že to bylo velice originálně a to, že vás děj neskutečně rychle a skvěle vtáhl do seriálu. Druhá řada je na tom podstatně hůř, ale i tak zabaví a u mě si odnesla z odřenýma ušima čtyři hvězdy. Další řady už mě moc nebavily, no jednoduše mi přijdou úplně zbytečné. Závěr je takový, že tvůrcům se první série neskutečně povedla a myslím si, že ty další série už tam vlastně ani nemusely být. Celkově seriálu dávám 6/10. ()

Plechy

13 reasons why má povedenou první sérii a soundtrack je super, co se prvních tří sérií týče. Bohužel už od druhé série scénáristé očividně nevěděli jak pokračovat, a tak s každou sérií přichází více a více palčivých témat, které se ovšem sfouknou velmi rychle a jede se zase vesele dál. Tyto ožehavá témata jsou zde pouze pro to, aby seriál byl stále relevantní a aby se o něm mluvilo ale ději to nic nepřidává. Plus třetí a čtvrtou sérii nejspíš všichni zapomněli jak mají hrát a stává se z toho jen velká slátanina a mně už nezáleželo co se s kýmkoliv v tomto seriálu stane. Pokud jste seriál neviděli tak mohu doporučit pouze první sérii, i když po opětovném zhlédnutí bych jí nechválil tak jako dříve, ale za pokus stojí. Další série už si váš čas nezaslouží. ()

gatuso

Umnakane, uknourane pateticke, dlouhe sebelitovani vymastenych americkych stredoskolaku...nechapu to vysoke hodnoceni. Absolutne neodpovida. ()

Bogrant

Seriál, ktorého výpovedná hodnota je rovnako znepokojujúca ako samotné jeho spracovanie, ktoré je moderné, pútavé, stále niečím novým obohacujúce a nesmierne vypäté, lenže je aj dosť natiahnuté a zbesilo skákajúce z prítomnosti do minulosti. Keď sa v tom však spraví poriadok a usadí sa to, človek od toho nemôže odtrhnúť pozornosť. A to aj napriek tomu, že v podstate v ňom nie je jediná hlavná postava, ktorá by človeka aspoň raz za celú sériu nenasrala. Dynamický, svižný, nervózny, nesympatický, ale výborne podaný, elektrizujúci a zahraný seriál. Pre mládež ako stvorený, či? ()

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney